Macocha – výlet pěšky i na kole k nejhlubší propasti ve střední Evropě

Oblíbené místo turistů z celého světa. Taková je Macocha. Nejhlubší propast ve střední Evropě s naměřenou hloubkou více než 138,5 metrů. Pro představu je to více než délka jednoho fotbalového hřiště. 

Propast Macocha je spolu se sousedními Punkevními jeskyněmi perlou Moravského krasu. CHKO Moravský kras se nachází 45 minut od Brna a celoročně láká pěší turisty i cyklisty na impozantní komplex jeskyní, svěží vzduch a krásnou přírodu. Tak sbalte svačinu do batohu, dejte helmu na hlavu a vyrazte na výlet na Macochu. 

 

 

Macocha – základní informace
Co vědět, než vyrazíte na výlet

  • Macocha je nejhlubší propast v ČR a střední Evropě s hloubkou 138,5 m
  • Je součástí Chráněné krajinné oblasti Moravský kras
  • Na Macochu se můžete podívat z Horního i Dolního můstku a Punkevních jeskyní. 

 

Otevírací doba propasti Macocha
Otevřeno je celoročně

Propast Macocha je turistům přístupná z vyhlídek Horní a Dolní Můstek. Obě vyhlídky nejsou nijak oplocené a jsou dostupné celoročně včetně zimy. 

Vstupné na Macochu
Vyhlídka je zdarma

Samotná vyhlídka do propasti Macocha z Horního i Dolního můstku je zdarma. Vstupné se platí za parkování, lanovku na Macochu, turistický vláček nebo za vstup do sousedních Punkevních jeskyní

Doprava na Macochu
Autem, vlakem, busem i cyklobusem

Macocha se nachází v CHKO Moravský kras, kam je možné dojet autem, ale je třeba jej nechat na jednom z odstavných parkovišť. Pokud jedete vlakem, vystupte ve stanici Blansko hl. n. a dále pokračujte autobusem č. 232 do zastávky Skalní Mlýn.

Využít můžete také sezónní linku č. 226, která jezdí pod názvem Krasobus a zastavuje na zastávce Skalní Mlýn. Konkrétní spoje vyhledejte na IDS JMK

Autobusové a vlakové nádraží se v Blansku nachází 2 minuty od sebe. Cyklisté si mohou cestu z Blanska do Moravského krasu zkrátit cyklobusem. Využít mohou linku 231 nebo linku 233. Přečtěte si více informací o přepravě kol v rámci IDS JMK. 

 

Parkování u Macochy
Kde zaparkovat, pokud jedete autem

Parkoviště Skalní Mlýn

Auto je možné nechat na jednom ze dvou parkovišť. Parkoviště Skalní Mlýn se nachází v samotném "centru" Moravského krasu" u Hotelu Skalní Mlýn se známým kamenným kolem. Na tomto parkovišti zaparkujte, pokud máte na výlet alespoň 1,5 hodiny.

Na Horní můstek Macochy (vyhlídku) můžete od parkoviště dojít pěšky po žluté turistické značce (2,6 km) nebo po modré turistické značce (3,4 km) kolem Punkevních jeskyní. 

Žlutá turistická značka vede do kopce lesem a začíná kousek před Kateřinskou jeskyní. Cesta je lesní, místy s kořeny, nikoliv asfaltová a není sjízdná na kole. Problém také mohou mít nesportovní kočárky. Na druhou stranu ale touto cestou nechodí moc lidí. Zvolte ji, pokud si chcete udělat procházku ve stínu a chcete se vyhnout davům. Cestou minete Křenkův pomník s posezením a dále můžete pokračovat po žluté nebo zelené turistické značce až na Macochu. 

Modrá turistická značka vede od Hotelu Skalní Mlýn až ke stanici lanovky (přesněji Pod Salmovkou) a v tomto úseku je cesta asfaltová a sjízdná na kole. Pod Salmovkou ale asfalt končí a na Macochu se pokračuje do kopce po dřevěných schodech. Tento úsek vedoucí na Dolní můstek a Horní můstek (928 m) není sjízdný na kole ani s kočárky. Pokud jste na kole dojeli až sem a nechcete se vracet, objeďte trasu přes Pustý Žleb, viz naše 3 tipy na cyklotrasy na Macochu

Pokud se vám nechce od Parkoviště Skalní Mlýn šlapat pěšky, využijte turistický vláček, který jede po trase modré turistické značky. Vystupte u Punkevních jeskyní a přestupte na kabinovou lanovku u stanice Dolního můstku nebo na Horní můstek vyšlápněte po zmíněných dřevěných schodech (1,6 km). Za parkování zaplatíte 50 Kč.

 

Parkoviště Macocha

U bližšího parkoviště Macocha zaparkujte, pokud na výlet máte jen 30 minut. Parkoviště se nachází jen 5 minut chůze od Horního můstku (vyhlídky Macocha) a turistické Chaty Macocha.

Odkud se dá udělat krátký výlet na Dolní můstek vzdálený 13 minut pěšky (326 metrů). Pokud chcete navštívit i Punkevní jeskyně, můžete využít turistickou lanovku nebo sejít pěšky. Parkovné stojí 50 Kč

Kdy je na Macoše nejmíň lidí?

