Zell am See: objevte vyhlášenou oblast rakouských Alp

Výhled na Zell am See

Zell am See patří k nejoblíbenějším destinacím v Rakousku. A není divu! Zellské jezero obklopené alpskými velikány vypadá jako vystřižené z pohlednice a samotné městečko pulzuje čilým ruchem. V okolí Zell am See můžete vybírat ze stovek kilometrů cyklistických nebo turistických tras a mnoha výletních cílů pro celou rodinu. V zimě můžete brázdit nádherné svahy ve středisku Zell am See–Kaprun. Pojďte se s námi inspirovat na svoji příští dovolenou.

 

 

Základní shrnutí – naplánujte si dovolenou v Zell am See

 

Zell am See je město s 10 tisíci obyvateli ve spolkové zemi Salcbursko. Město leží přímo na okraji Zellského jezera (Zeller See).

 • Země: Rakousko
 • Vzdálenost z Prahy: 460 km (čas 5:20)
 • Jazyk: němčina
 • Měna: euro
 • Doklady pro vstup: stačí občanský průkaz

Další užitečné informace o Rakousku

Aktivity v Zell am See

 •   cykloturistika
 •   pěší turistika
 •   běhání
 •   lyžování
 •   běžecké lyžování
 •   památky
 •   wellness
 •   pro děti

Lyžování Zell am See

Počasí v Zell am See a nejlepší termín, kdy vyrazit
Skvělé místo na letní i zimní dovolenou

 

Město Zell am See se nachází v nadmořské výšce 750 m n. m. přímo uprostřed Alp. Proto počítejte již v říjnu s první sněhovou nadílkou, která může vydržet až do začátku května. Léto bývá vlhké s největším úhrnem srážek v celém roce, na druhou stranu jsou červenec a srpen nejteplejšími měsíci v roce, kdy průměrné maximální denní teploty překonávají 20 stupňů.

Pokud se chystáte na výlety do vyšších nadmořských výšek daleko od domova, počítejte s rychlou změnou počasí, která může v horách nastat. Proto si vždy přibalte do batohu alespoň lehkou, nepromokavou větrovku.

Průměrné teploty v Zell am See

Average min and max temperatures in Zell am See, Austria

Kdy začíná sezóna?

Oficiální letní sezóna trvá v regionu Zell am See od 15. května do 15. října, ale ne všechny lanovky a atrakce ji dodržují přesně na den. Plánujete-li cestovat do Rakouska mimo hlavní letní prázdniny, raději si ověřte provozní doby předem. Navíc musíte počítat s tím, že v květnu a říjnu mohou být některé trasy pokryté sněhem.

Z hlediska schůdnosti maximálního počtu stezek je ideální pro návštěvu červenec a srpen, na druhou stranu se jedná o hlavní turistickou sezónu. Proto zde potkáte nejen velké množství výletníků, ale i ceny ubytování se šplhají vzhůru a ty nejhezčí penziony rychle mizí. Jako dobrý kompromis se jeví červen nebo září.

Pokud míříte do Zell am See na zimní lyžařskou dovolenou, bude vás zajímat především hlavní zimní sezóna, která trvá od 21. prosince do 20. března*. Díky tomu, že součástí střediska Zell am See–Kaprun je i ledovec, můžete na hory vyrazit i před sezónou (od 29. listopadu do 20. prosince*) nebo naopak po sezóně (od 21. března do poloviny dubna*). Mimosezónní ceny jsou o 10 % nižší a jako bonus si užijete volné svahy.

* Konkrétní termíny se mohou každý rok mírně lišit.

 

 

Turistické informace a slevy
Užijte si Zell am See výhodně!

 

Turistické informace získáte v centru města na adrese Brucker Bundesstraße 1A, Zell am See. Kancelář je otevřena každý den od 8 do 18 hodin, v sobotu pouze do 12 hodin. V neděli je zavřeno.

