Plasy – za barokem do údolí řeky Střely

Plasy

Na výlet do Plas? Že jste o nich nikdy neslyšeli? Je nejvyšší čas to napravit! Plasy toho mají opravdu hodně co nabídnout. Čeká na vás kultura, odpočinek i zábava. Okolí Plas nabízí řadu možností k výletům jak na kole, tak pěšky. A lesy jsou tu plné hub! Tak na nic nečekejte a vydejte se po stopách baroka v údolí řeky Střely.

 

 

Plasy: Základní informace

Dobré povědomí o Plasích mají rozhodně obyvatelé Plzně – město leží zhruba 20 kilometrů severně od západočeské metropole. Plasy se nachází v údolí řeky Střely. Město je obklopeno příkrými stráněmi, které vytváří specifický ráz zdejší krajiny. V Plasích žije přibližně 2700 obyvatel.

Krátký výlet do historie Plas

První zmínky o Plasích jsou spojeny s cisterciáckým klášterem, který tvoří dominantu města dodnes. Klášter v Plasích byl založen v roce 1144 Vladislavem II. v rámci snahy tehdy vládnoucích Přemyslovců o kolonizaci neosídlených částí českých zemí. Samotné město vzniklo okolo kláštera. Rozvoj kláštera a města přibrzdili husité, kteří v roce 1421 klášter vypálili. 15. a 16. století se tedy neslo ve znamení úpadku.

Až během 17. století po bitvě na Bílé hoře dochází ve větším měřítku k nové výstavbě. Areál kláštera získává v této době svůj barokní ráz. Na konci 18. století byl cisterciácký klášter zrušen. Ve 20. letech 19. století byl celý komplex prodán mocnému knížeti K. L. Metternichovi. Rod Metternichů vlastnil majetek v Plasích až do roku 1945.

K. L. Metternich byl rakouský šlechtic, diplomat a politik. V první polovině 19. století působil jako ministr zahraničí a státní kancléř Rakouského císařství. Byl považován za jednu z nejmocnějších politických postav své doby. Kníže Metternich zemřel v roce 1859 ve Vídni. Jeho ostatky byly umístěny do rodinné hrobky Metternichů v Plasích, kde jsou dodnes.

Jak se do Plas dopravit?

Možností, jak se do Plas dostat, je několik.

  • Autem: Přes město vede silnice I/27 z Plzně do Mostu. Zdarma zaparkujte zhruba 50 metrů od vstupu do Kláštera Plasy.
  • Vlakem: Stanici Plasy naleznete na trati č. 160. Od železniční stanice je to ke klášteru cca 800 metrů z kopce dolů.
  • Autobusem: Autobus na lince z Plzně do Kralovic staví v Plasích na dvou místech. Z obou to budete mít do centra ke klášteru asi 300 metrů.

 

Tipy na ubytování v okolí Plas

Návštěvu Plas můžete spojit třeba s Plzní nebo dalšími městy v Plzeňském kraji. Proto pro vás máme pár tipů na ubytování v Plasích a přilehlém okolí.

Tipy na ubytování pro 2 (cena za pokoj)

Tipy na ubytování pro rodinu 2 dospělí + 2 děti (cena pokoj)

Co navštívit v Plasích

Plasy jsou malé město a snadno je projdete během půl dne. Podívejte se na nejvýznamnější památky i tipy, kde se najíst.

Klášter Plasy

Kam jinam by měly vést vaše první kroky v Plasích? Klášter Plasy je nejvýznamnější památkou města. Na jeho barokním vzhledu se podíleli přední evropští stavitelé, například Jean Baptiste Mathey, Jan Blažej Santini-Aichel nebo Kilián Ignác Dientzenhoffer. V roce 1995 byl areál Kláštera Plasy prohlášen za národní kulturní památku. Výjimečný je především vodní systém v kombinaci s dřevěnými piloty, na kterých stojí základy kláštera.

Návštěvníci si mohou vybrat ze čtyř prohlídkových okruhů. Hlavní okruh vedoucí do barokního konventu, který sloužil jako obytná budova mnichů, vám zabere necelou hodinu. Dospělí zaplatí za vstupenku 130 korun. Děti, mladiství a senioři mají nárok na zlevněné vstupné. Návštěvní doba se u jednotlivých okruhů liší. Od listopadu do března prohlídky nejsou možné.

