Sportovní hodinky

Průvodce výběrem

Sportovní hodinky, chytré hodinky, fitness náramky, běžecké hodinky… Termíny se to kolem jenom hemží a je lehké se v nich ztratit. Udělejte si jasno. Představím vám základní typy sportovních hodinek, aby se vám vybíralo jednodušeji.

Co se v článku dozvíte?

 

 

Když se začnete zajímat o sportovní hodinky, internet na vás vyplivne moře typů. Najednou jste zavalení a zmatení.

Někdo vám doporučí multifunkční hodinky, protože všech 158 funkcí určitě v tělocvičně potřebujete.

Někdo se vás zase snaží přesvědčit, že na krátký Spartan Race nutně musíte koupit hodinky s výdrží baterie 50 hodin v režimu UltraTrac.

sportovni hodinky

Sortiment sportovních hodinek je hodně bohatý, protože měřit lze hodně parametrů při různých aktivitách. A nutno dodat, že mít sladěné sportovní hodinky s oblečením, nebo nosit na ruce nejnovější model Garmin Fenix za 20 000 korun, je vyloženě o stylu.

Nenechte se zmást. Ani se neunáhlujte. Může vás to stát zbytečné peníze, protože si zaplatíte sportovní hodinky s funkcemi, které nevyužijete. Nebo naopak ve snaze ušetřit přijdete o funkce, které by se mohly hodit.

Opravdu sportovní hodinky potřebujete?

Běhám 10 let. V začátcích jsem zkoušel trénovat se sporttesterem Sigma PC 15. Uměl měřit tepovou frekvenci. A taky mě uměl vytáčet svým pípáním, protože jsem byl neustále v maximální tepovce.

Přitom pocitově se mi běželo na pohodu. Hned jsem ho prodal a na sportovní hodinky jsem úplně zanevřel.

Nedávno mi to nedalo. Chtěl jsem ke sportovním hodinkám vrátit. Překvapilo mě, kolik je na trhu sportovních hodinek a co všechno umí. Vybral jsem si bazarové Garmin Fenix 2 a říkal jsem si: “Proč jsem čekal tak dlouho a nekoupil si je dřív?”

Proč? Protože jsem je skutečně nepotřeboval. Nechtělo se mi nic měřit. Ani čas, ani kilometry. A už vůbec ne tep. Běhal jsem jen tak. Jenže pak jsem se chtěl zlepšit.

Chtěl jsem vědět, kolik při závodu v rogainingu uběhnu kilometrů, kolik nastoupám, kolik seběhnu.

Největší benefit je odpoutat se

Odpoutání se od otravného mobilního telefonu, který může klidně zůstat doma.

Vaším cílem může být třeba uplavat 20 bazénu za půl hodiny, uběhnout 13 km, nebo denně spálit 2 000 kJ.

Pokud máte jakékoliv cíle, rozhodně o sportovních hodinkách minimálně přemýšlejte.
 

Co se měří, to se zlepšuje. A to jde kvalitně a pohodlně jen se sportovními hodinkami

Sportovní hodinky jsou tu především pro sběr a analýzu dat pro zlepšení výkonu, nebo pro dosažení určitých cílů. Můžete měřit počet kroků, opakování, tempo na kilometr, vzdálenost, nadmořskou výšku…

Každý z vás má jiné cílé a nároky, a proto všichni nepotřebujete stejný typ a funkce sportovních hodinek.



Rozdělení sportovních hodinek


Fitness hodinky – měření celodenní aktivity

Jestli chcete mít o své aktivitě přehled 24 hodin denně, sáhněte po fitness hodinkách, nebo po fitness hodinkách s GPS. Hodinky vás sledují celý den a řeknou vám, kolik toho ujdete, jak kvalitně spíte, kolik spálíte kalorií atd.

Parametry a funkce nejlepších fitness hodinek sice stírají rozdíly mezi dalšími typy sportovních funkcí, ale v základu počítejte s těmito vlastnostmi.

