Jak prát funkční prádlo, abyste ho nezničili?

Pokud patříte mezi aktivní sportovce, pak je vaše šatní skříň nejspíš plná nejrůznějších outdoorových svršků. Sají pot, odvádějí vlhkost a jsou zkrátka velkým pomocníkem při sportu. Jak se ale o funkční prádlo starat, abyste ho přehnanou, nebo naopak nedostatečnou péčí nezničili? Jak často prát, v jakých prostředcích a jak sušit? Zjistili jsme za vás.

 

Co se v článku dočtete
... posuňte se v článku tam, kam potřebujete

 

Co je to funkční prádlo?
A proč je tak oblíbené mezi sportovci?

Funkční prádlo má schopnost odvádět pot, rychle schne, je lehké, odolné a skvěle padne. Pokud se při sportu zpotíme, funkční materiál vlhkost odvede pryč od těla a my zůstáváme v suchu. Pohodlné, že? Proto už dnes většina lidí při sportu sáhne právě po funkčních materiálech, a nikoliv po bavlně, jak tomu bylo dřív.

Nejčastější materiály používané pro výrobu funkčního prádla

Funkční prádlo se vyrábí nejčastěji z umělých materiálů (polyester, polyamid, polypropylen) nebo z přírodních materiálů (merino vlna, bambus), případně z kombinace těchto materiálů (např. merino a polyamid). Funkční prádlo se může lišit také tloušťkou materiálu. Obecně rozlišujeme dvě kategorie, nižší gramáž funkčního prádla a vyšší gramáž. Po nižší gramáži sáhnete od jara do léta, po vyšší gramáži přes zimu.

Jako funkční prádlo označujeme jakékoliv spodní nebo střední vrstvy oblečení, které se přímo dotýkají pokožky při nošení. Může se jednat o podvlékací termoprádlo, spodní prádlo, běžecké mikiny, ponožky, funkční trička, sportovní tílka, dámské legíny. Jelikož se toto oblečení přímo dotýká lidské pokožky při sportu, saje a odvádí nejvíce potu. O čemž svědčí pach oblečení po sportu.


Jen si vzpomeňte, jak nevábně voní funkční prádlo z umělého materiálu po celodenním nošení. Proto je potřeba se o funkční prádlo dobře starat a často ho prát nebo větrat. Jak? Čtěte dál a dozvíte se to.

Funkční prádlo v létě chladí a v zimě hřeje.

Funkční prádlo vs. funkční oblečení
... aneb jak se vyznat ve světě e-shopů

Kromě termínu funkční prádlo se můžete často setkat také s pojmem funkční oblečení. Někdy se tyto pojmy zaměňují, ale zatímco funkční prádlo je nejspodnější vrstvou, kterou oblékáme, funkční oblečení může být libovolná vrstva, kterou nosíme (např. cyklistická bunda, běžecké kalhoty, mikina na běžky).

Zcela odlišným pojmem je pak membránové oblečení nebo dokonce goretexové oblečení. Jedná se o sportovní oblečení s odolnou membránou proti vodě, jejíž propustnost udává vodní sloupec. Membránové oblečení či boty je potřeba pravidelně ošetřovat impregnací.

Přečtu si o vodním sloupci
 

Z jakých materiálů se funkční prádlo vyrábí?
Víte, za co utrácíte?

Funkční prádlo se vyrábí z mnoha různých materiálů. Mezi přírodní materiály patří merino vlna či bambusové vlákno. Mezi umělé materiály řadíme polyamid, polyester a polypropylen, jejichž základem při výrobě je ropa.

Zatímco funkční prádlo z umělých materiálů koupíte klidně za pár stovek, za přírodní materiály si pořádně připlatíte. Jen pro srovnání. Základní dámské podvlékací tričko ulovíte ve slevě klidně za 200 Kč, ale za stejné tričko ze 100% merino vlny necháte v obchodě klidně až 5 násobek.

