Rakousko: průvodce na dovolenou od A do Z

Co se vám vybaví, když se řekne Rakousko? Lyžování v Alpách a historické hlavní město Vídeň? Náš jižní soused toho nabízí mnohem víc. V podrobném průvodci se dozvíte všechny praktické informace pro plánování dovolené v Rakousku a představíme vám nejkrásnější oblasti, které stojí za návštěvu.

 

 

Horská chata, Rakousko

O Rakousku – základní fakta o našem jižním sousedovi
Dovolená v Rakousku v kostce

 

Vlajka Rakouska

Hlavní město: Vídeň
Počet obyvatel: 8 822 000
Nejvyšší bod: Grossglockner (3 798 m n. m.)
Jazyk: němčina
Měna: euro (EUR)
Doklady pro vstup: stačí občanský průkaz

Proč jet na dovolenou do Rakouska? Je to země, s níž je Česká republika historicky velmi úzce propojena – ještě 100 let nazpátek jsme žili ve společném státě. Rakousko překypuje historickými a kulturními památkami, ale je také perfektní dovolenkovou destinací pro milovníky přírody a sportu. Jedná se o našeho jižního souseda, a tak si tu můžete dopřát jen krátkou dovolenou nebo prodloužený víkend nabitý zážitky. 

Počasí a nejlepší termín, kdy vyrazit na dovolenou do Rakouska
Dovolená v Rakousku v létě i v zimě

 

Rakousko je skvělou destinací pro letní i zimní dovolenou a nudit se nebudete ani mimo hlavní sezónu.

Počasí v Rakousku

Počasí je velmi podobné tomu v Česku, ale je dobré zohlednit konkrétní místo, kam se chystáte. Rozdíly vznikají mezi západní a východní částí země. Východ je ovlivněn tzv. panonským klimatem, které je převážně kontinentální a vyznačuje se horkým létem a jen mírnou zimou. Na západě je klima naopak více ovlivněno Atlantským oceánem. Alpské oblasti jsou bohaté na srážky a zima s teplotami pod bodem mrazu trvá od listopadu do března.

Krávy na pastvě, Rakousko

Léto přeje výletům do přírody

V létě vsaďte na túry a cykloturistiku v nádherné rakouské přírodě. V červenci a srpnu jsou schůdné i trasy ve vyšších nadmořských výškách. Během slunečných dnů se navíc vykoupete i v jednom z mnoha ledovcových jezer. Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že voda bude ledová a vhodná jen pro otužilce, nenechte se zmást. Jedno z nejteplejších ledovcových jezer v Rakousku je Pressegger See v Korutanech, ve kterém voda v létě dosahuje neuvěřitelných 28 °C.

Lyžování v rakouských Alpách vás nezklame

Zima vybízí k lyžařské dovolené v jednom z mnoha moderně vybavených středisek. Hlavní sezóna trvá od konce prosince do března, ale na ledovcích, jako je například Stubaier Gletscher, můžete brousit svahy už v říjnu.

Lanovka, RakouskoBěhem prosince si udělejte krátký výlet na vyhlášené vánoční trhy. S voňavým svařeným vínem v ruce nasajete tu pravou vánoční atmosféru.

Mimo sezónu zamiřte za historií a kulturou

Na jaře a na podzim je ideální čas vyrazit do některého z měst – ať už je to Salzburg, Graz nebo Vídeň. Při toulání historickými centry se nebudete muset mačkat s davy turistů, a navíc se vyhnete nepříjemné letní výhni v městské zástavbě.

Jak se do Rakouska dostat a jakou využít lokální dopravu
Na dovolenou do Rakouska autem, autobusem nebo vlakem

 

Rakousko leží na jižní hranici s Českou republikou, a tak cesta na místo trvá jen pár hodin.

Autem

Doprava autem je nejjednodušší a často nejlevnější způsob, obzvlášť pokud cestujete s celou rodinou.

