Dunajská cyklostezka: vše, co potřebujete vědět

Dunajská cyklostezka

Zní vám pohodová cyklodovolená jako splněný sen? Tak si projeďte jednu z nejkrásnějších cyklistických tras v Evropě – Dunajskou cyklostezku. Nenáročný terén, malebná krajina podél řeky, vinařský kraj Wachau a hlavní město Vídeň láká každoročně desetitisíce cyklistů. Máme pro vás vše, co potřebujete vědět, než šlápnete do pedálů.

 

 

Základní informace o Dunajské cyklostezce

 

Dunaj je s 2850 km druhou nejdelší řekou Evropy. Velkou část jeho břehů kopíruje Dunajská cyklostezka (německy Donauradweg). Díky snadné sjízdnosti je nejoblíbenější úsek (přes 300 km) mezi Pasovem a Vídní.

Dunajská cyklostezka je součástí trasy Eurovelo 6, jež spojuje pobřeží Atlantského oceánu a Černého moře. Na území Rakouska je značení perfektní, a tak s sebou nepotřebujete ani mapu.

Mapa Dunajské cyklostezky

  • Země: Rakousko
  • Vzdálenost z Prahy do Pasova: 220 km (čas 2:55)
  • Jazyk: němčina
  • Měna: euro
  • Doklady pro vstup: stačí občanský průkaz

Další užitečné informace o Rakousku

Dunajská cyklostezka

Pro koho se Dunajská cyklostezka hodí?
Skvělá cyklodovolená s rodinou

 

Jednoduchá odpověď je: pro každého! Doporučujeme projet trasu mezi Pasovem a Vídní. Tady je terén mírný, jen velmi zřídka se setkáte se stoupáním. Budete plynout spolu s řekou v pohodovém tempu, přesto každý den zvládnete z trasy ukrojit 50–60 km. S plánováním jednotlivých etap vám pomůže tento přehled. Trasa vede z 90 % mimo silniční provoz a je vyasfaltovaná, proto se výlet po Dunajské stezce hodí i pro rodinu s dětmi.

Nezapomeňte, že v Rakousku musí děti mladší 12 let nosit cyklistickou helmu. To platí nejen při jízdě na kole, ale také v cyklosedačce nebo vozíku.

Počasí a nejlepší měsíce, kdy vyrazit

Nejlepší měsíce, kdy vyrazit na cyklodovolenou podél Dunaje, jsou duben až říjen. V Rakousku je o něco tepleji, asi jako na jižní Moravě, přesto je dobré počítat s proměnlivým počasím. I v létě s sebou přibalte větrovku a dlouhé kalhoty.

Dunaj se na jaře často rozvodňuje – o tom se přesvědčíte, až budete míjet ukazatele, kam až sahala velká voda při povodních. Nemusíte však mít obavy, místní jsou na tuto situaci dobře připraveni a pokud hrozí nebezpečí, je trasa odkloněna dál od řeky.

Average min and max temperatures in Linz, Austria

Jet s cestovkou, nebo na vlastní pěst?

Zájezdy na Dunajskou cyklostezku nabízí celá řada cestovních kanceláří. Výhodou je, že vám doprovodný autobus veze věci, a tak na každodenní úsek vyrážíte nalehko. Na druhou stranu je program zájezdu pevně daný (obvykle kolem 5 dnů), a proto krásná místa prosvištíte možná zbytečně narychlo.

Pokud se rozhodnete vyrazit na vlastní pěst, máte dvě možnosti. V případě, že je pro vás nejdůležitější nejnižší cena, můžete spaní vyřešit v kempech, ale znamená to vézt si stan a spacák na kole. Jestliže dáváte přednost šlapání bez zátěže, ubytujte se po trase v jednom z mnoha penzionů vybavených pro potřeby cyklistů.

Na začátek trasy a zpátky domů se dopravte nejlépe vlakem. Ten můžete využít i na přepravu přes úseky, jimž se chcete vyhnout. Podél Dunaje jezdí speciální vlak pro cyklisty, tzv. Radtramper Donau. Kromě vlaku se můžete popovézt také lodí společnosti Wurm & Noé přímo po Dunaji.

Vlakem na Dunajskou cyklostezku

Vlakem se dopravte do Pasova. Využít k tomu můžete tzv. včasnou jízdenku Českých drah, kterou si zakoupíte online za zvýhodněnou cenu. Nejdůležitější je rezervovat si místo pro kola s dostatečným předstihem. V každém vlaku je pouze omezený počet míst pro přepravu kol, a tak by se mohlo stát, že si bez rezervace kola nenaložíte. Jízdenku pro kolo zakoupíte také v e-shopu ČD, případně na mezinárodní pokladně na nádraží. Bližší informace o přepravě kol do zahraničí najdete na stránkách ČD.

Jak vyřešit parkování u Dunajské cyklostezky?

