Vodní sloupec – jak vybírat u funkčního oblečení?

Pokud jste někdy zamířili do obchodu se sportovním oblečením pro membránovou bundu, kalhoty či obyčejný stan, určitě jste se setkali s pojmem vodní sloupec. Tento pojem jednoduše řečeno udává, jak dlouho materiál, ze kterého je sportovní oděv vyroben, odolá tlaku vody do chvíle, než se do něj začne vsakovat voda.

Dříve se říkalo, že čím vyšší je hodnota vodního sloupce, tím lépe. Dnes už to ale neplatí – a v tomto článku si objasníme proč. Kromě toho přidáme rady, podle jakých hodnot na visačkách vybírat nepromokavost funkčního oblečení. A také jaké hodnoty vodního sloupce zvolit a proč je prodyšnost při výběru stejně důležitá jako vodní sloupec.

 

 

 

Mrknu se na pánské membránové bundy

Jak se vyznat ve sportovním oblečení
Co byste měli před nákupem vědět

 

 

Co udává vodní sloupec
Nepromokavost oblečení

 

Vodní sloupec

S pojmem vodní sloupec se můžete setkat v obchodě s outdoorovými potřebami. Pokud kupujete funkční oblečení (nebo jinou outdoorovou výbavu), od které očekáváte odolnost vůči dešti, bude vás zajímat právě vodní sloupec. Jeho hodnota se značí v mm. Čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím větší odolnost vůči dešti neboli větší nepromokavost oblečení.

 

Můžete se setkat také s pojmem voděodolnost, tedy odolnost materiálu vůči vodě. Hodnoty vodního sloupce mohou být různé, od 1500 mm po 30 000 mm. Nepleťte si ale pojem voděodolnost s voděodpudivostí. Ta značí pouze odolnost materiálů vůči stékání vody, která se ale do oblečení může vsáknout. 

 

Jako nepromokavé oblečení se podle normy může označovat funkční oblečení s minimální hodnotou vodního sloupce ve výši 2000 mm

 

Jak se testuje vodní sloupec
3 kapky a dost 

 

Než výrobce uvede hodnotu vodního sloupce na visačku, měl by ji nejprve otestovat. Testy pro vodní sloupec se mohou lišit. Jako uznávaný test se ale používá test pomocí 3 kapek vody.

 

Test 3 kapek

Na testovaný materiál se přichytí válec, do kterého se postupně přilévá voda. Materiál je nepromokavý do té chvíle, než do něj proniknou první 3 kapky. Podle odolnosti daného materiálu vůči vodě se poté stanovuje hodnota vodního sloupce. 

Návlek na špičku boty

Tento test zní snadně. Přesto ale není lehké se ve světě outdoorových potřeb vyznat. Test 3 kapek totiž není univerzální, resp. každý výrobce může v praxi používat takové testování, jaké uzná za vhodné. Co u jednoho výrobce znamená hodnota 5000 mm, může u jiného výrobce značit jinou odolnost vůči dešti. 

 

Doporučení pro nákup funkčního oblečení

Než se vydáte na lov membránové bundy, voděodolných běžeckých kalhot nebo třeba stanu, seznamte se nejprve s tím, jak výrobce testuje vodní sloupec. Například česká firma Loap na svém webu otevřeně uvádí, že šije zejména pro české hory, kam podle nich stačí hodnota vodního sloupce 5000 mm. Tento výrobce vodní sloupec testuje pomocí testu 3 kapek

 

Hodnoty vodního sloupce
3000 mm, 5000 mm, 10 000 mm...

 

Návlek na špičku boty

Hodnoty vodního sloupce většinou začínají na 2000 mm a končit mohou klidně až na 40 000 mm. Výrobci se s vysokými hodnotami často předhánějí a vyznat se v nabídce obchodů tak není snadné. Rozhodně neplatí pravidlo, že čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím lépe. Proč?

 

Co zvážit před nákupem funkčního oblečení

 

Představme si, že vybíráme například membránovou bundu. Od takové bundy očekáváme, že bude nepromokavá, proto budeme logicky koukat po hodnotě vodního sloupce na visačce. Než ale vybereme vhodný vodní sloupec, měli bychom zvážit následující aspekty:

 

ÚČEL SPORTOVNÍHO ODĚVU: Je rozdíl, zda v membránové bundě hodláme běhat, chodit horské treky, lozit po skalách nebo jezdit na kole. Při každé aktivitě se totiž jinak zpotíme a budeme tedy od bundy kromě odolnosti proti vodě potřebovat také jinou prodyšnost oděvu. 

