Jak vybrat běžecké boty

Které vám sednou a splní vaše očekávání

 

Běhání je nejpřirozenější sport na světě. Když to vezmeme do důsledku, potřebujete k němu jen běžecké boty. Řeknete si “jen”, ale jak vybrat běžecké boty, když se na vás z regálů sypou stovky značek, modelů, typů a cenovek? 

Dneska máte šťastný den. V našem článku se dozvíte vše podstatné o tom, jak si vybrat boty na běhání: 

Proč potřebujete kvalitní běžecké boty?
Kvůli ochraně zdraví a dobrému pocitu z pohybu

 

Pokud řešíte, jak vybrat běžecké boty, děláte dobře. Ale zajít si jen tak do obchodu, ukázat na první pár a začít v něm běhat, by bylo krátkozraké. 

Každý člověk má jiný typ nohy, každý vyžaduje od běžeckých bot něco jiného. Proto je důležité si výběr běžeckých bot nejdříve promyslet.  

Vhodné běžecké boty vám pomůžou:
  • Dodržet správnou techniku běhu.
  • Ochránit nohy před zraněním.
  • Doběhnout bezbolestně dál.
  • Užívat si pohyb, ať už ve městě, nebo v přírodě.

 

Jak vybrat běžecké boty aneb sedli byste při single trailu na skládačku?

Představte si, že si chcete zkusit sjet pěkný horský singletrail. Vybrali byste si skládačku jenom proto, že ji máte doma? To byste si jízdu vůbec neužili a ještě byste se mohli snadno zranit. 

Podobné je to s výběrem správných bot na běhání. Když si chcete pohyb opravdu vychutnat, dejte si při volbě záležet. 

 

Neutrální došlap, pronace a supinace?
Jakou roli hrají při výběru běžeckých bot

 

V ideálním případě běháte technicky správně a máte neutrální došlap (Při došlapu se chodidlo „převalí“ od paty ke špičce přibližně přes střed podrážky.). Když se noha při dopadu vychyluje dovnitř, trpíte pronací. Pokud naopak směřuje příliš na vnější stranu chodidel, trápí vás supinace. 

Jak tyto odchylky zohlednit při výběru bot na běh? 

Přečtěte si článek o pronaciPřečtěte si článek o supinaci

V obchodech vám často poradí špatně, jak vybrat běžecké boty

V některých běžeckých obchodech vás možná budou přesvědčovat, že správný došlap je přes patu. A že potřebujete boty, které mají největší podíl tlumicích systémů na patě. 

Netuším, proč se to tak děje, protože došlap přes patu je asi to nejhorší, co byste při běhu mohli dělat. Pohybujete se nepřirozeně a zbytečně namáháte paty, kolena, záda a dokonce i páteř. 

I když se vám v obchodě budou snažit nabulíkovat, že si jako začátečníci potřebujete rozhodně vybrat běžecké boty s vysokým tlumením, nedejte se. Popřemýšlejte o správné technice běhu. Zkuste se v trávě proběhnout na boso a uvidíte, jak noha při došlapu reaguje. 

Netvrdím, že musíte rovnou běhat naboso. Ale proč zbytečně degenerovat nohy a ničit si zdraví, když to jde lépe a přirozeněji? 

Proto nejdřív dejte přednost svému selskému rozumu. Teprve pak řešte, jestli vůbec potřebujete diagnostiku došlapu a těžké běžecké boty, které jsou spíše na obtíž. 

Přečtěte si více o technice běhu

 

Jak vybrat běžecké boty – praktické tipy
7 rad, které skutečně pomohou

 

1. Pohodlí – základní měřítko při výběru bot na běh

Pohodlí je nejdůležitější faktor, který ovlivňuje, jak správně si vyberete běžecké boty. Komfort je samozřejmě subjektivní věc, takže je jen a jen na vás, jak se v botách cítíte. V tomto případě jsou všechny rady prodavačů marné. 

