Vídeň: naplánujte si výlet do rakouské metropole

Vídeň

Elegantní dáma v nabíraných sukních tančící v rytmu valčíku, ale i moderní dívka s kosmopolitním šarmem různých národností. To všechno představuje Vídeň. Na jednu stranu si drží tradice a vznešenost habsburské monarchie, na druhou stranu vám dá nahlédnout do pulzující metropole. Vídeň má svoje unikátní kouzlo a zároveň patří k místům s nejvyšší kvalitou života. Není divu, že se již po několik let drží na první pozici jako nejlepší město pro život na světě.

V roce 2019 se Vídeň již podesáté v řadě stala nejlepším městem pro život podle žebříčku konzultační společnosti Mercer. Ten porovnává 231 měst po celém světě. Mercer hodnotí mimo jiné politickou stabilitu, úroveň zdravotní péče, kriminalitu, možnosti volnočasového vyžití nebo kvalitu dopravy.

Turisté přijíždí do města za nádhernou architekturou, ale Vídeň toho nabízí mnohem víc. Polovina území je tvořena zelení, jen 10 minut od centra můžete relaxovat se skleničkou v ruce ve vinicích, Dunaj láká v létě ke koupání a v zimě k bruslení… Aktivit je nespočet a my pro vás máme výběr toho nejlepšího. Pro milovníky historie, aktivní sportovce i rodiny s dětmi.

 

Základní shrnutí – naplánujte si výlet do Vídně

 • Země: Rakousko
 • Vzdálenost z Prahy do Vídně: 330 km (čas 3:40)
 • Jazyk: němčina
 • Měna: euro
 • Doklady pro vstup: stačí občanský průkaz

Další užitečné informace o Rakousku

Vídeň neodmyslitelně patří ke kořenům naší země. Je to jen něco málo přes 100 let, kdy jsme byli součástí jednoho Rakouska-Uherska. V té době byla Vídeň druhým největším českým městem – hned po Praze zde bydlelo nejvíce Čechů.

Jak se Češi do Vídně dostali?

Češi přicházeli do Vídně za prací, ale také za studiem. Ačkoliv většina českých imigrantů pracovala ve Vídni jako dělníci nebo služky, část tvořili i politici, umělci nebo profesoři. Vzdělaná vrstva se zasazovala o práva Čechů, vznikla rovněž řada českých spolků.

Přesný počet Čechů žijících ve Vídni před první světovou válkou odhadují historici na 300 tisíc, díky tomu se Vídeň stala po Praze druhým největším českým městem. Dodnes žije ve městě početná česká komunita a na české kořeny odkazuje mnoho podniků a kaváren nesoucí jméno svého zakladatele. Setkáte se s poněmčenými jmény jako Novascek nebo Swoboda, ale i s tvary jmen pouze bez diakritiky.

Hofburg, Vídeň

Aktivity ve Vídni

 •   cykloturistika
 •   pěší turistika
 •   běhání
 •   lyžování
 •   koupání
 •   památky
 •   wellness
 •   pro děti

Počasí ve Vídni a nejlepší termín, kdy vyrazit
Do Vídně po celý rok

 

Nejhezčí počasí a příjemné teploty si ve Vídni užijete od června do září. V tomto období však zároveň vrcholí turistická sezóna, kdy se do Vídně sjíždí návštěvníci z celého světa. V červenci a srpnu vás také mohou zaskočit vysoké teploty.

Druhým vrcholem sezóny je předvánoční čas. Adventní trhy ve Vídni patří k těm nejkrásnějším v Evropě, a tak sem turisté míří často jen na jednodenní výlety. Proto volte pro návštěvu raději pracovní dny, kdy město není tolik přeplněné.

Podzim a zima jsou poměrně suché, ale poloha města v údolí Dunaje nahrává mlhám a nízké oblačnosti.