Na začátek trasy do Pasova samozřejmě můžete přijet i autem. Ideální je vybrat si na první noc ubytování, které zároveň nabízí dlouhodobé parkování. To znamená, že díky přespání v hotelu nebo penzionu získáte parkování zdarma nebo za zvýhodněnou cenu na další dny. Seznam hotelů, které tuto službu nabízí, a dalších parkovišť pro dlouhodobé parkování, najdete pod tímto odkazem jako Langzeitparken.

Dürenstein, Dunajská cyklostezka

Jak vyřešit ubytování?
Kempy a penziony podél Dunajské stezky

 

Nejlevnější možností ubytování podél Dunajské cyklotrasy je přenocování v jednom z mnoha kempů. Seznam kempů podél trasy najdete na donauregion.at nebo vyhledávejte podle konkrétní oblasti na camping.info.

Na trase mezi Pasovem a Vídní se nachází na pět desítek ubytování, která jsou certifikována jako „přátelská k cyklistům“. Nesou označení tzv. Bett+Bike, tedy postel a kolo. Výhodou přespání v těchto hotelech je bezpečné uskladnění kola, dostupnost nářadí na opravu bicyklu nebo nabíječka na elektrokola. Seznam všech specializovaných ubytování najdete na donauregion.at. Pokoj si zarezervujte raději s dostatečným předstihem, v sezóně jsou ubytování často vybookovaná.

 

Další možností je rezervace ubytování přes booking.com. To se hodí zejména v případech, kdy se chcete na některém místě zdržet více nocí.

Booking.com

Občerstvení na trase

 

Dunajská cyklostezka vede podél Dunaje, kde je řada rekreačních zařízení a navíc budete projíždět přímo centrem několika velkých měst. Proto se nemusíte obávat, že by na trase nebyl dostatek občerstvení. Přímo podél Dunajské cyklostezky jsou kiosky s jídlem, které disponují také toaletami. Často se jedná o součást kempů. Jídlo si můžete nakoupit také v obchodech v jednotlivých městech. Na trase se nachází rovněž velké množství kaváren a restaurací, jež stojí za vyzkoušení. Nabízí například vyhlášené rybí speciality. Seznam všech podniků najdete na donauregion.at.

Půjčovny kol a nabíjení elektrokol

 

Nechce se vám tahat kolo z domova? Není třeba, podél Dunajské cyklostezky funguje mnoho půjčoven kol. Některé z nich nabízí i vrácení na jiném místě. Projděte si kompletní seznam cyklopůjčoven u Dunaje.

Pakliže se chystáte na Dunajskou cyklistickou trasu s elektrokolem, můžete se těšit na několik nabíjecích míst zdarma. Klikněte pro více informací o dobíjení elektrokol.

3 zastávky na trase, které nesmíte minout

Dunajská stezka prochází známými městy – Pasovem, Lincem, Vídní… Jaká další místa byste však na trase rozhodně neměli minout a kde se zdržet?

Meandr Schlögen

Meandr Schlögen na Dunaji

Meandr Schlögen je jedním z přírodních divů vykreslených Dunajem. V tomto místě si řeka musela poradit s tvrdým podložím, a tak se do horniny zakousla v prudké zatáčce. Nejlépe si tento zázrak přírody vychutnáte, když se pěšky vydáte na vyhlídku nad městem Schlögen.

Impozantní klášter v Melku

Klášter Melk

Benediktinský klášter v Melku patří k duchovním dominantám celého Rakouska. Impozantní stavba shlíží na řeku Dunaj z šedesátimetrové skály. Jedná se o největší barokní stavbu na území našeho jižního souseda, navíc je zapsána na seznamu UNESCO.

Údolí Wachau – oblast plná skvělého vínaWachau, Rakousko

Na seznamu Světového dědictví najdete také celou oblast Wachau. Údolí západně od Vídně je výjimečné nejen nádhernou krajinou, ale pěstují se zde také vyhlášená rakouská vína – zejména Veltlínské zelené. Vyhraďte si na Wachau více času a užijte si místní vína do sytosti. Ubytujte se v některém z kouzelných městeček Weißenkirchen, Spitz nebo Dürnstein.

Objevte další destinace v RakouskuKam jinam na dovolenou?

 

 

Chystáte se na dovolenou do Rakouska? Objevte všechny krásné regiony našeho jižního souseda. Na cyklisty a pěší turisty čekají desítky kilometrů tras v Tyrolsku, Korutanech a Zell am See. Je vám to málo? Pak se vydejte napříč Rakouskem po slavné Dunajské cyklostezce. Města Vídeň, Salzburg, Graz a Hallstatt lákají na historické a kulturní památky. Milovníky hor nadchne masiv Dachstein a nejvyšší hora Rakouska Grossglockner. Hledáte ideální místo pro rodinnou dovolenou? Vyrazte k jednomu z nádherných rakouských jezer Wolfgangsee, Achensee, Attersee nebo Mondsee. S našimi tipy si naplánujete nezapomenutelnou dovolenou v Rakousku!

Další články