Ideální pár bot by se měl stát vaší součástí. Jako byste je na noze ani necítili a boty vás neomezovaly v pohybu
Jestli tomu tak není, šupem do jiných. Ty pravé jistě najdete. 

Při úvahách o pohodlnosti si položte otázky:

  • Jak se v botě cítíte při kontaktu se zemí?
  • Jak je bota flexibilní?
  • Cítíte nějaké větší tření uvnitř boty? Dře vás pata?

 

2. Večer moudřejší rána. Velikost nohou kolísá

Výběr běžeckých bot ovlivňuje, v jakou dobu si je zkoušíte. Velikost nohou má během dne tendence kolísat. Celý den sedíte, chodíte, hýbete se. Chodidla se zvětšují přibližně do 5 až 6 hodin odpoledne

Proto běžecké boty vybírejte raději odpoledne a večer. I malý podíl zvětšení má obrovský dopad na to, jak vám budou běžecké boty při výběru sedět. 

 

3. Jak vybrat běžecké boty se ptejte ve specializovaných obchodech

Pokud se v běžném obchodě se sportovním vybavením zeptáte, jak vybrat běžecké boty, nejspíš získáte obecnější doporučení. Nic proti, ale prodavači mají přeci jen na starosti mnohem širší sortiment. 

V běžeckých speciálkách obvykle prodávají aktivní běžci. Mají vlastní zkušenosti, mnoho modelů vyzkoušeli na vlastních nohách a rádi vám dobře poradí. 

 

4. Vyhraďte si dostatek času a zůstaňte trpěliví

Nakupování může být někdy celkem pruda. Spoustu výrobků, lidí, tlak… Jak si v tomhle vybrat běžecké boty? 
Obrňte se a řekněte si:

Sice strávím hodinu výběrem, ale pak v nich naběhám stovky spokojených kilometrů.

Vyčleňte si dostatek času. Počítejte s tím, že zkoušení něco zabere. Nesedne vám jedna značka, vyzkoušíte druhou. 

Vyplatí se to. 

běžecké boty

5. Nákup přes internet je riskantní

Jestli poprvé řešíte, jak vybrat běžecké boty, vyhněte se nakupování přes internet. Nemáte nejmenší tušení, jak vám boty padnou. Mnohem lepší, než investovat čas do posílání nevhodných bot tam a zpátky, je si do obchodu zajít. 

Jak jsem vybíral běžecké boty v e-shopu

Jednou jsem si řekl, že nakoupím v e-shopu. Myslel jsem si, že vím, jak si vybrat běžecké boty.

Je to stejná značka, téměř stejný model, to musí vyjít. 

Nevyšlo. 

Výrobci často mění technologie, tlumení a další parametry. Proto se velikost bot může klidně lišit model od modelu. Pokud investujete do běžeckých bot peníze, zajděte si raději do obchodu. 

 

6. Vybírejte alespoň o půl čísla větší

Když si zkoušíte boty na běhání, nohy jsou předtím obvykle v klidu. Jakmile se rozběhnete, objem nohy se zvětšuje. 

Proto si vybírejte běžecké boty aspoň o půl čísla větší, než obvykle. Také zvažte, jaké budete používat ponožky. Pokud boty využijete v zimě, hodí se obléci si silnější běžecké ponožky. A na to potřebujete dost místa. 

 

7. Zkuste se proběhnout. Zjistíte, jak vybrané běžecké boty reagují

Jedna věc je v botách sedět, nebo chodit. Při běhání se mohou chovat úplně jinak. Když vám to situace dovolí, proběhněte si je. 

Dobrá zpráva je, že pro většinu specializovaných prodejců to problém není. Dovolí vám proběhnout se minimálně po obchodě. Někteří jsou vybavení vlastním běžeckým pásem, kde dobře zjistíte, jak vám vybrané běžecké boty padnou. 