 • Z Prahy do Vídně je to 300 km, do Salzburgu necelých 400 km.
 • Pro jízdu po dálnici potřebujete dálniční známku, kterou zakoupíte na čerpacích stanicích u hranic. Ceny pro osobní auto v roce 2019 jsou následující:
  • 10 dní: 9,20€
  • 2 měsíce: 26,80€
  • celý rok: 89,20€
 • Silnice v Rakousku mají výbornou úroveň, stejně tak značení je přehledné. Dávejte si však pozor na rychlost, rakouští policisté jsou nekompromisní.
 • Ceny benzinu a nafty jsou srovnatelné s těmi v ČR.
 • Parkování v centrech měst je poměrně drahé. Využívejte raději sběrná parkoviště P+R (parkoviště, ze kterého je dobré spojení MHD do centra) na okrajích měst nebo vybírejte ubytování s parkováním.

Kromě poplatku za dálnici se platí i dodatečné mýtné za některé tunely a mosty.

Autobusem

Pro levnou dopravu do Rakouska můžete využít autobusy Regiojet nebo Flixbus.

 • Cesta autobusem z Prahy do Vídně trvá 4,5 hodiny.
 • Regiojet nabízí jízdenky Praha–Vídeň od 299 Kč za jeden směr.
 • U Flixbusu koupíte jízdenky za stejnou cenu – od 299 Kč.
 • Na místě se autobusy využívají spíše pro přesuny do malých vesnic, pro dálkovou dopravu mezi městy využijte spíše vlaky.
 • Pro vyhledání spojení v rámci Rakouska využijte stránky Postbus. Jízdenky se obvykle kupují u řidiče.

Vlakem

Pro dopravu vlakem využijte včasné jízdenky ČD nebo Regiojet.

 • Cesta z Prahy do Vídně trvá 4 hodiny, z Brna 1,5 hodiny a z Ostravy 3 hodiny.
 • Regiojet nabízí jízdenky do Vídně od 359 Kč z Prahy, od 175 Kč z Brna.
 • ČD má v nabídce včasné jízdenky, které lze zakoupit online od 365 Kč z Prahy do Vídně nebo od 235 Kč z Prahy do Lince.
 • Pokud míříte do jiného města, vyplatí se většinou koupit jízdenku v jednom, abyste mohli využít slevy na včasnou jízdenku. Ta se totiž vztahuje pouze na cesty z ČR nebo do ČR.
 • Pro vyhledávání spojů v rámci Rakouska využijte stránky ÖBB.

Hromadná doprava

Pro dopravu v hlavním městě nejspíš využijete i MHD. 24hodinová jízdenka ve Vídni stojí 8€, na 48 hodin 14,10€ a na 72 hodin 17,10€. Bližší informace najdete na Wiener Linien.

Jazyk a základní fráze
Jak se domluvit na dovolené v Rakousku?

 

V Rakousku je úředním jazykem němčina.

Rakouská němčina používá některá specifická slovíčka a počítejte s tím, že čím dál do zapadlejších vesniček vyrazíte, tím bude dialekt místních silnější a nejspíš nebudete rozumět. Ve Vídni se užívá více Hochdeutsch, tedy spisovná němčina. V hlavním městě nebudete mít problém ani s angličtinou.

Jelikož Rakousko patří u českých turistů k nejoblíbenějším destinacím, často se především na horách setkáte i s jídelním lístkem v češtině a výjimkou není ani česká obsluha. Přesto se hodí naučit se alespoň pár základních slovíček.

Jak se v Rakousku zdraví?

Nejrozšířenějším pozdravem v Rakousku není Guten Tag, ale Grüß Gott, tedy pozdrav Pán Bůh. Ráno a dopoledne použijte Guten Morgen. Rozloučíte se pozdravem Auf Wiedersehen nebo jen Wiedersehen. Mezi známými a přáteli, se kterými si tykáte, se používá spíše Hallo nebo Servus a na rozloučení Tschüss. S Guten Tag samozřejmě také nic nezkazíte, ale v Rakousku se téměř nepoužívá.

Dobrým zvykem je pozdravit kolemjdoucí při túře v horách.