Při několikadenních pobytech se vyplatí některá ze slevových karet. Pro region Zell am See–Kaprun je určena Sommer Karte, kterou získáte zdarma, když se ubytujete v některém z partnerských hotelů nebo penzionů. Součástí je vstup na Krimmelské vodopády, výlet lodí po Zellském jezeře, jízda lanovkou na Schmittenhöhe, vstup do soutěsky Sigmund-Thun-Klamm a další. Bližší informace a ubytování zapojená v programu naleznete na webu zellamsee-kaprun.com.

Další variantou je zakoupení Salzburgerland Card. Ta se prodává ve variantách na 6 nebo 12 dnů a poskytuje vstup zdarma nebo se slevou na 190 atrakcí v regionu Salcbursko. Bližší informace se dozvíte na salzburgerland.com.

Lanovka, Zell am See

Tipy na ubytování v Zell am See
Levné penziony i hotely pro náročné

 

Chystáte se do Zell am See na dovolenou a zajímá vás, na kolik vyjde ubytování? Mrkněte na naše tipy v různých kategoriích podle portálu booking.com.

V hlavní letní sezóně rezervujte ubytování s velkým předstihem. Ty nejlepší penziony a hotely se rychle vyprodají a zbydou spíše ty dražší. Já si nejraději rezervuji ubytování, kde je možnost storna.

Ubytování pro dva (cena za dvoulůžkový pokoj):

Ubytování pro rodinu (cena za 2 dospělé + 2 děti):

Aktivity a zážitky – co musíte podniknout v Zell am See
Tipy pro sportovce i rodiny s dětmi

 

Srdcem oblasti Zell am See je Zellské jezero, na které si vyhraďte alespoň jeden den. A kam budou směřovat vaše další kroky? Máme tipy pro aktivní jedince, pohodáře i rodiny s dětmi.

Město Zell am See a Zellské jezero

Město Zell am See vyzařuje pohodu na kilometry daleko. Poseďte si v jedné z mnoha restaurací, kaváren nebo cukráren na břehu jezera. Nejen, že si vychutnáte nádherný výhled na vodní hladinu, ale zároveň uděláte něco pro svoje zdraví. Kvůli čistému vzduchu se městu Zell am See říká "klimatické lázně", tak dýchejte opravdu zhluboka.

Na kolem kolem Zellského jezera

U jezera se můžete opalovat nebo se v něm za horkých dnů zchladit. Komu se zdá voda moc studená, může navštívit pláž Strandbad Zell am See, jejíž součástí je i vyhřívaný bazén.

Další možností je půjčení loďky nebo výlet po jezeře na parníku. Až vás přestane lenošení bavit, vydejte se na pohodový okruh kolem jezera. Zvládnete ho pěšky nebo na kole.

V letních měsících (v úterý, ve čtvrtek a v neděli) se u jezera koná světelná show.

Lanovkou na Schmittenhöhe a odtud dál po svých

Jedny z nejkrásnějších tras v oblasti Zell am See vedou v horách přímo nad městem. Lanovkou se nechte vyvézt na Schmittenhöhe do výšky 2000 m n. m. a odtud už musíte pokračovat po svých. Budete ale náležitě odměněni!

Výhled z Schmittenhöhe

Nejoblíbenější trasy jsou hřebenovky, které vedou k vrcholu Hochkogel nebo sestupují směrem k Zell am See. Vybírat můžete i z nenáročných tras vhodných pro rodiny s dětmi. Ti nejmenší se vyřádí na zážitkové cestě High-Altitude Promenade s dřevěnými zvířaty a hádankami, která vede na Sonnkogel. Cestou se budete kochat neuvěřitelnými výhledy na Zeller See, do údolí Salzach a na velikány Vysokých Taur.

Turistickou mapu obdržíte na stanici lanovky. Další podrobnosti a ceny lanovek najdete na schmitten.at.

Vodní nádrže Mooserboden a Wasserfallboden

Uměle vytvořené nádrže Mooserboden a Wasserfallboden vás nejen zavedou do nádherného údolí Kaprun, ale navíc můžete obdivovat tyto unikátní stavby ve výšce až 2000 m n. m. Jestliže se chcete přiučit něco o fungování vodních elektráren, je možné vyrazit na prohlídku přímo do nitra přehrady.

