Jak vybrat běžky, abyste nákupu za týden nelitovali

Běžkování je fantastický způsob, jak si přes zimu dosyta užít sníh a zůstat fit. Běžkovat navíc není zas tak těžké a může se to naučit i úplný začátečník. Klidně i v pokročilých letech. Oproti klasickému lyžování navíc běžkování nic nestojí. Tratě jsou zdarma a během výletu zaplatíte tak maximálně za horký svařák či studené pivo. 

Pokud jste se rozhodli, že letošní zimní sezónu strávíte ve stopě, budete potřebovat běžky. Vyznat se v dnešní široké nabídce běžek ale není vůbec snadné. Poradíme vám proto, jak vybrat běžky a provedeme vás celým nákupem, na jehož konci se šťastně shledáte s vašimi novými běžkami. 

 

 

Jak vybrat běžecké lyže
Aneb velký průvodce nákupem běžek

 

  1. Jak vybrat běžky podle úrovně běžkování
  2. Jak vybrat běžky podle stylu běžkování
  3. Jak vybrat běžky podle terénu
  4. Čím se liší běžky pro muže a ženy
  5. Proč je hmotnost a výška běžkaře důležitá
  6. Jak vybrat dětské běžky
  7. Jak vybrat běžky podle údržby (běžky se šupinami, běžky skin)
  8. Jak vybrat běžky podle vázání a bot
  9. Otázky, které si musíte zodpovědět před nákupem běžek

 

Doby, kdy na trhu byly k dostání jen dřevěné běžky a k nim klasické modré uni boty Botas, jsou naštěstí pryč. Dnes se běžky vyrábějí z umělých materiálů, a navíc v různých stylech. Jiné běžky potřebuje začátečník, jiné pokročilý běžec, jiné závodní sportovec.

Návlek na špičku boty

Běžky je potřeba volit také s přihlédnutím k běžkařskému stylu, preferovaným tratím i podle údržby. Že už je na vás těch informací nějak moc? Nebojte, provedeme vás výběrem běžek v jednotlivých krocích tak, aby byl obsah srozumitelný i pro úplného začátečníka.

 

 

1. Jak vybrat běžky
... podle úrovně běžkování

 

Ještě, než se do nákupu vrhneme naplno, je potřeba určit si, jak jsme pokročilí běžkaři. Pro začátečníky jsou vhodné turistické běžky. Pro pokročilé lyžaře sportovní běžky a pro poloprofesionální či profesionální běžkaře jsou určené závodní běžky. Tyto tři kategorie běžek se liší provedením, technickými parametry a samozřejmě cenou. Více v jednotlivých popiscích níže. 

 

TURISTICKÉ BĚŽKY

 

 

Turistické běžky

 

Turistické běžky jsou vhodné pro všechny začínající běžkaře. Pohybovat se na těchto běžkách zvládnete, i pokud na nich budete stát vůbec poprvé. S těmito běžkami patrně nepodáte žádné extra výkony a budete pomalejší. Jsou ale vhodné, pokud běžkování berete jako odreagování, chcete se pokochat krajinou a strávit pěkný den v přírodě. Na závodění to není. Jelikož jsou turistické běžky určené především pro začínající běžkaře, jsou trošku širší. Tím zajišťují dobrou oporu a stabilitu i nejistým běžkařům.

Také se vyznačují nízkou tvrdostí. Vyrábějí se buď s hladkou skluznicí (která se ošetřuje vosky) nebo se skluznicí s lisovaným protismykem (se šupinkami), které nepotřebují ošetření stoupacími vosky. 

Turistické běžky se hodí pro začátečníky, kteří více než rychlost ocení stabilitu a možnost strávit hezký den v přírodě. 

 

Běžky mají šupinky? Jako ty kapří?

Při nákupu běžek se můžete setkat s tím, že některé běžky budou mít šupinky. Označují se jako běžky se šupinami případně jako běžky s lisovaným protismykem. Tyto šupinky skutečně připomínají kapří šupiny.

Umisťují se doprostřed běžek do místa, které je potřeba při odrazu prošlápnout. Tím, že běžku prošlápneme nás šupiny zabrzdí a my se můžeme odrazit a vyrazit vpřed. Místo šupinek se na hladké běžky používají mazací stoupací vosky.

