Vitamíny pro vaše zdraví

Vitamíny jsou velmi důležité látky, které si naše tělo neumí vytvořit a musíme je přijímat stravou. Kde nalezneme nejvíce vitamínů, v čem nám pomáhají a kolik vitamínů je nutné tělu dodávat? 

Co jsou to vitamíny a jak se v nich vyznat  


Vitamíny patří spolu se sacharidy, tuky a bílkovinami mezi základní složky potravy a žádný člověk se bez nich neobejde.

Vitamíny v těle slouží jako pomocníci řady biochemických reakcí, jsou nezbytné pro udržení chodu organismu a správné zpracování všech základních živin.

V současnosti známe celkem 13 vitamínů, které se různě uplatňují v důležitých pochodech v organismu a pomáhají předcházet řadě onemocnění.


Některé vitamíny také posilují imunitní systém nebo se podílejí například na zpomalení stárnutí. Funkce vitamínů jsou velmi rozsáhlé, a my si ve velkém přehledu jednotlivé role vitamínů popíšeme.

ovoce meloun a borůvky

Jak se vitamíny dělí 

Vitamíny dělíme na dvě skupiny podle jejich vlastností. Jedna skupina vitamínů je rozpustná v tucích a druhá ve vodě. Toto dělení je důležité, protože vitamíny rozpustné v tucích se v těle chovají jinak než vitamíny, které se rozpouští ve vodě. 


Přehled vitamínů:
 

Vitamíny rozpustné v tucích

Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamíny rozpustné ve vodě si naše tělo neukládá do zásoby a jejich nadbytek snadno vyloučíme močí. Těmito vitamíny se při jejich nadměrné suplementaci nemůžeme předávkovat.

Vitamíny rozpustné v tucích mají tu schopnost se v tkáních ukládat, a my z těchto zásob pak můžeme postupně čerpat. Kvůli této vlastnosti nám však při jejich nadměrném příjmu hrozí předávkování, protože tělo přebytek těchto vitamínů nedokáže vyloučit.

Předávkování vitamíny rozpustnými v tucích však hrozí pouze při jejich suplementaci doplňky stravy.

Z běžných jídel přebytek vitamínů nepřijmeme, naopak nám spíše hrozí jejich nedostatek.

Vitamíny rozpustné v tucích je nutné přijímat společně s tuky, aby se dobře vstřebaly z trávicího traktu. Oproti tomu vitamíny rozpustné ve vodě stačí zapíjet například vodou a tuky ke vstřebání nejsou potřeba.

zelenina

Jak pozitivně ovlivnit obsah vitamínů ve stravě?
 

Výběrem kvalitních potravin. Množství vitamínů v jednotlivých potravinách totiž velmi závisí na jejich kvalitě. Ta závisí na způsobu ošetření, skladování, odrůdě rostlin atp. Při výběru vždy volíme čerstvé, nejlépe lokální potraviny. 

Správným zpracováním surovin. Ovoce a zeleninu je z hlediska obsahu vitamínů nejlepší konzumovat v syrovém stavu, případně zeleninu vařit na páře. Část vitamínů se při vaření/smažení vlivem vysoké teploty degraduje. Ve větší míře se však vitamíny rozpustné ve vodě při vaření dostávají ze surovin do vody, kterou často po uvaření dané potraviny znehodnotíme. Například po uvaření a scezení brokolice či brambor vylijeme velkou část vitamínů do odpadu.

Na stabilitu některých vitamínů má vliv i světlo a vzdušný kyslík. Jedná se zejména o vitamíny rozpustné v tucích, a některé vitamíny skupiny B. I tento fakt je jeden z důvodů, proč je dobré některé potraviny chránit před světlem neprůsvitnými obaly (např. mléčné výrobky). 

Vše o vitamínech rozpustných v tucích 

Vitamín A
 

Vitamín A nám pomáhá zejména správně vidět, a podílí se také na stavu naší pokožky, vlasů a nehtů


Zdroje vitamínu A
 

Vitamín A je v dané formě přítomen pouze v živočišných produktech, zejména v játrech zvířat.

Základním zdrojem pro člověka jsou však rostliny. Vitamín A se jako takový v rostlinách nevyskytuje, ale je v nich přítomna látka, které říkáme beta-karoten. Beta-karoten je přírodní barvivo, tzv. provitamín, ze kterého vitamín A v těle vzniká.

