Orlík: Udělejte si výlet do světa pohádek

Orlická přehrada

Historické památky, krásná příroda, řada možností pro výlety na kole i pěšky, perfektní koupání… Důvodů, proč zavítat na Orlík, rozhodně není málo. Ne nadarmo se v okolí Orlíku často natáčí klasické české pohádky. Vydejte se s námi na Orlík!

 

 

Základní fakta: Když se řekne Orlík...

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Orlík? Orlická přehrada, zámek Orlík nebo malebná obec Orlík nad Vltavou? Většině lidí se jako první nejspíš vybaví Orlická přehrada, ale v konečném součtu je to vlastně jedno. Když už se do této oblasti vydáte, s největší pravděpodobností uvidíte stejně všechno. Koneckonců, stačí vám k tomu navštívit zámek Orlík. Nachází se totiž v obci Orlík nad Vltavou přímo nad Orlickou přehradou. Právě po zámku Orlík byla pojmenována přilehlá vesnice i přehradní nádrž.

Orlická přehrada: Z pohledu objemu největší přehrada v ČR

Vodní nádrž Orlík se nachází ve Středočeském a Jihočeském kraji, konkrétně v okresech Písek a Příbram. Ve druhém ze zmiňovaných okresů přehradila řeku Vltavu hráz u obce Solenice. Orlická přehrada tvoří součást Vltavské kaskády, přičemž je ze všech vltavských přehrad největší a nejvyšší. Pokud jde o objem zadržené vody, představuje Orlík největší přehradu v České republice – maximální objem vody může dosáhnout až 716,6 mil. m³. Z pohledu rozlohy drží prvenství Lipno.

Přehrazením Vltavy vznikla 68 kilometrů dlouhá vodní nádrž s celkovou délkou břehů více než 300 km. Plocha Orlíku činí 2732,7 hektarů. K hlavním účelům přehrady patří výroba elektrické energie a ochrana před povodněmi. Kromě toho se Orlická přehrada stala populárním rybářským místem a rekreačním centrem.

Budování přehrady Orlík probíhalo v letech 1954–1961. V místech dnešní vodní nádrže bylo 650 obytných stavení a 14 mlýnů. Během výstavby bylo zatopeno 10 obcí podél Vltavy, například Radava, Podskalí nebo Orlické Zlákovice. Na vybudování se podílelo více než 1500 dělníků. Dva z nich při pracích na Orlíku zahynuli.

Tipy na ubytování v okolí Orlíku

Vyrážíte k Orlické přehradě s partnerem nebo celou rodinou? Máme tipy na ubytování v okolí Orlíku v různých cenových kategoriích.

Tipy na ubytování pro 2 (cena za pokoj)

Tipy na ubytování pro rodinu 2 dospělí + 2 děti (cena pokoj)

Chystáte se na Orlík v létě? Určitě si přibalte plavky!

Na břehu přehrady je velké množství písčitých a kamenných pláží. Nejčastěji je najdete v blízkosti některého z mnoha kempů. Mezi oblíbená místa ke koupání se řadí například Popelíky na pravém břehu Vltavy, kde najdete travnato-písčitou pláž s pozvolným vstupem do vody, restauraci, půjčovnu lodiček a šlapadel – zkrátka dostatečný počet důvodů pro příjemně strávené letní odpoledne. Populární jsou také Lavičky, Trhovky, koupání u kempu Radava nebo klidnější Podskalí.

Orlík: Co nesmíte minout

Jaká místa byste si v okolí Orlické přehrady neměli nechat ujít? Máme pro vás několik tipů.

Zámek Orlík

Nelze začít jinak. Zámek Orlík, podle kterého byla přehrada pojmenována, stojí na skalním ostrohu přímo nad vodní hladinou. Historie původní pevnosti sahá až do 13. století, s největší pravděpodobností byla založena na konci vlády Přemysla Otakara II. Zámek byl v průběhu let v držení několika významných rodů. Tím posledním a stávajícím jsou Schwarzenbergové. Svoji současnou podobu zámek získal při novogotické přestavbě v 19. století.