 

Jak vybrat boty na běhání podle povrchu
Silnice, les nebo univerzálky?

 

Chcete, aby vám boty na běh vydržely co nejdéle? Vezměte v potaz, na jakém povrchu začínáte běhat. 

Silniční běžecké boty

Většina rekreačních nebo začínajících běžců spojuje otázku “jak si vybrat běžecké boty” se silnicí. Je to dáno tím, že je jednoduché vyběhnout z bytu někam po chodníku nebo do parku. 

Není na tom nic špatného. Většina klasických silničních bot má větší tlumení, které vstřebává nárazy při tvrdém dopadu. Hladká podrážka poskytuje dostatečnou přilnavost. 

Silničky v pohodě zvládnou i lehký terén

Jak vybrat běžecké boty, když běháte převážně na silnici, ale podíváte se rádi taky do terénu? 

Silniční boty zvládnou šotolinu, lehké polní a lesní cesty, když je sucho. Protože toho hodně naběhám na placaté Hané, beru si do přírody silniční boty. Na rovných polňačkách nemají problém a při nutném využití asfaltu a betonu mi ušetří chodidla a kolena. 

Trailové boty si nechávám do skutečného terénu nebo na orientační běh.

Proto si nemusíte hned kupovat 3 páry bot, pokud běháte na silnici a v lehkém terénu. 

 

Trailové běžecké boty

Jestli běháte převážně v přírodě, kupte si boty do terénu. Mají hrubší podrážku, která se zakousne do podkladu. Chrání vás proti uklouznutí a zaručuje, že síla investovaná do odrazu se projeví v efektivním pohybu. 

S trailovými běžeckými botami přeběhnete i kus silnice. Jenže pohyb s gumovou podrážkou a vzorkem není příliš příjemný, pokud na silnici trávíte moc času. 

 

Univerzální běžecké boty na všechno

Zaběháte si rádi po silnici, ale občas to střihnete i do lesa? Jednou jdete ráno 5 km, o víkendu klidně i 15? 

Popřemýšlejte, jestli se vám vyplatí vybrat běžecké univerzální boty. Měly by zvládnout kratší i dlouhé běhy, silnici a taky terén. To znamená, že hmotnostně jsou na tom tak akorát a podrážka je něco mezi silničním a terénním vzorkem – nepříliš hladký, aby to na mokré polňačce neklouzalo.

A ne moc hrubý, aby vás na silnici z běhu nebolely nohy. 

Jak jsem si vybral běžecké boty – univerzálky

Když běhám u nás na Hané, často střídám povrchy. Abych se dostal do lesa, musím uběhnout kousek po asfaltu. Abych doběhl do Kroměříže, potřebuju se pár kilometrů transportovat přes cyklostezky, část jde lesem. 

Vzhledem k tomu, že tíhnu k běžeckému minimalismu, při otázce jak si vybrat běžecké boty tohoto ražení, jsem měl hned jasno: New Balance Minimus

Malý drop, nízká hmotnost a perfektní vzorek, který funguje až neuvěřitelně – když jsem na dovolené probíhal Pulčínské skály, zkoušel jsem, co mi vzorek dovolí. Sbíhal jsem velké šutráky se sklonem 45 ° a Minimusky ani jednou nepovolily. 

Hodí se tedy spíš na krátké a střední běhy, ale zkušenější běžec v nich uběhne bez úhony klidně i 30 až 40 km. 

Jestli přemýšlíte, jak vybrat běžecké boty do každého terénu, poohlédněte se po New Balance Minimus. Na trhu jich je málo, ale sehnat se stále dají. 

Jak vybrat běžecké boty podle dropu
Čím nižší drop, tím přirozenější pohyb

 

Velikost dropu má velký vliv na techniku běhu, achillovky, vazy okolo kotníků a kolen. Pravidlem je, že čím vyšší drop, tím větší tlumení a odklon od přirozeného pohybu

Pokud je tloušťka podešve přední části boty u špičky 6 mm a zadní části pod patou 16 mm, odečtením získáte hodnotu 10 mm = drop.

