Jak vybrat kolo?

Dárky od příbuzných rovnou odmítejte
Může to vyznít i drsně, ale s tím jak vybrat kolo si rozhodně nenechávejte radit od příbuzných. Nejdříve to jsou sladké řeči, že mají někde v garáži zánovní kolo, které nepoužívají a vlastně za něj nic nechtějí. Omyl, přátelé. Vždycky za to něco ve finále budou chtít a z vlastní zkušenosti vím, že je lepší si vybrat kolo a koupit pěkně v klidu podle vlastního výběru a za vlastní peníze, než poslouchat donekonečna nějaká lamentování. A i dražší kola nakonec vyjdou levněji u obchodníka a navíc máte čistou hlavu.

Cestou necestou polem nepolem
Při postupu jak vybrat kolo byste si měli nejprve zvolit, pro jaký druh cyklistiky budete kolo používat. Jestliže se budete projíždět po asfaltových cestách nebo okresních silnicích a preferujete rychlost, pak je vhodné si vybrat kolo silniční. Pokud, stejně jako já, bydlíte v regionu cyklostezek, ale jsou vybudovány jak po lesních cestách, tak silnicích, pak si rozhodně zvolte kolo vhodné pro trecking. Je to víceméně zlatý střed a pokud se rozhlédnete kolem sebe, má ho většina cyklistů, protože kombinuje výhody silničního a horského kola. Horské kolo je vhodné do náročnějšího terénu a zdoláte s ním četné překážky. Na silniční trasy bych ho ale opravdu příliš nedoporučoval, protože pokud máte slabší kondici, tak zažijete velmi nepříjemné překvapení už po pár kilometrech.

Jak vybrat velikost kola
Při výběru velikosti kola se nejdřív podívejte ,,upřímně“ do zrcadla. Zejména mocní mužové se sice pořád vidí jako atleti, proto píšu ,,upřímně“. Nesmíte také zapomínat, že při sjezdu, kdy máte kinetickou rychlost i několik desítek kilometrů musíte myslet na svou bezpečnost a v životě jsem viděl příliš mnoho zohýbaných trubek ,,výhodných“ koupí. Je třeba si vybrat kolo, které bude vyhovovat vám. Budete na něm jezdit jenom vy, takže poradit si nechat můžete, ale rozhodnout se musíte sami. Pro výběr velikosti kola mějte na paměti, že musíte vždy jednou nohou dosáhnout na zem a při jízdě musíte mít nohy natažené. Pokud budete mít kolo menší, pak vás budou pěkně bolet záda a naděláte si víc škody než užitku.

Jak si tedy kolo správně vybrat?
Může to znít otřepaně, ale pod 5000 korun na nové kolo vůbec nemyslete. Ve vyšší cenové relaci dbejte nato, abyste si vybrali správný typ kola podle toho, kde máte v plánu jezdit. A jak si vybrat velikost kola? Berte kromě základních pouček, které jsem již zmínil v potaz i váhu kola. Pro začátečníky asi není úplně ideální tlačit do kopce nějaké monstrum. A nezapomeňte, že jízda na kole je především relax a dobrá zdravá zábava.

Zajímá vás jak vybrat to nejlepší elektro kolo? Podrobný návod s testem těch nejlepších naleznete na portálu Testado.cz.

Další články