Salzburg: výlet do pohádkového města pod Alpami

Salzburg

Salzburg patří k nejkrásnějším městům Rakouska. Malebné historické centrum zapsané na seznamu UNESCO, romantická promenáda podél řeky Salzach a impozantní vrcholky Alp na dohled – to je Salzburg. Město se proslavilo také jako rodiště jednoho z nejslavnějších skladatelů všech dob… Ano, lovíte v paměti správně, v Salzburgu se narodil Wolfgang Amadeus Mozart. Jeho odkazem je protkáno celé město.

Chystáte se do Salzburgu především za památkami a kulturou? Pak si na jeho návštěvu vyhraďte alespoň dva dny. Kdo dává přednost aktivnější dovolené, měl by si naplánovat ještě delší dovolenou. Kolem Salzburgu, v oblasti Solné komory (německy Salzkammergut), je totiž k vidění spoustu přírodních krás, které nenechají zahálet vaše pohorky ani kolo. Máme pro vás tipy, jak si užít Salzburg naplno!

 

Základní shrnutí – naplánujte si výlet do Salzburgu

 

 • Země: Rakousko
 • Vzdálenost z Prahy: 375 km (čas 4:05)
 • Jazyk: němčina
 • Měna: euro
 • Doklady pro vstup: stačí občanský průkaz

Další užitečné informace o Rakousku

Salzburg je po Vídni, Štýrském Hradci a Linci čtvrtým největším městem Rakouska. Leží téměř na hranicích s Německem na řece Salzach ve výšce 425 m n. m.

Aktivity v Salzburgu

 •   cykloturistika
 •   pěší turistika
 •   běhání
 •   lyžování
 •   koupání
 •   památky
 •   wellness
 •   pro děti

Počasí v Salzburgu přeje návštěvě po celý rok
Na ročním období nezáleží

 

Salzburg láká k návštěvě po celý rok. Nejteplejší počasí si užijete během letních měsíců, ale pro návštěvu města může být až zbytečné horko, a navíc se sem v tomto období sjíždí turisté z celého světa. Krásným obdobím pro návštěvu je jaro, kdy se vše probouzí a kvete.

Druhý vrchol sezóny nastává během Adventu. Předvánoční čas v Salzburgu byste si neměli nechat ujít ani vy. Celé město je kouzelně osvětlené a místní adventní trhy patří k nejkrásnějším v Rakousku. Pokud to jde, volte pro návštěvu raději všední den, kdy město není plné víkendových turistů.

Vánoční trhy v Salzburgu

Doprava do Salzburgu a MHD po městě

Z České republiky se do Salzburgu dostanete nejsnáze autem, spojení vlaky a autobusy není bohužel tak dobré jako do Vídně nebo do Lince. Přímou autobusovou linku z Prahy do Salzburgu provozuje Leoexpress, cena začíná na 359 Kč. Vlakem se dostanete do Salzburgu s ČD za cenu od 500 Kč při nákupu včasné jízdenky, ale budete muset přestupovat v Linci.

Při cestě autem se vyplatí odstavit vozidlo na okraji města na záchytném parkovišti a dále pokračovat MHD. Zatímco za parkování v centru města zaplatíte i 4 € za hodinu, na okraji Salzburgu zaparkujete od 9 € za den. Dostupná parkoviště si můžete vytipovat předem na parkplatzsuche.at.

Centrum města zvládnete projít pěšky a není potřeba pořizovat si jízdenku na MHD. Pokud budete využívat parkoviště na okraji města, vyplatí se vám nejspíš rovnou koupit 24hodinovou jízdenku. Ta stojí 4,20 €, zatímco jednotlivé jízdné vyjde na 1,90 €.

Ideálním prostředkem pro dopravu po Salzburgu je kolo. Perfektní infrastruktura cyklostezek čítá desítky kilometrů. Pokud si nepřivezete svoje kolo, není nic jednoduššího, než si ho vypůjčit – klikněte pro seznam půjčoven.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

With its many buildings and towers, pilgrimage paths, theme tours and accommodations provided by religious institutions, Salzburg invites you to immerse yourself even more deeply in this church city ⛪️ Do you know the name of the church in the picture⁉️ 📷 by @dianacatarino8 #visitsalzburg #salzburg #cityscape #city #visitaustria #feelaustria #austria #discoverearth #naturelovers #optoutdoors #earthpix #beautifuldestinations #passionpassport #visualsofearth #exploremore #exploretocreate #roamtheplanet #neverstopexploring #thegreatoutdoors #photooftheday #secularstate #wanderlust #doyoutravel #today #happytravels #church #cityofchurches #winter #salisburgo #churchmemes