Základní německá slovíčka, která se na cestách mohou hodit

Dobrý den! Grüß Gott! Ahoj! Hallo!
Nashledanou. Auf Wiedersehen. Děkuji! Danke!
ano ja ne nein
Prosím. Bitte. Promiňte. Entschuldigung.
Nerozumím. Ich verstehe nicht. Česko Tschechien
pan Herr paní Frau
dítě/děti Kind/Kinder počasí Wetter
doktor Artz nemocnice Krankenhaus
policie Polizei směnárna Wechselstube
obchod Geschäft autobus Bus
vlak Zug ulice Strasse
ubytování Unterkunft pokoj Zimmer
toaleta Toilette pondělí Montag
úterý Dienstag středa Mittwoch
čtvrtek Donnerstag pátek Freitag
sobota Samstag neděle Sonntag

Chcete na svých znalostech němčiny zapracovat? Spojte dovolenou v Rakousku s jazykovým kurzem.

Peníze a orientační ceny v Rakousku
Na dovolenou v Rakousku si připravte eura

 

Rakouská měna je euro, proto můžete v případě potřeby směnit hotovost ve směnárně ještě v České republice.

Eura si můžete vybrat z mnoha bankomatů, počítejte však s možným poplatkem a méně výhodným směnným kurzem.

Jak je to s placením kartou?

Je celkem rozšířené. Platební karty akceptují téměř všude, ale v některých obchodech nebo restauracích mají terminály pouze pro tzv. Bankomatkarte, to jsou neembosované karty Maestro. Proto se raději zeptejte předem a případně vyberte hotovost z bankomatu.
Rovněž při túrách v horách se hodí mít u sebe pár euro v hotovosti, i když většina velkých horských chat už přijímá karty.

Orientační ceny v Rakousku

Ceny potravin v Rakousku jsou srovnatelné s těmi v České republice, nejnižší ceny najdete v diskontech Lidl a Hofer (obdoba německého Aldi).

Nezapomeňte na to, že obchody v Rakousku jsou v neděli zavřené. Když vám dojdou zásoby, jsou kiosky na nádraží nebo benzinky jedinou možností, jak zahnat hlad.

Naopak jídlo v restauracích je řádově dražší než v České republice. Hlavní chod vás vyjde asi na 13–20€, půllitr piva se prodává za 3,50–4,50€ a káva kolem 3€.

Benzin a naftu načerpáte za stejné ceny jako v Česku.

Skromné ubytování mimo centrum velkých měst a hlavních turistických cílů seženete od 50€/dvoulůžkový pokoj. Apartmán nebo studio blíže centru nebo sjezdovce stojí od cca 100€/noc. Nejjednodušší je zarezervovat si ubytování v Rakousku předem přes booking.com.

Booking.com

Aktivity a zážitky – co musíte zažít na dovolené v Rakousku
Rakousko – moje nejlepší dovolená

 

Ať už vyrazíte do Rakouska v létě nebo v zimě, čeká na vás celá řada aktivit a zážitků, které jen tak někde nezažijete.

Výlety za alpskými velikány

Víc než polovina území Rakouska je tvořena Alpami, a tak patří výlety do hor k tomu nej, co můžete během dovolené zažít. Nemusíte se však obávat, že jsou výlety do hor určené jen pro sportovce nebo dokonce horolezce. Údolí pod alpskými velikány i okolní kopce jsou prošpikované turistickými stezkami různých obtížností. Můžete se na ně vydat pěšky nebo na kole.

Dachstein, RakouskoRodiny s dětmi určitě uvítají výpomoc v podobě mnoha lanovek, které vás i v letních měsících vyvezou na vrcholky, odkud si užijete dechberoucí výhledy. Jestliže jste fandové vyhlídek a nebojíte se výšek, vydejte se na Dachstein. Tady najdete hned dvě vyhlídkové plošiny – Dachstein Skywalk a 5fingers.

Cykloturistika

Jste hobby cyklista, silničář překonávající sám sebe, nebo vyhledáváte adrenalin při sjezdu na MTB? V Rakousku si každý přijde na své.

V Rakousku se vinou tisíce kilometrů tras po silnicích, cyklostezkách i v terénu. Pro ty méně zdatné cyklisty nebo rodiny s dětmi jsou ideální cyklostezky kolem rakouských jezer a řek. Krásné mírné trasy vedou kolem Neziderského jezera, kolem Attersee nebo Mondsee a zlatým hřebem je Dunajská cyklostezka podél nejdelší řeky Rakouska.

Děti do 12 let musí nosit přilbu, a to nejen při jízdě na kole, ale také v cyklosedačce nebo cyklovozíku.

