Jak si vybrat zimní oblečení na běžky a běh?

Jak se mám v široké nabídce oblečení na běžky a běh zorientovat?

Dříve než začnete oblečení vyhledávat a nekonečně dlouho serfovat po internetu, odpovězte si na základní otázky, které vám následný výběr usnadní.

1. Jak intenzivně běhám?
2. Jsem zimomřivec nebo horkokrevný sportovec?
3. Chci oblečení vrstvit nebo preferuji co nejméně vrstev oblečení?
4. V jakých teplotách a povětrnostních podmínkách chci běhat?
5. Kolik mohu/chci zaplatit?


1. Jak intenzivně běhám?
První otázkou si ujasníme, zda je pro nás běh výkonovou aktivitou, kdy makáme “naplno” nebo kondiční “volnočasovou” aktivitou, kdy se pohybujeme volně a prohříváme se spíše pozvolna nebo zřídka. Zatímco výkonový běžec bude potřebovat slabší a prodyšnější oblečení, turista půjde spíše pro oblečení teplejší, které vytváří ochranný izolační obal kolem těla.


2. Jsem zimomřivec nebo horkokrevný sportovec?
U výrobku nemá smysl uvádět pro jaký teplotní rozsah je určen. Někomu je zima kolem nuly, jiný běhá v mínus 10 stupních bez rukavic. Mnohem důležitější je ujasnit si před nákupem, zda jsem spíše “potivec” nebo “zimomřivec".


3. Chci oblečení vrstvit nebo preferuji co nejméně vrstev oblečení?
Není špatná nebo dobrá odpověď. Vrstvení umožňuje variabilitu a možnost odložit některé vrstvy v průběhu výkonu. Někdo spíše využije možnost si před výběhem poskládat optimální sadu. Kouzlem méně vrstev je pocit lehkosti, pružnosti a neomezeného pohybu. Ovšem za cenu speciálních výrobků pro konkrétní situaci a počasí.
4. V jakých teplotách a povětrnostních podmínkách chci běhat?
Běhám celý rok za každého počasí? Běhám jen do nuly a když mrzne něběhám vůbec. V dešti zásadně neběhám. Čím více si ujasníte, kdy budete oblečení na běh potřebovat, tím přesněji vyberete vhodnou sestavu oblečení.


5. Kolik mohu/chci zaplatit?
Proč bych měl platit tolik peněz, když se dá jinde sehnat za 1/3?
Každou chvíli se ozve zákazník, který srovnává zpravidla vůči nejmenované konkurenci v prodejně s potravinami. Obvykle se zjistí, že dotyčný zákazník nemá žádnou srovnatelnou zkušenost mezi konkurenčními výrobky. Jeho jediným kritériem je nejnižší cena za “běžecké tričko”. Pokud je pro Vás běh okrajovou aktivitou na 2 dny dovolené v roce, je skutečně jedno, co si koupíte. Prostě to buď dopadne nebo to ty 2 dny nějak vydržíte a přežijete. Ten, kdo naběhá v létě i v zimě stovky hodin, dobře ví, co potřebuje a co je pro něho zbytečné. Nevěřte tomu, že bunda za 1 000 kč bude stejně funkční jako bunda za 4 000 Kč. A není to jen o designu. Více o tom, jak si vybrat membránovou bundu >

 

Obraťte se na odborníky a výrobce, kterým důvěřujete.
Každý člověk je jedinečný a my Vám rádi pomůžeme s výběrem správného oblečení právě pro Vás.

 

Svému partnerovi můžete také darovat dárkový poukaz na nákup oblečení. Dárky, věnované jako dárkové poukazy, jsou čím dál oblíbenější a zcela jistě tak svému muži nebo ženě uděláte radost.

 

Rogelli.cz – již 40 let Váš specialista na cyklistické a běžecké oblečení

 

Další články