Slovinský Jadran – prozkoumejte přímořská městečka i přírodní poklady

Slovinsko se může pochlubit celými 47 kilometry pobřeží, které omývá Jaderské moře. Aby vás ale délka nemátla, i na těchto pár kilometrech můžete najít nespočet přímořských městeček a letovisek, romantických zákoutí i přírodních atraktivit.

Pojďte společně s námi prozkoumat krásy oblasti, kterou Slovinci nazývají Primorska.

Benátská atmosféra v Koperu

 

Největším městem, které leží na pobřeží Jaderského moře, je Koper, který zároveň zastává post jediného námořního mezinárodního přístavu země. Jelikož se město nachází v těsné blízkosti italských hranic, jsou zde nápisy a názvy ulic psané kromě slovinštiny také v italštině, i proto je Koper známý též jako Capodistria.

po cestě Slovinskem

Díky obchodním vztahům z minulosti, které město vedlo s Benátkami, se nejen do Koperu dostala benátská kultura a architektura. Najdete zde nespočet budov, díky kterým si budete připadat spíše jako v Benátkách než ve slovinském Koperu. Město se může pochlubit opravdu cenným historickým jádrem a kulturními památkami.

Romantika v Piranu

 

Kromě Koperu se benátská architektura rozšířila i do malebného městečka s nenapodobitelnou atmosférou – do Piranu. Italský styl zde na vás bude dýchat z každého zákoutí či úzké uličky, kterých zdobí Piran nespočet. Městečko leží na špici stejnojmenného poloostrova a zachovalo si svůj středověký půdorys. Úzkým uličkám vévodí kruhové náměstí Tartinijev trg.

piran

Nedaleko odtud se nachází malý přístav, kde kotví malé lodičky tamních rybářů a celému městečku dominuje kostel sv. Jiří, který vyčnívá na kopci nad centrem. V Piranu můžete na promenádě podél moře najít spousty restaurací, které se specializují na mořská jídla. Na své si zde ale přijdou i zatvrzelí „nerybožrouti“.

Určitě si nenechte ujít procházku tímto romantickým městečkem a vězte, že i večerní Piran rozhodně stojí za to!

Noční a plážový život v Portorose

 

Pokud ale budete hledat nějaké echt přímořské letovisko, je jím bezesporu město Portorož, též známý jako Portorose čili „Přístav růží“. Město se táhne několik kilometrů podél pobřeží, nachází se zde nespočet veřejných i soukromých pláží, nepočítaně barů a hotelů, klubů a hlavně kasin.

Portorož promenáda

Jelikož Italové mají oficiálně ve své zemi hazard v kasinech zakázaný, jezdí za tímto nešvarem právě sem. Proto je zde velice často slyšet právě italština, mnohdy též ruština a angličtina. Kdo nemá rád přeplněné pláže a davy lidí, zřejmě pro něj Portorož nebude to pravé ořechové. Několikakilometrová promenáda po pobřeží v Portoroži ovšem stojí za absolvování. I Portorož má svoje kouzlo, které oceníte při podvečerní procházce.

Malebná rybářská městečka

 

Kromě výše zmíněných měst se na slovinském pobřeží nachází i menší jadranské perličky. Ankaran leží na kopci a návštěvníky láká svojí písečnou pláží, kterou ocení především turisté, kteří se rozhodli přivést si z dovolené kvalitní opálení.

Izola je naopak starobylé rybářské městečko, které má svoji jedinečnou atmosféru a naleznete zde mnoho památek a historické centrum, na rozdíl od Portorože. Kromě rybolovu je městečko proslulé vínem a olivovým olejem. Proto je rozhodně dobrý nápad posedět si v nějaké tamní přímořské restauraci s dobrým vínkem, ochutnat rybí specialitu z Jadranu a zalít ji tamním olivovým olejem.

Saliny a divukrásné útesy

 

Přímo u hranic s Chorvatskem se nachází Sečovlje, kde uvidíte solné pláže saliny, tvořící přírodní park, kde se vyrábí sůl pomocí tradičních postupů starým způsobem. Dodnes se zde ročně vyprodukuje na 2 000 tun soli. Z přírodního hlediska se jedná o unikátní spojení několika ekosystémů. Saliny si můžete projít sami po zaplacení nevelkého poplatku. V areálu se také nachází Muzeum výroby soli, kde se seznámíte s celým postupem výroby.

solná pole

Dáváte-li přednost spíše pěší turistice a objevování přírodních krás, vydejte se do okolí Strunjanu. Vysoké útesy zde jsou totiž nejkrásnějším přírodním jevem na slovinském pobřeží. Dosahují výšky až 80 metrů a jsou součástí přírodní rezervace, kde se nachází několik turistických stezek, které vyznavači procházek zajisté ocení. I zde se nachází malé saliny, které též produkují sůl tradičním způsobem, stejně jako v Sečovlje.

Lákadla pro cyklisty i gurmány

 

Oblast Primorska ale nezapomněla ani na cyklisty, takže i na Jadranu se dá trávit outdoorová dovolená. Vede zde několik značených tras, mapu si zdarma můžete vyzvednout v některém z informačních center ve městech výše zmíněných.

Napříč tohoto regionu vedou také zajímavé vinné stezky, které vás dovedou do tamních sklípků nebo do míst zvaných gostilna či gostičše, kde vás, jak již sám název napovídá, výsostně pohostí. Ano, i zdejší kraj je bohatý na vína.

Portorož

Na svých cestách se ale také setkáte s olivovníkovými háji, které produkují vynikající slovinský olej. A pokud jste ještě neochutnali lanýže, můžete si na tuto specialitu zajet do gostilny v Korte, kde vám za rozumný peníz připraví třeba těstoviny s touto gastronomickou specialitkou. Že se vám sbíhají sliny? Tak hurá do Slovinska!

Autor: Barbora Nová, spolupracovnice CK Mundo, která nabízí zájezd do Slovinska pro aktivní nadšence.

Další články