Jak vybrat kalhoty na kolo?

Intimní partie a kolena jsou kritická místa pro prochladnutí. Výkonový jezdec bude potřebovat slabší a prodyšnější kalhoty zatímco cykloturista potřebuje pocit ochrany před chladem, který nalezne v membránovém modelu cyklokalhot. Je důležité si uvědomit, jaký typ cyklokalhot potřebujete vy. Zodpovězte si nejprve základní otázky a výběr bude snazší. Více v článku Jak si vybrat oblečení na kolo?.
 

 

Jak vybrat cyklistickou pláštěnku?    

 

Jakou hřejivost kalhot na kolo zvolit?
Jak vybrat kalhoty na kolo?

 

Hřejivost cyklokalhot je hlavní vlastností, podle které výběr začínáme. Už jste si ujasnili, jak na tom jste v článku Jak si vybrat oblečení na kolo?
Teď si upřesníme, jak filtrovat kalhoty na kolo dle hřejivosti a pro koho jsou určeny.

Kalhoty na kolo BEZ ZATEPLENÍ


Kalhoty jsou určeny pro jízdu v teplejším počasí (chladnější léto, hřejivý podzim, jaro), v terénu nebo extrémním vlhku.
V kalhotách na kolo bez zateplení naleznete volné MTB kalhoty, slabé dlouhé kalhoty bez vnitřního počesání nebo nepromokavé kalhotové návleky s podlepenými švy.

Kalhoty bez zateplení

 

Kalhoty na kolo SLABĚ HŘEJIVÉ


Slabě hřejivé kalhoty na kolo jsou svojí gramáží vhodné na jaro a podzim. Vnitřní počesání je velmi jemné. Kalhoty lze doporučit do mírné zimy i velmi aktivním cyklistům, kteří se dobře dokáží prohřát na nohách.

Kalhoty slabě hřejivé

 

Kalhoty na kolo STŘEDNĚ HŘEJIVÉ


Kalhoty na kolo se střední gramáží a zvýšenou hřejivostí s použitím jaro, podzim, zima. Vhodné pro závodníky a aktivní cyklisty s dobrým krevním oběhem.

Kalhoty středně hřejivé

 

Kalhoty na kolo SILNĚ HŘEJIVÉ


Silně hřejivé kalhoty z materiálu s vysokou gramáží a vnitřním počesáním do největší zimy. V kategorii silně hřejivých kalhot naleznete také modely s předními díly ze softshellu, zdvojených materiálů a membrán v oblasti kolen a intimních partií.

Kalhoty silně hřejivé

 

Filtr dle hřejivosti

Bundy, rukavice i kalhoty si nově můžete na www.rogelli.cz snadno filtrovat dle parametru hřejivosti. Je v levém panelu filtrů. Hned pod parametrem barva.

Filtr dle hřejivosti

Pojďte si to hned vyzkoušet u nových kalhot na kolo.

Důležité vlastnosti kalhot na kolo
Jak vybrat kalhoty na kolo?

 

Cyklovýstelky


Stejně jako v letních cyklokraťasech, jezdí se i v zimních kalhotách na kolo bez spodního prádla. Naostro.

Vaše intimní partie dosedají na kvalitní cyklovýstelku. Jejich hlavním úlohou je zamezit vzniku otlaků, opruzenin a zajistit průtok krve do měkkých tkání před sponou stydkou, která je sezením na kolo silně namáhána. Výstelky jsou antibakteriální a liší se svým tvarem, tloušťkou, použitými materiály. Některé vložky jsou perforovány a zajišťují odvětrávání a odvod potu od těla.

Každá výstelka má své využití. Příležitostný cyklista ocení silnější a měkčí vložku. Vytrvalostní cyklista ocení prodyšnost, ergonomii a gelové polštáře. Prohlédněte si Přehled cyklistických výstelek s detailními informacemi. 

Filtrování dle cyklovýstelek – filtr "Vlastnosti"

Filtr Vlastnosti je v levém panelu filtrů, hned pod parametrem Hřejivost. Filtrujte dle názvu cyklovýstelky, která se Vám líbí v Přehledu cyklistických výstelek.

 

Zakončení nohavic


Nohavice mohou být zakončeny zipem pro snadné oblékání s protiskluzovým lemem nebo páskem pod chodidlo. Zip umožňuje snazší oblékání. U nohavic s pásky pod chodidlo jsou nohavice celistvé bez zipu, který by někomu mohl překážet. Jiné modely sází na minimalismus a jsou zakončeny jednoduchým pružným lemem. Rozhodnutí je individuální volbou a pokud zvolíte správnou velikost budou elastické kalhoty správně usazeny kolem Vašeho kotníku.