Zdrojem beta-karotenu jsou zejména barevné části rostlin. Najdeme ho v mrkvi, meruňkách, třešních, lesním ovoci, brokolici, zelí, špenátu, kukuřici, melounu, dýni, červené/žluté paprice, másle, vaječném žloutku, rybím tuku aj.

mrkev vitamín A

Projevy nedostatku vitamínu A 

Při nedostatku vitamínu A hrozí šeroslepost, oční záněty a poškození oční sítnice. Mezi další projevy nedostatku vitamínu A patří rohovatění pokožky, suché vlasy, lámavé nehty, bledá kůže a její olupování. 

Nedostatek vitamínu A hrozí při některých onemocněních, kdy dochází k poruchám vstřebávání živin. 

Doporučená denní dávka vitamínu A
 

  • Základní dávka 0,8 mg/den (to odpovídá 4,8 mg beta-karotenu).  
  • Při obtížích denně 6 mg beta-karotenu.

Vhodným produktem k doplnění vitamínu A je například Walmark Beta Karoten.

 

Zajímavosti a tipy
 

Beta-karoten se vstřebává do krve pouze ze 30 %. Pokud strava obsahuje minimum tuků, tak se nevstřebává téměř vůbec.

Ideální variantou, jak do sebe dostat co nejvíce vitamínu A, je dušená oranžová či červená zelenina (mrkev, dýně, paprika) na másle. 

Vitamín D
 

Vitamín D plní v organismu velmi rozmanité funkce. Je nutný pro správný vývoj kostí, zubů, chrání nás před vznikem diabetu, deprese, roztroušené sklerózy, potlačuje růst rakovinných buněk a posiluje imunitní systém. Je vhodný pro prevenci osteoporózy, revmatoidní artritidy, brání vzniku svalové slabosti.


Zdroje vitamínu D
 

Vitamín D můžeme získat dvěma způsoby. Buď vznikne v kůži vlivem slunečního záření nebo ho přijmeme stravou. Největším zdrojem je pro nás překvapivě sluneční záření. V potravinách ho najdeme zejména v rybím tuku (nejvíce vitamínu D obsahuje losos, sardinky, tuňák), mléce, vaječných žloutcích a játrech.

opalování na pláži

Projevy nedostatku vitamínu D 

Nedostatek vitamínu D se projevuje zejména depresí, únavou, nevolností, slabostí, kazivostí zubů, vyšší lámavostí kostí a svalovými bolestmi nohou. 


Doporučená denní dávka vitamínu D
 

  • Doporučené množství vitamínu D se pohybuje v rozmezí od 400–1000 IU (IU je mezinárodní jednotka, 400 IU odpovídá 10 ug).
  • Přesné dávky se určují na základě konkrétních potřeb daného člověka, věku, stavu kostí a životním stylu.

Mezi nejběžněji používaný doplněk patří Vitamín D3.

 

Zajímavosti a tipy
 

Chcete-li podpořit prevenci osteoporózy (řídnutí kostí), je nutné společně s vitamínem D užívat vápník a být fyzicky aktivní.

Vitamínu D je velmi specifický a důležitý vitamín, proto se mu podrobněji věnujeme v samostatném článku o vitamínu D. V našich podmínkách převládá deficit vitamínu D, a tudíž je více než vhodné tento vitamín suplementovat, zejména v zimním období. 

Vitamín E
 

Vitamín E je důležitý antioxidant, který chrání naše buňky před účinky škodlivých látek. Pomáhá při neplodnosti žen i mužů, kožních chorobách, zpomaluje stárnutí, snižuje riziko vzniku rakoviny, podporuje činnost nervového systému.


Zdroje vitamínu E
 

Mezi nejlepší zdroje vitamínu E patří oleje z obilných klíčků, kukuřičný, sójový olej, dále pak slunečnicová semínka, mandle, mléko, máslo či sýry.

rostoucí obilné klíčky s vitamínem E

Projevy nedostatku vitamínu E 

Nedostatek vitamínu E se může projevit neurologickými potížemi, neplodností, bledostí kůže či mravenčením a brněním rukou. 


Doporučená denní dávka vitamínu E
 

  • Základní dávka 15 mg/den.
  • Při obtížích 200 mg/den.

Vhodným produktem pro doplnění vitamínu E je například MedPharma Vitamín E.

