Hostýn – cyklotoulky kolem vyhlášeného poutního místa

Prozkoumejte okolí Svatého Hostýna na kole. Kromě mariánského poutního místa najdete v okolí krásné hřebenovky i malebná údolí. Vydejte se s námi na cestu. 

Obsah článku:

 

Hostýn – základní informace

Hostýn je kopec v Hostýnských vrších, na kterém leží významné mariánské poutní místo. Kopci i s bazilikou se obecně říká Hostýn. Zkrátka, když jedete na Hostýn, jedete na kopec a zároveň se podívat na baziliku a přilehlý areál. 

Kopec Hostýn ční do nadmořské výšky 735 metrů. Ještě blíž k oblakům se dostanete vylezením na rozhlednu, která je zároveň kaplí sv. Kříže. V roce 1897 ji nechal postavit spolek Matice svatohostýnská. 

Z rozhledny uvidíte pěkný kus Moravy, hlavně Hostýnské vrchy a rovinatou Hanou. 

 

Parkování a dostupnost na Hostýn

Na Hostýn autem

Na Svatý Hostýn se autem jen tak nedostanete. Denní výjezd je omezený na 100 aut, 50 dopoledne, 50 odpoledne. Pokud budete mít štěstí, na záchytném parkovišti u hřbitova v Bystřici pod Hostýnem si tak v automatu koupíte povolenku, která stojí 50 Kč. 

Žádná finta, jak vychytat povolenku, neexistuje. Jde opravdu o štěstí. Největší šancí je být na Hostýně brzy ráno, ale ani to není jistota. 


Na Hostýn autobusem

Na parkovišti u hřbitova necháte auto a nastoupíte na autobus, který jezdí podle jízdního řádu.


Na Hostýn pěšky a na kole

Nejjednodušší je spoléhat se na své vlastní síly a na Svatý Hostýn si to vyšlápnout. Nejlepší je to opět z parkoviště u hřbitova nebo z Chvalčova
 

O poutním místě Svatý Hostýn

Svatý Hostýn vznikl podle pověsti jako kaplička s obrazem Panny Marie Ochranitelky na popud havířů dolujících v horách železo a stříbro.

Nynější velkolepý poutní chrám byl vybudován v barokním slohu majitelem bystřického panství Františkem Antonínem z Rotttálu mezi lety 1721 až 1748. 

Za 39 roků byl císařem Josefem II. zrušen, odsvěcen, zbaven svého vnitřního zařízení i střechy a ponechán na pospas přísnému počasí. Z barokní krásy se stala ruina. 

V letech 1841 až 1845 došlo k obnově chrámu. V roce 1895 koupila od barona Laudona Hostýn Matice svatohostýnská, aby poutnímu místu vrátila původní slávu. Byla zřízena trvalá duchovní správa obsazená jezuity a začalo se budovat – komunikace, monumentální přístupové schodiště k chrámu (250 stupňů), poutní noclehárna, hostinec apod. 

Za komunismu byl Hostýn opět vydrancován. Kostel byl uveden do současného stavu ke konci 19. století. Od těch dob je udržován v nejlepším stavu.


 
Tipy na ubytování poblíž Hostýna

Nejlepší je samozřejmě ubytovat se v Bystřici pod Hostýnem, abyste netrávili čas zbytečným cestováním. 

  • Hotel Sola Gratia (ubytování v pokoji pro 2 od 1 261 Kč/noc, pokoj pro 4 stojí od 2 521 Kč/noc).  
  • Penzion Rondo (ubytování v pokoji pro 2 od 1 201 Kč/noc). 

 

Tipy na cyklovýlety kolem Hostýna

Z Bystřice přes Tesák po hřebenovce na Hostýn 

  lehká  36,1 km  3:05 h  830 m  830 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Namasírujte si svaly, projedete se na Tesák a zpátky po parádním hřebenu do poutního areálu Svatý Hostýn. 

Z parkoviště u hřbitova si dáte pohodlnou objížďku po malých silničkách přes Brusné do Rusavy. Polehoučku se zanořujete do údolí Hostýnek směrem Držková po trase číslo 5038. Před Držkovou to střihnete podél potoka Dřevnice na sedlo Tesák. Po pauze vás čeká hřebenovka přes vrcholky jako Hrubá jedle, U Tří kamenů a Skalný. Po houpavém dobrodružství se ocitnete na Hostýně. 

Sjezd na parkoviště v Bystřici pod Hostýnem po silnici už je odpočinkovou třešničkou na závěr. 

Výživný cyklookruh přes Rajnochovice a Svatý Hostýn 

  střední  33,5 km  3:09 h  856 m  856 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Zaparkujte v Chvalčově u obecního úřadu. Jsou tady sice jen 3 oficiální parkovací místa, ale volno je tu vždy. Po cyklostezce číslo 5037 objedete Kelčský Javorník do Rajnochovic. Připojíte se na trasu 5034 a 5120 a rázem jste na Tesáku. 

Čeká vás parádní sjezd po Naučné stezce Hostýnskými vrchy, protože cestou projedete Přírodní rezervaci Smrdutá s balvanovitou sutí a Přírodní památkou na Jančích, chráněnou suchou slatinnou loukou. 

Po odpočinku vás čeká poslední výšlap na Svatý Hostýn. Chvíli pojedete po naučné stezce, ale pak si to ulehčíte jízdou po vrstevnici. A z Hostýna šupem do Chvalčova. 

Objevte další zajímavá místa v Hostýnských vrších

Další články