Kolik máte letos najeto?

Tachometr je takový malý test pravdy a posun ke skutečnému tréninku. Tachometry jsou dnes levné a není důvod vypočítávat ujetou vzdálenost z bolesti stehen.

Nejlevnější tachometry se cenově přiblížily stokoruně, dospělejší k pětistovce a chytrý tachometr na kolo pořídíte do tísícovky. Pokud se rozhodnete místo tachometru koupit cyklocomputer, musíte do kapsy sáhnout hlouběji. Cyklocomputery lze pořídit v širokém cenovém rozpětí od jednoho do deseti tisíc korun. Většina cyklistů ale nevyužije ani všechny možnosti běžného tachometru. Už kolem zmíněné pětistovky se pohybují tachometry na kolo s šestnácti i více funkcemi. Běžně již bývá součástí tachometru i měřič tepové frekvence, včetně snímače v bezdrátovém provedení. Měření denní a celkové vzdálenosti sobě i spolujezdci, to je prakticky pro všechny tachometry samozřejmost. Stejně tak všechny tachometry umí okamžité rychlosti, průměrné nebo celkové. V rámci placených služeb lze u některých tachometrů pořídit počítačové zpracování průběhu trasy, k některým levným tachometrům lze dokoupit další snímače.

Samostatnou kapitolou mezi tachometry jsou již zmíněné cyklocomputery, tachometry pro náročné cyklisty. V cenách okolo pěti tisíc korun dnes lze pořídit hračky v designu náramkových hodinek. Oproti běžným tachometrům na kolo je potom můžete jednoduše použít třeba na měření rychlosti při sjezdu na snowboardu nebo jako tachometr na běžky. Výpis zdolaných nadmořských výšek, tepová frekvence, spalování tuků, to u běžného tachometru nenajdete. Stejně tak nenajdete v levném tachometru funkce pro horolezce, barometr, teploměr nebo možnost připojení k PC i se softwarem. Tachometr, respektive computer v náramkových hodinkách je rozhodně vyšší level, na druhou stranu odečet tachometru během jízdy na kole může být složitější.

Pokud se rozhodnete pro levnější variantu tachometru, zkontrolujte několik kritérií. Vezměte tachometr na sluníčko a zjistěte, jestli dokážete odečíst údaje z displaye tachometru i na přímém slunci. Posuďte také, zda jsou číslice a písmena na tachometru dostatečně velká. Musíte přece dokázat tachometr odečíst i při drncání. Také si zkontrolujte, zda podporuje češtinu. A rozhodně si také vyzkoušejte, jak se tachometr snímá z držáku. Jednoduchá demontáž tachometru je důležitá vždy, když opouštíte kolo. Mezi tachometry je nejrozšířenější uchycení pomocí magnetu se zámkem, západkou.

K otázce, zda volit tachometr bezdrátový, nebo s kabelem, je odpověď jednoduchá. Tachometry s kabelovými sety již většina prodejců ani nemá v nabídce. Rozvoj bezdrátových tachometrů výrazně posunulo dál využívání digitálně kódovaného přenosu dat. Tachometr nemá ničím rušený signál a údaje vstupující do tachometru jsou přesné a korektní. Kódované jsou i přenosy doplňků tachometru, jako jsou například bezdrátové sady pro měření kadence šlapání nebo snímače pro druhé kolo.

Tak kolik jste letos najeli vy?
A příští rok už nepočítejte s tužkou. Tachometry na kolo jsou opravdu levné a jsou přesné.

Další články