Tyrolsko: nezapomenutelná dovolená v srdci Alp

Tyrolsko

V Rakousku nenajdete region, který by lépe vystihoval alpskou idylku, než je Tyrolsko. Celé území je pokryté horskými vrcholky a na rozloze jen o něco větší, než je Středočeský kraj se tyčí přes 500 třítisícovek. Díky složitému přístupu je Tyrolsko málo obydlené, a tak si tu užijete panensky čistou přírodu.

Tyrolsko je rájem pro milovníky vysokohorské turistiky, jízdy na MTB, lyžování, lezení ferrat i freeclimbingu. Dokonce tu najdete jedno z mála středisek na světě, kde můžete lyžovat 365 dní v roce. Majestátní štíty hor, průzračná ledovcová jezera, horské bystřiny, zelené pastviny s dobytkem, kýčovité alpské vesničky – to všechno ale dělá z Tyrolska ideální dovolenkovou destinaci i pro nesportovce.

Zapomeňte na shon všedních dní a jen tak ponořte se do relaxu v nedotčené přírodě. Máme pro vás tipy, jak si zlepšit fyzičku v tyrolských kopcích, i jak si naplánovat pohodovou dovolenou.

 

 

Základní shrnutí – co se hodí vědět, než vyrazíte

 

Tyrolsko je 2. nejzápadnější spolkovou zemí Rakouska. Hlavní město je Innsbruck. Celé území je pokryté Alpami, téměř zde nenarazíte na rovný kousek země. To dělá z Tyrolska jednu z top oblastí pro lyžování se světovými parametry.

 • Země: Rakousko
 • Vzdálenost z Prahy do Innsbrucku: 550 km (čas 5:30)
 • Jazyk: němčina
 • Měna: euro
 • Doklady pro vstup: stačí občanský průkaz

Naplánujte si dovolenou v Rakousku

Aktivity v Tyrolsku

 •   cykloturistika

 •   pěší turistika

 •   běhání

 •   lyžování

 •   koupání

 •   historie a památky

 •   wellness

 •   pro děti

Tyrolsko je srdcem Alp

Počasí v Tyrolsku a nejlepší termín, kdy vyrazit

 

Tyrolsko v létě

U počasí v Tyrolsku se nezapře vysokohorský ráz krajiny, a tak je potřeba počítat především s rychlými změnami počasí. Zatímco ráno se v údolích může válet mlha, za hodinu už slunce svítí v plné síle, ale odpoledne vás na túře přepadne pořádný šrumec.

Počasí v létě je v údolích teplé a teploty dosahují přes 20 stupňů, ale s rostoucí nadmořskou výškou klesá teplota i předvídatelnost počasí. Proto si nikdy nezapomeňte na výlet přibalit i teplé oblečení. Nejlepší dobou na letní turistiku je červenec a srpen, na jaře bude ve vyšších polohách ještě sníh, stejně tak v září musíte počítat již s prvními sněhovými vločkami.

Lyžování v Tyrolsku

Lyžování v Tyrolsku

V Tyrolsku si na své přijdou i nejnáročnější lyžaři. Střediska dosahují světové kvality a sněhové podmínky jsou perfektní od prosince do dubna. Vybírat můžete z velkých středisek se stovkami kilometrů sjezdovek, i malých rodinných středisek s přívětivějšími cenami.

V Tyrolsku jsou čtyři lyžařská střediska na ledovci: Hinterux, Pitztaler Gletscher, Kaunertaler, Gletscher a Stubai, která jsou naprostou zárukou sněhu. Hintertux patří dokonce k jednomu z mála lyžařských středisek na světě, kde můžete vykrajovat oblouky 365 dní v roce.

Turistické slevy v Tyrolsku

Každý region v Tyrolsku má svoji slevovou kartu, která vám umožní vychutnat si letní dovolenou pohodlně a za zvýhodněné ceny. Přehled všech slevových karet najdete na stránkách tirol.at. Podmínky jednotlivých oblastí se liší, některé slevové karty získáte zdarma při ubytování v partnerském hotelu nebo penzionu, zatímco jiné si musíte zakoupit na místě nebo předem online.

Nejlepší ubytování v Tyrolsku

Jako v celém Rakousku platí i v Tyrolsku, že čím blíž budete turistické atrakci, tím vyšší sumy zaplatíte za ubytování. A to platí především v zimních měsících, proto vychází výhodněji ubytovat se 10–15 km od střediska a každý den dojíždět na svah autem.