 

Zajímavosti a tipy
 

Vitamín E zlepšuje vstřebávání mastných kyselin, které jsou přítomny v másle, proto je vhodné vitamín E suplementovat v kombinaci se stravou obsahující máslo.

Čím vyšší je denní dávka, tím nižší je vstřebatelnost vitamínu E (dávky okolo 400 mg se vstřebávají jen z 50 %). Vysoké jednorázové dávky vitamínu E proto postrádají smysl a je vhodnější si dávku rozdělit během dne alespoň na dvakrát. 

Vitamín K
 

Vitamín K se podílí na správné srážlivosti krve a uplatňuje se také při mineralizaci kostí. Užívá se při poruchách srážení krve, preventivně se podává pacientům se špatnou srážlivostí krve před operacemi nebo porodem.


Zdroje vitamínu K
 

Většinu potřebného vitamínu K pro nás vytvářejí ve střevech bakterie. Asi 20 % pak přijímáme stravou. Vitamín K přijímáme ze zelené a listové zeleniny (špenát, brokolice, kapusta, listový salát, petržel atp.), dále z rostlinných olejů (olivový, řepkový, sójový atp.).

zelené potraviny

Projevy nedostatku vitamínu K 
 

Nedostatek vitamínu K se projeví zejména zvýšenou krvácivostí. Dalším ukazatelem, že vám tento vitamín chybí, je snadná tvorba modřin. Nízký příjem vitamínu K dále zvyšuje riziko osteoporózy, tedy řídnutí kostí. Kosti při této chorobě nejsou tak odolné a snadněji dochází ke zlomeninám. 


Doporučená denní dávka vitamínu K
 

  • Základní dávka není doposud s určitostí stanovena.
  • Při suplementaci 100 ug/den.

Mezi nejběžněji užívaný doplněk patří Vitamín K2.

 

Zajímavosti a tipy
 

Příjem vitamínu K bychom měli zvýšit při chronických onemocněních trávicího traktu, poruše tvorby žluči a při dlouhodobém podávání antibiotik, kdy je činnost našich střevních bakterií oslabena. 

Vše o vitamínech rozpustných ve vodě

Vitamín C
 

Vitamín C je významný antioxidant, který se podílí na ochraně našich buněk před škodlivinami. Je potřebný pro syntézu kolagenu, podporuje vývoj kostí, zubů a chrupavek. Je tak nezbytný k hojení ran. Vitamín C působí pozitivně na imunitní systém a zvyšuje obranyschopnost organismu proti patogenům.


Zdroje vitamínu C
 

K velkým zdrojům vitamínu C patří šípky, černý rybíz, paprika, kiwi, petržel, zelí, citrusové plody, květák, brokolice, jahody nebo cibule.

šípek s vitamínem C

Projevy nedostatku vitamínu C  

Nedostatek vitamínu C vede k vyšší kazivosti zubů, zánětům dásní, únavě, náchylnosti k běžným infekcím a chřipce. Dalším projevem nedostatku vitamínu C je horší hojení ran. V dětství se deficit vitamínu C projevuje zpomaleným růstem a narušením stavby kostí.
 

Naprostý dlouhodobý deficit vitamínu C způsobuje nemoc známou jako kurděje. Ta se projevuje zejména chudokrevností, ztrátou zubů, zvýšenou lámavostí kostí, otoky kloubů a častými infekcemi. Zatímco v pozdním středověku na kurděje námořníci umírali, dnes je tato nemoc poměrně dost vzácná a vyskytuje se pouze ve velmi chudých oblastech světa.

Doporučená denní dávka vitamínu C
 

  • 60 mg/den (je vhodné konzumovat mírně vyšší dávky okolo 150 mg).
  • Při suplementaci 500 mg a více může dojít ke kožním vyrážkám.
  • Dávkování v rámci prevence onemocnění se pohybuje v rozmezí od 100 do 1000 mg denně.
  • Dávky vyšší jak 200 mg však už nejsou tělem využity, vitamín C se hůře vstřebává a jeho nadbytek odchází močí. Z tohoto pohledu je vhodné užívat buď dávky pod 200 mg několikrát denně, nebo si pořídit tablety s prodlouženým vstřebáváním. 

Vhodným produktem k doplnění vitamínu C je například MedPharma Vitamín C.