 

 

Šle


Šle neboli kšandy. S nebo bez? K čemu slouží šle u cyklokalhot? Hlavní důvodem je optimální přilnutí cyklovýstelky k tělu. Šle pomáhají udržet kalhoty na “svém” místě.
Vybírat můžete z modelů s prodyšnými šlemi ze síťoviny. Pokud "trpíte na záda" anebo chcete zateplení, vybírejte šle s hřejivým počesáním na vnitřní straně.
Bezešvé provedení šlí znamená, že v oblasti ramen jsou šle zcela ploché bez jediného švu – netlačí!
Pokud však někomu chutná a má větší břicho, bude se lépe cítit v kalhotách bez šlí. V takovém případě doporučujeme zvážit i běžecké kalhoty v kombinaci s cykloboxerkami, viz vrstvení.

 

 

Reflexní prvky a bezpečnost


Pokud jezdíte v provozu, je důležité myslet na Vaši viditelnost. Upřednostňujte kalhoty výrazných barev jako je fluoritová žlutá, oranžová nebo růžová. Kvalitní cyklistické kalhoty v tmavších barvách jsou opatřeny reflexními prvky. Největší odrazivost světla mají modely Shine, Spark s reflexními panely na bocích a stehnech.

 

SuperRoubaix— nejhřejivější materiál


SuperRoubaix je úplet vhodný na zimní elastické oblečení. Materiál je z líce hladký, matný a bez vzoru. Z rubu je to jemný počesaný fleece. SuperRoubaix je vyroben z velice jemných vláken a má větší počet oček na centimetr než srovnatelné materiály. Díky jemným vláknům dosahuje SuperRoubaix vynikajících tepelně izolačních vlastností a větší elasticity. Měkká superstrečová pletenina je prodyšná, odolná a velice pohodlná při nošení, má vysokou tepelnou izolaci i při extrémních klimatických podmínkách.

Jak najdu kalhoty ze Superroubaix materiálu?

Kalhoty na kolo ze Superroubaix naleznete pomocí filtru Hřejivost pod označením "silně hřejivé".

 

Membrány, zdvojené materiály a softshell na předním dílu


Pro cykloturisty nebo zimomřivé cyklisty doporučujeme kalhoty s membránovým materiálem na předním dílu. Ten Vás ochrání před největším náporem větru a chladu zepředu. Zadní díl z pružného materiálu zajistí přirozené “dýchání". Více o prodyšnosti najdete v článku: Je prodyšnost cyklooblečení důležitá?

 

Střih, panely a elasticita materiálů


S rostoucí cenou kalhot rostou i jejich užitné hodnoty. Pružnější materiál ocení výkonnostní cyklisté a kvalitnější cyklovýstelka jim umožní zůstat delší dobu v sedle v pohodlí.

 

Pánské kalhoty na koloDámské kalhoty na koloVšechny kalhoty na kolo


 

3 Tipy jak vrstvit kalhoty na zimu
Jak vybrat kalhoty na kolo?

 

1. Univerzální varianta pro cyklo/běh/běžky


Pokud půjdete na kolo, jsou základem boxerky s cyklovýstelkou, na které navléknete běžecké elastické kalhoty s hřejivým počesáním.
Pokud půjdete běhat nebo na běžky, boxerky změníte na funkční spodní prádlo bez výstelky.

 

2. Speciální varianta pro cyklistiku


Cyklokalhoty s výstelkou. Dle Vaší situace vyberte model membránový nebo s kvalitní vložkou a vysokou pružností. Nejkomfortnější řešení s vysokou pružností a nejlepší prodyšností. Doporučujeme.

 

3. Levná varianta


Využijte letní cyklokraťasy a na ně navlékněte běžecké elastické kalhoty. Pokud je Vám zima, můžete do mezivrstvy navléknout ještě hřejivé funkční prádlo – spodky. Cenově budete nejníž, ovšem za cenu snížené pohyblivosti.

 

Přečetli jste si naše doporučení, a přesto si nejste jisti?


Napište nám na [email protected] a my Vám rádi pomůžeme s výběrem správného oblečení právě pro Vás.

 

Jak vybrat další oblečení na zimu?

 

Další články