Chcete si z Vídně odnést nezapomenutelný zážitek? Tak vyrazte za proslulým bruslením u radnice. Ale z vlastní zkušenosti vám můžu doporučit – nechte si to až po Vánocích. V lednu a únoru je otevřený velký bruslařský ovál a turistů není tolik jako v období konání vánočních trhů. Pro mě to byl jeden z největších zážitků ve Vídni. Bližší informace najdete na stránkách Wiener Eistraum.

Doprava do Vídně a MHD po městě

Spojení z České republiky do Vídně je opravdu perfektní a velmi výhodné. Nejlevnější jízdenky pořídíte se společností Regiojet. Cena autobusu z Prahy do Vídně začíná na 299 Kč, vlakem se dopravíte od 359 Kč. Přímou linku do Vídně provozují také České dráhy, při zakoupení jízdenky s předstihem online se dostanete na cenu 365 Kč.

Chcete vyrazit do Vídně autem? V tom případě se vyplatí zaparkovat na okraji města na jednom ze záchytných parkovišť P+R. Jejich výhoda je v tom, že hned vedle parkoviště nasednete na MHD a za pár minut jste v centru. Například v parkovacích domech P+R Erdberg nebo P+R Spittelau stojí celodenní parkování jen 3,60 €. Za takovou částku nezaparkujete v centru Vídně ani na hodinu. Seznam všech parkovacích domů P+R najdete na webu parken.at.

Po městě se snadno dopravíte pomocí hromadné dopravy. Pokud máte více času, zvládnete obejít všechny hlavní památky i pěšky anebo se vydejte na prohlídku města na kole. Nejjednodušší je zaregistrovat se na Citybike Wien na internetu, stojí to jen 1 €. Pak už jezdíte vždy 1 hodinu zdarma. Stačí kolo na 15 minut vrátit a opět můžete jezdit hodinu zdarma. Další možností je půjčení koloběžky.

Celodenní jízdenka na MHD stojí 8 €, další možností je pořídit si za 17 € Vienna City Card, se kterou získáte i slevy do muzeí a na další atrakce.

 

Kočár, Vídeň

Turistické informace a slevy

Turistickou informační kancelář najdete na křižovatce Albertinaplatz/Maysedergasse. K dispozici jsou každý den od 9 do 19 hodin, více informací najdete na stránkách wien.info.

Pokud plánujete navštívit ve Vídni hodně památek a atrakcí, vyplatí se vám pořídit si Vienna City Card. Prodává se ve variantě na 24 hodin (17 €), 48 hodin (25 €) nebo 72 hodin (29 €), přičemž platí na neomezenou dopravu MHD po Vídni a nabízí slevy na vstupné nebo i do restaurací. Jedno dítě do 15 let cestuje s dospělým zdarma. Existují i dražší varianty, které zahrnují dopravu na letiště nebo turistickým autobusem Hop-On Hop-Off.

Pro ty nejnáročnější se nabízí ještě Vienna Pass. Na tři dny stojí 125 €, ale pak máte již vstupy do většiny památek zdarma a po městě se snadno dopravíte pomocí Hop-On Hop-Off autobusů. Více informací o Vienna Pass najdete zde.

Výhodné ubytování ve Vídni
Nejlepší hotely a penziony ve městě

 

Při hledání ubytování ve Vídni je opravdu z čeho vybírat. Ať už dáváte přednost skromným penzionům, nebo si chcete užít péči jako císař pán, budete ve Vídni nadšeni. Ubytování ve Vídni rezervujte přes portál booking.com.

Ubytování pro dva (cena za dvoulůžkový pokoj):

Ubytování pro rodinu (cena za 2 dospělé + 2 děti):

Booking.com

Vídeň pro gurmány – co musíte ochutnat?

 

Co by to bylo za návštěvu Vídně, kdybyste neochutnali místní speciality? Na prvním místě je bezesporu řízek, který se ve Vídni sotva vejde na talíř. Ten pravý vídeňský řízek se totiž dělá z telecího masa rozklepaného na velkou tenkou placku. Jedním z nejslavnějších míst, kde si pochutnáte na Wienerschnitzel je restaurace Figlmüller, ale počítejte s tím, že se tady stojí na řízek fronta – raději přijďte hned na otevíračku.

