Český Krumlov: Tipy, co vidět ve městě a okolí

Český Krumlov

„Tady je krásně. Jako v Krumlově!“ Kdo by neznal slavnou hlášku opěvující jihočeské město? Pravda je, že návštěva Českého Krumlova stojí skutečně za to. Středověké uličky, překrásný zámek, romantická Vltava… V Českém Krumlově se máte na co těšit. A spoustu výletních cílů najdete i v okolí. Ať už vyrážíte autem, na kole, pěšky nebo na lodi. Pojďte si s námi naplánovat skvělý výlet.

 

 

Základní informace: Český Krumlov jako hlavní město Šumavy

 

Český Krumlov se nachází v Jihočeském kraji, přímo na řece Vltavě, asi 22 kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic. Spolu s dalšími městy ležícími v Šumavském podhůří je považován za bránu Šumavy. (Nebo jsou to Klatovy?) V minulosti byl Český Krumlov vnímán dokonce jako hlavní město Šumavy – po první světové válce byl totiž krátce hlavním městem Šumavské župy v rámci Německého Rakouska. V Českém Krumlově žije asi 13 tisíc obyvatel.

Město uvězněné mezi Čechy a Němci

Šumavská župa byla součástí Německého Rakouska, mezinárodně neuznaného státního útvaru, který byl vyhlášen na konci první světové války v roce 1918. Šlo o reakci německy mluvících obyvatel na vznik Československa.

Jen pro představu – na konci 19. století tvořilo německy hovořící obyvatelstvo více než 70 % všech obyvatel Krumlova. Ještě v listopadu 1918 město bez boje obsadila nově vzniklá československá armáda. V září 1919 v důsledku podepsání Saint-Germainské smlouvy se Krumlov definitivně stal součástí československého území. O rok později došlo k přejmenování města Krumlov na Český Krumlov.

Parkování v Českém Krumlově

Český Krumlov počítá s velkým množstvím turistů, a tak ve městě najdete dostatek možností parkování. Některá parkoviště jsou navíc speciálně otevírána pro hlavní turistickou sezónu.

Nejvíce míst k stání (230) nabízí Parkoviště P1 JELENKA. Najdete ho pod severními hradbami zámku v meandru říčky Polečnice. Vjezd i výjezd je možný jen z Chvalšinské ulice. Jedna hodina parkování vás vyjde na 50 korun, za 24 hodin zaplatíte 450 korun. Prvních 40 minut je zdarma. K pokladně zámku to z parkoviště máte 440 metrů, na náměstí 370 metrů.

Druhé největší je Parkoviště P2 (Parkoviště Pod poštou) se 175 místy ke stání. Najdete ho mezi pivovarem, hlavní městskou poštou a řekou Vltavou. Jediný vjezd a výjezd je z ulice U Poráků. K zámecké pokladně se projdete 320 metrů, na náměstí 480 metrů. Hodina parkování stojí 40 korun, za celý den zaplatíte 360 korun.

Další tipy, kde parkovat v Českém Krumlově, včetně vzdálenosti od oblíbených turistických cílů, se dočtete na webové stránce zámeckého komplexu.

Český Krumlov je oblíbený především pro jednodenní výlety čínských turistů z Prahy. V Číně je Krumlov natolik populární, že už si tam postavili i jeho repliku. Společnost Huawei vybudovala své nové sídlo jako repliku 12 evropských měst a nechybí mezi nimi právě ani Český Krumlov.

Tipy na ubytování v Českém Krumlově

Většina zahraničních turistů jede do Krumlova jen na jednodenní výlet. Neudělejte stejnou chybu a zůstaňte přes noc. Město má po setmění co nabídnout. Máme pro vás tipy na ubytování v Českém Krumlově.

Tipy na ubytování pro 2 (cena za pokoj)

Tipy na ubytování pro rodinu 2 dospělí + 2 děti (cena pokoj)

Střípky z historie Českého Krumlova: Od Vítkovců po Schwarzenbergy

Břeh Vltavy nabízel výborné podmínky k osídlení už v dávné historii. Na počátku 13. století založil rod Vítkovců na levém břehu Vltavy tzv. Hrádek, který tvoří nejstarší část dnešního zámku. Samotné město bylo založeno okolo roku 1274. Od začátku existence Krumlova je doložena přítomnost českých i německých osadníků.