O šupinách bude ještě řeč na konci článku. Jsou totiž také jedním z klíčových parametrů, podle kterých se rozhodujeme, jak vybrat běžky

 

SPORTOVNÍ BĚŽKY

 

 

Sportovní běžky

 

Jak už asi tušíte, sportovní běžky jsou takovým předělem mezi turistickými a závodními běžkami. Jsou vhodné pro pokročilé běžkaře, kteří už mají zvládnutý některý běžkařský styl. Oproti turistickým běžkám jsou užší, tvrdší a rychlejší. Po sportovních běžkách sáhněte, pokud se chcete na běžkách tzv. zničit a podávat občas závodní výkony. Cenově jsou dražší než turistické běžky, ale stále finančně dostupné. 

Chcete si dát pořádně do těla? Sáhněte po sportovních běžkách. Oproti turistickým běžkám budete rychlejší a ujedete více kilometrů. 

 

 

ZÁVODNÍ BĚŽKY

 

Závodní běžky jsou vhodné pro profesionální sportovce. Cenově jsou ze všech kategorií nejdražší. Jsou rychlé, úzké a tvrdé. Lyžař musí mít perfektně zvládnutý běžkařský styl. 

Závodní běžky používají profesionální běžkaři, čemuž odpovídá cena běžek. 

 

Vyplatí se běžky z bazaru?

Čím technicky lepší běžky, tím vyšší cena. Tak jako asi v každém sportu i v běžkování platí, že byste měli nákup běžek přizpůsobit své úrovni. Pokud jste v zimě na horách každý víkend, pak v obchodě klidně sáhněte po dražších běžkách. Vyplatí se vám.

Pokud ale už teď víte, že se na běžky dostanete sotva jednou za sezónu, budou vám stačit obyčejné turistické běžky. Stejně tak můžete zamířit pro běžky z bazaru. Vyplatí se ale předem vědět, jaký typ běžek a nejlépe i model od konkrétního výrobce chcete. Jinak by se mohlo stát, že si koupíte sice levné běžky, ale za týden běžky do bazaru ponesete k opětovnému prodeji znovu. 

 

2. Jak vybrat běžky
... podle stylu běžkování

 

Pokud patříte mezi ostřílené běžkaře, pak pravděpodobně víte, jaký běžkařský styl vám sedí nejvíc. Pokud se ale chystáte s běžkováním teprve začít, měli byste vědět, že běžkařský styl zdaleka neexistuje jen jeden. Existuje jich více a většinou se mezi sebou vzájemně prolínají. A tomu se přizpůsobují i druhy běžek. Respektive běžky určené pro určitý běžkařský styl. Ve kterém stylu sami sebe poznáte?

 

KLASICKÝ STYL BĚŽKOVÁNÍ

 

Jak už naznačuje název, tento běžkařský styl je klasický. Slangově se mu říká "jezdit na klasiku". Běžkaři se pohybují ve stopě a k pohybu vpřed využívají střídavé odrážení pravé a levé nohy. Takové běžkování vypadá krásně, pokud má člověk tento styl zvládnutý. Než se do toho dostanete, chce to cvik. 

Běžky na klasiku jsou poměrně úzké (kolem 45 mm) a tvrdé. Poznáte je také podle toho, že mají výraznější špičku. Běžky určené na klasický styl běžkování můžeme koupit s podporou stoupání (tzv. běžky se šupinami či běžky skin) i bez šupinek. Základní turistické běžky bývají často určené právě pro klasický styl běžkování

Běžky na klasiku by měly být o 15–25 cm delší, než je výška běžkaře. 

 

 

SKATOVÁNÍ NEBOLI BRUSLENÍ

 

 

Běžky skate

 

Dalším podobně důležitým běžkařským stylem je bruslení neboli skate. Tento styl je velmi rychlý, ale fyzicky velmi náročný. Je určený na tratě upravené rolbou. Na rozdíl od klasiky se nejezdí ve stopě, ale na hladkém povrchu. Tyto běžky jsou kratší a tvrdší než běžky klasické a mají nevýraznou špičku.

Tyto běžky nejsou příliš vhodné pro začátečníky, kteří si nejsou jistí rovnováhou nebo nemají příliš velkou fyzičku. Běžkař se sklouzne po ploše skluznice lyže a poté se odrazí z vnitřní hrany běžky směrem dopředu. Proto se běžky na bruslení neprodávají s podporou stoupání.

Tyto běžky ošetřujeme vosky skluznýmiTvrdost běžek volíme s ohledem na naši úroveň běžkování. Čím profesionálnější sportovec, tím pravděpodobně tvrdší běžka

Běžky na bruslení by měly být zhruba o 5–10 cm delší, než je výška běžkaře. 