Sacher dort, Vídeň

Stejně tak je plno v hotelu Sacher na Philharmoniker Strasse. Tento podnik vyhrál spor o původ tradičního čokoládového dortu a recept na ten pravý Sacher ukrývají v sejfu. Kromě lahodného dortu patří k Vídni neodmyslitelně další zákusky – teplý štrúdl s vanilkovou polevou nebo slavné povidlové buchty v Café Hawelka.

Tyto podniky patří k nejvyhlášenějším ve městě a na tom se podepíše také cena. Pokud hledáte něco levnějšího, vydejte se na Naschmarkt. Tady ochutnáte speciality z celého světa za velmi příznivé ceny – čím dál od centra, tím levnější. Ve Vídni žije velké množství cizinců, a tak tu nahlédnete do té kosmopolitní části města. Nebo si dejte pravý Bratwurst – vyhlášený je ten ze stánku Bitzinger u opery. Ve Vídni se Wurst podává tradičně nakrájený na kolečka.

Věděli jste, že vídeňská kavárna je pojem, který to dotáhl až na seznam UNESCO? Tam byla vídeňská kavárna zařazena jako nehmotné kulturní dědictví. Typický podnik má mramorové stolky, přečtete si tu noviny z dřevěného držáku a dáte si výbornou kávu.

Památky a atrakce ve Vídni

3 památky, které nesmíte minout

Chrám sv. Štěpána, Stephansdom, Vídeň

Katedrála sv. Štěpána, neboli Stephansdom, je dominantou Vídně. Jedna z nejvýznamnějších gotických staveb Rakouska zaujme na první pohled střechou s proužkovaným motivem. Tašky různých barev byly vyrobeny v dílně v Poštorné u Břeclavi.

Hofburg je vídeňský hradní komplex, odkud vedli říši mocní císaři a dnes tady sídlí rakouský prezident. Součástí Hofburgu je Sissi Museum věnované oblíbené císařovně a vidět zde můžete také přehlídku Španělské jezdecké školy se slavnými lipicány.

 

Zatímco z Hofburgu se panovalo v zimě, v létě využívala královská rodina sídla v Schönbrunnu. Nádherný zámecký komplex se zahradami je zapsán na seznamu UNESCO a nachází se zde i nejstarší ZOO na světě. Především pro děti jsou atrakcí místní pandy.

Po Ringu na kole, tramvají nebo pěšky

Státní opera ve Vídni

Ringstrasse měla od začátku sloužit jako výkladní síň Vídně a to se povedlo. Na okružním bulváru o délce 5 km, který byl vystavěn na místě původních hradeb, uvidíte radnici, státní operu, parlament a několik vídeňských paláců. Okruh si můžete projít pěšky, ale vede tudy i cyklostezka. Ostatně na kole se ve Vídni dopravíte všude a můžete si ho i půjčit.

Nepřeje vám počasí? Pak je ideální nasednout do speciální žluté tramvaje Vienna Ring Tram. Na okružní jízdu se vydává každých 30 minut, ale bohužel v ní neplatí běžný lístek na MHD.

Prátr – nejen zábavní park

Prátr, Vídeň

Prátr se proslavil pro svoje ruské kolo, německy Riesenrad. Všichni také vědí, že se jedná o zábavní park s mnoha pouťovými atrakcemi. Co se ví už méně, že Prátr je vlastně obrovský volnočasový park, kde se můžete procházet v zeleni, jezdit na kole, v zimě se tu dokonce běžkuje, sáňkuje a bruslí. Adrenalinové atrakce tvoří jen malou část parku.

Prátr sloužil jako volnočasový areál už od 18. století, býval zde cirkus, lidové divadlo a vznikla celá řada občerstvoven. Poseďte si v jedné z kaváren nebo restaurací, nebo si objednejte prostě jen Wurst u jednoho z mnoha stánků.

Vstup do areálu je zdarma, platí se pouze za jednotlivé atrakce.