Macocha je oblíbeným výletním místem pro Čechy, Slováky, Poláky i další cizince. Proto to tam někdy vypadá jako na Matějské. Pokud si chcete vychutnat Macochu bez lidí, vyrazte tam mimo víkendy a letní prázdniny.

Tehdy je Macocha nejnavštěvovanější. Případně alespoň zvolte ranní či večerní čas. O dost menší návštěvnost na Macoše samozřejmě bývá v zimních měsících.

 

Turistický vláček a kabinová lanovka Macocha
Zážitek nejen pro děti

Turistický vláček a navazující kabinová lanovka spojují trasu – Skalní Mlýn – Punkevní jeskyně – Horní Můstek Macocha – už od roku 1995. Díky tomu návštěvníky v srdci Moravského neobtěžují automobily. Na oba spoje je možné koupit jednosměrnou i zpáteční jízdenku.

Jízdenky na turistický vláček a lanovku

Ceník jízdného turistického vláčku / kabinová lanovka: Dospělý 100 Kč / 80 Kč (zpáteční, jednosměrná), dítě, student 70 Kč / 60 Kč (zpáteční, jednosměrná)

Ceník jízdního kombinace vláček + lanovka: Dospělý 180 Kč / 140 Kč (zpáteční, jednosměrná), dítě, student 120 Kč / 100 Kč (zpáteční, jednosměrná)

 

Pěší výlet na Macochu
Tip na trasu

  lehká  6,5 km  2:29 h  230 m  234 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Auto zaparkujte na Parkovišti Skalní Mlýn a po modré turistické značce (asfaltová silnice přístupná cyklistům, nikoliv autům) se vydejte k Punkevním jeskyním, které určitě stojí za to navštívit, pokud máte čas a jsou volné vstupenky. Tento úsek si můžete zkrátit turistickým vláčkem a poté můžete nasednout na kabinovou lanovku, která vás vyveze až na Horní můstek a stejně vám ulehčí trasu i cestou dolů. 

Pokud lanovce odoláte, pokračujte dále po modré turistické značce k Salmovce a poté do kopce po dřevěných schodech (pozor, obtížně přístupné s kočárkem). Po necelém kilometru si vychutnáte první výhled na Macochu na Dolním Můstku, odkud pokračujte dál na Horní můstek. 

Občerstvit se můžete v Chatě Macocha, která byla otevřena už v roce 1895 a je postavena ve švýcarském stylu kopírující alpské útulny. U Chaty Macocha taky můžete zakoupit suvenýry. Až si užijete oběd i nákupy, najděte žlutou turistickou značku. Vede z kopce dolů a zavede vás ke Kateřinské jeskyni a zpátky na parkoviště Skalní Mlýn. Žlutá trasa vede stinným lesíkem a jedná se o lesní cestu (nepřístupnou cyklistům i autům).

 

Ubytování v blízkosti propasti Macocha
Kde složit hlavu v Moravském krasu

Pokud chcete mít vše blízko, ubytujte se přímo v Chatě Macocha. Nachází se jen 2 minuty chůze od Horního můstku. Další možností je ubytování v Hotelu Skalní Mlýn, který se nachází u parkoviště Skalní Mlýn. 

 

TOP 3 turistická místa v blízkosti Macochy
Památky a atrakce

Výlet na Macochu můžete spojit s jednou z těchto aktivit. 

  • Punkevní jeskyně – Impozantní systém jeskyní, je dostupný pěšky a lodičkou s průvodcem. Vstupenky (210 Kč / dospělý) je třeba předem rezervovat nebo zakoupit na pokladně. 
  • Kateřinská jeskyně – Méně známá, ale o to víc krásná jeskyně. Je dostupná pěšky s průvodcem. Za vstupenku pro dospělého zaplatíte 120 Kč
  • Dům přírody Moravského krasu – Nabízí expozice o Moravském krasu pro děti i dospělé. Základní vstupenka stojí 65 Kč

Tipy na nejlepší destinace na dovolenou v ČR

 

Macocha na kole
Nejdůležitější informace pro turisty

Na kole k propasti Macocha

Na Macochu můžete bez obav vyrazit na kole. Z Brna využijte cyklostezku 5, EV9, Greenway K-M-W vedoucí po trase – Brno Obřany – Bílovice nad Svitavou – Adamov – Moravský kras, trasa měří 27 km.

Nebo v Brně naložte kolo na vlak (30 minut jízdy) a vystupte ve stanici Blansko hl. n. Odtud je to do Skalního mlýnu po silnici jen 6 km. Případně využijte cyklobus z Blanska do Moravského krasu. 

Cyklostezky v okolí Macochy

Celý Moravský kras je protkaný cyklostezkami a na cyklisty jsou tu zvyklí jak místní řidiči, tak provozovatelé propasti Macocha a přilehlých jeskyní. Před vstupem na vyhlídku Macocha nechte kolo v jednom ze stojanů u Chaty Macocha.

