Grossglockner – naplánujte si výlet k nejvyšší hoře Rakouska

Grossglockner Hochalpenstrasse

Chcete se projet po jedné z nejkrásnějších silnic světa s vyhlídkami na desítky alpských třítisícovek? Pokořit prudké stoupání a desítky zatáček na kole, motorce nebo autem? Naplánujte si výlet kolem nejvyšší hory Rakouska po Grossglockner Hochalpenstrasse. V článku se dozvíte všechno, co se hodí vědět, než vyrazíte na cestu.

 

 

Výlet na Grossglockner – než začnete plánovat

 

Grossglockner je s vrcholem ve výšce 3798 m n. m. nejvyšší horou Rakouska. V překladu „Velký zvon“ se nachází ve Velkých Taurech na pomezí Korutan a Tyrolska. 37 třítisícovek a 19 ledovců vykresluje dechberoucí alpskou scenérii, kterou si nejlépe vychutnáte z vyhlídkové silnice Grossglockner Hochalpenstrasse.

  • Země: Rakousko
  • Vzdálenost z Prahy: 380 km (čas 4:45)
  • Jazyk: němčina
  • Měna: euro
  • Doklady pro vstup: stačí občanský průkaz

Naplánujte si dovolenou v Rakousku

Vysokohorská silnice hodnocená jako jedna z nejkrásnějších scénických cest světa začíná v údolí Fuscher, stoupá přes vyhlídky Edelweissspitze (2571 m n. m.) a Franz-Josefs-Höhe (2369 m n. m.) a končí téměř po 50 kilometrech v Heiligenblut.

Obdivuhodná stavba byla vybudována v náročných podmínkách už v roce 1935, kdy sloužila jako důležité obchodní spojení. Dnes tuto funkci nahradil turismus, každoročně se po silnici projede téměř milion návštěvníků.

Kvůli vysoké nadmořské výšce a bohaté sněhové nadílce je Grossglockner Hochalpenstrasse zpřístupněna pouze od května do začátku listopadu. Přesnou otevírací dobu najdete na webu grossglockner.at.

Ledovec Pasterze

Nejlepší ubytování kolem Grossglockneru

Výlet na Grossglockner snadno spojíte s návštěvou Zell am See, proto se vyplatí hledat ubytování v okolí. Mrkněte na naše tipy z portálu booking.com.

Ubytování pro dva (cena za dvoulůžkový pokoj):

Ubytování pro rodinu (cena za 2 dospělé + 2 děti):

Vyhlídková jízda autem nebo na motorce

Grossglockner Hochalpenstrasse na kole? To je opravdu jen pro ostřílené jezdce, a tak si nemusíte vyčítat, když se tentokrát vydáte na vrchol autem nebo na motorce. I za volantem vám dá klikatící se silnice zabrat. Na 48 kilometrech zdoláte desítky zatáček se stoupáním až 14 %.

Průjezd přes Grossglockner Hochalpenstrasse je zpoplatněn mýtným pro osobní automobily (37 €/den) i motorky (27 €/den). Poplatek můžete zaplatit předem přes internet nebo přímo na mýtné bráně. Jedna je na začátku trasy ve Ferleitenu, druhá v Heiligenblut.

Pokořte Hochalpenstrasse na kole

Mít natrénováno, vyrazit brzy a nepodcenit cyklistické vybavení. To jsou zásady, kterých byste se měli držet, pokud se chystáte pokořit Grossglockner Hochalpenstrasse na kole. Většina cyklistů míří na první vyhlídku Fuscher Törl na trase z Ferleiten. Fuscher Törl je zároveň nejvyšším bodem přímo na trase v nadmořské výšce přes 2500 m n. m. Tento úsek Grossglockner Hochalpenstrasse se nazývá Glocknerkönig-Strecke, neboli Glocknerská královská cesta.

Grossglockner

Pokud vyrazíte na trasu před devátou hodinou (nebo po třetí odpoledne), nejen že se vyhnete hustému provozu, ale navíc si můžete nechat svůj výkon v tomto úseku změřit. Z Ferleitenu (1145 m n. m.) na Fuscher Törl (2428 m n. m.) překonáte na 12,9 kilometrech převýšení 1283 výškových metrů! Stačí zaplatit poplatek 2 € a můžete poměřit svůj výkon s ostatními. Cyklisté mají vjezd na Grossglockner Hochalpenstrasse zdarma.