Klady

  • Nízká hmotnost.
  • Stylový design.
  • Pro celkový přehled o aktivitě.

Zápory

  • Nepřesnost.
  • Mnohdy chybí GPS.
  • Nedostatek funkcí.

 


3 zajímavé modely fitness hodinek

 

 
 
 


Zajímá vás víc? Přečtěte si článek zaměřený na fitness hodinky.

 

 



Hodinky na běh – speciální funkce výhradně pro běžce

Běh je fenomén, kterému se výrobci hodinek přizpůsobili. Jiný sport snad nemá svůj speciální typ hodinek. Neexistují například speciální sportovní hodinky na kolo, nebo třeba hodinky na plavání (samozřejmě lze i tyhle aktivity měřit, ale pomocí multifunkčních hodinek či fitness hodinek).

Kvalitní běžecké hodinky dokáží dokonce v mnoha případech zastoupit trenéra.

Pro běžce jenom dobře. Do rukou se nám dostávají hodinky, které jsou funkčně skvěle vyvážené.

Disponují jen parametry, bez kterých se běžec neobejde, což je výhodné kvůli hmotnosti a jednoduchosti (Tempo, vzdálenost u hodinek na běhání s GPS, měření tepové frekvence, u některých modelů VO2max). Ale i hodinky na běh mají svá pro a proti.

Klady

  • Ideální hmotnost.
  • Skvělý tréninkový partner.
  • Dobrý poměr cena/výkon.
  • Jednoduchost.

Zápory

  • Slabší výdrž baterie.
  • Nedokonalé funkce.


3 zajímavé modely hodinek na běh

 
 
 



Pro detailnější informace o hodinkách na běh.

 

 



Multifunkční hodinky – univerzál pro všechny aktivity

Běháte, jezdíte na kole, plavete, lezete a já nevím, co ještě? Pak jsou pro vás pravé multifunkční hodinky. Obvykle umí všechno. A pokud ne, tak je to naučíte, třeba nastavením vlastní aktivity.

Multifunkční hodinky jsou robustní, aby vydržely nápor v terénu. To se odráží na větších rozměrech a vyšší hmotnosti.

Ovšem výdrž baterie bývá výjimečná, což ocení především extrémní sportovci, nebo třeba turisté, kteří si chtějí změřit několikadenní trek (věřte, nevěřte, některé modely vydrží se zapnutou GPS při určitém nastavení i přes 100 hodin).

Klady

  • Dlouhá výdrž baterie.
  • Přesnost.

Zápory

  • Vyšší cena.
  • Vyšší hmotnost.
  • Komplikovanější nastavení.


3 zajímavé modely multifunkčních hodinek

 
 
 



Zjistěte, co všechno umí multifunkční hodinky.

 

 



Chytré hodinky – telefon na ruce se sportovními funkcemi


Chytré hodinky se zrodily s jasnou myšlenkou. Přenést všechny informace z chytrého telefonu na zápěstí. Přijde SMS, e-mail, hovor… Vše na chytrých hodinkách vidíte a můžete tak skrze ně ovládat svůj smartphone, který necháte v kapse.

“Echt” chytré hodinky vlastně ani nejsou sportovní. Jenže díky aplikacím jako Strava či Endomondo je z nich spárováním lehce vytvoříte.

Některé multifunkční nebo fitness hodinky taky můžete považovat za chytré, protože u nich můžete nastavit notifikace z mobilního telefonu.

Na místě je spíš otázka - Chcete s sebou při sportu tahat mobil a hodinky zároveň? Chcete, aby vás při tréninku, nebo při parádním single trailu obtěžoval někdo z práce?

Jsou funkce chytrých hodinek, potažmo sportovních aplikací, dostačující?

Proti gustu, žádný dišputát.

Klady

  • Spárování se smartphony.
  • Usnadnění komunikace.
  • Informace z mobilu na ruce.
  • Jednoduchá obsluha.
  • Pestré příslušenství.