Pokud si chcete dát pořádně do těla a dáváte přednost silniční cyklistice, neměli byste minout výjezd k nejvyšší hoře Rakouska – po Hochalpenstrasse na Grossglockner.

Rakousko myslí i na e-cyklisty. Nádherné trasy speciálně pro elektrokola najdete například v Korutanech, pomocí chytré aplikaci si je můžete vyfiltrovat.

Milovníci adrenalinu nadchnou rakouské MTB oblasti. Singltreky a bikeparky zvednou tep začátečníkům i zkušeným expertům. Především hornaté Tyrolsko vybízí k nekonečné zábavě na horském kole.

Cyklisti, Rakousko

Ferraty v Rakousku: pro začátečníky i pokročilé lezce

Lezení po zajištěných cestách je čím dál populárnější a nejinak tomu není ani v Rakousku. V zemi vznikají každoročně nové ferraty, a tak je opravdu z čeho vybírat – ať už jste začátečník nebo pokročilý lezec.

K nejoblíbenějším lokalitám pro lezení ferrat patří Solná komora, Kaiser Gebirge nebo Dachstein. Parádní ferrata je ta na Donnerkogel, jejíž část stoupá po tzv. schodišti do nebe (Stairway to Heaven).

Vodní radovánky aneb rakouská jezera nejen na koukání

Kdo by z fotek neznal nádherná rakouská jezera sevřená mezi horskými masivy? Málokdo už ví, že ve většině z nich si v letní sezóně užijete úžasné koupání. Koupat se můžete například ve Wolfgangsee, Attersee nebo Mondsee. Jedním z nejkrásnějších jezer a zároveň nejvýše položeným jezerem v Rakousku, kde je možné koupání, je Weißensee. Hladina se zrcadlí nad křídově světlém podložím a průzračná voda jezera si nezadá s tyrkysovým mořem.

Nejen s dětmi do akvaparku

Čeká vás dovolená v Rakousku s dětmi? V tom případě vsaďte na jezera a vodní plochy s atrakcemi. Největší akvapark v Rakousku se jmenuje AREA 47 a nachází se na řece Inn kousek od Innsbrucku. Kromě skluzavek a tradičních atrakcí je outdoor park obohacen o další adrenalinové aktivity, jako je wakeboarding, lanové centrum a můžete si tu zamluvit i rafting nebo canyoning – také ve variantě pro děti.

Nejkrásnější vodopády Rakouska

A s vodními živly ještě nekončíme. V Rakousku najdete rovněž ohromující vodopády. Nedaleko Zell am See se nachází ty největší v Evropě – Krimmelské vodopády. Za vidění stojí i tyrolský Stuibenfall nebo Gollinger Wasserfall kousek od města Salzburg.

Dovolená v Rakousku v zimě

Tipněte si, kolik je v Rakousku kilometrů sjezdovek...

22 000 km! To je číslo – Rakousko je pro lyžaře opravdový ráj. Na začátku a na konci sezóny stoprocentně oceníte, že se velká část sjezdovek nachází na ledovci ve výšce nad tři tisíce. To garantuje začátek lyžařské sezóny už v říjnu a bílé nadílky si užijete ještě v květnu. Rakouské Alpy nabízí moderní střediska a perfektně upravené svahy pro lyžaře všech kategorií. Mezi nejznámější střediska patří Zell am See–Kaprun, Zillertal nebo Schladming–Dachstein.

Dáváte přednost bílé stopě? Ani potom nepřijdete v Rakousku zkrátka. Na běžky vyrazte do Korutan, Tyrolska nebo Salcburska.

Rakouská zima neznamená jen radovánky na horách. Nechte se unést kouzelnou předvánoční atmosférou na adventních trzích ve Vídni nebo Grazu, nebo se jeďte bát na průvod hrozivých čertů, tzv. Krampuslauf, do Schladmingu v blízkosti Salcburku.

Krampuslauf, Rakousko

Gastroturistika pro mlsné jazýčky

Co by to bylo za dovolenou, kdyby si člověk nedopřál něco místního k jídlu a pití. Pokrm číslo jedna je v Rakousku Wiener Schnitzel. Řízek tak, jak ho známe i z České republiky, se podává s hranolky nebo bramborovým salátem. Ten je však o dost jednodušší než ten český, většinou jsou v něm jen brambory, cibulka a sladkokyselá zálivka. Kromě toho jsou typickou rakouskou pochoutkou špecle, které připomínají malé nočky nebo nudličky.