 

 

KOMBI BĚŽKY

 

Pokud máte rádi jak klasický styl běžkování, tak bruslení, máte dvě možnosti. Buď si můžete koupit dvoje různé běžky, nebo můžete sáhnout právě po běžkách kombi. Jak název naznačuje, tyto běžky kombinují jak klasický styl, tak bruslení dohromady.

Tyto běžky jsou vhodné pro pokročilé začátečníky, kteří zvládnou více než pouhý turista, ale zároveň si nejsou ještě úplně jistí ani v jednom běžkařském stylu. Stejně tak jsou vhodné, pokud chcete jezdit jak klasiku, tak bruslení, ale nemáte peníze investovat do dvojí výbavy. Kombi běžky jsou tvrdší než klasické běžky.

Pokud ale zvolíte příliš tvrdé běžky, na které nemáte dostatečnou hmotnost, mohou vám nepříjemně klouzat. Tyto běžky seženete jak s podporou stoupání (běžky se šupinami či běžky skin), tak bez nich. 

Kombi běžky by měly být zhruba o 5–10 cm delší, než je výška běžkaře.

  

Opravdu můžete s kombi běžkami kombinovat?

Kombi běžky zvládnou jak klasiku, tak bruslení. Nepočítejte ale, že si oba styly vyzkoušíte za jeden výlet. Ledaže byste skluznici přemazali. Pokud na běžky nanesete stoupací vosky, nepůjde vám pravděpodobně bruslit. A pokud stoupací vosky nenanesete, nebudete se moct odrazit a nepůjde vám klasický styl.

Běžky tedy sice zvládnou oba styly běžkování, ale nejspíš nikoliv za jeden výlet. Jsou vhodné spíše pro běžkaře, kteří rádi střídají stopu s hladkým povrchem v různé dny. 

 

Koupit, či nekoupit kombi běžky?

Někteří zkušení běžkaři před nákupem kombi běžek varují. Podle nich takové běžky umí všechno, ale nic pořádně. Někteří dodávají, že je lepší pořádně trénovat jen jeden styl. Nebo pokud zvládám jak bruslení, tak klasiku, je lepší mít dvoje různé běžky. 

 

BACKCOUNTRY BĚŽKY

 

 

Backcountry běžky

 

Backcountry běžky jsou určené pro jízdu ve volném terénu, mimo upravené tratě a stopy. Je to takový freeride mezi běžkami. Tyto běžky musí zvládnout běžkování v prašanu nebo na velmi zmrzlém povrchu, proto mají často ocelovou hranu. Jsou širší, v hlubokém sněhu se nepropadají, ale jejich ovládání vyžaduje cvik. 

Oproti výše zmíněným běžkám poznáte backcountry běžky snadno i podle bot. Boty na backcountry běžky jsou pevnější, zateplenější a turističtější než klasické boty na běžky. Je to kvůli tomu, že backcountry styl běžkování často kombinuje běžkování i s klasickou chůzí ve volné krajině, kdy jednoduše zujete běžky a vydáte se po svých. 

Vzhledem backcountry běžky připomínají sjezdové lyže. Pokud se chcete vejít do strojové stopy, musíte zvolit běžky do šířky 55 mm. Tyto běžky mohou mít, a často i mají, podporu stoupání (tedy šupinky). 

Backcountry běžky by měly být zhruba o 10–15 cm delší, než je výška běžkaře. 

 

 

Backcountry běžky pro všechny snílky s romantickou duší

Backcountry jsou vhodné pro všechny, kteří se v zimě rádi toulají přírodou mimo vyznačené stopy, ale samotná chůze jim nestačí. Backcountry běžky mohou připomínat v lecčem skialpinistické lyže.

Na rozdíl od skialpů ale nemají tulení pásy, a tudíž vyťapat prudký kopec vám vezme poměrně dost energie. Na rozdíl od skialpů se s nimi taky hůře zatáčí, a tedy i sjezd bude horší. Jsou to zkrátka klasické běžky, ve kterých si ale spíše, než nádherný běžkařský styl užijete romantické toulání se volnou krajinou. 

 

3. Jak vybrat běžky
... podle terénu, kam vyrážíme

 

Při nákupu běžek musíte také zvážit, do jakého terénu chcete nejčastěji chodit. Je rozdíl, zda budete chodit v zimě jen za barák, kde máte volné pole bez strojově upravených stop. A jiné samozřejmě také je, pokud vyhledáváte strojovou stopu či hladkou vyrolbovanou cestu. Terén, který při běžkování volíme, úzce souvisí s naším běžkařským stylem. To už jsme naťukli v předešlých odstavcích. 