Další možností je vystoupat ještě o kousek výš na vyhlídku Edelweissspitze (2571 m n. m.) nebo pokračovat až na vyhlídku Franz-Josefs-Höhe (2369 m n. m.) pod ledovcem Pasterze. To se trasa protáhne na 34,2 kilometrů se stoupáním přes 2000 metrů. Při plánování nezapomínejte ještě na cestu zpět a počítejte s náhlými změnami počasí. I když ráno vyjíždíte za slunce, přibalte si i teplejší bundu.

Nejkrásnější vyhlídky na Grossglockner

Začněte trasu ve Ferleitenu a cestou se zastavte na těchto vyhlídkách.

Edelweissspitze

Nejvyšší bod na trase zdoláte jen pomocí krátkého odbočení z hlavní trasy. Z vyhlídky se vám otevře 360° výhled na více než 30 třítisícovek a 19 ledovců. Z tohoto bodu uvidíte také severní stěnu Grossglockneru.

Kaiser Franz-Josefs-Höhe

Vyhlídka Franze Josefa je druhým bodem na trase, který určitě nesmíte minout. Přímo pod Grossglocknerem a ledovcem Pasterze zaparkujete zdarma v garážích a můžete se vydat na prohlídku návštěvnického centra nebo na trasu směrem k ledovci. Vyhlídka dostala jméno po císaři, který toto místo osobně navštívil.

Kaiser Franz Josef Höhe

Na obou vyhlídkách je k dispozici občerstvení a toalety. Několik menších restaurací a gasthausů se nachází ještě přímo podél silnice. Stejně tak na vyhlídkách pořídíte suvenýry. Pokud mýtné zaplatíte předem online, navíc na jejich nákup získáte 10 % slevu.

3 pěší trasy kolem Grossglockneru

Swarovski Beobachtungswarte

 

Myslíte si, že turistika kolem Grossglockneru je vhodná jen pro zkušené alpinisty? Ne tak docela. Z vyhlídky Franz-Josefs-Höhe vybíhá několik jednoduchých tras.

Gamsgrubenweg

  střední  5,3 km 2:35 h 558 m 558 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Krátká trasa začíná na parkovišti a vede po udržované cestě, přes několik osvětlených tunelů, až na vyhlídku pod chatou Oberwalderhütte. Cestou se vám otevře krásný výhled na ledovec Pasterze.

I kdybyste neměli moc času, tak vám doporučuji projít alespoň kousek trasy. Cesta je výborně udržovaná, klidně ji projdete v sandálech a ty výhledy opravdu stojí za to. V tunelech je navíc ukryto pár překvapení.

Gletscherweg Pasterze

  těžká  6,3 km (1 směr) 3:03 h 530 m 315 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Z Glocknerhaus se vydáte přímo k ledovci Pasterze. Kolem jezera Sandersee, přes skalní schody a morénu ledovce, až k dolní stanici lanovky. Odtud začíná strmý výstup k vyhlídce France Josefa, který si můžete zkrátit lanovkou. Zpět nemusíte stejnou trasou, ke Glocknerhaus jezdí autobus.

Swarovski-Warte Weg

  lehká 725 m 0:20 h 60 m 60 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Kraťoučká procházka vás přivede z parkoviště k vyhlídkové věži Swarovski. Když budete mít štěstí, zahlédnete tady vzácné kozorožce nebo sviště.

Objevte všechny destinace v RakouskuKam jinam na dovolenou?

 

 

Chystáte se na dovolenou do Rakouska? Objevte všechny krásné regiony našeho jižního souseda. Na cyklisty a pěší turisty čekají desítky kilometrů tras v Tyrolsku, Korutanech a Zell am See. Je vám to málo? Pak se vydejte napříč Rakouskem po slavné Dunajské cyklostezce. Města Vídeň, Salzburg, Graz a Hallstatt lákají na historické a kulturní památky. Milovníky hor nadchne masiv Dachstein a nejvyšší hora Rakouska Grossglockner. Hledáte ideální místo pro rodinnou dovolenou? Vyrazte k jednomu z nádherných rakouských jezer Wolfgangsee, Achensee, Attersee nebo Mondsee. S našimi tipy si naplánujete nezapomenutelnou dovolenou v Rakousku!

Další články