Kam na dovolenou – tipy na nejlepší destinace v ČR i zahraničí

Chystáte se na dovolenou, ale došly vám nápady, kam tentokrát vyrazit? Získejte inspiraci, kam na dovolenou! Máme pro vás desítky tipů na top destinace v Česku i za hranicemi.

Tipy na nejlepší destinace v ČR i zahraničí?

Obě varianty mají svoje výhody a nevýhody. Naštěstí už jsou pryč časy, kdy dovolená v tuzemsku znamenala nekvalitní služby. Dnes se můžete rozhodovat podle svých preferencí.

Kam na dovolenou - ČR nebo zahraničí?

Základní pravidlo dovolené: sbalte si jen polovinu oblečení, ale dvojnásobek peněz.

Kam na dovolenou v ČR

I v České republice si můžete užít nádhernou dovolenou plnou pohody a odpočinku. Hlavní výhodou dovolené v tuzemsku zůstává nižší cena. Samozřejmě je možné i ve světě nalézt destinace, kde si užijete dovolenou za srovnatelné ceny s českými (například v jihovýchodní Asii), ale většinou budete muset sáhnout do peněženky o dost hlouběji. Navíc ušetříte čas i peníze na dopravě. Pokud si nepotrpíte na zdlouhavé trmácení autem, autobusem nebo letecky, bude pro vás dovolená v tuzemsku to pravé.

Jak nahradit moře

Jediné, co nám v Česku k bezchybné dovolené často chybí, je moře, které bohužel jen tak nenahradíme. Přesto se v letní sezóně nabízí mnoho krásných míst na koupání v přírodě – vyzkoušejte rybníky na Třeboňsku, Vranovskou přehradu nebo Máchovo jezero.

Děti určitě ocení ubytování s bazénem nebo výlet za vodními radovánkami do jednoho z mnoha akvaparků, ten největší se nachází v pražských Čestlicích. Dospělí si vodní hýčkání mohou dopřát v lázních. Ubytování s wellness centrem nebo lázeňskými procedurami vám zajistí zasloužený relax. Mezi nejoblíbenější lázeňská města patří Mariánské Lázně, Karlovy Vary a Františkovy Lázně.

 

Lázně

Aktivní dovolená v ČR – na kolo, na vodu nebo pěšky do hor

Místo válení u vody vyhledáváte spíše pohyb a aktivní dovolenou? Pak máte v Česku spoustu možností. Mezi nejoblíbenější destinace patří Krkonoše, které nabízí celou řadu outdoorového vyžití. Nikdo by si neměl nechat ujít výlet na nejvyšší horu naší republiky – Sněžku. Netknutou krajinu si užijete také v Národním parku Šumava. Vydejte se za jeho poznáním z výšky díky několika rozhlednám. Na Šumavě najdete nejstarší českou rozhlednu na Kleti a na Poledníku si užijete výhled z nejvyšší rozhledny v tuzemsku.

Ani cyklisté nepřijdou při dovolené v Česku zkrátka. Pohodový terén s mírným stoupáním si užijete při cyklotoulkách jižními Čechami. Okolí Třeboně a Lipna je díky nenáročným trasám vhodné i pro rodinnou cyklodovolenou. Příjemné terény a zbrusu nové cyklostezky nabízí také okolí Mělníka a Karlštejnsko podél řeky Berounky. K oblíbeným destinacím pro cyklodovolenou v tuzemsku patří bezpochyby jižní Morava, kde se člověk po náročném dni může odměnit v jednom z mnoha vinných sklípků.

Pádluj aneb proč vyrazit na vodu

Ačkoliv si toho často nejsme vědomi, světovým unikátem je v Česku dovolená na vodě. Vodáctví má u nás dlouhou tradici a není divu, vždyť pohled na českou krajinu z koryta řeky je úchvatný! Nejoblíbenější vodácké řeky jsou Vltava a Lužnice, rodiny s malými dětmi ocení klidnou Berounku. U největších řek je k dispozici dostatek kempů a zázemí s občerstvením, což vám umožní naplánovat si i týdenní putování.

Za jedinečnými kulturními a historickými krásami

Česká republika má bohatou historii, a tak překypuje historickými městy, hrady a zámky, kde se o ní můžete něco přiučit nebo jen obdivovat jedinečnou dobovou architekturu. K nejoblíbenějším cílům u českých i zahraničních turistů patří Praha a Český Krumlov, ale krásná místa si užijete i bez davů.

Méně známý, ale o nic méně krásný je vodní zámek Červená Lhota, kde se točilo několik českých pohádek, například Zlatovláska. Z méně navštěvovaných hradů stojí za zmínku Kašperk, gotický hrad v předhůří Šumavy.