Milovníci přírody dají nejspíš přednost jedné z turistických tras, které vás vezmou do okolních kopců, odkud si užijete výhled na neuvěřitelně modrou vodu. K těm nejoblíbenějším patří cesta na vyhlídku Hohenburg. Trasy Herbal Nature Trail a Electricity Trail kolem nádrže Mooserboden jsou určené pro rodiny s malými dětmi.

Zajímavá je i doprava na místo. Začnete u parkoviště Kesselfall, kde nasednete na autobus. Na druhém úseku překonáte přes 400 výškových metrů v největším nákladním výtahu svého druhu v Evropě. Plošina pojme až 180 lidí a v minulosti sloužila k dopravě stavebního materiálu k těžko přístupným přehradám. Zbytek cesty až k Mooserboden překonáte opět autobusem.

Informace o cenách a časech autobusů, stejně jako o prohlídkách přehrady, najdete na stránkách verbund.com.

Krimmelské vodopády

Krimmelské vodopády

Necelou hodinku autem od Zell am See se nachází jedny z největších vodopádů v Evropě – Krimmelské vodopády. Tento přírodní úkaz byste jistě při své návštěvě Rakouska neměli vynechat.

Mohutné vodopády se řadí k nejoblíbenějším atrakcím v Rakousku, proto je třeba počítat s větším množstvím turistů, tak raději vyrazte hned ráno. V žádném případě se však nenechte odradit tím, že se jedná o turistické místo. Už toho mám procestováno dost, ale tak krásné a velkolepé vodopády se v Evropě jen tak nevidí.

Vodní masa tvoří působivé kaskády a celkem se řítí k zemi z výšky 380 metrů. Kolem kaskád vede vzhůru pěší turistická stezka s vyhlídkami, kde zakusíte příjemné osvěžení, protože vás bude kropit vodní mlha. Trasa z parkoviště až k nejvyššímu vodopádu měří přes 4 km, ale jestli se chcete vydat na celodenní výlet, můžete pokračovat ještě dál údolím Krimmler Achental. Po asi 4 kilometrech se můžete občerstvit na chatě Krimmler Tauernhaus.

Vstupné na Krimmelské vodopády stojí 4 €, pro děti jen 1 €. Bližší informace k otevírací době a parkování najdete na webu Krimmler Wasserfälle.

Ledovcové soutěsky

V blízkosti Zell am See se nachází hned tři ledovcové soutěsky: Sigmund-Thun-Klamm, Kitzlochklamm a Liechtensteinklamm. V minulosti zde voda z ledovců vysoustružila úzké prohlubně, které se zařezávají až několik desítek metrů pod okolní terén a tvoří tak neuvěřitelné přírodní dílo.

Každá soutěska je něčím jedinečná. Sigmund-Thun-Klamm se nachází v blízkosti Kaprunu a na jejím konci je umělá nádrž Klamm See s nádherně modrou vodou. Kitzlochklamm je na prohlídku nejnáročnější, procházet budete tunelem a po úzkých dřevěných lávkách pod skalními převisy. Liechtensteinklamm je nejnavštěvovanější soutěskou, ale větší množství turistů vyváží nádherný 50 metrů vysoký vodopád na jejím konci.

Pro otevírací dobu a vstupné klikněte na jednotlivé soutěsky: 

Nejlepší cyklotrasy v Zell am See
Pro rodiny s dětmi i extrémní bikery

 

Je vaší vášní šlapání do pedálů? V tom případě si v Zell am See přijdete na své. Máme pro vás tři tipy na různorodé trasy – od pohodové vyjížďky, kterou zvládnou i děti, po nadupaný MTB okruh pro milovníky adrenalinu.

Kolem jezera Zell am See s celou rodinou

kolo  lehká 17 km 1:16 h 216 m 216 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Vydejte se na nenáročnou, ale krásnou trasu podél Zellského jezera nejlépe s celou rodinou. Cestou se zastavíte na pláži Strandbad Zell am See, pojedete kolem zámku Prielau, přes chráněnou oblast na jižním břehu jezera až na zámek Fischorn am See.