Horní a Dolní můstek nejsou s koly sjízdné. Stejně tak není pro kola přizpůsobená žlutá a modrá turistická trasa vedoucí na Horní Můstek. Přesněji řečeno modrá turistická trasa je sjízdná jen do rozcestníku Pod Salmovkou. Pokud se na Macochu chystáte na kole, využijte jednu ze 3 cyklotras, kterou doporučuji níže. 

 

3 tipy na cyklovýlety v okolí Macochy
Pro sportovce i rodiny s dětmi

Nachystali jsme pro vás 3 tipy na cyklovýlety v okolí propasti Macocha. Na své si přijdou jak sporťáci, tak rodiny s dětmi. 

 

Malý okruh od Skalního mlýnu k propasti Macochy (9,4 km)

  lehká  9,4 km  0:46 h  169 m  169 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Trasu začínáme u Hotelu Skalní Mlýn. Pokud jedete autem s cyklovozíkem, nechte auto na Parkovišti Skalní Mlýn (50 Kč). Z Brna můžete využít vlak a z Blanska cykloautobus. Vydejte se po cyklotrase č. 5 kolem Kateřinské jeskyně a vyjeďte k Chatě Macocha.

Tam se můžete občerstvit, zaparkovat kola a podívat se na Horní a Dolní můstek. Až se vám bude chtít, sjeďte stejnou trasou dolů k autu. Celá trasa vede po asfaltové cestě srdcem Moravského krasu. Na trase běžně nejezdí auta.

 

Střední okruh srdcem Moravského krasu přes Pustý Žleb (19,3 km)

  střední  19,3 km  1:27 h  174 m  174 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Výlet začneme opět na parkovišti Skalní Mlýn. Po cyklotrase č. 5 se vydáme kolem Kateřinské jeskyně k Chatě Macocha. Tam můžete opět nechat kola a pokochat se výhledy na Horním a Dolním můstku.

Až se občerstvíte, pokračujte cyklostezkou 5082 do Ostrova u Macochy, tam se můžete občerstvit v Hostinci Staré Časy a zajít na prohlídku Jeskyně Balcarka. Pokračujte po nepříliš používané silnici, která spojuje Ostrov u Macochy se Sloupem. Na kraji Sloupa u Hotelu Broušek odbočte ze silnice na cyklostezku 5, EV9, Greenway K-M-W.

Ve Sloupu doporučuji navštívit Sloupsko-Šošůvské jeskyně, skalní útvar Hřebenáč nebo Kostel Panny Marie Bolestné. Nyní vás čeká sjezd Pustým žlebem až zpět na parkoviště u Skalního Mlýnu. Tato trasa vede převážně po cyklostezkách bez aut.

 

Velký okruh Moravským krasem přes Jedovnice (47,6 km)

  těžká  47,6 km  3:31 h  552 m  552 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

I do třetice cyklovýlet začínáme u Skalního Mlýna, odkud pokračujeme cyklotrasou č. 5 k Chatě Macocha. Odkud jedeme opět po cyklostezce č. 5 (Srdcem jižní Moravy) do Ostrova u Macochy, kde si můžeme prohlédnout Jeskyni Balcarka.

Dále pokračujeme po silnici a cyklostezce 5080 na Holštejn. Tam se zajděte podívat na zříceninu Hradu Holštejn nebo naberte síly v Hostinci pod Hradem u legendární holštejnské topinky zasypané nivou. Po odpočinku se vraťte na cyklostezku 5078 a jeďte směrem na Marianín u Lipovce, kde cyklostezku vyměňte za číslo 5029A, která vás kolem Kojálu dovede až do Senetářova.

Pokračujte po kraji Rakoveckého údolí, dokud vás cyklostezka nevyhodí v Jedovnicích, u Dubového rybníka a Budkovanského rybníka. Kousek za ním se nachází rybník Olšovec, který je kolem dokola možné objet na kole. U rybníka Olšovec vyzkoušejte paddle boarding nebo zakousněte něco dobrého ve vyhlášené restauraci SURFBAR s krásným výhledem na Olšovec. Za řeč stojí také Restaurace Olšovec a Restaurace Barachov. 

Až si odpočinete, pokračujte směrem na obec Rudice. Pokud byste stíhali, můžete se vykoupat v rudickém lomu Seč, podívat se do Rudického propadání, na větrný Mlýn Rudice nebo na kapličku sv. Barbory. Dále jeďte na Klepačov a sjeďte na Blansko, odkud jeďte silnicí zpátky na Skalní Mlýn. Tato trasa vede z poloviny po silnicích, z poloviny po cyklostezkách. 

Gastro tip: Přivezte si z Moravského krasu pstruhy 

Jen zhruba 1 kilometr z parkoviště Skalní Mlýn směrem na Blansko se nachází malý gastro poklad. Rybářství Skalní Mlýn, které chová lokální pstruhy. 

Každý pátek od 9 do 17 hodin si můžete čerstvé ryby koupit. Nebo si je vychutnejte už na pánvi na Chatě Macocha nebo v Hotelu Skalní Mlýn. 

Objevte také destinace v RakouskuKam vyrazit na dovolenou?

Další články