Mezi výdělečné činnosti kláštera patřila výroba a prodej tzv. Plaského prášku. Jednalo se o žaludeční lék, jehož hlavní surovinou byla vitriolová břidlice získávaná z lomu v nedaleké Hromnici. Lék byl zejména na počátku 18. století velmi oblíbený, protože na rozdíl od ostatních podobných přípravků nebyl hořký. Plaský prášek se vyvážel i za hranice českých zemí.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který spravuje Římskokatolická farnost v Plasích, je přístupný jako jeden z prohlídkových okruhů Kláštera Plasy. Základy stavby sahají až do druhé poloviny 12. století. Na hlavním oltáři uvidíte obraz Nanebevzetí Panny Marie od Karla Škréty. Mezi nejvýznamnější části kostela patří zrestaurované barokní varhany ze 17. století.

Hrobka Metternichů

Hned při své první návštěvě shledal kancléř Metternich nepoužívaný kostel sv. Václava jako ideální místo pro rodinnou hrobku Metternichů. V srpnu roku 1828 byl kostel i s hrobkou vysvěcen a slavnostně zde byly uloženy ostatky prvních 4 zástupců významného rodu. Kostel je dnes ve správě Města Plasy. Prohlídku hrobky Metternichů si musíte předem objednat na e-mailové adrese [email protected] nebo na telefonním čísle: (+420) 721 368 978.

Po kultuře na pivo a dobré jídlo! Přímo v areálu kláštera se nachází Knížecí pivovar Plasy. Ten navazuje na mnohaletou tradici vaření piva v Plasích – písemné zmínky o pivovaru v tomto městě pocházejí z poloviny 16. století, ale předpokládá se, že mniši vařili v klášteře pivo hned po jeho založení. Za tradiční českou kuchyni a místním pivem vyrazte do Pivovarského šenku Plasy.

ZOO Plasy

Jste na výletu s dětmi? Pak rozhodně nesmíte vynechat unikátní ZOO Plasy. Areál je koncipován jako „tři v jednom“ – adventure golf, ZOO a botanická zahrada. ZOO Plasy je jediná zoologická zahrada v České republice, ve které můžete na jednom místě spatřit bílého lva, bílého tygra i bílého klokana. Minigolf Plasy ve spojení s objevováním flóry a fauny zajistí zábavu pro celou rodinu.

Dospělé vstupné v hlavní sezoně stojí 130 korun. Děti do 100 cm výšky mají vstup zdarma, do 150 cm za 100 korun. Příplatek za každého hráče golfu činí 70 korun. Podívejte se na kompletní ceník a otevírací dobu.

 

Výlety do okolí: Plasy na kole

Plasy na vás dýchnou barokem. Nejen prostřednictvím slavného kláštera, ale také na cyklostezkách. Ve městě totiž začínají i končí tři cyklistické okruhy, které vás zavedou za dalšími barokními památkami. Vybrat si můžete z cyklotras Baroko I, Baroko II a Baroko III.

Po stopách Baroka: Trasa Baroko I

  střední  35 km  2:42 h  584 m  584 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Vyzkoušejte třeba 35 kilometrů dlouhou, středně náročnou trasu Baroko I. Z Plas se vydáte přes Žebnice směrem na Mladotice, odkud pokračujete na Chrášťovice, kolem Odlezelského jezera na Potvorov a dále ve směru Bílov, Sedlec, Olšany. Odtud už to máte jen kousek k Mariánské Týnici, kde se v překrásném areálu bývalého cisterciáckého poutního místa nachází Muzeum a galerie severního Plzeňska. Budova je od roku 2018 národně kulturní památkou ČR. Od muzea zpět do Plas se dostanete kolem Sechutického háje.

Zastavte se u Odlezelského jezera. Poté budete moci říct, že jste viděli nejmladší jezero v České republice. Odlezelské jezero vzniklo sesuvem půdy v důsledku extrémních srážek mezi 26. a 28. květnem 1872. Tento způsob vzniku řadí jezero k evropským unikátům.