Na zámku můžete obdivovat historické interiéry, dobový nábytek, vzácné obrazy či množství loveckých trofejí. K procházce vybízí rozlehlý park v okolí budovy. Prohlídky jsou možné v hlavní turistické sezoně od dubna do října. Plné vstupné vyjde na 250 korun, snížené pro děti starší 6 let, studenty a seniory na 200 korun. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Na prohlídku si vyhraďte cca 50–60 minut. Poslední prohlídky začínají vždy s koncem otevírací doby. Vstupenky si můžete zakoupit také online.

Po prohlídce zámku vám začalo kručet v břiše? Zajděte na oběd do restaurace Staré sedlo. Restauraci najdete v Orlíku nad Vltavou u Žďákovského mostu. Medailonky z vepřové panenky s pepřovou omáčkou rozhodně stojí za to! V létě oceníte venkovní zahrádku.

Akvárium Orlík

Jste na výletu s dětmi? Pak nesmíte vynechat návštěvu Akvária Orlík. Výstavní expozice v areálu zámku Orlík s akvárii o celkovém objemu 25 tisíc litrů vody se soustředí na sladkovodní ryby. V akváriích uvidíte všechny druhy ryb, které plavou ve vodách orlické přehrady. Děti poznají, jak vypadá štika, lín, okoun, jeseter, ale i další méně známé ryby z českých vod. Dospělí zaplatí vstupné 55 korun, děti o 10 korun méně.

Hrad Zvíkov

Zámek Orlík není jediná historická budova na břehu přehrady. Zhruba o 16 kilometrů jižněji u soutoku Vltavy s Otavou se nad vodní hladinou tyčí státní hrad Zvíkov. Gotický hrad byl postaven na počátku 13. století. Za státní hrad byl prohlášen v roce 1950, předtím patřil více než dvě století rodu Schwarzenbergů.

Základní prohlídkový okruh trvá 45 minut. Plné vstupné stojí 120 korun. Hrad je přístupný veřejnosti od května do října. Návštěvní doba se v jednotlivých měsících liší. Pokud vám budou některá místa připadat povědomá, možná je znáte z pohádek a filmů. Zvíkov patří k populárním filmovým lokacím. Natáčel se zde například Micimutr, Báthory, Lotrando a Zubejda nebo Strasti Otce vlasti.

Vodní zámek Blatná

Za necelou půlhodinu cesty autem dojedete z Orlíku nad Vltavou do Blatné. V tomto jihočeském městě můžete obdivovat stejnojmenný vodní zámek. Původně se jednalo o vodní tvrz, která byla ve 14. století přestavěna na gotický hrad. V průběhu let došlo k dalším úpravám. V současnosti je vodní zámek Blatná jedním z nejkrásnějších vodních zámků v ČR.

Na výběr máte z pěti různých prohlídkových okruhů. Nejkomplexnější okruh č. 3 trvá 90 minut a dospělí za něj zaplatí 230 korun. Zlevněné vstupné stojí 160 korun. Prohlídky probíhají od dubna do října.

I na zámku Blatná se často točí pohádky. Tou nejznámější je bezpochyby Šíleně smutná princezna. Pohádkové kulisy nejsou to jediné, co vás nadchne. V přilehlém anglickém parku se potuluje početné stádo daňků skvrnitých. Jejich chov představuje hlavní atrakci zámeckého parku.

Zastavte se v kavárně Oh My Deer Café na zámeckém nádvoří. S šálkem výborné kávy a domácím zákuskem příjemně zakončíte prohlídku areálu.

Orlík: Tipy na pěší výlety

Orlická přehrada a okolí nabízí celou řadu tras pro pěší turistiku. Připravili jsme pro vás dva tipy.