Poté, co na začátku 14. století vymřela krumlovská větev Vítkovců, připadlo území Rožmberkům. Za jejich vlády, která trvala až do počátku 17. století, zažilo město největší rozkvět. Následně byl Krumlov postoupen Habsburkům, kteří jej za finanční podporu v průběhu třicetileté války udělili štýrskému rodu Eggenberků. Jejich dědicové Schwarzenbergové získali Krumlov na počátku 18. století. Knížata z tohoto rodu ovlivňovala chod města až do první světové války.

S historií města je neodmyslitelně spjaté německy mluvící obyvatelstvo, které stojí i za slovem Krumlov. Název pochází z německého „Krumme Aue“, což se nejčastěji překládá jako „Křivý luh“. Tento výraz odkazuje na zakřivené meandry řeky Vltavy, podél kterých se město rozkládá. Z „Krumme Aue“ se vyvinul „Krumau“ – německé označení města a v českém překladu Krumlov.

Český Krumlov: Co určitě vidět a navštívit

Dost bylo historie, podívejte se na to, co navštívit v Českém Krumlově v dnešní době. Čím město každoročně láká tisíce turistů z celého světa?

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Navštívit Český Krumlov a nezastavit se na zámku? Jako kdybyste v Římě vynechali Koloseum! Státní hrad a zámek Český Krumlov je dominantou města. Po Pražském hradu se jedná o druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice. Areál zámku Český Krumlov byl v roce 1989 vyhlášen národní kulturní památkou a o tři roky později byl celý historický komplex zapsán na seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zámek Český Krumlov

Na prohlídku si vyhraďte dostatečnou část dne – areál se skládá z 46 budov kolem pěti nádvoří. Zámecké zahrady a ostatní plochy zabírají více než 12 hektarů. Vybrat si můžete z pěti různých prohlídkových okruhů.

Dospělé vstupné na nejdražší okruh, kterým je Zámecké barokní divadlo, stojí 250 korun, s cizojazyčným výkladem 380 korun. Děti do 6 let mají vstup zdarma, mládež do 18 let a senioři nad 65 let mají nárok na zlevněné vstupné ve výši 180 korun. Platit lze v hotovosti i kartou. Rezervaci jak pro skupiny, tak pro jednotlivce je nutné provést předem. Podívejte se na kompletní ceník vstupnéh na všechny prohlídkové okruhy.

Návštěvní doba jednotlivých okruhů se v rámci sezóny a jednotlivých dnů liší.

Dorazili jste s dětmi? Rozhodně nezapomeňte navštívit medvědárium, které je součástí zámeckého areálu. Tradice chování medvědů trvá na zámku v Českém Krumlově už od doby Rožmberků. Užijte si se svými dětmi pohled na medvědy hnědé prohánějící se ve výběhu s jezírky a umělým vodopádem.

Otáčivé hlediště Český Krumlov

Milujete divadlo? Pak nesmíte minout krumlovský unikát – otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov. Díky otáčení hlediště jsou diváci v průběhu představení přemisťováni směrem k jednotlivým scénám a kulisám. Nezapomenutelnou atmosféru divadelních her dokresluje okolní zahrada a letohrádek Bellarie.

Provozovatelem otáčivého hlediště je Jihočeské divadlo sídlící v Českých Budějovicích. Na inscenace Jihočeského divadla můžete do Českého Krumlova zavítat každoročně od června do září. Přečtěte si informace o programu a vstupenkách.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově má svůj původ na konci 50. let minulého století. Za projektem stál Joan Brehms, divadelní architekt a scénograf lotyšsko-německého původu, který většinu svého života strávil v jižních Čechách. Brehms v Českém Krumlově vybudoval první otáčivé divadlo v Evropě.

Kostel svatého Víta

Gotický kostel sv. Víta z 15. století je jednou z nedílných součástí Českého Krumlova. Na hlavním oltáři uvidíte obraz sv. Víta a Panny Marie z druhé poloviny 17. století, který se vztahuje k době působení jezuitského řádu v Krumlově. Do kostela se umisťovaly hrobky významných obyvatel, včetně šlechticů z řad Rožmberků a Schwarzenbergů.

Kostel sv. Víta byste při návštěvě Českého Krumlova rozhodně neměli vynechat. Vstup do památky není zpoplatněn.

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Čtvercové náměstí v historickém centru je jednou z nejzajímavějších částí Českého Krumlova. Dominantou náměstí Svornosti je morový mariánský sloup se sochou Neposkvrněné Panny Marie. Historicky významná je rovněž budova radnice z 16. století. Malovanými dekoracemi a cennými štuky se chlubí hned několik domů na náměstí.