 

STROJOVÁ STOPA

 

Pokud budete chtít využívat strojově upravenou stopu, budete potřebovat běžky, na kterých se můžete odrážet klasickým stylem. Ve strojovce využijete běžky na klasiku, případně taky turistické běžky. Stejně tak si ve stopě poradíte i s kombi běžkami či s backcountry běžkami (pokud nezvolíte příliš široký model). 

 

 

HLADKÝ VYROLBOVANÝ POVRCH

 

Hladký povrch je jako stvořený ke sklouznutí po hraně běžky, tedy k bruslení. Využijete proto běžky skate, případně kombi běžky. S klasikami byste se v neupravené stopě hodně natrápili. Při bruslení se můžete pořádně zapotit, pozor na případnou dehydrataci.

 

Přečtu si o rizikách dehydratace ve sportu

 

VOLNÁ KRAJINA

 

Pokud se chystáte na běžkách na přechod hor nebo máte za domem jen neupravený povrch, využijete backcountry běžky. S těmito běžkami budete svobodní, protože budete moct vyrazit na výlet do jakéhokoliv terénu. Nebudete se mačkat s davy lidí ve stopě, ale užijete si nádhernou zimní krajinu sami. Pravděpodobně ale neujedete za den tolik kilometrů. Ale zase si prohlédnete krásnou krajinu, například v Rakousku

 

Chci zjistit, kam na běžky do Rakouska

 

Jak jsem vybírala běžky já?

Na běžky jsem chodívala už jako malá holka. Většinou k nám do polí nebo k lesu. Běžkovali jsme s kamarády i s rodinou a mně asi až do 13 let stačily dřevěné běžky USSR a modré boty Botas. Šněrovací, zacvakávací. Pamatujete si je, že?

Pak jsme se s celou rodinou vypravili pro nové běžky. Prodavač se zeptal na mou výšku a hmotnost a vybrali jsme klasické běžky se šupinami, s univerzální tvrdostí, model Fischer Style. Oproti dřevěným lyžím jsem byla v nebi, běžky krásně jely a díky šupinkám jsem nemusela řešit mazání v stoupací komoře.

Na běžkách jsem absolvovala mraky výletů a taky pár krátkých závodů na 5 km a běžky to v pohodě zvládly. Až budu běžky vybírat příště, pravděpodobně už ale sáhnu po modelu bez šupinek. Abych byla při sjezdech rychlejší. Šupiny totiž při sjezdu kopce mírně brzdí. 

 

4. Jak vybrat běžky
... pro muže, ženy i děti 

 

Běžky musíte vybírat i s přehlédnutím k tomu, zda mají sloužit ženě, muži nebo dítěti. Podle toho budou mít běžky odpovídající délku, šířku, tvrdost a design. Zatímco žena může sáhnout po unisexových či pánských běžkách, muž si pravděpodobně vybere jen z nabídky výhradně pro pány. Specifické jsou dětské běžky, o kterých bude řeč za chvíli.

 

Běžky vybíráme vždy podle následujících dvou kritérií běžkaře:

  1. HMOTNOST BĚŽKAŘE V KILOGRAMECH
  2. VÝŠKA BĚŽKAŘE V CENTIMETRECH

Hmotnost a výška běžkaře jsou klíčovými kritérii, podle kterých víme, jak vybrat běžky. Pokud se pro běžky vydáte do kamenného obchodu, budou hmotnost a výška první dvě kritéria, na které se vás personál zeptá.

 

Každý výrobce má zpracované tabulky, ve kterých uvádí přehled běžek podle hmotnosti a výšky běžkaře. Snadno podle toho poznáte, který model běžek je pro vás vhodný, a který nikoliv. 

 

Proč je důležitá hmotnost běžkaře?

 

Běžky musíme být schopní tzv. prošlápnout, abychom se odrazili směrem vpřed. Proto je potřeba vědět, kolik kilogramů vážíme. Čím tvrdí běžka je, tím může být horší ji prošlápnout. Proto se tvrdší běžky doporučují zkušenějším běžkařům a měkčí běžky spíše začátečníkům

Lepší kamenné obchody a servisy nabízejí zdarma službu měření tvrdosti běžek. Běžky se stlačí k sobě, zatíží vaší hmotností a servisman snadno zjistí, zda budete s vaší váhou schopní běžky prošlápnout, či ne. Kromě toho v servisu měřením tvrdosti určí délku mazací komory (abyste věděli, v jakých místech běžku mazat). Určit správnou délku mazací komory sami totiž není vůbec snadné.