Pokud jste spíš na sladké, vyhledejte na menu tradiční Apfelstrudel, nebo Kaiserschmarrn. Zapomenout nesmíme ani na nejslavnější dezert Rakouska – pravý Sacher si dáte jen v Sacher Hotelu přímo naproti vídeňské opeře. Recept na božský čokoládový dort si pečlivě střeží a nikdy nebyl prozrazen.

V Rakousku se pije pivo i víno. Nejtypičtější odrůdou je Veltlínské zelené. Ten nejlepší veltlín se pěstuje jen kousíček od českých hranic, v údolí Wachau. Mezi vyhlášená rakouská piva patří ta pšeničná, například Edelweiss Weissbier nebo Zwickl koupíte v každém supermarketu.

Oblasti v Rakousku – kam se podívat
Top destinace na dovolenou v Rakousku

 

Rakousko nabízí nepřeberné množství aktivit a míst k vidění, takže určitě všechno nestihnete během jedné návštěvy. Doporučujeme navštěvovat jednotlivé destinace a užít si je naplno. Do Rakouska se pak můžete vracet mnoho let a stále bude co objevovat.  Připravili jsme pro vás přehled nejzajímavějších oblastí.

Tyrolsko

Dovolená v Rakousku

Tyrolsko se nazývá srdcem rakouských Alp a naprosto oprávněně. V zimě patří k nevyhledávanějším lyžařským regionům v Evropě, najdete tu přes pět set třítisícovek.

Majestátní vrcholy hor, hrozivé skalní masivy, zelené pastviny a kouzelná údolí – to je důvod, proč je Tyrolsko rájem pro turistiku a cyklistiku. V tomto oboru se dokonce pyšní jedním nej – oblast v Kaisergebirge v dolním Tyrolsku tvoří největší souvislou síť cyklotras pro elektrokola na světě, jež je dlouhá 1000 kilometrů se 60 stanicemi na dobíjení. Proto se určitě nemusíte bát, že byste nezvládli výšlap na impozantní vrcholy.

Korutany

Čeká vás dovolená v Rakousku s rodinou? Pak dejte šanci regionu Korutany. Vyznačují se velkou rozmanitostí, leží v jižním Rakousku na pomezí Alp a středomořské oblasti.

Rekordně dlouhá lyžařská sezóna na Mölltalském ledovci zaručuje sníh 330 dní v roce. Zbytek Korutan však charakterizují spíše mírnější kopce, které se vlní směrem na jih k jezeru Millstätter See.

V letních měsících si vychutnáte pěší túry, cyklovyjížďky, koupání v jezerech nebo v proslulých termálních pramenech.

Korutany, Rakousko

Dachstein

Dachsteinský horský masiv nedosahuje ani tří tisíc metrů, přesto patří k těm nejznámějším v Rakousku. Ledovec na Dachsteinu je k oblíbeným výletním cílem nejen v zimě, ale také v létě. To sem dojedete lanovkou a můžete obdivovat dechberoucí výhled na panorama se stovkami alpských vrcholků. Atrakcí je vyhlídková plošina u lanovky a nejvyšší visutý most v Rakousku – nic pro osoby trpící závratí!

Výhled na samotný masiv Dachstein si však užijete nejlépe při pěších túrách a cyklotoulkách v okolí. Region Schladming–Dachstein je rovněž skvělou volbou pro mountain bikery.

Zell am See

Zell am See patří k legendárním oblastem rakouských Alp. Vykoupete se v jednom z nejčistších jezer v Evropě, nebo ho raději objedete na kole? Samotné město Zell am See pulzuje čilým životem, a tak se tu nudit určitě nebudete.

Nově je propojena lyžařská oblast Zell am See–Kaprun–Saalbach pod jednou Ski ALPIN CARD, s níž získáte přístup na 400 km sjezdovek. V regionu Zell am See si přijdou na své i běžkaři na více než 100 km běžkařských tras.

Zell am See, Rakousko

Salzburg

Charismatické město Salzburg zapsané na světovém dědictví UNESCO se proslavilo díky svému rodákovi W. A. Mozartovi. Bylo by však chybou omezit svoji návštěvu pouze na prohlídku samotného města.