Zápory

  • Vyšší cena.
  • Časté dobíjení.


3 zajímavé modely chytrých hodinek

 
 
 



Přečtěte si o dalších výhodách a nevýhodách chytrých hodinek při sportu.

 

 




Jak vybrat sportovní hodinky - důležité parametry

Už jen podle základního rozdělení je vidět, že sportovních hodinek je obrovské množství. Čeho se tedy při výběru sportovních hodinek držet?

Životnost baterie
Voděodolnost a vodotěsnost
Dotykový displej
Sportovní hodinky s GPS, nebo bez?
Měření vzdálenosti, rychlosti, tempa
Navigace
Přizpůsobení dat
Intervalový trénink
Multifunkční aktivity
Měření tepové frekvence
Spárování
Cena sportovních hodinek

Pro efektivní využití sportovních hodinek je zásadní sledovat parametry, které jsou zásadní pro tu či onu aktivitu. Pokud například trávíte v terénu více než 10 hodin a chcete měřit přesně trasu, jsou pro vás nezbytné sportovní hodinky s dlouhou výdrží baterie.

Když chcete sportovní hodinky použít na kratší výlety, není třeba sahat tak hluboko do kapsy.

Při volbě sportovních hodinek mě zajímala baterie a barometr

Při volbě sportovních hodinek mě zajímala baterie a barometr

Když jsem vybíral své sportovní hodinky, byl jsem úplně na začátku. Věděl jsem pouze 2 věci. Potřeboval jsem, aby baterie vydržela více než 24 hodin trackování a aby trackování bylo přesné, hlavně co se měření nadmořské výšky týče. Primárně totiž běhám ultratraily a rogaining na 24 hodin.

Proto jsem u sportovních hodinek nejdříve zkoumal výdrž baterie. Našel jsem několik sportovních hodinek, které se mi zamlouvaly - Sportovní hodinky značek Garmin a Suunto.

Jenže nejsem člověk, který rád rozhazuje a nepotrpí si na nejmodernější vychytávky typu dotykový displej. Rovnou jsem tedy přešel novější modely multifunkčních hodinek typu Garmin Fenix 5 či Suunto Spartan Wrist.

Poohlížel jsem se mezi staršími modely sportovních hodinek, které jsou vybavené barometrem a svou výdrží baterie předčí dokonce i modernější nástupce.

 

Proto jsem rychle došel k sérii sportovních hodinek Suunto Ambit3, které vynikají právě výdrží. Lehčí sportovní hodinky Abmit3 Run a Sport se mi sice vzhledově líbily, ale pouze modely Ambit3 Peak a Vertical měly dvojnásobnou výdrž baterie vykoupenou vyšší hmotností.

Poslední krok. Ambit3 Peak, či Vertical? Nejtěžší volba. Tady už jsem si nevěděl rady a tak jsem zabrousil do diskuzních fór a ptal se kamarádů běžců.

Většině se sice líbil kompaktnější model Vertical, ale na základě vlastních zkušeností by většina šla spíše do modelu Ambit3 Peak, který je stabilnější a trvanlivější.

To je jen malá nápověda, jak při výběru sportovních hodinek postupovat – nejdříve si určit potřeby, pak se řídit podle parametrů, vzhledu a ceny.

Životnost baterie – zásadní parametr sportovních hodinek


Průměrné sportovní hodinky vydrží přibližně 6 hodin na jedno nabití v nejpřesnějším režimu GPS. To znamená, že pokud sportujete cca do 5 hodin, není třeba utrácet za sportovní hodinky, jejichž předností je výdrž baterie.

Důležité je si uvědomit, že životnost baterie ovlivňují také další faktory. Spárujete sportovní hodinky přes bluetooth s mobilem či hrudním pásem? Pouštíte si přes hodinky hudbu? Máte zapnuté notifikace?

To vše ovlivňuje spotřebu. Pokud jsou pro vás tyhle funkce důležité, sáhněte po sportovních hodinkách, které vydrží déle.