Cestou z náměstí nekoukejte do mapy, ale vyberte si jednu z mnoha romantických uliček a zkuste jen chvíli bloudit po překrásném středověkém centru. Naopak pokud chcete mít nad směrem svých kroků plnou kontrolu, můžete využít služeb infocentra. Sídlí přímo na náměstí Svornosti. Jeho zaměstnanci vám rádi odpoví na rozličné otázky a možná přidají i nějaké osobní tipy a doporučení.

Při celodenním chození po historických stavbách člověku pořádně vyhládne! Zajděte na steak do Papa’s Living Restaurant. V létě si ze zahrádky užijete krásný výhled na Vltavu. Jestli nepatříte mezi masožravce, určitě si vyberete ze salátů a těstovin. Raději si ale dopředu zarezervujte stůl. Z náměstí Svornosti je to do restaurace pěšky asi 300 metrů.

Lazebnický most

Lazebnický most je jedním z třiadvaceti mostů v Českém Krumlově. V hlavní sezóně se dá označit za turistickou tepnu – spojuje totiž historické centrum s hradem a zámkem. Uprostřed mostu přes řeku Vltavu spatříte sochu svatého Jana Nepomuckého na jedné straně a naproti ní sochu ukřižovaného Ježíše Krista. Most je od roku 1958 zapsán na seznamu kulturních památek.

 

Český Krumlov a okolí na kole

Někdy je turistů v Českém Krumlově prostě moc, a tak má člověk chuť vyrazit někam za město. Podívejte se na několik zajímavých cyklotras, kde můžete vyzkoušet své nové cyklooblečení.

Klášter Zlatá Koruna, zřícenina hradu Dívčí Kámen a rozhledna Kleť na jeden zátah

  obtížná  41,4 km  3:28 h  987 m  987 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Jedna z nejoblíbenějších cyklotras v okolí Českého Krumlova. Ve své původní délce přes 40 kilometrů patří spíš k obtížnějším, ale využitím lanovky na Kleť si trasu můžete o 12 km zkrátit a vyhnout se dlouhému stoupání.

Z Českého Krumlova se vydáte po cyklotrase do Zlaté Koruny. Tam se můžete zastavit na prohlídku gotického klášteru Zlatá Koruna. Dospělé vstupné na základní prohlídkový okruh stojí 140 korun, děti do 6 let mají vstup zdarma. Ze Zlaté Koruny po cyklostezce č. 1127 pokračujte do Třísova, kde uvidíte keltské oppidum (opevnění).

Cesta dále vede na zříceninu hradu Dívčí Kámen a pak do Holubova. Za horkého počasí se můžete ochladit v místním koupališti. Nezapomeňte také doplnit energii v přilehlé restauraci. Síly budete potřebovat – z Holubova vás čeká zhruba čtrnáctikilometrové stoupání do nadmořské výšky 1084 m n. m. Přesně tolik měří Kleť, nejvyšší vrchol Blanského lesa.

Říká se, že na Kleť by měl alespoň jednou za život vystoupat každý Budějovičák. Nicméně na vrchol hory se můžete podívat, i když z Českých Budějovic nepocházíte. Rozhledna s výhledem na Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory a značnou část Šumavy by měla posloužit jako dostatečná motivace. Kromě toho máte na vrcholu další možnost, kde se občerstvit.

 

Z Kletě už vás čeká závěrečný, asi desetikilometrový sjezd zpět do Českého Krumlova. Jestli se vám na Kleť nechce šlapat, využijte sedačkovou lanovku vedoucí z Krasetína. Vyveze vás na vrchol hory i s kolem.

 

Z Českého Krumlova do zahrad Zámeckého parku Červený Dvůr

  lehká  21,4 km  1:31 h  189 m  189 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Lehčí pohodová trasa v celkové délce 21 kilometrů. Začátek je v Českém Krumlově za čerpací stanicí ve Chvalšinské ulici, kde se připojíte na cyklostezku č. 1047. Po šesti kilometrech si můžete udělat první zastávku v kempu Petráškův Dvůr, kde se nachází i restaurace.

S plným žaludkem najedete na cyklostezku č. 1139 a pokračujete k baroknímu zámeckému komplexu Červený Dvůr, asi kilometr od Chvalšin. Park s více než 100 hektary se rozprostírá na východ od zámku. Obdivovat tu můžete romantické zahradní stavby či fontány. Z Červeného Dvora se vydejte lesem po cyklotrase č. 1167 do Lazce a zpět do Českého Krumlova.

Bývalé venkovské sídlo Rožmberků zámek Červený Dvůr dnes slouží jako psychiatrická léčebna specializující se na léčbu alkoholismu a drogových závislostí. Park je však celoročně přístupný veřejnosti. Po předchozí domluvě s vedením léčebny by mělo být možné navštívit i interiéry zámku.

