Jak vybrat bundu na kolo?

Máte šatník plný hřejivých outdoorových bund, ale žádná z nich není to pravé na kolo? Není divu. Jízda na kole, běh nebo běžky jsou mnohem aktivnější pohybové aktivity. Od jara až do podzimu využijete skladné lehoučké cyklovětrovky, které snadno sbalíte do zadní kapsy dresu. Už víte, jak vybrat nejlepší pláštěnku na kolo. Pojďme se podívat na výběr zimní cyklistické bundy, kterou dobře využijete i na běžkách.
 

 

Zimní bundy na kolo    

 

Bunda na kolo a běžky je jiná než na outdoor
Jak vybrat bundu na kolo?

 

Zadní kapsy na cyklistických bundách

 

Kapsy na správném místě
Bundy na kolo a na běžky


Dostatečně hluboké, ale zároveň rychle dostupné během jízdy. Hlavní kapsy jsou v dolní části zad, často rozčleněné na více komor. Menší kapsy se zipem mohou být i na prsou. Vyvarujte se zimním bundám s bočními kapsami, které na běžkách překáží v pohybu rukou a na kole tlačí do břicha.

Zimní cyklobundy

 

Vysoký límec na cyklobundách

Vysoký límec s krytím zipu
Chrání před chladným prouděním vzduchu


Na běžkách a hlavně na silničním kole proudí vzduch mnohem rychleji než při chůzi. Vysoký límec s krytím zipu zapnete až pod bradu a držíte krční páteř v teple.

 

Bundy s vysokým límcem

 

Reflexní prvky na zimních sportovních bundách

 

Bezpečnost v provozu
Reflexní barvy a prvky


Většina našich modelů má na sobě reflexní prvky, které odrážejí zdroj světla. Jste tak skvěle viditelní v provozu. Také detaily z reflexních barev jako žlutá nebo růžová zvyšují vaši viditelnost.

 

Zimní cyklobundy

 

Prodloužené rukávy

Prodloužené rukávy a záda
Dostatečně dlouhé na kolo i běžky


Cyklista je při jízdě předkloněn a běžkař pohybuje pažemi do všech směrů. Oba potřebují zimní bundu, která má prodloužené rukávy a zádový díl.

 

 

Bundy s prodlouženými rukávy a zády

 

Čepice pod helmu

 

Pravá cyklobunda nemá kapuci
Kapuce není bezpečná a brání pohybu


Cyklista i běžec milují volnost a rychlost pohybu, kapuce je zbytečný kus látky, který brzí jako padák. Nemluvě o tom, že zmenší zorný úhel cyklisty a jeho bezpečnost. Cyklisté do chladu používají membránové čepice pod helmu.

 

 

Speciální cyklobundy

 

Zakončení rukávů u cyklistických bund na zimu

Zakončení rukávů
Do pružné manžety


Chlad proudí podél rukou. Proto mají naše sportovní bundy pružný lem kolem zápěstí.

 

Speciální cyklobundy

 

Chcete nejlehčí bundu? Filtrujte dle hmotnosti

Milujete lehkost pohybu? Pak víte, že každý gram u oblečení se počítá. Bundy a všechny výrobky si můžete filtrovat dle váhy. Filtr "Hmotnost" najdete v levém panelu filtrů na konci.

Jakou hřejivost zimní bundy zvolit

Hřejivost cyklistických bund je jednou z hlavních vlastností, podle které výběr začínáme. Už jste si ujasnili, jaký typ sportovce jste a Jak si vybrat oblečení na kolo?

Cyklobunda bez zateplení

Bundy bez zateplení

Ultralehké bundy bez zateplení jsou ideální volbou pro mírnější klima a pro aktivní jízdu. Ocení je sportovci, kteří se pohybem dostatečně zahřejí a upřednostňují vrstvení. Bundy bez zateplení jsou vhodné na jaro a podzim, zkrátka vždy, když se nemůžete rozhodnout mezi dlouhým dresem a bundou.

Cyklobunda slabě hřejivá

Slabě hřejivé bundy

Slabě hřejivé bundy mají vnitřní povrch velmi jemně počesán. Materiál je slabší a bundy dobře odvádějí pot. Jsou vhodné pro velmi aktivní pohyb nebo potivce.

Středně hřejivé bundy na kolo zimní

Středně hřejivé bundy

Zlatá střední cesta mezi slabou prodyšnou bundou a silně hřejivou termoizolační bundou. Dostatečně hřejivá pro aktivní pohyb díky vyšší gramáži a počesání materiálu. Stále však lehká a prodyšná díky svojí hybridní konstrukci a prodyšností zad.

Silně hřejivé bundy

Silně hřejivé bundy

Ideální volba pro cyklisty v zimě, kteří dojíždějí do práce nebo pro zimomřivé, kteří hledají termoizolační model, který drží teplo u těla. Některé modely mají odvětraná záda, nejhřejivější bundy mají membránu na celém obvodu.

Filtr dle hřejivosti

Bundy, rukavice i kalhoty si nově můžete na www.rogelli.cz snadno filtrovat dle parametru hřejivosti. Je v levém panelu filtrů. Hned pod parametrem barva.

Filtr dle hřejivosti

Pojďte si to hned vyzkoušet u nových kalhot na kolo.

Membrána, vodní sloupec, prodyšnost a hybridní konstrukce
Jak vybrat bundu na kolo

 

Hybridní konstrukce pro lepší prodyšnost

Z dlouholetých zkušeností doporučujeme aktivním sportovcům bundy, které jsou složeny z různých materiálů. Na předním dílu a rukávech mají odolnou membránu, která ochrání před největším náporem větru a deště zepředu. V podpaží nebo na zádech mají elastické prodyšné panely, které přirozeně dýchají. Tyto panely neobsahují membránu, která je bariérou pro odvod vodních par. Takže pokud se potíte, je prodyšný panel zásadní volbou. Více o prodyšnosti najdete v článku Je prodyšnost cyklooblečení důležitá?

 

Honíte se za nejvyšší možnou hodnotou vodního sloupce?

Pravděpodobně ztrácíte čas. Cyklista ani běžkař nevystavují membránu v bundě žádnému tlaku (tak jako lyžař při pádu do sněhu). Membránové bundy na kolo jsou z praktického hlediska dostačující s hodnotou 1 000 až 5 000 mm. Nezapomínejte, že membrána s vysokým vodní sloupcem může znamenat nižší prodyšnost nebo je výrobně dražší. Chcete se dozvědět více o vodním sloupci? Přečtěte si článek Nevybírejte membránovou bundu jen podle vodního sloupce!

 

Dražší bundy nabízejí víc

Hlavním důvodem je kvalita použitého materiálu. Především jeho pružnost a prodyšnost. Někdy nízká váha, jindy design, propracovanější panelový střih a technické detaily jako zipy, kapsy a zakončení rukávů.

Vše se dozvíte v popisu jednotlivých bund a jejich parametrech.

 

Pánské cyklobundyDámské bundy na koloVšechny cyklobundy

 

Přečetli jste si naše doporučení, a přesto si nejste jisti?


Napište nám na [email protected] a my Vám rádi pomůžeme s výběrem správného oblečení právě pro Vás.

 

Jak vybrat další oblečení na zimu?

 

Další články