 

Zajímavosti a tipy 
 

Nadměrné dávky vitamínu C nejsou prokazatelně účinné a neexistuje dostatek relevantních studií potvrzující benefity vysokého množství (řádově v g) vitamínu C. 

Více o vitamínu C se dozvíte v našem článku Vitamín C – král mezi vitamíny.

Vitamíny skupiny B


Mezi vitamíny skupiny B řadíme 8 vitamínů:

B-komplex – kombinace všech vitamínů skupiny B.

 


Všechny tyto ve vodě rozpustné vitamíny jsou nezbytné pro správný metabolismus živin a chod celého organismu. Ve formě doplňků stravy se tyto vitamíny prodávají buď samostatně, nebo pod názvem B-komplex. V jedné tabletě B-komplexu jsou pak obsaženy všechny vitamíny skupiny B, obvykle v dávce odpovídající doporučenému množství.

Většina lidí však přijímá dostatečné množství vitamínů skupiny B stravou, protože se nacházejí v běžně konzumovaných potravinách (zejména v obilovinách, kvasnicích, mléce, mase aj.). Podrobněji si uvedeme jednotlivé potravinové zdroje při popisu jednotlivých vitamínů.

Pro koho je suplementace vitamíny skupiny B vhodná?  
 

Zvýšenou potřebu těchto vitamínů mají osoby trpící zánětlivými chorobami střev, celiakií, sníženou funkcí štítné žlázy, nádorovými onemocněními aj.

Suplementace vitamíny B je dále vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce a seniory.

Vitamíny ve formě B-komplexu by měli doplňovat také ti, kteří užívají určité typy léčiv (antiepileptika, antidiabetika, léky snižující produkci žaludeční kyseliny aj.).

Každý z vitamínů skupiny B hraje v těle svou nezastupitelnou úlohu. V následujícím přehledu si ve stručnosti popíšeme jednotlivé vitamíny skupiny B. Obsáhleji se budeme věnovat těm nejvyužívanějším, k nimž patří vitamín B1, B2, B6, kyselina listová (B9) a B12.

Vitamín B1 (thiamin)
 

Našemu tělu pomáhá využívat přijaté živiny, působí příznivě proti únavě a na nervový systém. Suplementace vitamínem B1 je prospěšná starším lidem, sportovcům, dále u pacientů s ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí. Doplňování vitamínu B12 je dále vhodné při onemocnění anorexií a v případě dlouhotrvajících nevolností. 


Zdroje vitamínu B1
 

Mezi nejlepší zdroje patří neloupané obiloviny, kvasnice, ořechy a maso.

obiloviny pšenice vitamín B1

Projevy nedostatku vitamínu B1 

Nedostatek vitamínu B1 se projevuje psychickou a svalovou únavou, nechutenstvím či poškozením nervového systému projevující se brněním či mravenčením končetin. Může se také objevit pokles krevního tlaku a pocity svírání na hrudníku. 


Doporučená denní dávka vitamínu B1
 

  • Základní dávka 1–2 mg/den.
  • Při obtížích 5–50 mg/den.

Vhodným produktem k doplnění vitamínu B1 je například Thiamin vitamín B1.

 

Zajímavosti a tipy
 

Čím více jíme sacharidů, tím tělo potřebuje více vitamínu B1.

Doplňování vitamínu B1 je důležité pro sportovce, při intenzivní zátěži jeho potřeba prudce stoupá. 

Vitamín B2 (riboflavin)
 

Stejně jako vitamín B1, má vitamín B2 vliv na správný metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin. Dále se podílí na dobrém stavu kůže, sliznic a očí. Pomáhá při migrénách, akné, podporuje kvalitu nehtů, vlasů, kůže a sliznic.


Zdroje vitamínu B2


Bohatým zdrojem vitamínu B2 jsou vnitřnosti (játra, ledviny), kvasnice, maso, dále je ve větší míře obsažen například v tvarohu, kakau a mléce.

játrová paštika s vitamínem B2

Projevy nedostatku vitamínu B2

Jeho nedostatek se projevuje častými záněty ústních koutků či záněty spojivek. Dalším znakem jsou suché rty a záněty kůže.


Doporučená denní dávka vitamínu B2
 

  • Základní dávka 1–4 mg/den.
  • Při obtížích 5–30 mg/den.
  • Při akutním deficitu denně 30–400 mg (krátkodobě).