Příspěvek sdílený Salzburg Tourism (@visitsalzburg),

Turistické informace a slevy

 

Turistické informace najdete na hlavním nádraží nebo na náměstí Mozartplatz. Plánujete v Salzburgu navštívit nejvýznamnější památky? Pak se vám vyplatí zakoupit si v informačním centru SalzburgCard. Existuje ve variantě na 24, 48 nebo 72 hodin. Se SalzburgCard máte vstupy do většiny památek a muzeí zdarma, dopravu MHD, navíc lanovku na horu Utersberg nebo plavbu lodí po řece Salzach a další.

Výhodné ubytování v Salzburgu
Kde složit hlavu ve dvou nebo s rodinou?

 

Ubytování v Salzburgu najdete spoustu, ať hledáte co nejlevnější variantu, nebo dáváte přednost nejlepšímu poměru cena/výkon. Ubytování v Salzburgu zarezervujete snadno přes portál booking.com.

Ubytování pro dva (cena za dvoulůžkový pokoj):

Ubytování pro rodinu (cena za 2 dospělé + 2 děti):

Salzburg a místní kuchyně – co musíte ochutnat?

 

Pokud bychom měli zmínit jenom jeden pokrm, který v Salzburgu musíte ochutnat, budou to zaručeně Mozartovy koule. Slavná sladkost se ve městě vyrábí už od roku 1884. Recept vymyslel cukrář Paul Fürst. Kuličky se vyrábí z pistáciového marcipánu, nugátu a na závěr se na tyčce ponoří do hořké čokolády. Od založení cukrárny se vyrábí v Salzburgu podle původního receptu ručně. Ten pravý originál koupíte jen v cukrárně Fürst.

Mozartovy koule, Salzburg

Zkrátka nepřijde ani ten, kdo není zrovna na sladké. Kasnocken jsou malé noky, které se podávají v sýrové omáčce s karamelizovanou cibulkou.Typickým pokrmem v Salzburgu jsou také ryby, především pstruh.

7 míst v Salzburgu, která musíte navštívit

1. Lanovkou na pevnost Hohensalzburg

Pevnost Hohensalzburg, Salzburg

Pevnost Hohensalzburg se tyčí vysoko na kopci nad městem a tvoří tak jasnou dominantu Salzburgu. Odtud budete mít město jako na dlani. Kromě krásného výhledu na nedaleké Alpy vás čeká nejzachovalejší hradní komplex ve střední Evropě.

Pevnost je snadno přístupná pozemní lanovkou, která spojuje město s Hohensalzburgem už více než 120 let. Součástí hradního komplexu je několik muzeí, mimo jiné Muzeum loutek. Otevřeno je po celý rok, podívejte se na otevírací dobu.

2. Staré město a Obilná ulička

Salzburg centrum

Staré město Salzburgu je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Kouzelné barokní uličky, úzké průchody a klidné vnitřní dvory dotváří atmosféru města, kde na vás dýchne historie. Nejznámější část je Obilná ulička (německy Getreidegasse). Hlavní nákupní třída Salzburgu tepe čilým ruchem a hostí moderní butiky, zároveň je však zachován historický ráz díky cechovním štítům vyvěšeným na fasádách.

3. Zámek Mirabell a nádherné zahrady

Zámek Mirabell, Salzburg

Zámek Mirabell a přilehlé zahrady jsou krásnou ukázkou barokního umění. V Mramorovém sálu zámku Mirabell koncertoval už malý Wolfgang i jeho otec Leopold. Dnes se tady konají ty nejhonosnější svatby v Rakousku.

Mirabellské zahrady určitě nevynechejte. Otevírá se tady jeden z nejkrásnějších výhledů v Salzburgu – na pevnost Hohensalzburg a Alpy v dálce.

4. Po stopách Mozarta

Salzburg nemá slavnějšího rodáka, než je světoznámý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Narodil se v Getreidegasse číslo 9. Dům poznáte snadno, protože je označen velkým nápisem Mozarts Geburtshaus. Dnes je z něj muzeum, kde se dozvíte spoustu zajímavých podrobností z raného života geniálního skladatele. Cenu vstupného a otevírací dobu najdete na mozarteum.at.

