Jak vybrat hodinky na běh

Snad každý běžec s pár uběhnutými kilometry v nohách si rovnou pořizuje hodinky na běh. Rozmar, nebo nutnost? Jaký mají pro běžce význam?

Hodinky na běh

Obrovský. Tedy pokud se chcete v běhání zlepšovat, nebo dosahovat konkrétních cílů.

Podle mého naopak nemají smysl v případě, že si chcete každé ráno jenom tak na půl hodinky vyběhnout po okolí pro příjemný pocit z pohybu a nepotřebujete nic měřit, ani sledovat.

Jinak jsou ale hodinky na běh motivátorem, trenérem a sběračem dat. Většina lidí běhá sama, a proto jsou hodinky užitečným partnerem, se kterým se zkrátka běhá jednodušeji.

Pokud byste chtěli například uběhnout maraton za 3,5 hodiny, bez tréninku se neobejdete. Jak ale přesně sledovat tempo a uběhnutou vzdálenost? Ano, s hodinkami na běh.

Jistě to jde i s chytrým telefonem, ale se hodinkami na běh sledujete údaje jednoduše z ruky a kdykoliv se vám zachce.

Dlouho jsem se hodinkám na běh vyhýbal

Musím se přiznat, že jsem proti hodinkám na běh dlouho osobně brojil. Nelíbilo se mi, aby mi nějaký strojek na ruce diktoval, v jaké mám běžet tepové frekvenci, kolik toho musím uběhnout a kdo ví co ještě.

Připadalo mi to jako omezování běžecké svobody.

Pak jsem se ale dostal do bodu, kdy jsem měl na běhání málo času a potřeboval jsem se zlepšit. To už bez hodinek na běh nešlo a smartphone se mi tahat do kopců nechtělo, protože běhám rád nalehko.

Jakmile jsem se rozhoupal a vyzkoušel multifunkční hodinky Garmin Fenix 2, věděl jsem, že jsem celou tu dobu dělal chybu….


S hodinkami na běh se odpoutáte

Je “moderní” být neustále přilepený na chytrém telefonu. V autobuse, v hospodě, při běhání. Díky hodinkám na běh se od smartphonu odloučíte a užijete si sport naplno.

Přitom hodinky umí vše skvěle zaznamenat jako chytrý telefon. A některá data ještě líp. Budete v obraze a po výběhu si všechna dáte stáhnete do telefonu a můžete s nimi čarovat.

Podle čeho hodinky na běh vybírat?


GPS: Hlavní atribut hodinek na běh

Když chcete přesně měřit, bez GPS se neobejdete. Hodinky během běhu sledují délku uběhnuté trasy, převýšení a hlavně tempo. Právě díky tomu se dokážete zdravě namotivovat a říct si - dneska jsem dal ten půlmaraton v tempu 5:40. Fajn, ale příště to zvládnu pod 5:30… To bez hodinek na běh těžko vysledujete.

Nejpřesnější měření – hodinky na běh s barometrem

Běžné hodinky na běh jsou přesné v měření vzdálenosti. Pokud vám jde ale taky o přesné měření nadmořské výšky a převýšení, popřemýšlejte o hodinkách s barometrem. Když jsem testoval přesnost Garmin Fenix 2, vyběhl jsem si na kopec Hradiště v Českém středohoří. Údaje o nadmořské výšce na turistické značce a hodinkách byly totožné.

Barometr měří tlak vzduchu. V kombinaci s GPS získáte přesnější údaje o nadmořské výšce. Barometr slouží také k určování počasí, což se hodí při delších bězích.


Hodinky na běh s měřením tepu

Sledování tepové frekvence je skvělý ukazatel pro pokročilejší běžce. Pomocí měření tepu si určíte zóny, ve kterých běháte a kontrolujete si tak své hranice (běžec by měl s vyšším počtem naběhaným kilometrů tepovou frekvenci snižovat).

Hodinky na běh měří tep dvěma 2 způsoby. Pomocí hrudního pásu, nebo přímo ze zápěstí. Říká se, že hrudní pás je přesnější, ale na druhou stranu může pás na hrudi obtěžovat (pro přesný intervalový trénink je lepší hrudní pás).

Jestli vám měření tepové frekvence není po chuti, nemá cenu kupovat hodinky s hrudním pásem, který zvyšuje jejich cenovku.

V případě měření tepové frekvence ze zápěstí, které se stává běžným parametrem hodinek na běh, v podstatě nic připlácet nemusíte.


Hodí se multifunkční hodinky na běh?

Záleží, co od hodinek na běh očekáváte. Pokud vyžadujete chytré funkce a možnost sledování dalších sportovních aktivit, rozhodně volte multifunkční hodinky.

Popravdě, ony jsou vlastně skoro všechny hodinky na běh multifunkční. Jen některé modely nabízejí více či méně dalších přednastavených sportovních módů.

Za chytřejší a vymakané hodinky na běh si samozřejmě připlatíte. Například sportovní hodinky Garmin vám klidně změří kvalitu spánku, celodenní činnost a další aktivity. Přímo k běhání je ale nepotřebujete.


5 nejzajímavějších hodinek na běh


Polar M430 – nejlepší hodinky na běh od Polaru

Klady

 • Dlouhá výdrž baterie.
 • Jednoduché ovládání.

Zápory

 • Nepraktický nabíjecí kabel.
 • Nekompaktní vzhled.

 

 

 


Garmin Forerunner 235 – dostupné řešení s užitečnými funkcemi

Klady

 • Jednoduchý a lehký design.
 • Výdrž baterie až 11 h. se zapnutou GPS.

Zápory

 • Plastový vzhled.
 • Problémy se synchronizací.

 

 

 

 


Garmin Vivoactive 3 – stylové hodinky na běh

Klady

 • Sledování mnoha aktivit.
 • Garmin pay, placení skrze hodinky.

Zápory

 • Méně běžeckých funkcí.
 • Nemožnost změnit notifikace.

 

 


Suunto Ambit3 Vertical – hodinky na traily

Klady

 • Excelentní výbava senzorů.
 • Výborná výdrž baterie.

Zápory

 • Nemá měřič tepu.
 • Chybí vibrace pro notifikace.

 

 

 


Garmin Fenix 5 Plus – top hodinky s tunou funkcí

Klady

 • Mnoho multisportovních funkcí.
 • Odolnost a životnost.
 • Robustní design.

Zápory

 • Vysoká cena.
 • Nižší životnost baterie.

 

 

 

 

Sportovní hodinky na běh tak patří do pokročilé výbavy běžců, stejně jako kvalitní běžecké boty, běžecké oblečení a další doplňky.


Jsou hodinky na běh pro vás? Nebo hledáte něco jiného?

 

Sportovní hodinky na Heuréce

Uvažujete o nákupu sportovních hodinek nebo sporttesteru? Přemýšlíte, jaké jsou pro vás nejlepší sportovní hodinky? Jestli sportovní hodinky Garmin nebo sportovní hodinky Suunto? Nebo jsou pro vás nejlepší fitness hodinky či běžecké hodinky
Při výběru je třeba si dát pozor na to, abyste vybrali typ, který vyhoví vašim potřebám – multifunkční hodinky, chytré hodinky, sportovní hodinky na kolo, hodinky na běh, fitness hodinky nebo hodinky na plavání. Nezapomeňte, že v mnoha případech je důležité mít hodinky s GPS. Ať už jde o fitness hodinky s GPS nebo hodinky na běhání s GPS. S našimi tipy a radami si při výběru sportovních hodinek hravě poradíte.

Další články