V hlavní letní sezóně seženete dvoulůžkový pokoj v pěkném penzionu kolem 100 € za předpokladu, že s hledáním začnete již pár měsíců předem. Nejlevnější oblastí je odlehlejší Východní Tyrolsko. Ubytování rezervujte pohodlně přes portál booking.com. Pokud si nemůžete vybrat, zkuste ještě místní bergfex.at.

Booking.com

Tyrolská kuchyně pro velké jedlíky

 

V Tyrolsku vám v břiše kručet určitě nebude, tady se pořádně nadlábnou i ti největší jedlíci. K typickým tyrolským surovinám patří mléko a špek, z nichž se připravují poctivé pokrmy, které opravdu zasytí. Tradičním tyrolským jídlem jsou Speckknödel (knedlíky plněné tyrolským špekem) a Tiroler Gröstl (restované maso s brambory, cibulí a vejcem).

Jako pochoutku na zobání si dejte Zillertaler Krapfen (smažené kousky zrajícího sýru Graukäse) a vše zakončete sladkým smaženým pečivem Strauben, které se podává s brusinkovou marmeládou.

Tiroler Gröstl, Tyrolsko

Aktivity a zážitky v Tyrolsku

 

Které regiony patří v Tyrolsku k těm nejkrásnějším a co byste během své návštěvy určitě neměli minout?

Innsbruck: alpská metropole v Tyrolsku

Innsbruck je hlavní město Tyrolska a doslova alpská metropole. Historické centrum sevřené přímo pod vrcholky alpských velikánů vypadá jako namalované. Innsbruck se proslavil jako dvojnásobné dějiště olympijských her v roce 1964 a 1976. Zdržte se tu alespoň jeden den, projděte si promenádu podél řeky Inn nebo si vyjeďte lanovkou na vyhlídku nad městem. V žádném jiném rakouském městě se vám nepoštěstí být tak snadno na dosah alpským vrcholkům.

Cestou po dálnici do Innsbrucku si udělejte dvě krátké zastávky. Jednu v Kufsteinu, kde se nad řekou Inn vypíná pěkně zachovalá pevnost. Při druhé zastávce navštivte fascinující říši skla a blyštivých kamenů v Křišťálovém světě Swarowski.

Innsbruck, Tyrolsko

Zillertal: nejznámější oblast Tyrolska

Zillertal – to je splněný sen každého lyžaře, ale slavné údolí nenechá zahálet sportovce ani v létě díky desítkám kilometrů tras pro cyklisty i pěší. Oblast je ideální také pro rodinnou dovolenou. Děti určitě nadchne projížďka parní lokomotivou a vyřádí se také ve vodním světě u Krimmelských vodopádů. Ty při své návštěvě Zillertalu nesmíte vynechat – jedná se o největší vodopády v Evropě. Podél kaskád vede pěší stezka směrem vzhůru, kde se zastavíte na vyhlídkových plošinách a necháte se příjemně zchladit dopadající vodní mlhou.

Vstupné na Krimmelské vodopády stojí 4 €, pro děti jen 1 €. Bližší informace k otevírací době a parkování najdete na webu Krimmler Wasserfälle.

Ötztal: výlet do světa vodních živlů

Tohle tyrolské údolí je určitě známé lyžařům, kteří sem míří do oblíbeného střediska Sölden. V létě zve především na vodní radovánky.

Návštěvu Ötztal začněte výletem na nádherný vodopád Stuibenfall, který padá z výšky téměř 160 metrů.

Stuibenfall, Tyrolsko

Chcete zažít opravdu něco unikátního? Tak na Stuibenfall vyrazte po západu slunce, každou středu v létě je osvětlen až do půlnoci.

Voda má kouzelnou schopnost odnést všechny starosti a stres pracovních dní. Proto byste během dovolené neměli zapomínat na osvěžující koupání nebo kvalitní wellness. V Tyrolsku v údolí Ötztal najdete úchvatné relaxační centrum AQUA DOME. Nechte na sebe působit léčivé účinky sirných pramenů, prohřejte si tělo v saunovém světě nebo se nechte rozmazlovat masážemi a zábaly.

Ty, kdo vyhledávají vodu ve spojení s adrenalinem, nadchne největší akvapark v Rakousku AREA47. Obrovský outdoor areál přímo na řece Inn je kromě klasických skluzavek vybavený řadou adrenalinových aktivit: wakeboarding, lanové centrum, zkusit můžete rafting nebo canyoning. Vše i ve variantě pro malé dobrodruhy.

