Otužování jako prevence nachlazení

Skákat rovnou do zmrzlého rybníka doporučuje jen Dr. Chocholoušek
Otužování je posilování imunitního systému a je třeba do něj pronikat postupně. Otužování je nejúčinnější, když se co nejvíce pohybujete venku, samozřejmě za chladu, ale nemusí se nutně jednat o arktické podmínky. Taková procházka lesem, kde se střídá teplota, od potoka proudí vzduch se zvýšenou vlhkostí a na pasece pak svítí ostré slunce, je ideální varianta pro začátek. Nemluvě o tom, že kromě otužování okysličíte i městskými zplodinami zhuntované tělo. Stále více lidí trpí alergiemi a chronickými respiračními onemocněními. Vyhýbají se pohybu na čerstvém vzduchu jako upír česneku, ale otázka do diskuse zní, kam může toto počínání do budoucna vést? Otužování podle mého soudu může být i preventivní cestou proti civilizačním chorobám, které si pěstujeme svým stále pohodlnějším stylem života.

Jak se při otužování oblékat a přitom nedrkotat zuby?
Ať už při běhání, běžkování nebo jízdě na kole, během kterých nejsou úplně ideální teploty, je důležitý výběr oblečení. Pamatuji si ještě ze sportovních výcviků na gymplu, jak do nás tělocvikáři hustili, abychom se při sportování nabalovali do několika vrstev oblečení, které můžeme eventuálně odložit. Může to být i pravda, ale většinou to dopadlo tak, že když si někdo sundal při sportu na horách teplý vlněný svetr od maminky a nechal na sebe působit studený vzduch, končilo to obvykle nachlazením, u horkého čaje, Paralenu a týdenní absenci. Základem samozřejmě vrstvy jsou, ale kvalitního a především funkčního oblečení. Pro své otužování si pak zvolte dvě až čtyři vrstvy, tedy spodní prádlo, triko, mikinu a bundu. Nezapomeňte na pokrývku hlavy a neuškodí ani rukavice.

Noci jsou chladné? To abych si vzal teplé prádlo!
Pro závěr dnešního blogu si neodpustím nadpis z Limonádového Joea, který otužování vystihl poměrně výstižně. Je určitě dobré při otužování racionálně uvážit kam se člověk vydá. Přecenění sil vždy vede spíš ke škodě než užitku. Myslím si, že člověku při procesu otužování neuškodí ani občasná návštěva sauny, ale tam mějte na paměti, v jaké kondici máte srdíčko. Pokud se tedy pro otužování rozhodnete, tak by vás pravidelný aktivní pohyb venku na čerstvém vzduchu venku neměl zaskočit za žádného počasí. Otužováním svou imunitu rozhodně posílíte a nenechte se odradit trochu nepříjemnými začátky, s úsměvem jde všechno lépe!

Další články