V okolí Salzburgu se vydejte po stopách těžby soli, jež dala jméno celému regionu – Solná komora. Historickým parním vláčkem vyjeďte na vyhlídku na hoře Schafberg nebo se nechte vtáhnout do okouzlujícího ledového království ve městě Werfen.

Věděli jste, že se v Rakousku nachází největší ledová jeskyně světa?

Celý systém ledových jeskyní má délku přes 40 km. Turisté si mohou prohlédnout první kilometr. Působivé ledové útvary vám zaručeně vezmou dech.

Vídeň

Hlavní město Rakouska je doslova přesyceno historickými památkami a muzei. Světový význam má také místní divadelní a hudební scéna.

Historické centrum Vídně je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Pokud chcete tuto metropoli objevovat netradičně, sedněte na kolo a projeďte se po cyklostezce po Ringu. Zavede vás až na břeh Dunaje, kde navazují další trasy.

Uměleckohistorické muzeum, VídeňWiener Eistraum, neboli Vídeňský ledový sen, to je něco, co jinde nezažijete. Každou zimu připraví město Vídeň přímo před budovou radnice obrovský bruslařský ovál. Ideální je spojit bruslení s návštěvou adventních trhů.

Bruslení ve Vídni

Graz

Graz, neboli Štýrský Hradec, je menší město plné zajímavých míst. Dokazuje, že Rakousko neznamená zkostnatělou bývalou monarchii, ale dokáže se vydat i kreativním a alternativním směrem.

Z vrcholu Schlossberg se otevírá krásný výhled na celé město. Historické centrum města je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Děti i dospělé nadchne sochařský park na okraji města, kde si můžete všechny exponáty osahat nebo na ně vylézt podle libosti. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Green sea. . . . #graz #austria #skulpturenpark #gradec #schwarzlsee

Příspěvek sdílený Martin T. (@malpkamartin),

Za návštěvu stojí zejména okolí města. Region Štýrsko je perfektní pro pohodovou dovolenou s rodinou v přírodě, je to tak trochu zapomenutý kraj ve srovnání s Alpami na západě. Cyklostezky se vinou přes malebná středověká městečka, přes vinice a jablečné sady.

Hallstatt

Hallstatt, RakouskoStředověká vesnice Hallstatt na břehu stejnojmenného jezera patří v poslední době k nejoblíbenějším výletním cílům v Solné komoře. Zajímavostí je, že ještě na konci 19. století byla romantická vesnice přístupná pouze lodí nebo úzkou stezkou.

Návštěvu Hallstattu spojte s prohlídkou nejstaršího solného dolu na světě. Sůl se zde těžila už před sedmi tisíci lety a těží se dodnes.

Kolem východního břehu jezera vede malebná cyklostezka. Vydejte se na výlet na kole nebo pěšky v okolí. Díky tomu zakusíte tohle nádherné místo v poklidu, bez davů turistů.

Booking.com

Mondsee

Jezero Mondsee patří ke skvostům regionu Solné komory. Název znamená měsíční jezero a vznikl od zvláštního zahnutého tvaru vodní plochy. Mondsee je perfektním místem pro rodinnou dovolenou. Kolem jezera vedou desítky kilometrů cyklostezek a nenáročný terén je vhodný i pro ty nejmenší cyklisty.

Po jízdě na kole se můžete zchladit přímo v jezeře. Jestli si chcete vychutnat okolí z výšky, vyvezte se lanovkou na vrchol Schafberg. Úplně opačnou perspektivu okolních kopců získáte díky výletu parníkem po jezeře.

Mondsee, Rakousko

Attersee

Attersee je třetí největší jezero Rakouska. Oblast je splněným snem pro jachtaře, potápěče i běžné plavce. Voda v jezeře v létě dosahuje teploty až 25 stupňů a je neuvěřitelně čistá a průzračná. Po jezeře se svezete i parníkem.

Jezero lemuje mnoho tras pro cyklisty. Jednou ročně se u Attersee koná tzv. "Autofreien Raderlebnistag", kdy si užijete jízdu na kole kolem dokola úplně bez aut

Když k jezeru Attersee vyrazíte mimo hlavní prázdniny, vychutnáte si jeho půvaby bez turistického ruchu.