Manětín a Rabštejn nad Střelou

  obtížná  51,6 km  3:54 h  861 m  861 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Obtížná trasa vhodná pro trekové a horské kolo se startem i cílem v Plasích. Odměnou za náročný terén a necelých 50 kilometrů v sedle vám bude návštěva Manětína a Rabštejna nad Střelou.

Z Plas se vydejte do Dražně a přes Bažantnici, Hvozd, Hodovíz a Vladměřice dojeďte do Manětína. Zaparkujte kolo a udělejte si zastávku na státním zámku Manětín. Za dospělé vstupné do úžasného barokního komplexu zaplatíte 130 korun. Přímo v prostorách zámku můžete doplnit palivo v Zámecké restauraci. Ceny za jídlo jsou přívětivé, nádherný výhled z letní terasy na celou zámeckou zahradu je zadarmo. Do Rabštejna vede cesta přes obec Stvolny.

Rabštejn nad Střelou si určitě zamilujete! Jedná se o nejmenší české historické město, které vás svou atmosférou přenese do pohádky. Gotický most, loretánská kaple, panské domy na náměstí, zámek, klášter a kostel Panny Marie Sedmibolestné, hrázděné domy a roubenky v okolních ulicích, zříceniny dvou středověkých hradů… zkrátka na Rabštejn si vyhraďte dostatek času, nebudete litovat. Podle mě je to jeden z nejkrásnějších výletních cílů v Plzeňském kraji.

 

Přes Nový Dvůr a Strážiště se dostanete do Mladotic. Pokud vám zbyde čas, zastavte u kapličky Jména Panny Marie. Zpět do Plas dojedete přes Horní Hradiště.

Věděli jste, že manětínská oblast je jednou z nejlepších na pozorování hvězd v České republice? V okolí Manětína je díky řídkému osídlení velmi malé množství světelného smogu, což vytváří ideální podmínky pro pozorování noční oblohy. Já sem jezdím na pozorování Perseid a můžu jedině doporučit.

Turistika v okolí Plas

Naučná stezka Plasy

  lehká  4,1 km  1:06 h  11 m  11 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Ideální trasa pro rodiny s dětmi a seniory v celkové délce 4 km. Stezka vede rovinatým terénem, téměř celou dobu po asfaltovém povrchu. Ve vycházkovém tempu by vám měla zabrat maximálně hodinu a půl. Naučná stezka Plasy byla v 80. letech minulého století vytvořena studenty místního gymnázia. Celkem 9 informačních tabulí vás seznámí s nejzajímavějšími přírodními, kulturními a technickými památkami Plas a nejbližšího okolí.

Stezka začíná a končí u turistického informačního centra pod budovou pošty. Projdete se k řece Střele nebo kolem bývalé demarkační čáry z druhé světové války. Naučná stezka vede po turistické trase č. 6687 značené žlutou barvou.

Vezměte si s sebou do Plas košík na houby. Lesy v okolí Plas a Manětína jsou mezi houbaři velmi populární. Během houbařské sezony se odtud s prázdnou nevracím ani já, a to už je co říct!

Naučná stezka Ludvíka Očenáška aneb z Plas do Dolní Bělé

  střední  15,7 km  4:50 h  319 m  189 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Patnáct kilometrů dlouhá naučná stezka pojmenovaná po významném místním rodákovi, konstruktérovi a vědci Ludvíku Očenáškovi. Stezka startuje v Plasích u viaduktu směrem na Lomany. Povede vás středně náročným terénem po zpevněné cestě až do Dolní Bělé. Cestou potkáte celkem 13 informačních tabulí. Ty vás seznámí s životem Ludvíka Očenáška, jeho vynálezy, ale rovněž s přírodním a geologickým bohatstvím oblasti. Naučná stezka vede po zelené turistické značce.

Ludvík Očenášek žil mezi lety 1872–1949. Byl významným konstruktérem, vědcem a průkopníkem raketové techniky. Ve 30. letech v Praze vyzkoušel několik zkušebních letů prvních československých raket. Tyto modely poháněné tuhými palivy dosáhly výšky až 1,5 kilometru.

Když už budete v Plzeňském kraji, určitě nesmíte minout jeho hlavní město – Plzeň. Anebo vyrazte směrem na Šumavu a zastavte se v Klatovech.

PlzeňKlatovy

Další články