Pokud máte mazací komoru příliš dlouhou, pak běžka nejede ve skluzu. Pokud je mazací komora určená naopak jako příliš krátká, lyžař se trápí s každým odrazem, protože se lyže dostatečně neodrazí. 

V případě skinů a běžek se šupinami je hmotnost lyžaře také důležitá, neboť se lyže vybírají právě podle ní. Na skluznici je totiž buď mohérový pásek, nebo klasické šupiny. Je to stejné, jako v případě mazací komory. Mohérový pásek (potažmo šupiny) jsou na skluznici jen v nějaké délce. To určuje, pro jaké váhové rozpětí lyžaře je lyže určena. Koupíte-li lyže mimo vaše váhové rozpětí, pak se z lyže buď neodrazíte, nebo vám naopak bude zadrhávat a nepojede. Oba dva případy jsou nežádoucí.

 

 

Proč je důležitá výška běžkaře?

 

Podle výšky běžkaře zvolíme délku běžky. Běžky mohou být až o 30 cm delší, než jsme my sami. Opět platí, že čím delší je běžka, tím horší může být manipulace, zatáčení, pohyb vpřed i stabilita. 

 

Jaké další parametry řešíme při výběru běžek?

 

  • ŠÍŘKA BĚŽEK – Šířka běžek souvisí jednak se stylem běžkování a jednak se stabilitou. Začínající běžkař ocení širší a tím i stabilnější běžky. Naopak rychlý sportovec snese užší běžky.
  • TVRDOST BĚŽEK – Tvrdost souvisí s hmotností, kterou už jsme zmiňovali. Čím tvrdší lyže, tím si musí být běžkař jistější ve svém stylu. 
  • DÉLKA BĚŽEK – Délku běžek určujeme přiměřenou k naší postavě. Stejně tak hůlky na běžky

 

 

Běžecké hole

 

Obecné doporučení


Závodník by měl mít lyži trochu tvrdší než amatér. A to při stejné váze i výšce. Je to dáno razantností odrazu. Závodník jej má výraznější a tím pádem lépe lyži prošlápne. Srovnám-li to s turistou, tak ten musí lyži prošlápnout pouze svojí vahou. Závodník vahou + sílou odrazu.

Vyplatí se nákup v e-shopu?

Pokud nejste zkušený běžkař, ale začátečník, nekupujte běžky přes e-shop, aniž byste si konkrétní model předem vyzkoušeli, např. v kamenné prodejně. Mohli byste špatně určit délku běžek či hůlek. Lepší je zajít do kamenné prodejny, nechat si poradit a pár modelů vyzkoušet. 

 

Jak vybrat dětské běžky?

 

U malých dětí nemá příliš cenu řešit techniku skluzu. Proto je nejlepší pořídit malým dětem univerzální dětské běžky, které přesahují výšku dítěte zhruba o 15 cm. Typově jsou dětské běžky podobné běžkám turistickým.

 Zhruba od 5 let jsou děti schopné pochopit techniku skluzu, pak můžeme koupit běžky delší. Spíše než bruslení zvládnou děti jednoduché šoupání nohou a poté klasické běžkování. Proto je vhodné sáhnout spíše po klasických běžkách než po skate běžkách. 

Jakmile je dítě starší jak 10 let, můžeme vybírat lyže podle podobných kritérií jako u dospělých. Pokud sami mažeme, koupíme dítěti běžky bez šupinek. Ušetříme si práci a budeme mazat všechny běžky pro rodinu zároveň. Pokud naopak používáme běžky se šupinkami, sáhneme i po dětských běžkách se šupinkami. 

 

Opakování je matka moudrosti: Tahák, jak vybrat běžecké lyže

  • Pokud jsem úplný začátečník a beru běžkování hlavně jako možnost, jak strávit fajn den venku, zvolím turistické běžky
  • Pokud jsem pokročilý běžkař, volím mezi běžkami na klasiku, běžkami na skate a kombi běžkami
  • Běžky na klasiku jsou určené výhradně pro klasický styl.
  • Běžky skate jsou určené na bruslení.
  • A s kombi běžkami můžete libovolně střídat oba zmíněné styly. 
  • Pokud vám nejde o styl, ale chcete se toulat krajinou mimo upravené tratě, zvolte backcountry běžky.