Booking.com

Kam na dovolenou v zahraničí

Ať toužíte po dovolené u moře, nebo aktivním odpočinku na horách, máme pro vás tipy na dovolenou, ze kterých si vybere každý.

Rakousko – tipy na dovolenou

Jen pár hodin autem, autobusem nebo vlakem a jste u našeho jižního souseda. Rakousko má opravdu co nabídnout. Pokud toužíte po odpočinku v přírodě, zamilujete si ledovcová jezera Attersee, Mondsee nebo Wolfgangsee.

Výhled na jezero, RakouskoPro cyklisty jsou připraveny tisíce kilometrů cyklostezek napříč zemí, ať už dáváte přednost silniční cyklistice nebo chcete sjíždět kopce na horských kolech. Proslulou trasou je Dunajská cyklostezka, která se klikatí podél břehů největší rakouské řeky.

Na své si v rakouských Alpách přijdou i pěší turisté, ti méně zdatní si mohou vypomoci jednou z mnoha lanovek. A zkrátka nepřijdou ani milovníci historie – hlavní město Vídeň je přehlídkou zajímavé architektury, jeho historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO.

Přečíst podrobný průvodce Rakouskem

Itálie – tipy na dovolenou

Kam na dovolenou v Itálii? Jeden den můžete zdolávat alpské vrcholky, druhý den se koupat v moři a třetí den se kochat antickou architekturou. Itálie je ráj pro aktivní dovolenou i letní pohodu u moře. Zapomenout bychom neměli ani na gastroturistiku, vždyť italská kuchyně má tolik co nabídnout a navrch se tu vyrábí spoustu skvělého vína. Příjemným bonusem je stálé a slunečné počasí v hlavní letní sezóně. Tak kam vyrazíte?

Snad nejoblíbenějším cílem českých turistů v Itálii je Lago di Garda. Unikátní mikroklima vytváří u vody středomořské teploty navzdory tomu, že se jedná o ledovcové jezero obklopené horami. Tady si užijete různorodou dovolenou – od cyklistiky, pěší turistiky, vodních sportů, přes koupání, lezení a ferraty, až po návštěvu nedalekých historických měst Verona a Benátky.

Lago di Garda, ItálieO něco severněji se nachází neméně krásné, ale ne tak známé jezero Lago di Como. Pokud hledáte ideální cíl na cyklovýlet, vsaďte na Dolomity na severu Itálie nebo na ostrov Sardinie.

Každý by se měl alespoň jednou za život podívat do hlavního města Řím, kde na vás dýchne tisíce let stará historie.

Slovensko – tipy na dovolenou

Na Slovensku si užijete aktivní dovolenou v těsném spojení s přírodou – pěší turistika, cyklistika nebo běh. V zemi najdete trasy různé náročnosti, které jsou stejně jako v České republice výborně značeny. Slovensku dominují především hory, takže se musíte připravit na výšlap do kopců. Mezi ty nejznámější patří Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Západní Tatry, Velká a Malá Fatra nebo Slovenský kras.

Hory na Slovensku

Největší výhodou dovolené na Slovensku je, že se domluvíte česky a ceny rovněž odpovídají těm v Česku.

Milovníci vína by neměli vynechat návštěvu jižního Slovenska, kde se otevírá vinařský region, který sahá až k hranicím s Maďarskem a slavnému Tokaji. Pokud vyhledáváte vodní radovánky, vyzkoušejte jedny z mnoha lázní nebo se s dětmi vydejte do aquaparku Tatralandia s termální vodou.

Booking.com

Francie – tipy na dovolenou

Francouzské Alpy

Přemýšlíte, kam na dovolenou ve Francii? Tady můžete zažít všechno, na co jenom pomyslíte. Neuvěřitelně přírodně i historicky bohatá země nabízí nejvyšší vrcholky Evropy, nádherné pláže, středověké hrady, kouzelné zámky, vinařské oblasti, krásná města a památky světového významu.

Cyklonadšenci si užijí nádherných tras v Provence nebo na ostrově Korsika. Ti nejnáročnější si můžou zkusit projet část Tour de France, ať už ve francouzských Alpách nebo Pyrenejích. Alpy jsou oblíbené i u pěších turistů, kteří mohou obdivovat nejvyšší horu Evropy Mont Blanc z různých úhlů na trasách rozmanitých náročností.

Fantastické scenérie si užijete v kaňonech Tarn, Ardéche i Verdon, nebo na divokém pobřeží kolem Bretaně. Milovníci vína se mohou vydat na toulky do slavných oblasti Bordeaux, Champagne nebo Alsace. Pokud toužíte po koupání, francouzská riviéra nabízí jedny z nejluxusnějších pláží Evropy. 

