Objevte všechny odstíny okru v provensálském Coloradu

Také jste někdy užasli nad filmovými scenériemi z divokého Západu? Nad dramaticky rudými skalními útvary, které vystupují z polopouštní krajiny a proměňují se s intenzitou slunečního svitu?

Americké Colorado zná téměř každý, ale málokdo tuší, že za podobnými výhledy není třeba letět přes oceán. Stačí se vydat na jih Francie.

Bizarní tvary z díla člověka i přírody
 

Původ té krásy sahá do dob před více než 230 miliony let. V té době se ještě celá Provence skrývala na mořském dně, které obsahovalo železité písky. Ty postupem času oxidovaly, a tak vzniklo místní okrové podloží. Dnešní podoba krajiny v okolí vesnic Rustrel a Roussillon vděčí dlouhé těžební tradici.

provensálské Colorado

Co započal člověk, doladila příroda svou erozní činností. Vítr a voda vymodelovaly v okrových návrších členité pyramidy, ostré skalní jehly i oblá zákoutí. To vše by bylo impozantní samo o sobě, ale jsou to právě barvy, které jedinečný efekt umocňují.

Okr se zde vyskytuje až ve dvaceti odstínech a rozehrává své spektrum od nejjemnější žluté a béžové po živou oranžovou, nachovou, karmínovou, až po tabákově hnědou.

Jinou barvu mají skály po dešti, jinou v poledním a v podvečerním světle. Díky obsahu minerálů se tu také roste od okolí odlišný porost, který dodává krajině až exotický ráz.

Sahara, pohádkový komín a okrové domy
 

Jedním ze starých okrových nalezišť se příznačně nazývá Colorado Provencal a najdete ho na východ od malé vesnice Rustrel. Jeho úchvatnými sceneriemi na rozloze asi 20 hektarů vás provede několik turistických stezek (tu nejdelší projdete asi za dvě hodiny).

Mezi nejzajímavější útvary patří Chaminées des Fées, „pohádkový komín“, jehož specifický tvar může vyvolat různé asociace. Všechny trasy se kříží v místě zvaném Sahara, masivu vybarveném do sytě červených odstínů.

Jak již název vypovídá, není od věci vybavit se na jeho návštěvu dostatečným množstvím vody, pokrývkou hlavy a opalovacím krémem. 

V Colorado Provencal u Rustrellu se můžete vydat na výšlap po značeném okruhu dle výběru. Tras se zde nabízí několik, např. modrá (1 h 15 min chůze) nebo zajímavější oranžová (2 h chůze s celkovým převýšením 120 m). Vše je přehledně značeno. Vyhlídku na slavný komín Cheminée des Fées najdete na hnědé a oranžové trase. Nejpozoruhodnější úsek zvaný Sahara leží na všech trasách.

 

Colorado není jediným místem, kde se vám naskytnou podobně fascinující pohledy. Všemi odstíny hraje také stezka Sentier des Ocres u vesnice Roussillon, který býval svého času jedním z největších okrových nalezišť na světě.

Vstup na okrovou stezka Sentier des Ocres najdete ve vesnici Roussillon. Na výběr jsou zde dvě varianty tras - žlutá, kratší (30 min chůze) a červená (50 min chůze).

 

Až si projdete jeden ze dvou okruhů okrových stezek, vydejte se do křivolakých uliček Roussilonu a prohlédněte si okr na omítkách půvabných provensálských domků.

Roussillon

Další možností v okolí Roussillonu je vydat se na značenou stezku po okolních okrových dolech - tzv. Stezku Obrů ("Chausée de Géant"). Trasa začíná u parkoviště na Place de la Poste, kde je i informační centrum. 

Kousek odtud také můžete navštívit renovovanou továrnu na výrobu okru (Usine Mathieu) s přehlídkou původního zařízení, zajímavými dočasnými výstavami a praktickými dílničkami pro malé i velké.

Sláva provensálského okru
 

Okr se v Provence využíval od prehistorických dob. Zlom nastal s průmyslovou výrobou na konci 18. století, kdy byla těžba spuštěna ve velkém a přinesla místním lidem velké bohatství. Získaný okr se vozil nejprve na vozech tažených osly a později vlakem do Marseille, odkud pak putoval do celého světa.

Ještě v roce 1929 se vyvezlo na 40 tisíc tun okru, poté ale začala těžba upadat. Částečně kvůli obavám ze zhroucení poddolovaných domů, a krom toho poklesla kupní síla kvůli vynálezu syntetických barev. Dnes se v posledním zbylém okrovém lomu v Provence vytěží maximálně sto tun ročně.

okrové barvy provensálského Colorada

Ačkoliv má okr svou nejslavnější éru za sebou, nelze mu upřít status nejstaršího přírodního barviva na světě, které mělo v historii velký význam. Najdete ho na 20 tisíc let starých jeskynních malbách i na obrazech slavných malířů. Už neandrtálci okrem zdobili hroby zemřelých a používali jej při různých rituálních obřadech.

Tradičně se používal jako pigment k barvení hrnců, protože není jedovatý, a také k barvení omítek, neboť nebledne na slunci. Dodnes se používá v hrnčířství, malířství a kosmetice, a dokonce také k barvení kůrek některých sýrů.

V každém případě je okrová (vedle levandulové) jednou z barev, které neodmyslitelně dodávají kolorit malebnému kraji zvanému Provence.

Autor: Karolína Walterová – CK Mundo, která pořádá poznávací zájezdy do Provence.

Další články