Například sportovní hodinky Garmin Fenix 5 a Suunto Ambit3 Peak Peak vydrží více než 20 hodin při nejpřesnějším trackování.

Při změně nastavení se dostanete ještě na vyšší výdrž (Podle údajů od výrobce vydrží sportovní hodinky Suunto Ambit3 Peak až 200 hodin. Berte to ale trochu s rezervou, realita je jiná, ale i tak velmi příjemná.).

 
 

 

Voděodolnost a vodotěsnost aneb sportovní hodinky do vody

Všechny sportovní hodinky jsou voděodolné, nebo vodotěsné. Ne všechny sportovní hodinky se ale hodí na plavání.

Voděodolné hodinky s označením "Water Resistant" jsou odolné pouze vůči vzdušné vlhkosti. Abyste ve sportovních hodinkách mohli plavat, měly by být vodotěsné minimálně s parametrem 10ATM, kdy se v klidu potopíte do 8 metrů.

Ještě nutno dodat, že sportovní hodinky ztrácejí pod vodou signál GPS. Pokud tedy chcete například měřit počet bazénů, či tempa, potřebujete sportovní hodinky s akcelerometrem – například Garmin Forerunner 910XT.

Sportovní hodinky vhodné na plavání

 

 
 

Více se dozvíte v článku o hodinkách na plavání.

 


Dotykový displej. Sportovním hodinkám může pomoci i překážet

Dříve si sportovní hodinky vystačily s několika tlačítky (a některé si stále vystačí). S tím, jak se začínají sportovní hodinky “křížit” s chytrými, je použití dotykového barevného displeje stále běžnější.

První dotykové sportovní hodinky byly šílené, protože displeje byly příliš citlivé a aktivovaly se například pouze kapkami potu. Dnes jsme dál, ale přesto ne vždy je dotykový displej u sportovních hodinek žádoucí.

Pokud vám jde například jenom o sledování tempa a měření vzdálenosti, bohatě si vystačíte s klasikou, která sní méně baterky.


Sportovní hodinky s GPS, či bez?

Většina sportovních hodinek je vybavená GPS modulem, který pomáhá sledovat parametry jako rychlost, vzdálenost a tempo. Najdete ale i sportovní hodinky (sporttestery) bez GPS, které primárně slouží k měření tepové frekvence.

Nebo fitness hodinky, kde GPS není podmínkou k měření aktivity. U obou typů lze však sportovní hodinky spárovat s mobilním telefonem a získat tak GPS trackování.

Více o problematice sportovních hodinek a GPS najdete v těchto článcích.

 

 


Vzdálenost, rychlost, tempo – rozdíl mezi sportovními hodinkami a sporttestery

Chete-li znát svou výkonnost v reálném čase, potřebujete sportovní hodinky s GPS. Sporttestery tohle obvykle nedokážou, protože se zaměřují spíše na měření tepové frekvence.

Díky modulu GPS zabudovaném ve sportovních hodinkách vídíte aktuálně svou rychlost, tempo, uběhnutou vzdálenost, převýšení a další parametry. To je důležité při jakémkoliv tréninku a závodu, když potřebujete vědět, jak na tom jste.


Sportovní hodinky s možností navigace

Multifunkční hodinky disponují příjemnou funkcí navigace. Po spárování sportovních hodinek s mobilem do nich dokážete nahrát trasu, podle které se pak snadno pohybujete. Když běžíte třeba dlouhý vysokohorský závod a pořadatel připravil GPS trasu, snadno si ji stáhnete do sportovních hodinek, nezabloudíte a neztrácíte čas.

Další možností je naopak záznam trasy exportovat ze sportovních hodinek do počítače či chytrého telefonu. Podle mého je v souvislosti s navigací u sportovních hodinek velmi užitečná funkce “track back”, která vás navede zpět na místo startu, pokud jste zabloudili.