K vhodným produktům k doplnění vitamínu B2 patří například MedPharma Vitamín B2 .

 

Zajímavosti a tipy
 

Předávkování způsobí jasně žluté zbarvení moči. Vitamín B2 totiž patří mezi přírodní barviva. Využívá se také v potravinářství k barvení potravin. Naleznete ho pod kódem E101. 

Vitamín B3 (niacin)
 

Vitamín B3 je klíčovou složkou podílející se na zisku energie z potravy, podobně jako vitamín B1 a vitamín B2 zasahuje do metabolismu všech základních makroživin. Doplňování vitamínu B3 je vhodné při migrénách, diabetu a vysoké hladině tuků v krvi.


Zdroje vitamínu B3
 

Nejlepšími zdroji vitamínu B3 jsou kvasnice, játra, tuňák, fazole, hrách či bílé maso.

tuňák v pánvi

Projevy nedostatku vitamínu B3

Nedostatek vitamínu B3 se projevuje zejména suchostí a bledostí rtů, nervosvalovými bolestmi, vyčerpaností, zpomaleností, poruchami zažívání či sníženou výkonností


Doporučená denní dávka vitamínu B3
 

  • Základní dávka 15 mg/den.
  • Při potížích 15–50 mg/den.

Zajímavosti a tipy
 

Vitamín B3 se vymyká ostatním vitamínům skupiny B tím, že jeho nadměrná dávka může vyvolat zdravotní potíže. Při množství překračující 50 mg se mohou u některých jedinců dostavit bolesti hlavy, svědění či zčervenání různých částí těla. Dávky vyšší jak 100 mg pak mohou tyto stavy prohloubit. 

Vitamín B5 (kyselina panthotenová)
 

I vitamín B5 se účastní přeměny všech živin v těle a pomáhá nám k zisku energie. Suplementace vitamínem B5 pomáhá například při akné, alergiích, poruchách pozornosti, zánětech dásní a ústní sliznice.


Zdroje vitamínu B5
 

Vitamín B5 se hojně nachází v mase, luštěninách, neloupaných obilovinách a vnitřnostech.

salám maso a chléb

Projevy nedostatku vitamínu B5
 

Její nedostatek je velmi vzácný, projevuje se zejména nespavostí, depresemi, sníženou imunitou, vyčerpáním, vypadáváním vlasů či lámavostí nehtů. 

Doporučená denní dávka vitamínu B5
 

  • Základní dávka 7 mg/den.
  • Při obtížích 25 mg/den.

Jedním z vhodných produktů k doplnění vitamínu B5 je Vito Life Vitamín B5.

 

Zajímavosti a tipy
 

Vitamín B5 je velmi účinnou složkou včelí mateří kašičky.

Vitamín B6 (pyridoxin)
 

Vitamín B6 nám zejména pomáhá správně zpracovat aminokyseliny a sacharidy a účastní se řady biochemických reakcí. Je vhodný pro osoby, které užívají antiepileptika či kortikoidy. Dále pomáhá při zánětlivých onemocněních kloubů. 


Zdroje vitamínu B6
 

Zdrojem vitamínu B6 jsou například játra, kvasnice, banány, avokádo, ořechy, neloupané obiloviny, vejce, brambory, zelí aj. 

banán a obiloviny

Projevy nedostatku vitamínu B6
 

Mezi projevy deficitu vitamínu B6 mohou patřit záněty sliznic, nervozita, slabost, alergie, nechutenství, zažívací potíže či záněty kloubů. 

Doporučená denní dávka vitamínu B6
 

  • Základní dávka 2 mg/den.
  • Při obtížích denně 10 až 60 mg.

Mezi oblíbené produkty k doplnění vitamínu B6 patří například Pyridoxin.

 

Zajímavosti a tipy
 

Vitamín B6 příznivě působí na premenstruační syndrom a pomáhá ženám ke zvýšení libida.

Vitamín B7 (biotin)
 

Vitamín B7 se podobně jako ostatní vitamíny skupiny B podílí na zpracování živin z potravy. 


Zdroje vitamínu B7
 

Mezi bohaté zdroje vitamínu B7 patří kvasnice, játra, vejce či sýry, jinak se v nižších koncentracích vyskytuje téměř ve všech potravinách.

vajíčka, sýry a chléb

Projevy nedostatku vitamínu B7
 

Jeho nedostatek je velmi vzácný a prakticky se nevyskytuje. 