Pro milovníky umění je Vídeň stvořená

Ve Vídni najdete ty nejvýznamnější sbírky umění na světě. Dokonce tu existuje celá čtvrť vyhrazená umění, tzv. muzejní čtvrť (Museumsquartier). Do světa umění vstoupíte snadno z Ringstrasse. K nejvýznamnějším muzeím patří Kunsthistorisches Museum, Naturhistorisches Museum a Leopold Museum. Na své si přijdou i milovníci moderního umění nebo avantgardy.

Kromě muzejní čtvrti se významnými uměleckými kousky můžete kochat rovněž v paláci Belvedere. Ten si nechal postavit princ Evžen Savojský a je rozdělen na Horní a Dolní zámek. Zážitek je i procházka nádhernými zahradami mezi oběma paláci. V interiérech můžete shlédnout například malby Gustava Klimta.

Po stopách Mozarta a dalších hudebních velikánů

Wolfgang Amadeus Mozart prožil ve Vídni posledních 10 let svého života. Právě v letech 1781 až 1791 zkomponoval některá ze svých nejslavnějších děl, například opery Don Giovanni nebo Figarova svatba. Mozart se v této době kvůli svému bohémskému způsobu života potýkal s dluhy, a tak se často stěhoval.

V jednom z jeho bytů na adrese Domgasse 5 je výstava Die Mozartwohnung. Na centrálním vídeňském hřbitově je instalován jeho pomník na památku slavného skladatele, ačkoliv se nejedná o místo jeho posledního odpočinku. Další pomník je v zahradách Burggarten.

Mozartův hrob, Vídeň

Do Mozartovy hudby se můžete zaposlouchat v podání Vienna Mozart Orchestra, Schönbrunn Orchester hraje výběr Mozartových a Straussových skladeb, stejně jako Wiener Hofburg Orchester v letních měsících.

U vídeňského dvora působila celá řada dalších skladatelů, na jejichž odkaz budete ve městě narážet na každém kroku. Strauss, Haydn, Beethoven, Schubert. Všichni tito velcí hudebníci ve Vídni působili a mají zde svoje malé muzeum.

Dunajský ostrov a Alte Donau pro pobyt v přírodě

Alte Donau, Vídeň

Alte Donau, v překladu Starý Dunaj, je část řeky tvořená starým ramenem. Tím se vytvořil ostrov, který patří k nejoblíbenějším rekreačním místům ve Vídni. Na ostrově i březích řeky najdete hřiště pro děti, sportoviště, v létě se tu dá koupat nebo si půjčit loďku. Pokud vás na sport neužije, můžete si tu jen tak rozložit deku na piknik nebo grilovat. V zimě se tu bruslí nebo si sem zajděte na procházku daleko od ruchu centra.

Hned vedle Alte Donau se vydejte na vyhlídku na Donauturm, která je vysoká přes 250 metrů. Další atrakcí je projížďka vyhlídkovou lodí po starém rameni Dunaje.

Za skvělým vínem nemusíte daleko

Vinice ve Vídni

Ve Vídni se pěstuje víno už téměř 1000 let a vinice na kopcích nad městem patří k rázu místní krajiny. Typické víno z Vídně je to bílé a sklenku si můžete dát v jednom z mnoha Heurigerů. To jsou zpravidla rodinné podniky, které kromě vína z vlastní produkce nabízí i něco dobrého k snědku.

Heurigery najdete například v malebné čtvrti Grinzing, kam se dostanete za 15 minut tramvají z centra Vídně. Krásný výhled na město a procházku mezi vinicemi si užijete z kopce Kahlenberg.

Nejkrásnější cyklostezky ve Vídni a okolí

Vyrážíte do Vídně na kole? Kromě toho, že byste neměli vynechat projížďku po Ringstrasse, se můžete vydat na některou z cyklostezek přímo ve městě nebo v blízkém okolí.