 

Jak vybrat běžecké boty podle dropu

  • Jestli vás baví běhání naboso, dělá vám dobře a potřebujete minimální oporu, volte boty s nulovým nebo nízkým dropem. Nízký drop podporuje správný běžecký styl.
  • Barefoot boty mají drop 0 mm a podrážkou silnou max. 5 mm.
  • Minimalistické boty mají drop 4 až 8 mm.
  • Boty s vysokým tlumením mají obvykle drop od 10 mm výše.
  • Čím je drop menší, tím je běh přirozenější a zdravější.
  • Trpíte-li nadváhou, vyberte si boty s vyšším dropem a tedy i tlumením.
  • Pokud došlapujete na patu, zdá se vyšší drop řešením. Jenže mnohem výhodnější je zaměřit se na správnou techniku běhu a tlumení naopak snižovat.

Pokud je tloušťka podešve přední části boty u špičky 6 mm a zadní části pod patou 16 mm, odečtením získáte hodnotu 10 mm = drop.

Pozor při přechodu z velkých na malé dropy.

Jestli běháte v botách s vysokým tlumením a dropem a chcete běhat zdravěji, jděte na to s rozvahou. 

Pro vaše zdraví je lepší drop a tlumení snižovat postupně, aby si chodidlo zvyklo na nový sklon. Na tělo při dopadu působí větší tlak a rychlý přechod by vám mohl způsobit přetížení a zranění. 

Jak jsem si vybíral první běžecké boty s vysokým dropem a došel k barefoot

V běžeckých začátcích jsem věděl jenom jedno. Chci běžecké boty Mizuno. Už si nepamatuju proč. Koupil jsem je, začal běhat a běhat nepřestal. 

Pak jsem si koupil druhé Mizuny. 

Jenže jak jsem trávil více času během v přírodě, přestalo mě to bavit. Moc těžké, jakési divné… Cítil jsem se špatně. 

Objevil jsem, že existují lepší boty, které mi dokáží dát více zábavy. Minimalističtější Inov-8 Terraclaw 250 s dropem 8 mm. V lese prostě nádhera, větší svoboda, lepší pocity. 

Co pak? Jak si vybrat další boty na běhání? 

Jdeme s dropem ještě níž, na 6 mm. Inov-8 X-Talon 212. Lítám v lese jako pták. 

Teď mám doma také barefoot boty Merrell Vapor Glove 4, ve kterých chodím a trochu běhám. Pěkně postupně. 

Jsem rád, že jsem si prošel tímto vývojem. Pomalé snižování dropu nohám vůbec nevadilo, nikdy jsem se nezranil a nic mě nebolelo. Doporučuju všem. 

Výšku dropu lze odhadnout už v obchodě pouze pohledem. Když se podíváte na běžecké boty Inov-8 TerraUltra G 260, vidíte, že není rozdíl mezi výškou špičky a paty. Výška mezidpodšve je v celé délce boty pouhých 9 mm. Tyto terénní boty tak mají nulový drop a přesto poskytují tlumení tak akorát. 

Jak vybrat běžecké boty

Jak vybrat běžecké boty podle funkčních vlastností
Svršek, mezipodešev, podrážka, prodyšnost

 

Jak by běžecká bota měla vypadat, aby vám dobře posloužila? Záleží, k čemu ji nejvíce využijete. 

Při výběru bot na běhání se zaměřte na: 

 

Svršek – prodyšný, nebo nepromokavý? 

Při běhu na silnici je lepší lehčí bota s vrškem ze síťoviny. Noha lépe větrá a má větší komfort. 