NAVŠTĚVOVANÉ LOKALITY: Stejně tak je při vybírání hodnoty vodního sloupce zásadní, kam budeme vyrážet na výlety. Je rozdíl, zda se budeme držet jen v České republice, která nepatří mezi země s vysokým úhrnem srážek. A je rozdíl, zda budeme navštěvovat vysoké hory, jako například Alpy. Pokud cestujeme do zemí, kde prší celoročně nebo tam mívají období dešťů, opět to mění situaci. 

 

 

Při vybírání hodnoty vodního sloupce u oblečení vezměte v potaz předpokládané sportovní aktivity a lokality, kam budete jezdit. 

 

Jaký vodní sloupec zvolit?

 

Pokud má membránová bunda vodní sloupec 3000 mm, zvládne mírný déšť. Vodní sloupec 5000 mm je vhodný do silnějšího deště. Vyšší hodnoty od 10 000 mm většinou nepromoknou ani při silnějším dešti. Obecně platí, že na horské přechody se hodí vodní sloupec do 15 000 mm. A hodnoty mezi 15 000 mm–20 000 mm zvolte, pokud potřebujete lyžařskou bundu

Stékání vs. vsakování vody

Pamatujte si, že je rozdíl, zda voda po oblečené stéká, nebo je do oblečení vsakována. Membránová bunda s vodním sloupcem 5000 mm hravě ustojí mírný déšť, při kterém budou kapky po bundě stékat. Pokud by ale voda byla do bundy vtlačována, vodní sloupec to nemusí vydržet.

Vtlačováním se myslí souvislý tlak na oděv, například při pádu při lyžování, při sezení v mokré trávě (5000 mm), při klečení (12 000 mm) při tlaku popruhů batohu na ramena oděvu (20 000 mm) a podobně. Aby se vodní sloupec na oblečení udržel, je potřeba se o funkční prádlo potřeba poctivě starat. Víte, jak prát funkční prádlo?

Jak prát funkční prádlo

 

Co je při výběru cyklistického a běžeckého oblečení důležitější než vodní sloupec materiálu?

 

Vodní sloupec je pouze hodnota konkrétního materiálu, nikoli celého výrobku, proto do něj nelze zahrnout celkové konstrukční řešení výrobku jako například zipy, švy, kapuce a jiné. Jedná se o test za ideálních podmínek, který nesimuluje dynamické namáhání během používání jako je sedání, klekání, nošení batohu – to vše vyvíjí mnohem vyšší tlak vody.

Proto je mnohem důležitější střih, konstrukce, mix různě prodyšných materiálů a znalost fyziologie zákazníka, způsobu sportování a záměr, ke kterému výrobek využije.

 

Prodyšnost
Proč je stejně důležitá jako vodní sloupec

 

Nyní už zhruba víte, jaký vodní sloupec u oblečení zvolit. Stejně důležitý jako vodní sloupec je ale také prodyšnost neboli schopnost membrány odvádět vlhkost a pod od těla. Proč? Představte si membránovou bundu, která bude mít vodní sloupec 8000 mm a budete ji používat k běhání nebo jiné fyzicky náročné aktivitě, při které se zpotíte. Při dešti sice tato bunda perfektně odvede vlhkost od těla, v suchu ale stejně nebudete.

Návlek na špičku boty

Při fyzicky náročné aktivitě se totiž potíte a pokud membránová bunda nemá žádnou prodyšnost, budete se cítit jako ve skleníku. Přestože vás vodní sloupec ochrání před deštěm, mokří budete stejně – od potu. Proto je vždy důležité u funkčního oblečení zvážit také potřebnou prodyšnost.

 

Jakou prodyšnost zvolit?

 

Prodyšnost se uvádí v jednotkách g/m2/24 hod, což odpovídá údaji, kolik vlhkosti v gramech odvede od těla metr čtvereční látky za 24 hodin. Stejně jako u vodního sloupce i u prodyšnosti platí, že ji musíte přizpůsobit konkrétní aktivitě. Pokud se chystáte v membránové bundě běhat, jezdit na kole či na běžeckých lyžích, potřebujete vysokou prodyšnost.