Mozartův dům, Salzburg

Posledních deset let působil Mozart ve Vídni, kde můžete na adrese Domgasse 5 navštívit dům, kde žil na sklonku svého života.

5. Haus der Natur – Přírodovědné muzeum

V zábavném přírodovědném a technickém muzeu se vyřádí děti i dospělí. V interaktivní sekci vědy a techniky si vyzkoušíte desítky experimentů z fyziky a dalších oborů. Obří ještěři vás zavedou miliony let nazpět, obrovská akvária vás nechají nahlédnout do fascinujícího světa v hlubinách moří, expozice lidské tělo učí zákonitosti fungování naší tělesné schránky. Tady klidně strávíte i celý den. Klikněte pro informace o vstupném a otevírací době.

6. Zámek Hellbrunn a jeho vodní království

Zámek Hellbrunn, Salzburg

Zámek Hellbrunn leží kousek za městem a stal se tak vyhledávanou oázou klidu pro návštěvníky Salzburgu. Na první pohled si možná budete říkat, takových zámků už jsem viděl desítky. Překvapení na vás však čeká v zahradách. Tady se ukrývá doslova vodní království. Nejen desítky fontán, ale hlavně spousty ukrytých vodních trysek vás zchladí ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat. Součástí je také vodní divadlo. Více informací najdete na stránkách hellbrunn.at.

7. Zoologická zahrada Salzburg

Kousek od zámku Hellbrunn navštivte také salcburskou ZOO. Velké výběhy pro zvířata napodobují jejich přirozené prostředí, a tak si budete připadat jako v africké savaně. V létě ZOO nabízí speciální noční prohlídky, během kterých můžete pozorovat zvířata po setmění, kdy jsou velmi aktivní.

5 tipů na výlety v Salzburgu a Solné komoře

Lanovka na Untersberg

Jak se za 10 minut dostat ze Salzburgu na vrchol hory s dalekým výhledem na Alpy? Stačí se vyvézt lanovkou na Untersberg. Mezi dolní stanicí Grödig/St. Leonhard jižně od Salzburgu a horní stanicí Geiereck (1776 m) je rozdíl přes 1300 výškových metrů. Hned po výstupu z kabinky se vám otevře nádherný výhled na okolní vrcholky Alp, včetně stále bílé špičky Dachsteinu. Ze stanice lanovky vybíhá několik turistických stezek.

Vláček na Schafberg a Wolfgangsee

Vydejte se na výlet ke krásnému jezeru Wolfgangsee. Jen 30 km od Salzburgu se rozkládá tyrkysový klenot Rakouska. Kromě koupání nebo projížďky lodí po průzračném jezeře si můžete udělat výlet historickou parní zubačkou na vrchol Schafberg. Parní železnice SchafbergBahn funguje už od roku 1893, jedná se tak o nejstarší ozubnicovou parní lokomotivu na světě, která je dodnes v provozu.

Schafberg nad Wolfgangsee

Svět ledových jeskyní ve Werfenu

Věděli jste, že se největší ledová jeskyně světa nachází právě kousek od Salzburgu? Vydejte se do ledového světa ve Werfenu.

Celý labyrint ledových jeskyní má délku přes 40 km. Turisté si mohou prohlédnout první kilometr. Během 90minutové prohlídky na vás čekají neuvěřitelné útvary, které příroda vytvořila z ledu. I v létě je teplota v jeskyních pod bodem mrazu, a tak nezapomeňte na pořádně teplé oblečení. Ledová jeskyně otevírá 1. května, podrobné časy a cenu vstupného najdete na webu eisriesenwelt.at.

Ledové jeskyně ve Werfenu, Solná komora

Po stopách bílého zlata

Když počasí nepřeje, je načase ukrýt se někde uvnitř. Na to je ideální výlet do světa soli v Halleinu. Sůl dala jméno celé oblasti Salcburska i Solné komory (Salzkammergut). V solných dolech v Halleinu se dozvíte nejen to, jak se vlastně sůl do místních hor dostala, ale zároveň vám prohlídka přiblíží život horníků. Svezete se důlními vozíky i po havířské skluzavce. Zábava pro celou rodinu zaručena! Další možností jsou solné doly v Berchtesgadenu.