V terénu je to trochu větší oříšek. Když je mokro, hodí se boty s nepromokavou membránou. Mají ale jednu velkou nevýhodu – jsou hrozně těžké. I ty nejlepší boty s Gore-Texem stále váží přes 300 gramů. Je rozdíl uběhnout 15 km v botách vážících 300 gramů a 220 gramů…

Jestli plánujete běhat ve sněhu nebo v dešti, a nesnesete mokré ponožky, je pro vás lepší těžší a odolnější bota. Ale…

Dešti neporučíš a každá membrána má své limity

Přemýšlíte, jak vybrat běžecké boty, které by byly dostatečně lehké a nepromokly? 

Tyhle 2 věci nejdou dohromady. Má zkušenost praví, že i Gore-Tex na nohách jednou promokne. Když je hodně velké mokro nebo se vykoupete v kaluži, ani “goráč” vám nepomůže. 

A pokud těžká bota hodně nasákne, je ještě těžší. Pak je otrava tahat ji za sebou. 

Z mého pohledu je lepší lehká bota. Sice se lehce namočíte, ale bota zase rychle vyschne. Když je prodyšná, nezadržuje vodu. 

V sychravém počasí je ale důležité být stále v pohybu, abyste nevychladli – není ani zima od nohou. 

Pokud však chcete mít nohy stále v suchu a vyloženě nohu neponoříte a nenecháte v louži, boty s Gore-Texem vám jednoznačně pomůžou. Mezi nejoblíbenější patří Salomon Speedcross 4, které při velikos UK8 váží 330 gramů.

Jak vybrat běžecké boty

 

Mezipodešev – čím více vrstev, tím více tlumení a hmotnosti

Někteří výrobci se předhánějí v tom, jak zdokonalit mezipodešev. Používají různé pěnové materiály, stélky a tlumící prvky. 

Tloušťka mezipodešve přispívá k hmotnosti boty a tlumení. Běháte-li na silnici, doporučujeme si tlumení užít. Ale ne zase tolik. Aby běh zůstal stále přirozený. 

Jak vybrat běžeckou botu na silnici, která má rozumný podíl tlumení a hmotnosti

Běh na silnici je pro nohy díky tvrdým nárazům velmi namáhavý. Jenže když jsem řešil, jak takovou běžeckou botu vybrat, šel jsem hlavně po hmotnosti. Přitom jsem chtěl ale trošku toho tlumení, aby to neodskákala kolena. 

Dobrou možností jsou běžecké boty Salming, které mají minimalistické znaky, například Enroute 2

Jsou lehké jako peříčko, ale ta cena… 

 

Špička – do terénu jedině s okopem

Jestli se chystáte na traily, vyberte si běžecké boty minimálně s pryžovým okopem na špičce. Ať je vaše technika běhu jakákoliv, občas se vám postaví do cesty kámen nebo kořen. Bez ochrany špičky se boty začnou pomalu rozpadat a vydrží mnohem méně. 

Trailové běžecké boty mohou být ještě vyzbrojené pásem okopu po celém obvodu boty nad podrážkou, který také přispívá k odolnosti. 

Běžecké boty Inov-8 Trailroc 270 M jso pro terén přímo stvořené. Odolná špička brání, abyste si boty při běhu v terénu zničili. Když zakopnete o kořen nebo před sebou valíte lavinu kamenů při seběhu. A hlavně, prsty taky zůstanou v pořádku. 

Jak vybrat běžecké boty

Zjistili jste, jak vybrat běžecké boty. Teď vyrazit ven a rozběhat se.

Pomohou vám k tomu další články. 

 

Kladete si otázku, jak vybrat běžecké boty? Činíte správně. Na trhu jich najdete nepočítaně a ne všechny podporují zdravé běhání. Poradíme s výběrem, zjistíte, jaká je role došlapu při výběru běžeckých bot, co je to drop a jak řešit pronaci nebo supinaci. S chutí do toho, protože s kvalitními botami je běhání radost.

Další články