Přizpůsobení dat, která vidíte na displeji sportovních hodinek

Pro někoho zbytečná funkce, pro někoho zásadní. Sportovní hodinky vyšší třídy umožňují nastavit si, co vidíte na displeji. Jakožto běžce mě zajímá víc parametrů, ale přeci jenom potřebuju při závodě vidět hlavně vzdálenost, tempo a čas. Pokud bych musel překlikávat, štvalo by mě to.

Některé modely sportovních hodinek v jednom poli zobrazí 2 parametry, jiné 5. I to je pro puntičkáře zásadní.

Nastavení sportovních hodinek přímo vs. přes aplikaci

Běhal jsem se sportovními hodinkami Garmin Fenix 2, u kterých jsem si mohl nastavit displeje přímo v hodinkách. To je příjemné, pokud potřebujete data rychle změnit. Na dalších sportovních hodinkách Suunto Ambit3 Peak jsem je pro nastavení musel spárovat s aplikací Movescount. Trochu jsem se toho zprvu bál, ale nastavování je mnohem jednodušší a rychlejší.


Intervalový trénink se sportovními hodinkami

Trénujete jako profíci? Pak je pro vás přínosná funkce sportovních hodinek – intervalový trénink. Vyšší třída sportovních hodinek vám umožní naprogramovat si sadu intervalů podle času, nebo vzdálenosti.

Sledovat intervaly je mnohem příjemnější na sportovních hodinkách než na smartphonu.

 

Multifunkční aktivity ve sportovních hodinkách

Multifunkční sportovní hodinky vám dovolují rychle přepínat mezi několika přednastavenými módy. Snadno vám tak jedny sportovní hodinky poslouží pro běhání, cyklistiku, vysokohorskou turistiku, golf, nebo třeba i na plavání v bazénu.

Multifunkční sportovní hodinky jsou dokonalým doplňkem pro triatlonisty a všechny aktivní sportovce, kteří mají rádi pohyb pod kontrolou.

 

Měření tepové frekvence - opticky ze zápěstí, hrudní pás

Měřit tepovou frekvenci lze skrze sportovní hodinky 2 způsoby. Buď připojením hrudního pásu, nebo opticky přímo ze zápěstí.

Drtivá většina sportovních hodinek disponuje bluetooth a možností připojit hrudní pás. Méně sportovních hodinek je vybaveno optickým snímáním tepu. Říká se, že optické snímání tepu je poměrně přesné, ale s hrudním pásem dosáhnete přeci jenom lepších dat.

Možnost spárování sportovních hodinek s doplňky - hrudní pás, foodpod, měřič kadence na kole...

Potřebujete co nejpřesnější měření? Nejspíš sáhnete po doplňcích sportovních hodinek, jako jsou hrudní pásy, foodpody snímající počet kroků, nebo například senzory sledující tempo a rychlost šlapání na kole.

Ne všechny sportovní hodinky můžete spárovat s těmito doplňky, a proto se v případě budoucího použití zaměřte i na tento parametr.

Cena sportovních hodinek – kupujte jenom to, co potřebujete

Kolik muziky od sportovních hodinek očekáváte, tolik do nich investujte. Cena je při výběru zásadní a není se čemu divit. Pokud potřebujete průměrné sportovní hodinky, určitě koupíte za pár tisíc. Jestli chcete top kvalitu, funkce, kupujete k tomu i značku.

Například velmi kvalitní sportovní hodinky Polar Vantage M koupíte za necelých 7 000 kč. Přitom sada funkcí je za tuhle cenu parádní. Jdete po značce a chcete high-end výrobek? Dejte 18 000 Kč za sportovní hodinky Garmin Fenix 5 Plus Sapphire.

 

 


 


Sportovní hodinky podle ceny


Sportovní hodinky do 3 000 Kč

Sportovní hodinky s GPS do této cenové hranice obvykle sledují základní parametry – čas, vzdálenost, tempo, rychlost, kalorie a umí měřit kola. Obvykle jsou vodotěsné s tím, že se s nimi můžete osprchovat. Životnost baterie bývá standardní a vydrží klidně i 10 hodin.