Naučná stezka Orlík – Zvíkovské Podhradí

  obtížná  27,7 km  8:42 h  701 m  687 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Ideální trasa pro vášnivé pěší turisty v celkové délce 28 kilometrů. Začátek stezky je u zámku Orlík, konec ve Zvíkovském Podhradí. Trasa vede po levém břehu Vltavy. Celkem 15 informačních tabulí vás po cestě seznámí s historií oblasti, okolní přírodou nebo místní flórou a faunou. Je-li na vás 28 kilometrů příliš, rozdělte si trasu na dvě části se zastávkou v Nevězicích. Cesta se klikatí přímo nad přehradou a je místy hůře udržovaná, proto nezapomeňte na vhodné obutí.

Mezi hradem Zvíkov a zámkem Orlík funguje pravidelné lodní spojení. Bez problémů se tak můžete vrátit do výchozího bodu ještě ten samý den a navíc si užít pohled na krajinu z vodní hladiny.

Kamýcký okruh na Orlík

  střední  24,7 km  7:50 h  751 m   751 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Pěší výlet, během kterého obejdete přilehlou přehradu Kamýk nad Vltavou. Stejnojmenná obec je ideálním výchozím bodem. Z Kamýku nad Vltavou po zelené značce vyrazte ke zřícenině královského hradu Vrškamýk. Přes Zduchovice dojdete na Solenickou podkovu, jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Česku, odkud se vám naskytne nezapomenutelný výhled na meandr Vltavy. Z vyhlídky vede trasa dále do Solenic, přímo pod hráz Orlické přehrady. Po červené značce jděte přes Přední Chlum a rozhlednu Milada zpět do Kamýku nad Vltavou.

 

Orlík: Tipy na cyklovýlety

Přibalte si na výlet cyklooblečení a poznejte Orlík ze sedla kola. Možností, kam vyjet, je opravdu mnoho. My můžeme doporučit následující trasy.

Okolo Orlické přehrady

  střední  39,3 km  2:46 h  607 m  607 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Vyšlápněte si necelých 40 kilometrů středně náročným terénem. Z Orlíku nad Vltavou se vydáte na Staré Sedlo, Višňovku a Probulov. Přes Nevězice se dostanete do Zvíkovského Podhradí. Na hradu Zvíkov spojte prohlídku s odpočinkem a poté pokračujte po druhém břehu přehrady a přes Žďákovský most zpět do Orlíku nad Vltavou. Projedete se krásnou krajinou Dolního Pootaví a Písecka.

Zpět do Orlíku nad Vltavou se vracíte přes Žďákovský most. Seskočte na chvíli z kola a udělejte si na něm krátkou zastávku. V době svého vzniku v roce 1967 byl Žďákovský most největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. O tento primát sice stavba již přišla, ale dodnes patří k největším mostům tohoto typu na světě. S 90 metry výšky (od nejhlubšího bodu zatopeného údolí, z vodní hladiny je to cca 50 metrů) se jedná o nejvyšší most v ČR. Most nechvalně proslul jako místo, odkud tzv. orličtí vrazi shazovali v sudech těla svých obětí.

Z Písku na Orlík

  obtížná  62,7 km  4:22 h  667 m  667 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Pokud jste si jako výchozí bod k poznávání regionu vybrali malebné město Písek, udělejte si na Orlík celodenní cyklovýlet. Celkem ujedete asi 63 kilometrů. Z Písku vyjedete po cyklostezce č. 1225, ze které se připojíte na trasu č. 1149. Po této cyklostezce pokračujete kolem rybníku Dejmov směrem na Zvíkovské Podhradí. Následně se opět napojíte na trasu č. 1225 směr Zbonín a Kopaniny. Cyklotrasou č. 31 jedete dále na Varvažovské paseky a Varvažov. Do Písku se vrátíte přes Ostrovec, Čížovou a Krašovice.

Udělejte si zastávku v obci Čížová a zajeďte ke kostelu sv. Jakuba Většího. Stojí na Čížovské hoře a naskytne se vám odtud nádherný výhled na Písek, Písecké hory a Šumavu. Když vám budou docházet síly, tak si chvíli odpočiňte v Hostinci U Štálichů.

Když už budete na jihu Čech, nezapomeňte prozkoumat další přehradu Vltavské kaskády – Lipno. Nebo se zastavte na výborného kapra ve Třeboni.

TřeboňLipno

Další články