Zámek Fischhorn, Zell am See

Výlet do Kaprunu a kolem řeky Salzach

  střední 50 km 3:34 h 401 m 401 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Tato středně náročná cyklistická trasa vás zavede do městečka Kaprun, které v zimě patří k nejslavnějším rakouským lyžařským střediskům. Zastavíte se u hradu v Kaprunu a budete pokračovat dále do vesnice Niedernsnil a Uttendorf – obě nabízí příležitost ke koupání. Celou cestu vás bude provázet řeka Salzach, jež teče až do Salcburku.

Hrad Kaprun

Na horském kole s výhledem na jezero

  těžká 30 km 5:39 h 760 m 1665 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Oblast Leogang (cca 20 km od Zell am See) je vyhlášená pro jízdu na horském kole. Užijte si okružní vyhlídkovou trasu, která vás zavede na horské vrcholky s úžasným výhledem na okolní alpské velikány. Cestou se můžete odměnit v několika horských chatách, ale největším zadostiučiněním bude jistě výhled na Zellské jezero z vyhlídky Gstallneralm. K začátku trasy se vyvezete lanovkou Asitz.

Přímo pod lanovkou se nachází celá řada trailů, které jsou součástí bikeparku Leogang. Pokud tedy dáváte přednost pouze MTB sjezdům, je to jasná volba. Vyberou si začátečníci i pokročilí. Bližší informace najdete na webu bikepark.saalfelden-leogang.com.

Bikepark Leogang

Tipy na turistické a běžecké trasy
Kochejte se nádhernou přírodou v Zell am See

 

V okolí Zell am See jsou desítky turistických i běžeckých tras, proto je těžké vybrat ty nej. Máme pro vás tipy na tři trasy různých náročností.

Okruh z Schmittenhöhe za dechberoucími výhledy

  střední 9,4 km 3:24 h 405 m 405 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Schittenhöhe leží přímo nad Zeller See, a tak jen samotný výlet lanovkou na tento vrcholek stojí za to. Od konečné stanice vede několik turistických tras. Tento středně náročný okruh vede přes Schmittenhöhe, Hochsonnbergalm a chatu Pinzgauer Hütte. Vychutnáte si nádherné výhledy na národní park Vysoké Taury.

Schmittenhöhe, Zell am See

Přes pastviny nad přehradu Durlaßboden

  střední 7,3 km 2:43 h 364 m 364 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Tato trasa začíná na Hochkrimml, jen pár kilometrů od Krimmelských vodopádů. Když už v oblasti budete, vyšlápněte si na okruh přes Gletscherblickalm a Plattenkogel s výhledem na přehradu Durlaßboden. Tato stezka potěší hlavně děti, protože budete procházet po pastvinách po boku alpských kraviček. Navíc na chatě Gletscherblickalm mají pro nejmenší návštěvníky malou ZOO.

Krávy, Zell am See

Běžecká trasa z Kitzbühlu kolem Schwarzsee

  lehká 6,4 km 1:00 h 115 m 115 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Pokud během dovolené vyhledáváte i běžecké trasy, vydejte se na nenáročný výběh kolem jezera Schwarzsee. Začátek trasy je v Kitzbühlu, což je vesnice, která dala název celé lyžařské oblasti. Málokdo však ví, že Kitzbühel je kouzelné městečko. V létě zdobí místní barevné domy truhlíky květin a je to nádherná podívaná.

Kitzbühel

Objevte další destinace v RakouskuKam jinam na dovolenou?

Chystáte se na dovolenou do Rakouska? Objevte všechny krásné regiony našeho jižního souseda. Na cyklisty a pěší turisty čekají desítky kilometrů tras v Tyrolsku, Korutanech a Zell am See. Je vám to málo? Pak se vydejte napříč Rakouskem po slavné Dunajské cyklostezce. Města Vídeň, Salzburg, Graz a Hallstatt lákají na historické a kulturní památky. Milovníky hor nadchne masiv Dachstein a nejvyšší hora Rakouska Grossglockner. Hledáte ideální místo pro rodinnou dovolenou? Vyrazte k jednomu z nádherných rakouských jezer Wolfgangsee, Achensee, Attersee nebo Mondsee. S našimi tipy si naplánujete nezapomenutelnou dovolenou v Rakousku!

Další články