Funkční prádlo z umělých materiálů je vhodné pro cyklisty, běžce i běžkaře. Zatímco v létě ale spíš oceníte tričko z umělého materiálu, v zimě budete rádi za merino tričko, které vás pořádně zahřeje.

Co je to merino vlna?

Merino se vyrábí z ovčí vlny, která se produkuje v Austrálii a na Novém Zélandu. Jelikož se jedná o výjimečný materiál, počítejte s vyšší cenou. Za dámské funkční tričko s delším rukávem zaplatíte od 1500 Kč výše. Pokud plánujete sportovní šatník obohatit o nový kousek z merino vlny, vyplatí se počkat si na slevu nebo alespoň očíhnout, co je na trhu k mání.
 

 

Merino trička

 

Jak prát funkční prádlo?
8 nejlepších rad, jak prát funkční prádlo

Prát funkční prádlo je tak trochu alchymie. Kolik dát prášku a jakého? Můžu použít aviváž? Můžu prát různé barvy dohromady? Určitě byste doplnili další tři otázky k tomu, jak prát funkční prádlo. Držte se našeho návodu v 8 bodech a nešlápnete vedle.
 

1. Vždy čtěte cedulky

Ale skutečně vždy, rebelie se nevyplácí. Nemá cenu koupit si drahé merino tričko za 2000 Kč a potom plakat nad o číslo menší velikostí nebo sraženým materiálem. Proto si před praním vždy přečtěte cedulku, která vám poví, na kolik stupňů prádlo prát a jak. Nevyznáte se v pracích symbolech? Přečtěte si náš článek, který tuto problematiku řeší. 

Chci vědět, co znamenají prací symboly 
 

Cedulky z funkčního prádla neodstřihujte

Nejenže bez nich nebudete vědět, jak prát funkční prádlo, ale jejich absence taky může zkomplikovat případnou reklamaci oblečení.
 

2.  Zapínejte zipy a obracejte funkční prádlo naruby

Funkční prádlo před praním vždy obraťte naruby, zapněte všechny zipy a vytáhněte věci z kapes. Proč? Zajistíte tak delší odolnost nápisů, reflexních prvků a přejdete deformaci oblečení. A proč vytahovat věci z kapes? Asi víte, jakou paseku dokáže napáchat jeden zapomenutý kapesník. Takže tak.


3. Zašpiněné oblečení nejprve předperte

Vrátili jsme se zrovna ze Spartan Race, kde jste museli podlézat bahnem zapeklité překážky? Pak je potřeba, abyste silně zašpiněné oblečení nejprve předeprali. V kyblíku si v trošce teplé vodě rozpusťte prací prostředek na funkční prádlo a oblečení odmočte alespoň na hodinu. Poté ho jemně ručně vydrhněte. Teprve teď může prádlo do pračky spolu s ostatním oblečením v jedné várce. 

Mrknu na článek o Spartan Race



 

4. Používejte prací program

Dnešní pračky už mají většinou spoustu bezva pracích programů. Mrkněte, zda má vaše pračka program pro praní sportovního oblečení nebo pro praní jemného prádla. Pokud ano a teplota souhlasí s teplotou na cedulce, směle do toho. Příště už budete vědět, jaký program, na jaké kousky oblečení navolit a ušetříte si práci i čas. 

 

Můžu na praní funkčního prádla používat aviváž?

Aviváž na funkční prádlo nikdy nepoužívejte. Mohla by se narušit struktura vláken a zničit funkčnost materiálu. Navíc aviváž zůstává po vyprání ve vláknech ještě asi 4 cykly, než se z materiálu definitivně odbourá. 

 

5. Volte raději nízké otáčky i teplotu

Pokud perete jemné funkční prádlo, volte raději nízké otáčky ve výši 600 nebo 800 otáček/minutu. Dlouhým odstřeďováním vody by se vlákna mohla poškodit. Funkční prádlo se většinou pere na 30–40 stupňů Celsia. Je lepší navolit menší otáčky a pak mokré prádlo raději nechat déle sušit, případně před pověšením na šňůru jemně vymačkat přebytečnou vodu do ručníku. 