 

Pokud vás naopak v bundě čeká jen chůze, při které se moc nezapotíte, bude vám stačit nízká prodyšnost. Čím více se potíme, tím větší prodyšnost uvítáme. 

 

Čím fyzicky náročnější aktivita, tím vyšší prodyšnost. 

 

 

Vodní sloupec vs. prodyšnost 
Jak rozdílné hodnoty zvolit?

 

U dobrých výrobců je běžné, že na visačkách u funkčního oblečení uvádějí jak hodnotu vodního sloupce, tak hodnotu prodyšnosti. Tyto hodnoty mohou být podobné, ale i diametrálně rozdílné. Jaké hodnoty zvolit? Hodnoty vodního sloupce a prodyšnosti by měly být zhruba podobné.

Pokud si koupím membránovou bundu s vodním sloupcem 10 000 mm a prodyšností 3000 g/m2/24 hod, bunda nebude stíhat odvádět vlhkost, při pohybu se budu potit a ve finále mi bude zima. Na druhou stranu u pláštěnky určenou na chůzi nepotřebuji vysokou prodyšnost, ale vysoký vodní sloupec.

Naopak pro rychlejší sporty potřebujeme vysokou prodyšnost, kterou může výrobce přirozeně posílit ventilačními otvory v oděvu. Ty se umisťují například do oblasti podpaží nebo do zadní části oděvu. Ventilační otvory oceníme zejména u aktivit, u kterých je extrémně důležité odventilovat přebytečný pot.  

Proto platí, vždy zvažme hodnoty u konkrétních kusů oblečení. Zamysleme se, co od oblečení očekáváme, kam v něm budete chodit a jaké činnosti se budeme věnovat. Podle toho vybírejme jednotlivé kusy oblečení, jako například běžecké větrovky, cyklistické bundy nebo větrovky na běžky.

 

Lepené švy
Proč jim věnovat pozornost

 

Ani ty nejlepší hodnoty vodního sloupce a prodyšnosti u membránového oblečení vám nebudou na nic, pokud oděv nebude mít lepené švy. Vysvětleme si to opět na příkladu outdoorové bundy. Představme si, že si koupíme membránovou bundu s perfektními hodnotami 5000 mm vodní sloupec a 5000 g/m2/24 hod prodyšnost. Bunda ale nebude mít lepené švy. Co to znamená?

Návlek na špičku boty

Při dešti bude do oděvu zatékat voda švy, větracími otvory, dírkami v oděvu a podobně. Někteří výrobci nabízejí také částečně lepené švy. Lepší je ale připlatit si za kompletní lepené švy. A důležité jsou také voděodolné zipy. I těmi se může do oděvu vsakovat voda. Proto kromě vodního sloupce a prodyšnosti vždy dbejme také na to, aby měl oděv lepené švy a voděodolné zipy

 

Jak se oblékat na sportovní aktivity
Pravidlo 3 vrstev

 

Membránová bunda s vysokým vodním sloupcem vás při dešti spolehlivě ochrání. Její práce ale bude zbytečná, pokud se na sportovní aktivitu obléknete špatně a budete se potit zevnitř

3 vrstvy a dost

1. vrstva

Nejspodnější vrstva nás chrání a odvádí od těla vlhkost a pot. Díky tomu nám není zima. Jako nejspodnější vrstvu je vhodné zvolit sportovní funkční prádlo, např. z merino vlny. Pokud je venku teplo a my se chystáme vyrazit na fyzicky náročnou aktivitu, stačí nám jen tato 1. vrstva. 

2. vrstva

Druhá vrstva je předěl mezi 1. a 3. vrstvou a zajišťuje tepelný komfort. Může se jednat o funkční mikinu, kterou oceníme při nižších teplotách nebo při aktivitách, při kterých se fyzicky nenadřeme. 

3. vrstva

Poslední vrstva je právě funkční sportovní bunda, u které požadujeme vodní sloupec a prodyšnost. Výhřevnost bundy volíme podle fyzické aktivity. Na běhání nám stačí jen lehká běžecká větrovka, na lyžování ale oceníme pořádnou zimní bundu. Přečtěte si, jak na běhání v zimě, aby vám nebyla zimě a běh jste si užili.

Jak na běhání v zimě

 

Nyní už víte, jak vybírat u oblečení vodní sloupec a prodyšnost. Co dalšího si můžete na Blogu Rogelli dozvědět?

Další články