Jak vybrat zimní sportovní rukavice?

Pro jakou aktivitu budu rukavice nejčastěji využívat?
Právě touto otázku je dobré výběr začít. Obecná rada v případě zimních rukavic neexistuje. Je to stejné, jako řešit, zda je lepší Porsche Carrera nebo Volkswagen Multivan. Obě auta jsou skvělá, ale každé pro svůj účel použití. Do Porsche jen stěží narovnáte 6. člennou rodinu včetně jízdních kol. U každého z nás naleznete dominující aktivitu, která bude mít hlavní slovo při výběru vašich zimních sportovních rukavic.
                     Výběr zimních rukavic stojí na základní otázce použití.

Co největší hřejivost zimních rukavic
Další diskutabilní oblast. Vše vychází z Vaší fyziologie a je podtrženo tím, co právě děláte. Jedni se potí i při mínus 10 stupních, jiní - zvláště dámy - mrznou i při patnácti nad nulou. Pokud si jdu dát do těla, tak se vrátím "durch" spocený, když se však jdu kochat na běžky a prohlížet panoramata, tak je situace zase opačná. Svůj vliv má i rychlá jízda a proudění vzduchu, které přináší další ochlazení. Pro zimomřivé bude atraktivní možnost vložení HOT-LINERU ohřívače rukou, který po dobu několika hodin vytváří teplotu kolem 50 stupňů celsia a vyrovnává silný mráz.
                      Hřejivost rukavic znamená pro každého něco jiného.

Čím se liší cyklistické a běžecké rukavice od outdoorových

Zásadní rozdíl představuje dlaňová část. Zatím co u outdoorových rukavic či rukavic na sjezdové lyžování je síla stěny a zateplení identická, je vnitřní část cyklistické rukavice podstatně tenší. Důvod je jednoduchý. Cyklista i běžkař potřebují zachovat vysokou citlivost v úchopu. Navíc se silnou dlaňovou částí musí ruka vytvářet mnohem větší tlak při stisku a tím se více namáhá. I v civilním životě oceníte zvýšenou citlivost cyklistické rukavice např. při řízení auta, při nákupech, při cestě do práce.
          Citlivost úchopu zajišťuje slabá dlaň z přilnavého materiálu.


Nepromokavost zimních rukavic
V hojné míře jsou zimní rukavice vyráběny z membránových materiálů, které dostatečně odolávají dešti. Stoprocentní nepromokavost však zajišťují především podlepené švy, které lemují všechny prsty ruky. Nepromokavá zimní rukavice je tvořena 2 vrstvami. Membranou, která je uvnitř tvořena jemným počesáním a přiléhá přímo k Vaší ruce a z vnější části má podlepené švy. Tuto vnitřní membránovou rukavici pokrývá vnější plášť, který se stará o zateplení a atraktivní vnější vzhled rukavice.
                   Plně nepromokavé zimní rukavice mají dva pláště.

Speciální řešení proti dešti
Běžně v deštivých podmínkách na kolo nelezete? A mokré sněžení na běžkách zažíváte vyjímečně? Přesto se to může stát a pak je to hodně nepříjemné pro Vaše ruce. Nákup plně nepromokavých rukavic je nákladnější záležitostí a proto značka Chiba nabízí 2 alternativní řešení:
a, Nepromokavé rukavicové návleky Chiba Rain Shield
Jedná se o tenkou membránu s podlepenými švy. Dlaň je opatřena protiskluzovým potiskem. Váží pouhých 55 gramů, snadno je povezete v kapse na zádech a v případě deště navléknete na libovolné rukavice.
b, Rukavice s integrovanou pláštěnkou Chiba Bike Express
Rukavice nabízí špičkovou prodyšnost pro aktivní cyklistiku a běžkaře. Softshellový úplet odolává větru a v případě deště překryjete rukavici pláštěnkou s podlepenými švy. Skladná pláštěnka je ukryta v kapsičce na zápěstí ruky.

Barevná neutrálnost a co pro holky?
Přestože se nabízí různá barevná provedení zimních rukavic. Dlouhodobě dominují černé rukavice. Praktičnost a barevná kombinovatelnost u nich vítězí.
Zdá se Vám, že nabídka pro žena je u zimních rukavic podstatně omezenější? Výrobci vycházejí z poptávky a aktivních cyklistek je podstatně méně než v létě či na podzim. Pokud výrobce přeci jen nabídne aktivním dámám čistokrevné dámské rukavice na zimu, tak je to vždy o přesném střihu, jemném vzhledu, materiálech a nepromokavosti. Pro méně náročné sportovní vyžití jsou určeny rukavice s unisex střihem, kdy je volba velikosti závislá na obvodu dlaně nad palcem.

Zaměřeno na funkci
Zesílená část mezi ukazováčkem a palcem je důležitá pro zvýšení trvanlivosti rukavice běžkaře či cyklisty s řazením typu grip-shift.
Výraznějí gelování dlaně upřednostní extrémní cyklisté, kteří neopustí své kolo ani na sněhu. Robustnější gelové výstupky, však mohou omezit použití rukavice výhradně na kolo a při jiných aktivitách jsou spíše na obtíž.

Ukázky modelů zimních rukavic s plusy a mínusy

ALASKA PLUS -20°C - +5°C

+
- tříprsté rukavice do extrémních teplot až -20 st.C
- integrovaná kapsa pro ohřívač rukou
- ideální pro silniční a teplotně extrémní cyklistiku nebo sjezdové lyžování
-
- vyšší pořizovací cena
- nevhodné do teplejších podmínek kolem nuly
- nejsou určeny do deště

BIOXCELL WINTER -5°C - +10°C

  +
- velmi jemná a citlivá dlaň
- BioXcell -  gelový systém pro absorbci otřesů a vibrací od řidítek
- ideální pro aktivní cyklistiku v zimním období
-
- vyšší pořizovací cena
- nejsou určeny do deště, sice membránová, ale švy nepodlepeny
- určeny výhradně pro komfortní cyklistiku

RAIN-i-TOUCH -5°C - +10°C

  +
- nepromokavé rukavice s podlepenými švy
- ukazovaček s vodivou plochou pro ovládání dotykových telefonů
- zesílená oblast mezi palcem a ukazováčkem - umožňuje použití pro cyklistiku, běžky ale i běžné použití
-
- vyšší pořizovací cena

LADY WATERPROOF -5°C - +10°C

  +
- nepromokavé rukavice s podlepenými švy
- velmi jemná a citlivá dlaň
- univerzální použití (vhodné i na stavění sněhuláka s dětmi ;-) )
-
- vyšší pořizovací cena


WINDSHIELD -5°C - +10°C

  +
- příznivá cena
- univerzální použití
-
- nepodlepené švy, rukavice je tedy prodyšná, větru- a voděodolná , nikoliv zcela nepromokavá
- unisex střih

Další články