Sporttester vs. sportovní hodinky. Jaký je rozdíl?

Narážíte při výběru na obě označení? Nevíte, jestli vybrat spíše sporttester, nebo sportovní hodinky? Pojďme si jednou pro vždy ujasnit, co který termín znamená. 

Zkuste si do vyhledávače zadat sporttester. Pak sportovní hodinky. I když se na první pohled zdá, že jsou to rozdílné kategorie, pravděpodobně skončíte někde na e-shopu, který na vás vysype všechny různé fitness náramky, sportovní multifunkční hodinky, sporttestery…

Přitom jsou ve sporttesterech a sportovních hodinkách rozdíly. Tedy pokud oba termíny pochopíme správně.

Sporttestery – předchůdci moderních sportovních hodinek, kteří mají stále co nabídnout

Sporttestery umí prakticky měřit tepovou frekvenci, čas, spálené kalorie a mají další základní parametry – cílové zóny, osvětlení displeje, tréninkový deník apod. Proto se taky často setkáte s označením pulsmetry. 

V praxi to znamená, že si nasadíte sporttester, hrudní pás a běžíte. Hodinky vám říkají, jaký máte puls, jestli je podle vašich nastavených dispozic v normě.

Sporttester poradí, jestli na intenzitě přidat, nebo zpomalit. Přenos dat je analogový, a proto ho často může rušit například elektrické vedení, nebo jiné snímače tepové frekvence. 


Takže žádná GPS,  měření tempa, barometr, ani barevný dotykový displej. 

Možná si říkáte, že sporttestery jsou dávno za zenitem, když je postavíte proti moderním sportovním hodinkám. Jenže díky své jednoduchosti a nenáročnosti mají sporttestery své fandy. Vždyť ovládání je primitivní a baterie vydrží věky (to se o sportovních hodinkách říci nedá). 

 

Proč jsou jednoduché sporttestery stále oblíbené?

Svůj první a jediný sporttester jsem používal chvíli v roce 2009. Udivuje mě, že se model Sigma PC 15 stále prodává. Je to stoprocentně dáno tím, že někteří sportovci na jednoduchý sporttester nedají dopustit, pokud jim jde jen o měření tepové frekvence.

 

Sportovní hodinky – funkcemi překypující nástupci sporttesterů

Sportovní hodinky jsou oproti sporttesterům nabité funkcemi. Tou zásadní je, že disponují GPS a tep umí měřit buď pomocí hrudního pásu, nebo přímo ze zápěstí.

Hrudní pás už ale není s hodinkami propojený analogově, ale přes bluetooth. To je sice mnohem přesnější, ale taky to “spořádá” mnohem víc energie. 

Zajímavou alternativou je měření tepové frekvence ze zápěstí optickou metodou. Senzory sledují změny krevního průtoku pomocí světla na horní straně zápěstí. Výhodou oproti sporttesteru je, že vám nepřekáží hrudní pás.

Říká se, že je optické měření přesné, ale hrudní pás je přeci jenom pro některé sportovní aktivity vhodnější. 

Hlavní rozdíl je, že sportovní hodinky vám naservírují tolik funkcí, kolik budete chtít a kolik vlastně ani nebudete potřebovat (teploměr, barometr, měření tepu ze zápěstí, chytré funkce, akcelerometr atp.). 

Přestože dnes seženete jednoduchý sporttester za pár korun, sportovní hodinky mocně vládnou světu, protože toho umí násobně víc.

Porovnání sporttesterů a sportovních hodinek

Klady a zápory sporttesterů

Klady

 • Příznivá cena.
 • Jednoduché ovládání.
 • Dlouhá výdrž baterie.
 • Přesné měření tepu s hrudním pásem.

Zápory

 • Hrudní pás, který může překážet.
 • Málo funkcí.

Klady a zápory sportovních hodinek

Klady

 • Specializované modely pro různé aktivity.
 • Nespočet chytrých funkcí.
 • Nastavení vlastních aktivit.
 • Univerzálnost.
 • Přesné měření tepu ze zápěstí.

Zápory

 • Vyšší cena.
 • Častější dobíjení baterie.

Jeden z nejzajímavějších klasických sporttesterů

 

 

Zajímají vás téma sportovních hodinek? Přečtěte si také další články

Uvažujete o nákupu sportovních hodinek nebo sporttesteru? Přemýšlíte, jaké jsou pro vás nejlepší sportovní hodinky? Jestli sportovní hodinky Garmin nebo sportovní hodinky Suunto? Nebo jsou pro vás nejlepší fitness hodinky či běžecké hodinky
Při výběru je třeba si dát pozor na to, abyste vybrali typ, který vyhoví vašim potřebám – multifunkční hodinky, chytré hodinky, sportovní hodinky na kolo, hodinky na běh, fitness hodinky nebo hodinky na plavání. Nezapomeňte, že v mnoha případech je důležité mít hodinky s GPS. Ať už jde o fitness hodinky s GPS nebo hodinky na běhání s GPS. S našimi tipy a radami si při výběru sportovních hodinek hravě poradíte.

Další články