Nedobytný hrad Hohenwerfen

Vysoko nad údolím řeky Salzach se vyjímá hrad Hohenwerfen. Nedobytná pevnost stará 900 let měla za úkol chránit salcburské území. K hradu se dostanete pěšky procházkou lesem, nebo se můžete na vrchol vyvézt lanovkou. Hrad každoročně připravuje bohatý program pro malé návštěvníky, každý den se pořádá přehlídka letů dravých ptáků.

Nejkrásnější cyklostezky v Salzburgu a okolí

Chystáte se do Salzburgu na kole? Skvělý nápad! Město je protkáno hustou sítí cyklostezek a zajímavé výlety můžete podniknout i v okolí Salzburgu.

Podél řeky Salzach do Halleinu

kolo  střední  30,2 km 2:12 h 395 m 395 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Příjemná projížďka vede ze Salzburgu podél řeky Salzach, a tak se hodí pro všechny skupiny cyklistů. Hallein je kouzelné malé městečko, které je známé pro svoje solné doly. Ty se nachází jen kousek nad městem, a tak s jejich návštěvou můžete cyklovýlet spojit. Nebo si naplánujte celodenní výlet a cestou se zastavte ještě na zámku Hellbrunn.

Řeka Salzach, Salzburg

Výlet ke Königsee

kolo  těžká  64,9 km 5:09 h 830 m 830 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Königsee patří k nejkrásnějším jezerům Německa a ze Salzburgu je to k němu co by kamenem dohodil. Záleží jen na vás, zda absolvujete celou trasu až ze Salzburgu, nebo si cestu zkrátíte a vyrazíte jen na krátký výlet například z Berchtesgadenu.

Königsee je nejhlubším jezerem v Německu. Na první pohled zaujmou strmé stěny hor, které obklopují vodní plochu.

Königsee

Do lázní v Bad Reichenhall

kolo  střední  49,8 km 3:43 h 539 m 539 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Stačí párkrát šlápnout do pedálů a za hodinku a půl jste v lázeňském městečku Bad Reichenhall. Město je již odedávna spojeno s těžbou soli a ze země tu vyvěrá několik solných pramenů. Největším wellness komplexem ve městě je Rupertus Therme. Kromě koupání ve vnitřních i venkovních termálních bazénech na vás čeká saunové centrum.

 

Tipy na turistické a běžecké trasy

 

Výlet na Nockstein

  střední  4,1 km 2:01 h 425 m 425 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Víkendový výlet na vrcholek Nockstein patří k oblíbeným aktivitám místních, a tak se neváhejte přidat. Krátkou a nenáročnou procházku zvládne opravdu každý. Z vrcholku se otevírá výhled na krásnou krajinu v okolí Salzburgu. Pokud si chcete výlet užít s méně návštěvníky, naplánujte si ho raději ve všední den.

Pěšky na vrchol Schafberg

  těžká  12,1 km 5:28 h 1108 m 1108 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Dáváte přednost pěším výletům před těmi lanovkou? Tak se vydejte na horu Schafberg po svých. Nohy dostanou zabrat, ale na vrcholku vás čeká dechberoucí výhled na pět tyrkysových jezer: Wolfgangsee, Irrsee, Mondsee, Fuschlsee a Chiemsee.

Výhled ze Schafbergu, Solná komora

Běh podél řeky Salzach

  střední  8,5 km 1:05 h 116 m 116 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Ideální příležitost provětrat běžecké boty budete mít v Salzburgu na nábřeží podél řeky Salzach. Trasa vede po rovině, nemusíte se vyhýbat autům, a i v centru města zavítáte do přírody.

 

Objevte další destinace v RakouskuKam jinam na dovolenou?

 

 

Chystáte se na dovolenou do Rakouska? Objevte všechny krásné regiony našeho jižního souseda. Na cyklisty a pěší turisty čekají desítky kilometrů tras v Tyrolsku, Korutanech a Zell am See. Je vám to málo? Pak se vydejte napříč Rakouskem po slavné Dunajské cyklostezce. Města Vídeň, Salzburg, Graz a Hallstatt lákají na historické a kulturní památky. Milovníky hor nadchne masiv Dachstein a nejvyšší hora Rakouska Grossglockner. Hledáte ideální místo pro rodinnou dovolenou? Vyrazte k jednomu z nádherných rakouských jezer Wolfgangsee, Achensee, Attersee nebo Mondsee. S našimi tipy si naplánujete nezapomenutelnou dovolenou v Rakousku!

Další články