 

5. Jak vybrat běžky
... podle údržby, kterou jim věnujeme

 

Už víte, jaký ovládáte běžkařský styl, na jaký typ tratí chcete vyrážet i jak podle hmotnosti a výšky určit vhodné běžky. Jedním z posledních klíčových parametrů, jak vybrat běžky, je také používání vs. nepoužívání stoupacích vosků. Takové běžky dělíme na:

  1. BĚŽKY S HLADKOU SKLUZNICÍ (mažou se stoupacími vosky)
  2. BĚŽKY SE ŠUPINAMI (nemažou se stoupacími vosky)
  3. BĚŽKY SKIN (nemažou se stoupacími vosky)

 

K čemu je dobré mazání běžek?

 

Mazání běžek ve stoupací komoře

 

Abychom se mohli v klasickém stylu odrazit a běžka jela dopředu, je potřeba běžku zatížit ve středové části a zabrzdit. Ano, zabrzdit. K tomuto účelu se do oblasti stoupací komory (zhruba ve středové části běžky) aplikují stoupací vosky. Ty běžku zabrzdí a my se můžeme odrazit. Kromě stoupacích vosků, které se na běžky musí aplikovat při každé jízdě, je možné také koupit běžky se šupinami, u kterých šupinky nahrazují stoupací vosky. A podobný účel plní také tzv. běžky skin, které mají v oblasti stoupací komory napevno přilepené mohérové pásy. 

 

 

Mazání běžek skluznými vosky

 

Kromě středové části běžky má běžka také vrchní část (u špičky) a spodní část (u paty). Tyto části označujeme jako skluzné a aby běžka pěkně jela, tyto části se mažou skluznými vosky

 

 

Skluzné vosky na běžky

 

BĚŽKY S HLADKOU SKLUZNICÍ

 

Hladké běžky nemají podporu ve formě šupinek či mohérových pásů v oblasti stoupací komory. Běžku je tedy nutné stoupacím voskem zabrzdit pro odraz. Na střední část hladké běžky nanášíme stoupací vosky a na okrajové části pak skluzné vosky. Mazání běžek je tak trochu alchymie, obzvlášť při teplotách kolem 0 °C. Proto řada začátečníků volí raději běžky s podporou ve stoupací komoře.

 

Klady

  • hladká běžka je rychlejší než běžka se šupinkami
  • mazání běžek může být zábava (součást běžkování)
  • základní vosky nejsou drahé a vydrží poměrně dlouho
  • běžka nevydává na rozdíl od šupinek nepříjemný zvuk

Zápory

  • vosk je potřeba aplikovat před každým tréninkem
  • při teplotách kolem 0 °C je náročné vybrat správný vosk
  • někdy je třeba přemazávat i vícekrát za jeden výlet
  • vosk je nutné po tréninku z běžky odstranit

 

Pokud nám hladké běžky kloužou, přestože je poctivě mažeme vosky, může to být tím, že jsou na naši hmotnost příliš tvrdé a prokluzují. Pokud nám při tréninku běžky prokluzují, nejspíš se pořádně natrápíme a nezbude nám, než více zabrat rukama

 

 

BĚŽKY SE ŠUPINAMI

 

Šupinky se někdy nazývají jako gripymulti gripy či no wax. Jsou to vylisované či vyfrézované výstupky s určitým vzorkem, které se při výrobě umisťují do střední části skluznice. Taková skluznice (spodní část běžky) není hladká, ale označuje se jako skluznice s lisovaným protismykem

Běžky se šupinkami jsou skvělým kompromisem pro začínající běžkaře, kteří se bojí sjezdů, nejde jim o rychlost nebo se nechtějí pachtit s mazáním stoupacími vosky. Šupinky usnadňují odraz, proto se nazývají jako podpora stoupání. Na druhou stranu ale šupinky běžkaře zpomalují, což může být nevýhoda při sjezdu kopců nebo na rovinách.

 

Trenér doporučuje skiny na tréninky i oblastní závody


Skiny jsou lehce pomalejší než klasicky namazané lyže. Je to dáno tím, že je u běžek váhové rozmezí, které může být v případě dospěláckých lyží někdy i 20 kg. Pokud je běžkař na horní hranici váhového rozmezí, může lyže lehce zpomalovat sjezd, potože je prošlápnutá příliš. Není to ale nic závratného, jedou slušně i tak. Používáme je teď celý oddíl i na oblastní závody. Na republikové závody bych si skiny nevzal, tam se honí každá vteřinka.

Naproti tomu běžky s šupinami jsou vyloženě turistické a tam se v podstatě i očekává, že budou z kopce lehce brzdit. Navíc skoro vždycky je slyšet jejich "vrnění" při sjezdu a jsou vždy výrazně pomalejší než skiny.