Attersee, Rakousko

Wolfgangsee

Naopak Wolfgangsee patří k těm prominentnějším oblastem Solné komory. Na promenádě městečka Sankt Gilgen je rušno neustále. Nachází se tu rodný dům matky světoznámého skladatele W. A. Mozarta. Při návštěvě jezera zkombinujte vyjížďku lodí a historickým vláčkem na vyhlídku na Schafbergu.

Nebo raději uniknete do klidné přírody? Sedněte na kolo nebo se vydejte pěšky po desítkách kilometrů tras. Nenáročné výlety podniknete v údolí kolem jezera, ale je možné vyšlápnout i do vyšších nadmořských výšek. Nebo se nechte vyvézt lanovkou a sjeďte si některý z MTB trailů.

Achensee

O jezeru Achensee se říká, že vypadá jako fjord. Hluboce se zařezává do okolních hor, jež sahají do výšky až 2500 m n. m. Malebná krajina vybízí k desítkám sportů – cyklistika, turistika, plavání, lezení, plachtění, kitesurfing… Achensee představuje ideální kombinaci pro odpočinek u vody a vysokohorské túry nebo náročnější cyklistiku.

V okolí jezera si vyšlápněte desítky kilometrů náročných tras a nebo si zkuste sjezd v bikeparku Serfaus–Fiss–Ladis. Díky své mnohostrannosti a přívětivosti i pro rodiny se řadí k dvaceti nejlepším bikeparkům v Evropě.

Achensee, Rakousko

V zimě je region vyhledávaný u běžkařů. Více než 200 km tras potěší každého milovníka sněhové nadílky. Pro sjezdaře je k dispozici 58 km svahů.

Grossglockner

Proslulou Hochalpenstrasse na Grossglockner lze vyjet autem, ale výzvou je pokořit ji na kole. Jedna z nejslavnějších vysokohorských silnic světa stoupá serpentýnami, ale fyzické vypětí není to jediné, co vám vezme dech. Nádherné výhledy se otevírají podél celé trasy, která vede až na Vyhlídku císaře Františka Josefa (Kaiser–Franz–Josefs–Höhe). Jestliže vyrazíte před devátou ráno, nejen že se vyhnete hustému provozu aut, ale můžete si nechat svůj výkon v prvním úseku na Fuscher Törl i změřit.

V zimě si dopřejte lyžování s výhledem na nejvyšší horu Rakouska z lyžařského střediska Grossglockner/Heiligenblut s 55 km sjezdovek.

Grossglockner, Rakousko

Dunajská cyklostezka

Který cyklista by neznal Dunajskou cyklostezka, jež vede podél nejdelší rakouské řeky? Nejoblíbenější úsek této dálkové trasy je mezi Pasovem a Vídní. Trasa se pyšní vynikající kvalitou, vede většinou po asfaltových cyklostezkách a také navazující zázemí a servis je perfektní. Tady myslí i na elektrokola, a tak se jí nemusí obávat ani senioři. Dunajská cyklostezka má navíc minimální převýšení, a proto se hodí rovněž na rodinný výlet s dětmi.

Nezapomeňte se před dovolenou v Rakousku pořádně vybavit. Máme pro vás kvalitní cyklistické, běžecké a běžkařské oblečení a doplňky.

Další zajímavé informace o Rakousku se dočtete na austria.info.

 

Chystáte se na dovolenou do Rakouska? Objevte všechny krásné regiony našeho jižního souseda. Na cyklisty a pěší turisty čekají desítky kilometrů tras v Tyrolsku, Korutanech a Zell am See. Je vám to málo? Pak se vydejte napříč Rakouskem po slavné Dunajské cyklostezce. Města Vídeň, Salzburg, Graz a Hallstatt lákají na historické a kulturní památky. Milovníky hor nadchne masiv Dachstein a nejvyšší hora Rakouska Grossglockner. Hledáte ideální místo pro rodinnou dovolenou? Vyrazte k jednomu z nádherných rakouských jezer Wolfgangsee, Achensee, Attersee nebo Mondsee. S našimi tipy si naplánujete nezapomenutelnou dovolenou v Rakousku!

Další články