Rozhledna Brdo na kole

Jak si užít cyklovýlet po hlavním hřebeni Chřibů

Chřiby jsou malé pohoříčko usazené mezi městy Kroměříž, Staré Město u Uherského Hradiště a Kyjov. Přesto skrývají cíle, které se vyplatí poznat na kole. Rozhledna Brdo na nejvyšším vrcholu Chřibů je jedním z nich. Udělejte si cyklovýlet, na kterém spatříte spoustu unikátních zajímavostí:

 

Rozhledna Brdo – základní informace

  • Rozhledna ční na nejvyšším vrcholu Chřibů, na Brdu (587 m n. m.). Rozhledna Brdo je velice sympatická dáma s vyhlídkovou plošinou ve výšce 21 metrů. Vyhlídka je prosklená, takže okolí prohlídnete i za horšího počasí. 
     
  • Příjemné je také malé občerstvení, ve kterém obvykle obsluhuje sympatický pán. Jestli budete chtít, určitě pokecáte. 
     
  • Otevírací doba:
    Duben, květen: Sobota a neděle 10:00–16:00. 
    Červen: Sobota a neděle 10:00–17:00. 
    Červenec, srpen: Denně 10:00–18:00. 
    Září, říjen: Sobota a neděle 10:00–16:00.
    V ostatních případech a při nepřízni počasí otevíračku ověřte na čísle 607870392
     
  • Vstupné:
    Dospělí: 20 Kč. 
    Děti do 5 let: Zdarma. 
    Důchodci a studenti: 10 Kč. 
    Rodinné vstupné (rodiče + 2 děti): 50 Kč. 

 

Jak se dostat na Brdo?

Rozhledna Brdo leží na hřebeni uprostřed Chřibů. Autem se k ní proto nedostanete. Nejlepší a nejjednodušší cesta je na kole z Bunče. A když už se do Chřibů na kolech vydáte, udělejte si cyklo výlet:

 

Tipy na ubytování poblíž rozhledny Brdo

Nejvýhodnějším místem pro ubytování je vesnice Roštín, která leží pod rozhlednou Brdo. 

 

Brdo na kole – houpavý okruh plný zajímavých zastavení

  střední   25,7 km   2:21 h   535 m   535 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

Chřiby jsou trochu zapomenuté mini hory, které jsou spíše liduprázdné, i když jsou protkány hustou sítí cyklostezek a turistických tras. To je výhoda hlavně pro ty, kteří nechtějí mít prsty pořád na brzdách a vyhýbat se davům kolařů. 

Hlavní dominantou pohoří je nejvyšší vrchol Brdo, na kterém stojí kamenná rozhledna. A my se na Brdo vypravíme poměrně nenáročnou okružní cyklotrasou, která startuje i končí na Bunči

Co všechno kolem Brda uvidíte?

Bunč – startovní i cílové místo cyklovýletu na Brdo

Kdybyste si udělali cyklovýlet jen z Bunče na Brdo, taky by se dalo. Jenže je to tak krátká trasa, že byste zbytek dne museli asi někde chytat bronz. 

Bunč je každopádně takové malé sedlo z vyhlášenou turistickou chatou. Snadno tady kdykoliv zaparkujete, najíte se, odpočinete, děti necháte vyhrát na dětském hřišti. Je jen na vás, jestli před anebo po vyjížďce. 

Na Bunč se vydáte po cyklotrase číslo 5158, která vede souběžně s červenou turistickou trasou. Tady se není vůbec kde ztratit. Čeká vás pěkná houpavá lesní silnice, která vás hned ze startu pěkně rozpálí. 

 

Zbytky nedostavěné německé dálnice, které odolávají zubu času

V roce 1938 byla zahájena stavba dálnice, která měla spojovat východní a západní kouty republiky. Měla protnout také celé Chřiby. Když v roce 1941 převzal funkci říšského protektora Reinhard Heydrich, byl vydán zákaz používání cementu. Proto byly veškeré práci na dálnici ukončeny. 
A co stačili dělníci tehdy dokončit, zůstalo mezi Bunčem a Brdem prakticky v nezměněné podobě. 

Na vlastní oči se o tom přesvědčíte 1,5 km od Bunče směrem na Brdo. V malém údolí neminete mostní pilíře na Salárně, které vypadají jako by je včera někdo dostavěl. 

A přímo kousek pod Brdem, na modré turistické trase, najdete násep dálnice s betonovou propustí, která je také neuvěřitelně zachovalá. 
Čest tehdejším dělníkům, ale buďme rádi, že tajemné Chřiby stále zůstávají tajemné a pusté. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#hledamstoku 🤔🙄👌 #vlese #rozhlednabrdo #chriby #kromerizsko

Příspěvek sdílený Josef Hlaváč (@josef_hlavac),

 

Skalní věž Buchlovský kámen – nejstarší pojmenovaný kámen v pohoří

Z rohledny Brdo už je to jen kousek na Vlčák, odkud sjedete k Buchlovskému kameni. Poprvé se název skalní věže objevuje už v roce 1555, což svědčí o jeho významu. Je opředený mnoha pověstmi a čerti u toho nesmí chybět: 

Pověst o Buchlovském kameni

Ve Starých Hutích byl podle pověsti mlýn a v něm žila rodina, která měla dceru. Kousek odtud žil v lese čert, který o tu dceru stál. Mlynář dal čertovi podmínku: když do zakokrhání kohouta přinese větší hromadu balvanů, než je mlýn, bude dívka jeho. Čert byl mazaný a nechal všechny kohouty pochytat a pozabíjet. Ale i mlynář byl chytrý a svého kohouta schoval. Ráno ho vypustil, kohout zakokrhal, a jak to čert uslyšel, upustil balvan dolů na zem a ztratil se.

Tolik abyste se nedivili, kde se takový šutrák objeví takhle sám v lese. 

Buchlovský kámen je ve skutečnosti jedním z pískovcových výchozů. A i jeho okolí je velice zajímavé, protože leží přímo uprostřed Chřibů. 

 

Rozhledna Salaš – moderní rozhledna s výhledy na Bílé Karpaty

Z Buchlovského kamene si to posvištíte dolů do údolí do vesnice Salaš. Můžete se buď vydat dál po cyklostezce číslo 473 zpět na Bunč, nebo si výlet ještě okořenit výšlapem na rozhlednu Salaš, který je mnohem náročnější než výjezd na rozhlednu Brdo. 

Na rovinu, je to fakt krpál, svůj cyklodres si při výjezdu slušně propotíte. Takže buď nejlehčí převod, nebo sesednout z kola a popotlačit (a zpátky z kopce je to teda pěkný švuňk). 

Kovová rozhledna byla postavená teprve v roce 2015 a zaujme svým moderním designem. Připomíná do sebe zakleslé dvě sedmičky se dvěma plošinami. Jednou ve výšce 15 metrů, druhou ve výšce 20 metrů. 

A jaká odměna vás nemine po vyšlápnutí 112 schodů?

Parádní výhledy na  Velehrad, Uherské Hradiště, vrcholky Bílých Karpat a samotných Chřibů.

 

Jestli jste se trochu unavili, hurá zpátky na Bunč, kde doplníte ztracenou energii ve stylové restauraci. 

Objevte další tipy na cyklovýlety ve Chřibech

Další články