Pít čí nepít?

Podle zákona je nepřípustné být účastníkem silničního provozu po požití alkoholu či jiných omamných látek, ale otázkou je, zda biker jedoucí lesem je účastník silničního provozu. Není. Ale opilý biker je mnohem nebezpečnější, než opilý houbař.

Zdravý rozum nám velí nesedat na kolo, když jsme pod vlivem. Jenže je tu háček - když jsme pod vlivem alkoholu, má zdravý rozum jen slabý poradní hlas.

Sám si někdy pivo dám, i když vím, že bych neměl. Vím totiž i to, že při zvýšené tělesné námaze moje tělo umí alkohol rychle odbourat, že se pohybuji víc po lesních cestách, než po silnicích a že si nikdy nedám víc než jedno. Navíc, naši němečtí přátelé vymysleli již před dávným časem úžasnou věc a nazvali jí “Radler”. Jedná se o mix 1:1 piva a limonády značky Sprite (ale stejně dobře jde použít i Fantu nebo Coca-Colu). Z piva se tak stává půlpivo a biker tak současně uspokojí svoji touhu po hořké osvěžující chuti a lehce ošálí své svědomí.

To bylo jedno pivo, tedy jedno půlpivo. Druhá věc je více piv nebo dokonce tvrdý alkohol. Ten podle mého názoru nemá při cyklistice co pohledávat. Mám pochopení pro jihomoravské strýce, kteří celý život ze svých sklípků nad ránem jezdí na vratkých bicyklech typu Ukrajina domů a zpívají lidové písně. Mám pochopení pro strýce u nás na vsi, kteří se za svítání se svými koly motají přes tři uličky domů z nálevny U Komika. Dokonce mě nevadí potkat mezi poli partu lesních dělníků na skládačkách, kterak oslavují konec těžby. Odsuzuji ale partu svátečních jezdců, kteří sedí na terase výletní restaurace, svoje kola mají opřená o zábradlí a soutěží v tom, kdo dá víc panáků.Opilý cyklista je pohromou pro ostatní i sám pro sebe. Zcela ztrácí soudnost a odhad, a nabývá dojmu, že všechno sjede a že je to ohromná legrace. V krajních případech mu přijde taktéž legrační, když jiného cyklistu “sejme” (už jsem to bohužel zažil). Několikrát mě zastavila policie ČR a dýchal jsem a nikdy jsem kvůli tomu nebyl naštvaný, protože takové kontroly jsou třeba a jsou jen pro bezpečí nás, co si dáme to jedno půlpivo, které do půl hodiny vyprchá. Ostatně, žádná ze zmíněných kontrol neprobíhala tak, že by policista číhal někde za stromem uprostřed technického sjezdu, to bych asi nezastavil a jen bych na něj zavolal, že se sejdeme dole.

Opilý cyklista je navíc podobný opilému vodákovi - znepříjemňuje den všem okolo. Překáží, je nebezpečný a obvykle sám nějak špatně skončí a ti střízliví ho zachraňují a volají mu sanitku.

Závěrem bych rád použil větu, která se teď stále častěji objevuje v reklamách na alkoholické nápoje - Na pivo s rozumem. Dodávám jen: raději bez kola.

Denny

Další články