Jak si vybrat oblečení na kolo?

Jak se mám v široké nabídce oblečení na kolo zorientovat?

Dříve než začnete oblečení vyhledávat a nekonečně dlouho serfovat po internetu, odpovězte si na základní otázky, které vám následný výběr usnadní.

1. Jak na kole jezdím?
2. Jsem zimomřivec nebo horkokrevný jezdec?
3. Chci oblečení vrstvit nebo preferuji co nejméně vrstev oblečení?
4. V jakých teplotách a povětrnostních podmínkách chci jezdit?
5. Jak dlouhá bude jízda?
6. Kolik mohu/chci zaplatit?


1. Jak na kole jezdím?
První otázkou si ujasníme, zda je pro nás kolo výkonovou aktivitou, kdy jedeme “naplno” nebo kondiční “turistickou” aktivitou, kdy se pohybujeme volně a prohříváme se spíše pozvolna nebo zřídka. Zatímco výkonový jezdec bude potřebovat slabší a prodyšnější oblečení, turista půjde pro oblečení teplejší, které vytváří ochranný izolační obal kolem těla.


2. Jsem zimomřivec nebo horkokrevný jezdec?
U výrobku nemá smysl uvádět, pro jaký teplotní rozsah je určen. Někomu je zima kolem nuly, jiný jezdí v mínus 10 stupních bez rukavic. Mnohem důležitější je ujasnit si před nákupem, zda jsem spíše “potivec” nebo “zimomřivec".3. Chci oblečení vrstvit nebo preferuji co nejméně vrstev oblečení?
Není špatná nebo dobrá odpověď. Vrstvení umožňuje variabilitu a možnost odložit některé vrstvy v průběhu jízdy. Mohu si tak před jízdou poskládat optimální sadu. Kouzlem méně vrstev je pocit lehkosti, pružnosti a neomezeného pohybu. Ovšem za cenu speciálních výrobků pro konkrétní situaci a počasí.


4. V jakých teplotách a povětrnostních podmínkách chci jezdit?
Jezdím do práce celý rok za každého počasí? Jezdím jen do nuly a když mrzne nejezdím vůbec. V dešti na kolo nesedám. Čím více si ujasníte, kdy budete chtít jezdit, tím přesněji vyberete vhodné oblečení.


5. Jak dlouhá bude jízda?
Jeden sedá na kolo, aby ujel 100 km. Druhý jede svých 15 km do práce a zpět. Někomu trvá 100 km 3 hodiny, jiný jede 15 km také 3 hodiny. Hlavně pro výběr rukavic a výstelek v cyklistických kraťasech je tato informace zásadní.6. Kolik mohu/chci zaplatit?
Proč bych měl platit tolik peněz, když se dá jinde sehnat za 1/3?
Každou chvíli se ozve zákazník, který srovnává zpravidla vůči nejmenované konkurenci v prodejně s potravinami. Obvykle se zjistí, že dotyčný zákazník nemá žádnou srovnatelnou zkušenost mezi konkurenčními výrobky. Jeho jediným kritériem je nejnižší cena za “kraťasy na kolo”.
Pokud je pro Vás jízda na kole okrajovou aktivitou na 2 dny dovolené v roce, je skutečně jedno, co si koupíte. Prostě to buď dopadne nebo to ty 2 dny nějak vydržíte a přežijete.
Ten, kdo na kole tráví stovky hodin ročně, dobře ví, co potřebuje a co je pro něho zbytečné.
Nevěřte tomu, že bunda za 1 000 kč bude stejně funkční jako bunda za 4 000 Kč. A není to jen o designu. Více o tom, jak si vybrat membránovou bundu na kolo >

 

Obraťte se na odborníky a výrobce, kterým důvěřujete.
Každý člověk je jedinečný a my Vám rádi pomůžeme s výběrem správného oblečení právě pro Vás.

Rogelli.cz – již 40 let Váš specialista na cyklistické a běžecké oblečení

 

Další články