 

Je to jednoduché, ale taky pomalé a začátečnické řešení. Šupinky se lisují jak na turistické, tak na klasické běžky. Šupinky plně nahrazují stoupací vosky, proto šupinky v oblasti mazací komory nevoskujeme. Můžeme si ale pomoct k rychlejšímu sjezdu a namazat běžky u paty a špičky skluznými vosky

 

Klady

  • odpadá starost s mazáním stoupacími vosky
  • výhoda šupinek při teplotě kolem 0 °C, kdy bývá náročné vybrat vosk 
  • běžky můžu nazout i ve stopě a hned vyrazit
  • jsou vhodné pro začátečníky
  • má je spousta turistických běžek
  • vhodné pro běžkaře, kteří mají strach ze sjezdů 

Zápory

  • běžky se šupinami jsou pomalejší než hladké běžky
  • při běžkování šupinky vydávají šustivý zvuk 
  • šupinky vás mohou při sjezdech brzdit
  • zůstává starost mazat skluznými vosky
  • na šupinky se může lepit sníh
  • nehodí se pro závodění 

 

Moje zkušenost s běžkami se šupinkami

Vyrazila jsem s kamarády na zhruba 50km okruh po Jeseníkách. V naší skupince byli běžkaři s klasickými běžkami, s turistickými běžkami i skate běžkami. Šupinky ale neměl nikdo kromě mě. A bylo zajímavé pozorovat rozdíly mezi běžkami s šupinkami a bez. Ten den padly teploty kolem nuly. Pro běžkaře nejobávanější teplota, do které je velmi těžké zvolit vhodné vosky.

Kamarádi se, co dvě hodiny radili, čím a jak namazat, ale do prudkých kopců stejně neskutečně funěli, protože jim běžky prokluzovaly. Já s mými šupinami jsem měla náskok. Šupiny mě podržely a běžky neklouzaly. Zcela opačná situace ale nastala na rovinách a při sjezdech. Kamarádi se užívali parádní skluz a svižný sjezd a mě moje šupiny naopak brzdily. Byla jsem poslední a dalo mi pořádnou práci se udržet v tempu skupiny.

Moje zkušenost se šupinami je tady taková, že bych je doporučila skutečně jen začátečníkům a pro kratší výlety. Šupiny vás sice podrží do kopce, ale na rovině a z kopců dolů vám budou lézt na nervy. A pokud se bojíte mazání, zas taková věda to není. Pokud si nebudete někdy jistí, určitě se vždycky objeví někdo ochotný, kdo vám poradí, čím a jak namazat. A aspoň nepřijdete o ranní předběžkovací zábavu v podobě diskuze "tak čím dneska namažeme".  

 

BĚŽKY SKIN S MOHÉROVÝM PÁSEM

 

 

Skin běžky

 

Běžky skin jsou novinkou mezi běžkami s podporou v oblasti stoupací komory. Běžky nemají žádný vylisovaný či vyfrézovaný vzorek, ale ve středové části běžky mají přilepený mohérový pás neboli mohérový protismyk. Jedná se o látku, která funguje podobně jako zvířecí srst. Při odrazu se látka vzpříčí, běžku zabrzdí a umožní běžkaři nádherný odraz směrem vpřed.

Naopak při skluzu látka nebrzdí a umožňuje pěkné sklouznutí. Běžky skin se vybírají podle hmotnosti běžkaře a dnes už se často používají i pro poloprofesionální či profesionální účely. Podobně jako u šupinek máte s mohérovou vsadkou výhodu, že nemusíte mazat v oblasti mazací komory. Pokud chcete být rychlí, mazání skluzných části běžky se ale stejně nevyhnete. 

 

Klady

  • stoupací komoru není třeba mazat voskem
  • mohérová vsadka běžku zabrzdí a umožní odraz
  • jedná se o moderní řešení, které používají i profesionálové
  • výměnu pásu zvládnete doma i sami 
  • mohérová vsadka vydrží zhruba 150 běžkařských dní

Zápory

  • pás je potřeba pravidelně zbavovat nečistot
  • zůstává starost mazat skluznými vosky

 

Jak pečovat o mohérové pásy na běžkách skin?

Mohérové pásy je potřeba při znečištění (blátem, jehličím) omýt. Používejte k tomu jen speciální prostředky. Rozhodně ne ředidla, kterým byste mohli rozleptat lepidlo, kterým je mohérová vsadka k běžce přilepená.