Nejlevnější sportovní hodinky vám nedovolí pokročilejší nastavení či přepínat mezi více přednastavenými sportovními módy.

3 zajímavé modely sportovních hodinek do 3 000 Kč

 

 
 
 

Sportovní hodinky v této cenové relaci jsou většinou vodotěsné a mají průměrnou životnost baterie 6 až 15 hodin podle modelu a nastavení. U těchto sportovních hodinek si nastavíte intervalový trénink a některé modely umí měřit tep opticky ze zápěstí.

Sportovní hodinky bývají zaměřené na konkrétní typ sportu, jako například Garmin Forerunner 735XT. Ale už i v této kategorii pořídíte slušné multifunkční sportovní hodinky, které nabízejí řadu zajímavých funkcí.

3 zajímavé modely sportovních hodinek od 3 000 do 7 000 Kč

 
 
 

 



Sportovní hodinky od 7 000 Kč

Dostáváme se do kategorie, ve které pořídíte špičkové sportovní hodinky s bohatým množstvím funkcí. Obvykle mají multisportovní charakter a hodí se nejen pro triatlon, ale pro další sporty jako cyklistika, plavání v bazénu i na otevřeném moři, běh, turistika, lezení apod.

Běžná výdrž baterie sportovních hodinek je 20 hodin i mnohem víc při jiném nastavení. Často jsou vybaveny barometrem, akcelerometrem i gyroskopem. Sportovní hodinky disponují pokročilejšími funkcemi tréninku – virtuální tréninkový partner či další tréninkové pomůcky.

3 zajímavé modely sportovních hodinek od 7 000 Kč

 

 
 
 

 


 



3 nejzajímavější sportovní hodinky – videorecenze


Sportovní hodinky Garmin Fenix 5S

 

Sportovní hodinky Garmin Fenix 5 vynikají nízkou hmotností, barevným, dobře čitelným displejem, desítkami přednastavených aktivit a slučnou výdrží baterie.

 

 

Sportovní hodinky Suunto 9 Baro

Sportovní hodinky Suunto 9 Baro vás uchvátí vynikající výdrží baterie, která se šplhá až ke 120 hodinám při měření aktivity. Jistě oceníte barevný dotykový dispelj, podporu 80 sportů a odolnost.

 

 

Sportovní hodinky Garmin Forerunner 645

Sportovní hodinky Garmin Forerunner 645 patří mezi nejlepší běžecké hodinky. Jsou lehké, vhodné pro potápění do 1 metru a nabízejí přesně tolik funkcí, kolik běžec potřebuje.

 



Sportovní hodinky jsou užitečným doplňkem každého činného člověka, který rád sleduje a rozebírá své aktivity, nebo rád zlepšuje své výkony.

 

Věřím, že vám tento základní průvodce světem sportovních hodinek udělal jasno a pomůže vám vybrat typ vhodný pro vaše potřeby.


Přečtěte si i další články

 

 

Sportovní hodinky na Heuréce

Uvažujete o nákupu sportovních hodinek nebo sporttesteru? Přemýšlíte, jaké jsou pro vás nejlepší sportovní hodinky? Jestli sportovní hodinky Garmin nebo sportovní hodinky Suunto? Nebo jsou pro vás nejlepší fitness hodinky či běžecké hodinky
Při výběru je třeba si dát pozor na to, abyste vybrali typ, který vyhoví vašim potřebám – multifunkční hodinky, chytré hodinky, sportovní hodinky na kolo, hodinky na běh, fitness hodinky nebo hodinky na plavání. Nezapomeňte, že v mnoha případech je důležité mít hodinky s GPS. Ať už jde o fitness hodinky s GPS nebo hodinky na běhání s GPS. S našimi tipy a radami si při výběru sportovních hodinek hravě poradíte.

Další články