 

 

Hintertux – jaký je to pocit lyžovat v létě?

Hintertux se řadí k jednomu z mála středisek na světě, kde si zalyžujete 365 dní v roce. Jaký je to pocit? I uprostřed léta se zaručeně ochladíte, na druhou stranu nečekejte desítky kilometrů svahů a čerstvý prašan. Sníh bývá v létě hodně uježděný a otevřeno je jen pár sjezdovek. Na druhou stranu – kde jinde zažijete lyžování uprostřed letních prázdnin?

Východní Tyrolsko – vychutnejte si atmosféru pravého Tyrolska

Východní Tyrolsko (Osttirol) je odříznuté od zbytku spolkové země, protože v minulosti náležela Rakousku ještě jižní část Tyrolska. Ta je však od skončení 1. světové války připojena k Itálii, a tak zůstala tato část regionu jako osamělý ostrůvek na západě země. Určitou izolaci si díky chybějící dálnici užijete i během své dovolené. Tato část Tyrolska ještě není zasažená masovým turismem, a to se odráží i na příjemnějších cenách.

Východní Tyrolsko

Osttirol je nejhornatější část Tyrolska, proto oblast nadchne především horolezce a mountain bikery. Ostatní si vychutnají autentickou atmosféru pravého Tyrolska, mohou ochutnat něco z místních specialit, které kombinují rakouské a italské chutě, nebo si udělat výlet lanovkou nebo po vysokohorských silnicích.

Jezera, ze kterých by se dalo pít

Největší jezero Tyrolska je Achensee, které láká v létě výletníky na teplotu vody 20 stupňů, a navíc dosahuje kvality pitné vody. To platí i pro většinu dalších jezer v regionu. K těm nejoblíbenějším na koupání patří Schwarzsee, Piburger See a Reintaler See. Další kouzelná jezera uložená v nedotčené přírodě Tyrolska jsou Rinnensee, Tristacher See a Hintersteiner See. Pokud vás na koupání neužije, vydejte se kolem nich na procházku nebo pohodovou vyjížďku na kole, kterou můžete zakončit příjemným piknikem.

Protáhněte nohy na kole nebo pěšky

Tyrolsko křižují stovky kilometrů tras pro pěší turisty i cyklisty. Hlavní výhodou je, že vedou po samostatných stezkách, a tak se nemusíte vyhýbat autům ani motorkám. Oblast Tyrolska se hodí i pro ty nejnáročnější, protože je protkaná stovkami kilometrů dálkových tras. Nejznámější z nich je Adlerweg, na které překonáte 31 000 výškových metrů a celkem přes 400 km. Vybrat si ale můžete jen jednu z etap na jednodenní výlet. Přehledný seznam vybraných turistických tras najdete na webu tyrolsko.cz.

Na kole do Tyrolska

Ani cyklisté nezůstanou na ocet, a to především vyznavači náročných výšlapů na horském kole. V Tyrolsku si dáte do těla na 5300 km tras pro horská kola, lehčí variantu nabízí 620 km cyklostezek. Prohlédněte si přehled zajímavých tras a nezapomeňte na kvalitní výbavu.

Tyrolsko ukrývá také největší síť tras pro elektrokola na světě – celkem 1000 km propojených cyklostezek s desítkami dobíjecích stanic a E-Bike hotelů. Zjistěte více informací.

Během dovolené v Tyrolsku se můžete zastavit ještě v sousedním Salcbursku v Zell am See nebo se vydat na hraniční Grossglockner po proslulé Hochalpenstrasse.

Objevte všechny destinace v RakouskuKam jinam na dovolenou?

 

 

Chystáte se na dovolenou do Rakouska? Objevte všechny krásné regiony našeho jižního souseda. Na cyklisty a pěší turisty čekají desítky kilometrů tras v Tyrolsku, Korutanech a Zell am See. Je vám to málo? Pak se vydejte napříč Rakouskem po slavné Dunajské cyklostezce. Města Vídeň, Salzburg, Graz a Hallstatt lákají na historické a kulturní památky. Milovníky hor nadchne masiv Dachstein a nejvyšší hora Rakouska Grossglockner. Hledáte ideální místo pro rodinnou dovolenou? Vyrazte k jednomu z nádherných rakouských jezer Wolfgangsee, Achensee, Attersee nebo Mondsee. S našimi tipy si naplánujete nezapomenutelnou dovolenou v Rakousku!

Další články