Vysoká teplota sice ničí bakterie, ale může ničit i funkční materiály.


6. Neplňte pračku až po okraj

Nechte prádlu prostor, aby se mohlo v pračce pořádně odmočit. Naplňte pračku jen do ½ až ¾ celkového objemu. Díky tomu se do pračky dostane víc vody a funkční prádlo se líp vymáchá. 

 


 

7. Míchat barvy většinou nevadí

U funkčního prádla z umělých materiálů většinou nevadí, pokud smícháte barevné prádlo s tmavým. Materiály většinou barvu nepřenáší. Jen ale dávejte pozor na bílé funkční prádlo. To raději perte zvlášť. Pokud máte špinavého funkčního prádla vždycky hromady, můžete prádlo alespoň dělit na barevné a černé


8. Používejte prací gely

Kupujte vždy přípravky určené pro praní funkčního prádla. Seženete je snadno buď přes internet, v obchodech s outdoorovými potřebami nebo v obyčejném supermarketu. Pro funkční prádlo z umělých materiálů stačí obyčejný tekutý gel na sportovní prádlo, pro merino oblečení si kupte speciální přípravek.

 

 

 

 

Pokud před nebo při sportu používáte antiperspirant, dávejte si pozor na možné zabarvení funkčních oděvů v oblasti podpaží.
 

Jak často prát funkční prádlo?
Umělé vs. přírodní materiály

Umělé materiály vyžadují častější praní než přírodní materiály. Pokud jste se vrátili z běhu a měli jste na sobě funkční legíny a tričko z umělých materiálů, oblečení může jít rovnou do pračky. Bakterie se nezačnou množit a prádlo nebude zapáchat.

U oblečení z umělých materiálů jen samotné vyschnutí oblečení nestačí. Naopak dlouho usazený pot a soli mohou funkční prádlo dokonce poškodit. Proto je potřeba funkční prádlo prát tak často, jak sportujete. Mužský pot může být agresivnější než dámský. Stejně tak pokud trénujete dvakrát denně, bude to jiné, než pokud vyrazíte běhat jen v sobotu. 

U přírodních materiálů je to trošku jiné. S praním funkčního oblečení z přírodních materiálů to nemusíte přehánět. Po sportu stačí nechat přes noc funkční prádlo vyvětrat na čerstvém vzduchu. Zápach by měl zmizet. Jednou za čas můžete merino přemáchnout. Jak často opět záleží na frekvenci používání. Jakmile ale merino prádlo silně zapáchá i po vyvětrání nebo je dokonce špinavé, šup s ním do pračky. Pot a špína by se mohly ve vláknech usadit. 


Jak prát merino?

...a jak prát vlnu?

Před praním merino oblečení vždy otočte naruby a zapněte zipy. Vyberte program pro jemné prádlo a respektujte pokyny výrobce na cedulce. Nepoužívejte aviváž a zvolte vždy prací gel na merino prádlo. Perte prádlo na nižší teplotu, vlna má tendenci se srážet. Nepoužívejte změkčovadla ani bělidla. Prádlo nechte usušit volně na vzduchu. Merino prádlo ukládejte do skříně vždy perfektně suché a dávejte pozor na moly. Pokud nechcete funkční prádlo z merino vlny dávat do pračky, stačí ho přemáchnout v ruce. Opět ale použijte prací gel na merino.
 

 

 

Grangers Merino Wash prací prostředek 300 ml lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
 

 

Co se osvědčilo při praní funkčního prádla mně?

Jak peru funkční prádlo z umělých materiálů

V mém šatníku najdete poměrně dost sportovního oblečení. Na běh nebo na kolo nosím většinou oblečení z umělých materiálů (legíny, trička, lehké bundy). Funkční prádlo z umělých materiálů peru s přípravkem na sportovní oblečení na 30 stupňů zhruba 45 minut (prací cyklus na sport) tak často, jak jen je potřeba. Většinou jakmile se mi nashromáždí alespoň pár kousků potřebných na jeden prací cyklus. 