Výrobci udávají, že mohérová vsadka vydrží zhruba 150 dní lyžování. Poté je potřeba ji nahradit novým pásem. Mohérový pás můžete doma vyměnit sami, případně se obrátit na specializovaný servis.

 

 

6. Jak vybrat běžky
... podle vázání a bot

 

Pokud pomineme hůlky na běžky a oblečení na běžky, tak posledním krokem, jak vybrat běžky, je koupě vhodného vázání na běžky a potažmo bot na běžky.

Jaké oblečení na běžky?

Při běžkování vám přijde vhod kvalitní funkční běžkařské oblečení. Ideální spodní vrstvou je funkční prádlo na běžky v podobě podvlékacích legín a trička. Na první vrstvu patří kalhoty na běžky, lehká mikina na běžky. Jako poslední větrovka na běžky, v případě horšího počasí membránová bunda na běžky. A samozřejmě nezapomeňte na čepici a vhodné rukavice na běžky. A je to! Můžete vyrazit. A nezapomeňte se o funkční oblečení na běžky dobře starat, aby vám dlouho vydrželo. 

 

Mrknu, jak prát funkční prádlo

 

2 základní typy vázání na běžky

 

Jako vázání na běžky označujeme konstrukci, která se nachází ve středové části každé běžky a do které umisťujeme boty na běžky zacvaknutím. Aby nám šly boty na běžky do vázání zacvaknout, musí být kompatibilní. Obecně rozlišujeme dvě základní vázání na běžky.

 

TOP 3 vázání NNN na běžky podle Heuréky

 

Vázání na běžky NNN

 

Prvním je NNN (New Nordic Norm) a druhým z nich je SNS (Salomon Nordic System). Výrobce vždy u každých bot uvádí, s jakým vázáním jsou kompatibilní. Vázání dělíme na vázání na klasiku, bruslení a backcountry běžky. Pokud jste začátečník, více než vázání na běžky, pro vás budou důležité boty na běžky

 

TOP 3 vázání SNS na běžky podle Heuréky

 

Vázání na běžky SNS

 

Vázání NNN a SNS jsou vzájemně nekompatibilní. Nelze říci, že je některý ze systémů vázání vhodnější. Jde spíše právě o širší možnosti kompatibilní obuvi a z toho důvodu většina lidí používá typ NNN.

 

Jak vybrat boty na běžky
Musí být pohodlné a sedět vám 

 

 

Boty na běžky

 

Boty na běžky se stejně jako běžecký lyže liší pro různé styly. Klasické běžky mají spíše menší boty na běžky s nevýraznou podrážkou. Skate běžky se vyznačují botami s ohebnými klouby, které musí pevně držet kotník a zároveň umožňují ohyb v kloubu při bruslení. Specifické jsou boty na backcountry běžky, které spíše než běžkařské boty připomínají turistické pohorky. Jsou zateplené a mají pevnou podrážku, jelikož výrobce počítá s tím, že kromě běžkování může turista v botách i chodit, pokud zuje lyže. 

Teplo vám bude také v botách na turistické běžky. I tam výrobci předpokládají, že se běžkaři tolik nezahřejí samotnou jízdou. Proto boty na turistické běžky bývají zateplenější, často s umělým kožíškem. 

 

Pokud kupujeme vázání na běžky a boty na běžky zvlášť, nejprve koupíme boty na běžky. Jsou důležitější. Poté se ujistíme, že boty, které nám sedí budou kompatibilní s vybraným vázáním

 

7. Otázky k zodpovězení
... před samotným nákupem

Zamyslete se, než vyrazíte do obchodu

  • Jak často budu běžky za sezónu využívat?
  • Znám svůj běžecký styl a pokud ano, jaký to je?
  • Jaký terén preferuji při běžkování? Terén na klasiku, či bruslení?
  • Kolik peněz můžu do běžek investovat?
  • Chci si koupit běžky z bazaru?
  • Pokud kombinuji bruslení s klasikou, preferuji jedny, nebo dvoje různé běžky?
  • Chci běžky mazat, nebo raději sáhnu po skiny běžkách či běžkách se šupinami?

Doufáme, že jsme vám tímto článkem přiblížili, jak vybrat běžky. Podívejte se také na srovnání nejlepších běžek na Rankito.cz. Třeba se s první jízdou do běžkování zamilujete. 

 

Přečtěte si také další články z Rogelli Blog
Pro radost z pohybu

Každý měsíc pro vás píšeme zajímavé články. Podívejte se na dva z nich. 

Kam na dovolenou Rozhovor s Milošem Škorpilem

Další články