Podél Dunaje a zpět

kolo  střední  32,9 km 2:21 h 451 m 449 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Udělejte si okruh kolem Dunaje. Trasa začíná u mostu k Donauinsel a projíždí těsně kolem řeky. Díky tomu si můžete prohlédnout, co všechno tato rekreační oblast nabízí (mimo jiné i nudistickou pláž). Dále budete pokračovat po Donauradweg, neboli Dunajské cyklostezce. Krajina kolem Dunaje je prošpikovaná vodními kanály, a tak pojedete přes spousty mostů až zpět k tomu na Donauinsel. Zakončete pohodový výlet v jednom z místních bister a dejte si něco dobrého.

Alte Donau, Vídeň

Na horském kole na Kahlenberg

kolo  těžká  41,1 km 3:54 h 1127 m 1139 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Trasu začnete u Dunaje rovnou výšlapem na nádhernou vyhlídku Kahlenberg, odkud máte Vídeň i okolní vinice jako na dlani. Dále se napojíte na sjezd po Südtiroler Trail a Roan Trail, ale pak vás samozřejmě čeká opět stoupání. Kolem vesnice Steinriegl se pokocháte jízdou kolem vinic a můžete zkusit místní bílé víno.

Kahlenberg, Vídeň

Kolem vídeňských vodních kanálů

kolo  střední  53,9 km 4:09 h 723 m 723 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Tato trasa vás povede z širšího centra Vídně směrem na letiště Schwechat podél vodních kanálů, kterých je v této oblasti bezpočet. Cestou se můžete vykoupat v jednom z mnoha rybníků například u Wienerberg Teich ve čtvrti Favoriten (což byla v minulosti čtvrť s převážně českými obyvateli).

 

Tipy na turistické a běžecké trasy

 

Pěšky na nejkrásnější vyhlídky nad Vídní

  střední  10 km 3:31 h 373 m 373 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Vyhlídky Kahlenberg a Leopoldsberg patří k těm nejkrásnějším přírodním scenériím, které si v okolí Vídně užijete. Stačí jen kousíček od centra vyrazit směrem do vinic a kochat se nádherným pohledem do krajiny a nedalekou pulzující metropoli. Cestou přes vinice se nezapomeňte zastavit v některém z Heurigerů a ochutnat místní produkci vín.

Leopoldsberg, Vídeň

Do lesa za zvířátky v Lainzer Tiergarten

  těžká  23,2 km 7:40 h 694 m 694 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Začátek trasy je u brány do Lainzer Tiergarten, což je něco jako lesopark. Rozsáhlá chráněná oblast je jedním z mála míst, kde byly zachovány původní vídeňské lesy. Děti určitě potěší srnky a další zvěř, kterou můžete vidět ve výbězích. Trasa kolem celého parku je výlet na celý den, ale můžete si vybrat libovolnou stezku a strávit tu kratší čas. Na okraji parku se nachází také krásná Hermesvilla, která patřila císařovně Sissi.

Hermesvilla, Vídeň

Křížem krážem přes Prátr

  střední  14,1 km 1:50 h 166 m 166 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Vaše běžecké boty nesmí zahálet ani na dovolené? Tak vyběhněte na trasu přes vídeňský Prátr. Na 14 kilometrech prozkoumáte tento park opravdu důkladně. Nemusíte se držet přesně trasy, přes Prátr vedou desítky menších cestiček, kde budete mít na běhání větší klid. Většina trasy vede v příjemném stínu.

 

Objevte další destinace v RakouskuKam jinam na dovolenou?

 

 

Chystáte se na dovolenou do Rakouska? Objevte všechny krásné regiony našeho jižního souseda. Na cyklisty a pěší turisty čekají desítky kilometrů tras v Tyrolsku, Korutanech a Zell am See. Je vám to málo? Pak se vydejte napříč Rakouskem po slavné Dunajské cyklostezce. Města Vídeň, Salzburg, Graz a Hallstatt lákají na historické a kulturní památky. Milovníky hor nadchne masiv Dachstein a nejvyšší hora Rakouska Grossglockner. Hledáte ideální místo pro rodinnou dovolenou? Vyrazte k jednomu z nádherných rakouských jezer Wolfgangsee, Achensee, Attersee nebo Mondsee. S našimi tipy si naplánujete nezapomenutelnou dovolenou v Rakousku!

Další články