Velký přehled pracích symbolů a značek


Moderní oblečení má vlastnosti, o kterých naše babičky jen snily. Nemačká se, některé materiály hřejí i mokré, a navíc skvěle vypadá... No jo, ale hoďte si to do pračky. Stačí i jedno kolo se špatně zvoleným programem a skvělé vlastnosti prádla se vytrácí a peníze investované do kvalitních materiálů letí oknem.

Každý kus oblečení má naštěstí štítek plný pracích značek a symbolů, ve kterých se snadno zorientujete. Takže cedulky nestříhejte a zkoukněte následující článek, který vás světem pracích symbolů provede.

Poznáte prací symboly?


Na každém štítku naleznete 5 typů pracích značek

 

1. Značky praní

Prací symboly

2. Značky žehlení

Prací symboly pro žehlení

3. Značky sušení

Prací symboly pro sušení

4. Značky čištění

Prací symboly pro čištění

5. Značky bělení

Prací symboly pro bělení


1. Značky praní

Pokud se pídíte po symbolu praní, hledejte značku vaničky. Ta v sobě ukrývá číslo, na kolik °C můžete materiál prát. Pokud je vanička podtržená, znamená to mírnější máchání a méně otáček při odstřeďování. Když je podtržítko přerušené, oblečení nesmíte ždímat v ruce.


Ukázky pracích symbolů s vaničkou

 

 

 

 

Značka praní s číslem uvnitř: S touto podobou značky praní se setkáte často. Znamená praní v pračce na 60 °C při normálním máchání a odstřeďování.

 

 

Prací symboly vaničky s rukou: Některé jemné prádlo můžete prát pouze v ruce. K tomu slouží prací symbol ruky. Doporučujeme vyhnout se i režimu „ručního" praní v pračce.

 

 

Značka praní se škrtnutou vaničkou: Pokud se setkáte s přeškrtnutou vaničkou, znamená to, že výrobek nesmíte prát. Navíc se pokuste maximálně omezit jakoukoliv manipulaci v mokrém stavu.

 

 

Podtržená vanička je symbolem pro mírnější otáčky.

Prací symbol podtržené vaničky: Když narazíte na podtrženou vaničku, zvolte jemnější prací program s mírnějším odstřeďováním.

 

 

Teplotu někdy znázorňují také tečky.

Značky praní puntík uvnitř vaničky: Teplotu někdy znázorňují také puntíky. Jeden puntík znamená praní v maximální teplotě 30 °C, dva puntíky 40 °C a tři 60 °C.

 


2. Prací symboly pro žehlení prádla

 

Ikona žehličky poradí, jakým způsobem prádlo správně žehlit. Maximální teplotu pak symbolizují puntíky uvnitř obrázku,

 


Ukázky značek praní se žehličkou

 

Prací symbol puntíky uvnitř žehličky: Jeden puntík znamená žehlení při maximální teplotě 110 °C. Dva puntíky vám povolí žehlit na 150 °C a tři na 200 °C.

 

Značka praní škrtnutá žehlička: Jakmile uvidíte prací symbol přeškrtnuté žehličky, prádlo nežehlete – došlo by k poškození materiálu.

 


3. Prací symboly pro sušení prádla

 

Značka praní kolečko ve čtverečku: K sušení prádla slouží ikona kolečka ve čtverečku. I tuto značku praní naleznete na každé cedulce.


Ukázky pracích značek pro sušení prádla

 

Prací symbol pro sušení s tečkou: Jedna tečka znamená sušení při nízké teplotě (maximálně 60 °C). Pokud se v kolečku objeví tečky dvě, prádlo můžete sušit za normální teploty (80 °C).

 

Značka praní přeškrtnuté kolečko ve čtverci: Výrobek označený přeškrtlým symbolem nelze sušit v bubnové sušičce – materiál by se mohl poškodit.

 

Výrobek označená tímto symbolem můžete sušit v rozprostřeném stavu.

Značka praní vodorovná čára ve čtverci: Výrobek označený tímto symbolem můžete sušit v rozprostřeném stavu. Třeba na trávníku nebo na podlaze v prádelně.

 

Výrobek označený čtvercem se svislými pruhy můžete sušit odkapáváním.

Prací symbol kolmých čar ve čtverci: Výrobek označený čtvercem se svislými pruhy můžete sušit odkapáváním, například na prádelní šňůře.

 

Značka čtverce se svislými pruhy znamená sušení pouze ve stínu.

Značka praní čtverec s šikmými pruhy: Značka čtverce s diagonálními pruhy znamená sušení pouze ve stínu. Sluneční paprsky by mohly výrobek poškodit.

 


4. Značky praní pro chemické čištění prádla

 

Chemické čistění symbolizuje kruh, ve kterém naleznete písmena A, F nebo P. Písmena představují typy rozpouštědel tak, jak se používají v čistírnách. Tyto značky se tedy týkají především profesionálních čistíren.

 


Ukázky pracích symbolů pro chemické čištění

 

Prací symbol kruhu s písmenem F: Písmeno F znamená, že materiál lze čistit uhlovodíkovými rozpouštědly. Pokud je v kroužku písmeno P, použijte tetrachlorethylen.

 

Značka praní přeškrtnutý kruh: Značka praní „přeškrtnuté kolečko" znamená zákaz všem chemickým rozpoštědlům. Takovýto výrobek nelze čistit chemicky.

 

Písmeno A povoluje chemické čištění.

Prací symbol písmene A v kruhu: Písmeno A znamená, že výrobek je možné čistit chemickými prostředky. Tento způsob čištění je doménou především profesionálních čistíren oděvů.

 


5. Značky praní pro bělení prádla

 

Trojúhelník představuje prací značku pro bělení prádla. Povoluje bělení chlorovými i nechlorovými prostředky. Setkáte se i s verzí, kdy uvnitř jsou písmena CL.

 


Ukázky pracích symbolů pro bělení prádla

 

Značka praní trojúhelník s pruhy: Prací symbol zakazuje bělení chlorovými prostředky. Ty bez chloru jsou v pořádku.

 

Prací symbol přeškrtnutý trojúhelník: Když uvidíte tuto značku, vyhněte se jakémukoliv bělení.

 


Čtete správně prací štítky?


Značky praní na sportovním oblečení.

 


Malý kvíz na závěr – co říká cedulka na fotce? Pokud vidíte praní na 40 °C při normálních otáčkách, máte bod. A jelikož se jedná o sportovní oblečení z funkčních materiálů, navíc je tam zákaz bělení, žehlení, chemického čištění a sušení v bubnové pračce. Za takovou péči vám nejedna sportovní mikina poděkuje.

 

Chci omrknout funkční prádlo

Další články