Návštěvu jednoho z nejkrásnějších měst světa – Paříže – si nemůžou nechat ujít dospělí ani děti. Ty stoprocentně nadchne nedaleký Disneyland.

Disneyland v Praříži

Slovinsko – tipy na dovolenou

Slovinsko získává v posledních letech víc a víc na popularitě a není divu, malinká země jižně od Rakouska má hodně co nabídnout. Nádherná příroda v Triglavském národním parku není zatím tolik zasažena turismem a můžete si tu užívat pěší i cykloturistiku téměř o samotě.

Naopak jezero Bled s kostelíkem na malém ostrůvku už bylo objeveno turisty, přesto se jedná o kouzelné místo, kam na dovolenou. Stejně jako v nedalekém jezeru Bohinj se v něm dá v létě koupat.

Jezero Bled, SlovinskoSlovinsko je pravým rájem pro sportovce vyhledávající adrenalin. Řeka Soča je proslulá na rafting a v posledních letech se začíná v nabídce CK objevovat stále častěji i canyoning. Kromě koupání v jezerech nebo řekách si můžete zaplavat i v moři, země má kousek pobřeží u města Portorož. 

Světovým slovinským unikátem je množství krápníkových jeskyní. Ta nejznámější je Postojnska jama, která vás ohromí obrovskými sály s krápníky a děti potěší jízda vláčkem na závěr prohlídky.

Kam na dovolenou podle ročního období

V každém ročním období si můžete naplánovat skvělou dovolenou. Získejte praktické tipy na dovolenou a vyberte si nejlepší destinaci, kam se v každém období vydat. Pokud se chystáte autem, nezapomeňte na kontrolu auta před dovolenou.

Kam na dovolenou v létě

Letní prázdniny jsou v plném proudu a právě v tomto období se většina lidí vypraví na svoji nejdelší dovolenou v roce. Dáváte přednost klasické letní dovolené u moře, nebo toužíte po aktivně stráveném volnu?

Tipy na dovolenou u moře

Ideální letní dovolená představuje pro spoustu lidí pobyt u moře. Mezi nejoblíbenější destinace u Čechů patří Chorvatsko, Itálie, Španělsko a Řecko. V Evropě si krásné koupání užijete i ve Francii, o něco levnější variantou je Bulharsko.

Dovolená u moře

Aktivní dovolená pro všechny

Pro aktivní dovolenou plnou pohybu, pěších túr nebo cyklovýletů vyrazte do nádherné přírody Rakouska, italských Dolomit, francouzských Alp nebo slovenských Tater. Na své si přijdete i v tuzemských Krkonoších nebo na Šumavě. Nejen, že jsou v létě dostupné všechny trasy, ale navíc ve vyšší nadmořské výšce uniknete letním pařákům.

Vsaďte na méně známé destinace

Nevýhodou cestování v době prázdnin je velké množství turistů a zvýšené ceny zájezdů, ubytování i ostatních služeb. Proto se v letních měsících vyplatí mířit i do méně známých destinací. Zkuste třeba Slovinsko, Polsko nebo Portugalsko.

Kam na dovolenou v zimě

Zimní měsíce volají po dovolené na horách. Pokud chcete mít jistotu sněhové pokrývky, vyrazte do Alp. Špičková moderní střediska najdete v Rakousku, v Itálii oceníte skvělé zázemí a lahodné italské jídlo, kterým se po výkonu na svahu můžete náležitě odměnit. Ve Francii na vás čekají největší střediska Evropy se stovkami kilometrů sjezdovek. V Alpách myslí i na běžkaře a ve většině středisek se nabízí desítky kilometrů běžkařských stop.

 

V tuzemsku si parádně zalyžujete v Krkonoších nebo Krušných horách. Z Moravy jsou dostupnější Jeseníky a Beskydy. Milovníci bílé stopy by se měli vydat na šumavský Zadov nebo pokořit proslulou jizerskou magistrálu.

Útěk do teplých krajů

Pokud vám při představě sněhové nadílky běhá mráz po zádech a raději byste z českých plískanic utekli někam do tepla, zabruste do nabídky exotických zájezdů. V zimě si prohřejete kosti například na Srí Lance nebo v Thajsku. Jestli vám exotika nic neříká, nemusíte zoufat. Zaleťte si na Kanárské ostrovy, kde se na jihu ostrovů pohybuje teplota v lednu a únoru od 20–25 stupňů. Jestli netrváte na koupání a stačí vám teploty do 20 stupňů, řešením je také dovolená v jižním Španělsku nebo na Mallorce.

Kam na dovolenou na jaře a na podzim

Proč jezdit na dovolenou mimo hlavní sezónu? Cestování na jaře a na podzim má mnoho výhod. Obě možnosti znamenají menší množství turistů, nižší ceny a větší výběr ubytování. Pokud se chystáte obdivovat krásu měst, potěší vás i nižší teploty a mírnější slunce, které nevytváří nesnesitelnou výheň jako v létě. Jaro nebo podzim je ideální pro návštěvu Říma, Vídně nebo Paříže.