Doporučená denní dávka vitamínu B7
 

  • Denní dávku vitamínu B7 nelze jednoznačně určit, udává se okolo 30–60 ug.
  • Při obtížích 500 ug/den.

K doplnění vitamínu B7 je vhodný například produkt VitaHarmony Biotin.

 

Vitamín B9 (kyselina listová)
 

Vitamín B9 napomáhá správné tvorbě DNA, je potřebný pro správné dělení buněk a je nezbytný pro krvetvorbu. Ve zvýšeném množství se vitamín B9 doporučuje užívat těhotným ženám, protože napomáhá růstu plodu a správnému vývoji nervové soustavy. Dále je vitamín B9 vhodný jako prevence proti nádorovým onemocněním. 


Zdroje vitamínu B9
 

Jak už název vypovídá, mezi nejlepší zdroje vitamínu B9 neboli kyseliny listové patří listová zelenina, ale i řada dalších druhů zeleniny (květák, brokolice, růžičková kapusta, zelí, kapusta, špenát, fazolové lusky, okurky, dýně, červená řepa aj.). Dále se vitamín B9 nachází ve vnitřnostech, obilovinách a oříškách.

salátová zelenina

Projevy nedostatku vitamínu B9 

Nedostatek vitamínu B9 se projevuje zejména chudokrevností, slabostí, únavou, záněty sliznic a spojivek


Doporučená denní dávka vitamínu B9
 

  • Potřebné množství vitamínu B9 se pohybuje okolo 200 mcg/den.
  • Těhotným a kojícím ženám je doporučeno užívat 600–800 mcg/den. 

K doplnění vitamínu B9 je vhodná například MedPharma Kyselina listová.

 

Zajímavosti a tipy
 

Vitamín B9 by se měl podávat společně s vitamínem B12. Dalo by se říci, že tyto dva vitamíny se vzájemně doplňují a jejich užívání v kombinaci vede ke správnému efektu. 

Vitamín B12 (kobalamin)
 

Vitamín B12 je důležitý pro správnou tvorbu DNA, červených krvinek a pro celkové fungování nervového systému.


Zdroje vitamínu B12
 

Zdrojem vitamínu B12 je živočišná strava – maso, vejce, mléko a mléčné produkty. V rostlinné stravě se téměř nenachází. Z tohoto důvodu jsou deficitem vitamínu B12 ohroženi zejména vegani a vegetariáni, kteří by vitamín B12 měli suplementovat.

tatarák

Projevy nedostatku vitamínu B12 

Nedostatek vitamínu B12 se projevuje zejména anémií (chudokrevností), dále pak zhoršením paměti, mravenčením v končetinách, depresemi či hubnutím. 


Doporučená denní dávka vitamínu B12
 

  • Základní dávka vitamínu B12 činí 100–500 ug/den.
  • Při obtížích 500–1200 ug/den.

Příklad vhodného doplňku stravy – Jamieson Vitamín B12 s postupným uvolňováním.

 

Zajímavosti a tipy
 

Tento vitamín je vyráběn bakteriemi v našich střevech. Nicméně ze střeva se do krve nevstřebává, a proto ho musíme přijímat.

Deficit vitamínu B12 je velmi častý u alkoholiků a kuřáků. 

Směsi vitamínů
 

Na trhu je řada výrobků nabízejících tablety s obsahem mnoha různých vitamínů v kombinaci. Na následujících řádcích si uvedeme ty nejběžnější varianty.

Nejvhodnějším příkladem je komplex vitamínů B, který obsahuje celé spektrum vitamínů B, obvykle v doporučeném denním množství. B-komplex pro nás není rizikový produkt a při zvýšené potřebě těchto vitamínů ho lze doporučit. Ostatně, jak jsme si uvedli dříve, vitamíny skupiny B se nelze předávkovat a případný nadbytek vyloučíme močí.

Dále se na trhu vyskytuje například kombinace vitamínu B9 neboli kyseliny listové s vitamínem B12, která je doporučována zejména těhotným ženám. 

ovocné a zeleninové smoothie

Mnohé vitamíny jsou ve směsích kombinovány společně s minerály. To je velmi žádoucí, protože řada minerálů se vstřebává v přítomnosti určitých vitamínů lépe. Příkladem za všechny je železo v kombinaci s vitamínem C. Vitamín C zde významně napomáhá vstřebávání železa. 

