Hodinky na běhání s GPS

Galileo vs. Glonass

Hodinky na běhání s GPS jsou standardem. Věděli jste ale, že existují různé moduly, které komunikují s různými GPS systémy? Co to znamená pro hodinky na běhání a přesnost měření?

Hodinky na běhání s GPS jsou v drtivé většině vybavené integrovaným GPS modulem. Nemusíte tak mít u sebe další zařízení (pokud vlastníte hodinky na běhání bez GPS, musíte je spárovat například s chytrým telefonem).

Jak jde vývoj hodinek na běhání s GPS kupředu, mění se i možnosti, jak se se satelity na oběžné dráze spojit. Systém GPS je původně nástroj americké armády, která ho začala používat v 70. letech. Systémy Galileo a Glonass jsou evropskou, potažmo ruskou alternativou.

Co to znamená pro hodinky na běhání s GPS?


Hodinky na běhání s GPS: Galileo

Hodinky na běhání s GPS

Galileo je společný projekt evropských států, který je tvořený 30 satelity ve výšce 23 000 km. Doménou systému Galileo je přesnost, která je na vysoké úrovni díky revolučním atomovým hodinám zabudovaným v každém satelitu.

Když tedy vaše hodinky na běhání začnou lokalizovat GPS, nejspíš se spojí právě s jedním z 5 signálů tohoto systému.

Přesnost je přibližně 4 metry. Jestli vlastníte starší modely hodinek na běhání s GPS, s největší pravděpodobností se spojí se systémem Galileo


Hodinky na běhání s GPS: Glonass

Glonass je ruskou obdobou amerického systému GPS. I když byl vyvíjen od roku 1970, až v roce 2001 se začalo pracovat na spouštění do provozu. Glonass má ve výšce 19 100 km 24 družic.

Pro hodinky na běhání s GPS má Glonass význam v tom, že satelity nemají rezonanci s rotací země. Jsou tedy velice stabilní a údaje vysílané do hodinek na běhání s GPS jsou přesné, odchylka je o 2 metry menší než u Galilea.

Systémy GPS a Beidou

Na evropském kontinentě jsou nejpoužívanějšími GPS systémy Galileo a Glonass. Existují však ještě další dva - americký GPS systém a čínský Beidou.

GPS systém je řízený armádou USA, který veřejnost používá od 70. let 20 století. Beidou je poziční a navigační systém Čínské lidové republiky, který je však omezený pouze na území Číny.


Nejpřesnější hodinky na běhání s GPS: Glonass i Galileo v jednom. Ale...

Čím přesnější měření, tím lepší statistické údaje pro trénink a závodění: Každý systém využívá jiný počet orbitálních drah a družic, a proto je dobré mít k nejpřesnějšímu měření hodinky na běhání s GPS Glonass i Galileo.

Jenže vysoká přesnost je vykoupena životností baterie. Pokud hodinky na běhání s GPS využívají oba navigační systémy, výdrž baterie se sníží. Každá značka hodinek na běhání je vybavená jiným modulem GPS a každá značka dokáže jinak optimalizovat navigační čip.

Ale ani kombinace Galileo a Glonass není dokonalá. I hodinky na běhání s oběma GPS systémy dokáží někdy zplodit nesmyslné hodnoty. Pokud si výsledky měření porovnáváte s přáteli, určitě už jste na nesrovnalosti narazili.


Hodinky na běhání s GPS, které zvládnou Galileo a Glonass

Většina moderních hodinek na běh či multifunkčních hodinek vyšší třídy už zvládají pracovat s oběma GPS systémy. Nastavit si tak můžete pouze Galileo, pouze Glonass, nebo společné měření.


3 zajímavé modely hodinek na běhání s GPS Galileo+Glonass


Hodinky na běhání s GPS – Garmin Fenix 5S

 

 

Hodinky na běhání s GPS Garmin Fenix 5S jsou nadupané funkcemi. Kvalitně změří jakoukoliv sportovní aktivitu a baterie dlouho vydrží. Splňují také základní funkce chytrých hodinek.

Hodinky na běhání s GPS Garmin Fenix 5S na Heuréce

 

 

 Hodinky na běhání s GPS – Garmin Vivoactive 3

 

 

Hodinky na běhání s GPS Garmin Vivoactive 3 nabízejí kromě sportovních funkcí také funkce pro běžný den. Díky decentnímu vzhledu je můžete mít stále na ruce - při sportu i v práci.

Hodinky na běhání s GPS Garmin Vivoactive 3 na Heuréce

 

 

 Hodinky na běhání s GPS – Suunto Spartan Trainer Wrist

 

 

Hodinky na běhání s GPS Suunto Spartan Trainer Wrist vynikají 80 přednastavenými režimy, dlouhou výdrží baterie a přesnosti měření GPS.

Hodinky na běhání s GPS Suunto Spartan Trainer na Heuréce

 

 

 

Doporučuju si hodinky na běhání s GPS pořádně otestovat, aby se vám pak v tréninku nebo při důležitém závodu nestalo, že baterie brzy dojde a vy ztratíte cenná data.


Hledáte jiné sportovní hodinky? Podívejte na další články

Sportovní hodinky s GPS na Heuréce

Uvažujete o nákupu sportovních hodinek nebo sporttesteru? Přemýšlíte, jaké jsou pro vás nejlepší sportovní hodinky? Jestli sportovní hodinky Garmin nebo sportovní hodinky Suunto? Nebo jsou pro vás nejlepší fitness hodinky či běžecké hodinky
Při výběru je třeba si dát pozor na to, abyste vybrali typ, který vyhoví vašim potřebám – multifunkční hodinky, chytré hodinky, sportovní hodinky na kolo, hodinky na běh, fitness hodinky nebo hodinky na plavání. Nezapomeňte, že v mnoha případech je důležité mít hodinky s GPS. Ať už jde o fitness hodinky s GPS nebo hodinky na běhání s GPS. S našimi tipy a radami si při výběru sportovních hodinek hravě poradíte.

Další články