Do přírody mimo sezónu

Na jaře si užijete nádhernou přírodu, kdy všechno kvete a raší, ve vodních tocích bývá ještě dost vody, a tak všechno zůstává zelené a svěží. Naopak na podzim se příroda zbarví do kouzelných odstínů – vydejte se na cyklotoulky třeba do Dolomit nebo kolem rakouských jezer. Krásný podzim si užijete i v tuzemsku, například v Českém Švýcarsku nebo Krkonoších. Jestliže se chystáte do hor, dejte si pozor na to, že na jaře a na podzim bývá řada tras uzavřená kvůli zbytkům sněhu nebo sesuvům půdy.

Na dovolenou k moři vyrazte na podzim

Pokud chcete cestovat k moři, bývá podzim lepší volbou, protože moře je po létu vyhřáté. V září se vykoupete v Itálii, Francii i Chorvatsku. V jižním Španělsku, Řecku a na Kypru si léto prodloužíte až do října.

Kam na dovolenou s dětmi

Pokud cestujete s miminkem nebo malými dětmi, vyplatí se dovolenou důkladně naplánovat předem. Jinak by se mohlo stát, že si místo dvou týdnů odpočinku zavaříte spíš na utrpení a ještě se budete těšit zpátky do práce.

Jestliže cestujete s většími dětmi a puberťáky, nezapomeňte je zapojit do plánování.

Možná jste si dali práci a vymysleli dětem program, ale na místě se dozvíte, že je to nudná a trapná dovolená.

Dovolená s dětmi na kole

Tipy na dovolenou s dětmi u moře

Většina lidí si představuje jako ideální dovolenou s dětmi u moře. Pokud si chcete užít co možná nejvíce pohodlí, vybírejte ubytování se stravou a co nejblíž u moře. Díky tomu si ušetříte nervy s vařením i zdlouhavými přesuny mezi pláží a pokojem. Dejte přednost plážím s pozvolným vstupem do moře s pískem nebo malými oblázky. Malé děti by se neměly celý den vystavovat slunci, proto myslete na slunečník, případně vybírejte pláže s lesíky, kde si můžete odpočinout ve stínu. Větší děti určitě ocení hotel se skluzavkami nebo animačním programem, kde si můžou najít nové kamarády.

Pro děti jsou vhodné spíše evropské destinace, kde není takové horko, let trvá jen pár hodin a nemusíte řešit případné problémy z exotické stravy. Podívejte se na nabídku dovolené ve Španělsku, Řecku nebo Itálii, anebo zkuste méně známé polské pláže.

Jak zabavit děti na dovolené v Česku

I v České republice najdete spoustu míst, která se hodí na pohodovou dovolenou s dětmi. Právě kvůli absenci moře mají destinace v Česku mnohem lépe připravený program a aktivity pro děti, aby se nenudili. Vranovská přehrada, Lipno nebo okolí Třeboně láká na koupání, ale jedná se o zajímavé terény i na rodinné cyklovýlety.

O kapku dobrodružství se postarají lanové parky – ten největší najdete v Trojanovicích nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm. Menší děti nikdy nezklame klasika v podobě ZOO nebo Dinoparku, pro autentický zážitek je vezměte do safari ve Dvoře Králové, kde budou mít divoká zvířata na dosah ruky.

Co dělat, když prší

Pokud počasí úplně nepřeje, přichází ideální čas na prohlídky zámků a hradů. Některé z nich mají připravené speciální zážitkové programy pro děti. Zapomeňte na nudné přeříkávání letopočtů – na zámku Loučeň nebo hradu Kašperk mají připravené speciální prohlídky pro malé princezny a rytíře. Zkrátka nepřijdou ani malí vědci – navštivte s nimi plzeňskou Techmanii, kde si vyzkouší stovky interaktivních exponátů nebo práci v laboratoři.

Jak si s dětmi užít aktivní dovolenou

Vedete svoje děti ke sportu? Pak je dovolená ideální čas, kdy to dále rozvíjet. Děti jsou připravené na nepohodlí a taková dovolená pod stanem je pro ně velké dobrodružství. Připravte jim zajímavý program, který kombinuje koupání, jízdu na kole i výšlapy do okolí. Ideální destinací pro aktivní dovolenou jsou rakouská jezera Wolfgangsee, Achensee nebo Mondsee.

Chystáte se na aktivní dovolenou? Nezapomeňte na kvalitní vybavení. Mrkněte na naši nabídku cyklistického, běžeckého a běžkařského oblečení.

Další články