K vhodným produktům k doplnění železa patří například Železo chelát s vitamínem C.

 

Další samostatnou kapitolou jsou multivitamíny. Jedná se obvykle směsi vitamínů, minerálů, stopových prvků, a nezřídka také antioxidantů. Multivitamínové přípravky je vhodné suplementovat při nadmíře stresu, nedostatku živin z potravy nebo v případě opakované velmi vysoké fyzické zátěže. 

Mezi oblíbené produkty patří GymBeam Multivitamín Vitality Complex.

 

V případě konkrétních obtíží, které poukazují na deficit daného jednotlivého vitamínu je vhodná jeho samostatná suplementace. Za těchto okolností je nejlepší se poradit s lékařem či lékárníkem a nesahat po vitamínech tzv. naslepo.

Co nám říká doporučená dávka vitamínů
 

Jak je to s denním množstvím vitamínů, co musíme přijmout? Denní doporučená dávka je teoretický ukazatel, který nám říká, kolik kterého vitamínu přijmout, aby nedošlo k onemocnění z jeho nedostatku. Byl určen odborníky, abychom měli jakousi jistotu, nicméně rozhodně se nejedná o množství zcela ideální.

Každý z nás je unikát a nikdo není schopen přesně určit optimální dávku pro jednotlivce.

Velmi záleží na způsobu života, výživě, zdravotní stavu, věku, pohlaví, váze atp. Doporučené denní dávky jsou pouze jakýmsi ukazatelem, průměrem, který se vlivem pokroku ve vědě nezřídka často mění.

léčiva a prášky

Souhrnně můžeme konstatovat, že doplňování vitamínů pomocí doplňků stravy je žádoucí u osob, které: 

  • trpí poruchami trávení
  • užívají dlouhodobě různé léky
  • se nedostatečně stravují
  • se potýkají se zdravotními problémy uvedenými výše, které mohou pramenit z nedostatku jednotlivých vitamínů

V neposlední řadě mohou pomoci sportovcům, kteří mají vlivem vysoké fyzické zátěže zvýšené nároky na příjem vitamínů. Patříte-li do řad aktivních lidí, podívejte se, co hezkého máme v nabídce našeho běžeckého, cyklistického a běžkařského oblečení. 

Ve většině případů není vhodné dlouhodobě užívat vitamíny v doplňcích stravy v množstvích vyšších, než je trojnásobek až pětinásobek základní doporučené denní dávky. To platí zejména pro vitamíny rozpustné v tucích – vitamín A, D, E a K, kterými se lze předávkovat. 

Vždy dodržujte pokyny uvedené výrobcem a o konkrétní potřebě vitamínů jako doplňku stravy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem na základě zdravotní anamnézi. 

Pamatujte, užívání megadávek vitamínů se hodí pouze prodejcům vitamínů. Vitamíny v doplňcích stravy vybírejte vždy uváženě. Stejně tak postupujte v případě dalších doplňků stravy, které vám mohou usnadnit život. Více zajímavostí a tipů o řadě dalších výživových doplňků se dočtete v našich článcích. 
 

O doplňcích stravy Kofein nejen ve sportovní výživě Jak nám pomáhají antioxidanty Chci číst více o výživě

Poznejte jednou provždy svět výživy. Naučte se zařazovat do jídelníčku všechny základní živiny - sacharidy, tuky i bílkoviny. Osvojte si návyky, jak správně jíst při sportu a nastavte si co nejlépe váš denní příjem kalorií a živin, ať vám nepřebývají ani nechybí kalorie. Při sportu pamatujte také na pitný režim a potřebné doplňky stravy, které vám mohou pomoci ke zdraví a lepším výkonům. Zjistěte, jaký užitek vám mohou přinést proteinové nápoje, BCAA aminokyseliny, gainer, glutamin, či kreatin. Objevte také pozitivní účinky kávy a kofeinu ve sportu. Udělejte si přehled o všech dostupných a potřebných vitamínech a přesvědčte se o benefitech antioxidantů, vitamínu C, vitamínu D a omega 3 mastných kyselin. Znalosti, které od nás získáte vám pomohou ke zdraví, lepším výkonům a k vítězství, a to nejen na sportovním poli.

Další články