Jak peru funkční prádlo z merina

Na celodenní horské túry či běžky ráda obléknu funkční prádlo z merina. Jelikož jsem za krásný merinový set před rokem nechala v obchodě víc jak 3000 Kč, na údržbě si dávám záležet. Merino vždy po sportování větrám na čerstvém vzduchu a peru zhruba po 5 použitích nebo jakmile zapáchá. Merino vždy peru v ruce. V přípravku určeném na merino oblečení. S pračkou mám špatné zkušenosti. Přestože jsem použila program na jemné prádlo, měla jsem pocit, že jsou vlákna pocuchaná. A to nechci. 
 

Jak sušit funkční prádlo?
Sušičce se vyhněte obloukem

  • Prádlo nikdy nesušte v sušičce, jemná vlákna by se mohla potrhat a ztratit funkční vlastnosti.
  • Prádlo sušte na věšáku doma nebo venku.
  • Pokud nechcete mít na oblečení otlaky, nepoužívejte kolíčky. Pokud to jinak nejde, umístěte kolíčky vždy na šev nebo na jiné málo viditelné místo.
  • Dávejte si pozor na dřevěné kolíčky. Mohou barvit.
  • Vrchní části oděvů nechte usušit na kulatém ramínku s oblými rohy.
  • Prádlo nesušte na přímém slunci, mohlo by dojít k vyblednutí barev.
  • Prádlo po usušení nežehlete. Pokud je zmačkané, raději ho nechte vyvěsit.


 

Jak prát funkční prádlo, když jste na dovolené?
... a nemáte k dispozici pračku?

Pokud potřebujete přemáchnout funkční prádlo a nemáte k dispozici ani pračku, ani prádelnu, pomohou staré dobré ruce. Vezměte si na pomoc prací gel na sportovní oblečení a pár kapek rozmíchejte v teplé vodě, například v kyblíku nebo ve vaně. Funkční prádlo ponořte do vody a nechte odmočit minimálně 30 minut.

Poté ručně přemáchněte a dvakrát propláchněte v čisté vodě. Poprvé v teplé a podruhé stačí ve studené vodě. Z oblečení velmi jemně vymačkejte přebytečnou vodu, ale žádné agresivní kroucení oděvem ze strany na stranu. Poté oblečení pověste na šňůru a nechte vysušit. Přebytečnou vodu můžete také jemně vymačkat do ručníku.

 

Jak prodloužit životnost funkčního prádla?

Funkční prádlo není levnou záležitostí. Čím ohleduplněji s ním budete zacházet, tím déle vám vydrží. Zapamatujte si těchto pár pouček nebo si je vytiskněte a dejte na lednici nebo tematicky třeba k pračce :)
 

  • Teplotu praní volte podle cedulky na oblečení.
  • Perte oblečení naruby a zapínejte všechny zipy.
  • Před praním vyprázdněte kapsy.
  • Nikdy nepoužívejte aviváž.
  • Používejte prací gely určené na funkční prádlo.
  • Nesušte funkční prádlo na přímém slunci. Hrozí vyblednutí barvy.
  • Nesportujte v jednom a tom samém dokola. Střídejte více setů.
  • Nenechávejte funkční oblečení dlouho zasmrádnout. Perte nebo větrejte jej ihned, jak je potřeba.
  • Pamatujte, že prádlo z merino vlny stačí větrat a prát jen jednou za čas.
  • Silně zašpiněné oblečení vždy předperte.
  • Nepoužívejte sušičku a nežehlete oblečení.
  • Využívejte prací programy pro sportovní oblečení.
  • Neplňte pračku až po okraj, ať má prádlo prostor se pořádně vymáchat. 


Máte nějaké své osvědčené tipy, jak prát funkční prádlo? Napište nám

Další články