Ráj zimních sportů Ramsau am Dachstein

Letošní jarní prázdniny jsem s rodinkou a partou přátel zavítal do malé rakouské vesničky Leiten, která je součástí běžeckého areálu Ramsau am Dachstein. Musím uznat, že to bylo parádních sedm dní v úžasném prostředí pod ledovcem Dachstein.

Schladming-Dachstein

Ramsau pod Dachsteinem leží v oblasti zimních sportů Schladming-Dachstein, jejímž srdcem je schladmingská lyžařská houpačka, která vede přes 4 horské vrcholy: Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm.

Dopravu po oblasti zajišťují proti předložení platné permanentky bezplatné autobusy, které projíždějí každou přilehlou vesničkou. Autobus zastavoval přímo před pensionem, kde jsme bydleli, a cesta až pod sjezdovku trvala přibližně 15 minut. První den jsme bez platné permanentky platili 1 € za osobu s předložením zákaznické karty z našeho pensionu, která nám zároveň sloužila jako doklad o zaplacení běžeckých tratí po celou dobu pobytu. Ukázka jednoduchého systému na financování úpravy běžeckých stop a propracovaného zákaznického servisu pro návštěvníky střediska.

Na sjezdovkách ve Schladmingu se každoročně koná světový pohár ve sjezdovém lyžování a v roce 2013 zde bylo Mistrovství světa. To je dostatečnou zárukou kvality. Našim oblíbeným kopcem byla Planai. Právě na sjezdovkách této hory se v roce 2013 bojovalo o medaile.

Cena skipasu pro dospělého na 1 den je 47 €, pro děti do 16 let 23,50 €. Máte také možnost vybrat si z nabídky skipasů na několik dní.

http://www.skiamade.com/cs/zima/lyzarske-stredisko/plan-sjezdovek

Ramsau am Dachstein

Ramsau je eldorádem pro fanoušky nordické disciplíny! Konkrétně to znamená 150 km tras pro běžkaře. V Ramsau se nachází i běžecký stadion Světového poháru z roku 1999 se skokánkem a osvětlenými trasami. Na 30 km dlouhé trase Dachstein se pořádá každoroční běh "Ramsauer Volkslauf".

Pro nás byla velkou výhodou možnost nastoupení do běžecké stopy pro klasiku i bruslení přímo 20 metrů za pensionem. Žádné starosti s dojezdem a parkováním. Kvalitu úpravy tratí můžete posoudit podle fotografií. Věřte, že takto vypadají stopy každé ráno.

Preferujete-li bruslení, tak je velice dobrým tréninkovým okruhem ,,Dachstein 30“. Pokud máte raději klasiku, tak můžeme doporučit výlet po černé na Rittisberg. Na vrcholu cesty můžete využít občerstvovací procedury v příjemné hospůdce s výhledem na 4 horské vrcholy. Dobré pivo nebo gulášová polévka do 4 €. Závěrečný sjezd do údolí je odměnou za vystoupané kilometry. Tento okruh se dá zvládnout i bruslením po zásobovací cestě a posledních přibližně 500 metrů musíte zvládnout ve stopě soupaž jako Standa Řezáč.

V celém středisku můžete do stop nastoupit prakticky kdekoli. Na trasách jsou kontrolní body, kde si můžete zakoupit lístek, ale pro nás bylo velice příjemné, že jsme pouze předložili zákaznickou kartu, kterou nám vystavila přímo majitelka pensionu. Na celý týden jsme platili 29,50 € za dospělého a děti do 15 let mají k dispozici stopy v celém areálu zdarma. Pokud se vám tedy zatím nepodařilo své ratolesti k běžeckému lyžování přitáhnout, tak tady máte opravdu velkou šanci, že se to podaří.

Dušan Kalaš

 

Další články