Z Českého Krumlova do Rožmberku

  obtížná  46,3 km  3:55 h  1044 m  1044 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Téměř padesátikilometrová trasa vedoucí členitým terénem, většinou po zpevněné asfaltové cestě. Z Českého Krumlova se vydejte po cyklotrase směrem na Slupenec. Pojedete po levém břehu řeky Vltavy přes Spolí, Zátěs, Práčov, Dubovou až do Zátoně. Cestou se budete kochat výhledy na řeku Vltavu. Chvílemi se vám bude chtít otáčet pohled zpět na Český Krumlov a horu Kleť. Tak hlavně pozor na cestu!

Ze Zátoně vystoupáte na kopec nad Vltavou. Odměnou vám bude výhled na Novohradské hory. Kolem Čeřína vede trasa dále do Rožmitálu na Šumavě. Odtud můžete do Rožmberka nad Vltavou dojet buď po cyklotrase č. 1188, nebo o něco delší cestou přes Trojany a Rybník.

 

V Rožmberku nad Vltavou rozhodně navštivte Státní hrad Rožmberk. Základní vstupné pro dospělé stojí 150 korun. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Podívejte se na kompletní ceny vstupného. Návštěvní doba se liší v závislosti na prohlídkových okruzích. Ten základní můžete absolvovat od začátku dubna do konce října.

Český Krumlov: Pěší výlety, co vás budou bavit

Pěšky z Českého Krumlova na Kleť

  střední  17,1 km  5:38 h  577 m  577 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Cílem je opět populární hora Kleť, tentokrát však půjdete po svých. Pokud chodíte spíše pohodovým tempem, vyhraďte si na výlet téměř celý den. Nějaký čas určitě strávíte nahoře na rozhledně a nejspíš i v restauraci. Celkem nastoupáte na 600 výškových metrů na deseti kilometrech, tak si zasloužíte něco dobrého k snědku.

Vystartujte od železniční stanice v Českém Krumlově směrem na Nový Dvůr. Začátek vede po zelené turistické značce. Následuje úsek po modré značce vedoucí až k Tunelu. Tam se krátce napojíte na žlutou trasu. Poslední úsek před vrcholem půjdete opět po modré značce. Zpět do Českého Krumlova se můžete dostat například po zelené.

Přes poutní místo v Kájově

  střední  13,1 km  4:10 h  382 m  382 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Nenáročná okružní trasa s celkovou délkou 13 kilometru se startem i cílem v Českém Krumlově vás zavede na významné poutní místo v Kájově. V Kájově stojí jeden z nejznámějších gotických mariánských poutních kostelů v jižních Čechách. Mariánské pouti se zde konají již od 13. století. Z Kájova pokračujete zpět do Českého Krumlova.

Trasa by vám neměla zabrat více než 4 hodiny. Zvládnou ji děti i aktivní senioři.

Svatojakubská cesta

  obtížná  29,2 km  8:55 h  625 m  389 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

V Českém Krumlově začíná Svatojakubská cesta vedoucí do španělského Santiaga de Compostela. Nemusíte dojít až do Španělska, zkuste třeba jen první úsek. Trasa je značena symbolem svatojakubské mušle a začíná na prvním zámeckém nádvoří v Českém Krumlově. Úvodní etapa vede přes Kájov a Světlík do Frymburka, malé obce na břehu Lipna. Po 29 kilometrech cesty se můžete za odměnu svlažit v „jihočeském moři“ a přespat tady.

Vyměňte alespoň na jeden den pohorky za kanoe nebo rafty. Vodáci a Český Krumlov zkrátka patří k sobě! Z hladiny Vltavy uvidíte českokrumlovské památky z jiné perspektivy a navíc si trochu zasportujete. Oblíbená je například trasa z Českého Krumlova do Zlaté Koruny, zkušení vodáci dojedou klidně až do Boršova.

Jestli se na žádný velký sportovní výkon necítíte, můžete zkusit krátký, cca 1,5 km dlouhý okruh kolem Českého Krumlova. Přímo ve městě sídlí několik půjčoven lodí. V centru u řeky najdete půjčovnu Vltava sport service. Kromě lodí nabízí i půjčení kol a elektrokol.

Na vodu do Českého Krumlova

Chystáte se na jih Čech na více dní? Prodlužte si dovolenou o zastávku u Lipna nebo se vydejte za přírodními krásami Šumavy.

LipnoPlešné jezero

Další články