Orientační běh přináší zábavu, výzvy i vzrušení


Také jste měli někdy při běhu chuť odbočit z cesty, střihnout to do lesa, přes kopce, louky a potoky? Tak o tom je orienťák. A pak je ještě o mapě. A buzole. Připravili jsme článek, který vás s tímto krásným a v Čechách tradičním sportem seznámí.  Dozvíte se, jak na orientační běh trénovat a nechybí ani ukázka mapy či tipy na první závody.


Co chci o orienťáku vědět

 

E-book zdarma: 42 vesnických závodů + 5 pivních běhů


Co je to orientační běh a jaká má odvětví


Orientační běh
Zdroj: Unsplash


Orienťák spojuje běh a práci s mapou. Zpravidla to funguje tak, že se ocitnete v neznámém terénu a s mapou v ruce obíháte vyznačená kontrolní stanoviště. Pořadí kontrol je obvykle stanovené, existují ale i typy závodů, kde si jej volíte sami. Že se neztratíte, to zajistí kromě mapy buzola a vaše zajisté skvělé (nebo alespoň zlepšující se) orientační schopnosti.

Velkou devizou orientačního běhu je, že zapomenete na práci, všechny stresy a starosti. Jinak by to ani nešlo, kromě nohou totiž musíte používat i mozek, a to bez čisté hlavy nejde. Proto pokud při klasickém běhu nemůžete vypnout, zkuste orienťák. Nebojte se ani, pokud o něm nic nevíte, každoročně začínají desítky běžců a nemusíte hned na ostré závody.

Věděli jste, že...

Orientační běh byl v Čechách původně neběžecká disciplína? Jako první jej u nás představili turisté po návratu ze Skandinávie a drobně jej upravili. Posléze pravidla přizpůsobili zpět severskému pojetí a dnes se ničím neliší.

 


Disciplíny orientačního běhu



Odvětví orientačního běhu – klasická trať, krátká trať a sprint
Zdroj: Pixabay


Základní disciplíny orientačního běhu jsou tři – klasická trať, krátká trať a sprint. Kromě individuálních disciplín se můžete věnovat i týmové štafetě, která délkou většinou odpovídá krátké trati. Existují dokonce i závody na časový limit (scorelauf), kde máte za úkol v daném čase oběhnout co nejvíce kontrol.

Kratší závody se odehrávají také ve městech a parcích. Protipólem jsou ultra disciplíny jako horský orientační běh a rogaining. A závodem pro fajnšmekry jsou noční orienťáky.

Která trať láká vás?


Klasická trať neboli long


Klasická trať je nejstarší a nejváženější disciplínou orientačního běhu. Naběháte okolo 15 až 20 km a ty nejlepší běžce potkáte v cíli za zhruba 90 minut. V závodě narazíte na řadu výzev v podobě strmých seběhů a výběhů či nerovného terénu plného bažin a kamení. Není se co divit, že z orienťáků se rekrutují skvělí ultramaratonci, kteří to čistokrevným běžcům často nandají právě v náročných sebězích.


Krátká trať neboli middle


Tady už ti nejlepší běhají okolo 35 minut a délka závodu se pohybuje v rozmezí 5 až 8 km. Oproti klasické trati jsou kontroly lépe schované a neobejdete se bez přesnějšího mapování. Fintou pořadatelů je také umísťovat kontroly do hustého a zdánlivě neproniknutelného lesa.


Sprint


Sprint je svižná trať, která je velice atraktivní pro diváky. Terén bývá jednodušší než v delších disciplínách a ti nejlepší běhají i tempem 3 min./km. Časy vítězů se pohybují okolo 12 minut. Po celou dobu se závodníci musí maximálně soustředit, rychle rozhodovat a neztratí se ani atletický trénink zaměřený na rychlost.


Rogaining a horský orientační běh


Horský orientační běh a rogaining
Zdroj: Unsplash


Rogaining a horský orienťák jsou atraktivní disciplíny, které přesouvají dějiště závodů do hor. Horský orientační běh se odehrává ve dvojicích, kontroly mají dle typu závodu pevně stanovené nebo volné pořadí, a vzdušnou čarou je mezi nimi vzdálenost i 30 km. Zpravidla se jedná o vícedenní závody.

Oproti tomu u rogainingu je klíčovým faktorem časový limit (obvykle 6, 12 nebo 24 h), a za tu dobu musíte posbírat co nejvíce kontrol v libovolném pořadí. Opět se jedná o týmový závod.

Rogaining je super zábava pro celou rodinu

Chcete si užít čas s rodinou nebo kamarády v přírodě a zažít trochu toho závodního vzrušení? Tak se přihlaste na některý z 6h rogainingových závodů. V této kategorii potkáte spoustu turistů a závod můžete absolvovat i s dětmi.

Vyzkoušet můžete tyto závody:

Tip: Lákají vás kromě orienťáku i klasické běžecké závodyPak mrkněte na přehled nekomerčních malých závodů a bonusové tipy na pivní běhy 


Mapy na orientační běh. Obavy stranou, to dáte


Čím se liší orienťák od klasického běhu hned na první pohled? Ti borci běhají s mapou. Hodně podrobnou mapou. Ještě k tomu v nezvyklých barvách. Zkrátka nic, s čím se setkáte na Googlu či na Mapách.cz. Mapu navíc obdržíte až na startu, není tedy šance něco nastudovat dopředu.

Pozor, ať kontroly nepřeběhnete

První, co by vás na mapě mělo zajímat, je měřítko. Například 1 : 5 000 znamená, že 1 cm na mapě ve skutečnosti odpovídá 50 m. Jinak se může stát, že budete rázem třeba o kilometr dál a kontrolu přeběhnete.


Značky na mapách pro orientační běh


Mrkněte na video, jak vzniká orienťácká mapa. Značky a barvy představíme v textu hned pod ním, s překladem anglických titulků si tedy nemusíte lámat hlavu.

 


I barvy vám pomohou odhadnout terén – les hledejte pod bílou a s tím, jak houstne, bude zelený, a to až po tmavě zelený a neprůchodný tzv. hustník. Dívejte se také na hustotu čar, čím blíže budou, tím hůře se vám terénem poběží.

Pokud byste pod zelenou čekali i louky a pastviny, budete překvapení, jsou žluté až světle hnědé. Šedá pak značí budovy a modrá naštěstí vodní toky.

Vyznáte se ve značkách?
 

  • terénní tvary (vrstevnice, rýhy, jámy, kupky aj.) – hnědá
  • skalní útvary a balvany – šedá
  • vodní plochy – modrá
  • louky, paseky – světle hnědá, žlutá
  • hustý les a podrost – zelená
  • umělé objekty – černá

 


Trénink na orientační běh. Jen s běháním nevystačíte


Trénink na orientační běh
Zdroj: Unsplash

 

Orienťák se vám líbí, ale nevíte odkud začít?


V čem se liší trénink na orientační běh od klasického běžeckého


Čistokrevný běžec zahájí v zimě objemovou přípravu (= dlouhé běhy při nízké tepové frekvence tak, aby si běžec vybudoval či vylepšil základní kondici), a poté zdokonaluje své slabé stránky a vylepšuje ty silné – například techniku, rychlost či vytrvalost. Orienťák to má trochu těžší. Fyzičku musí budovat také, nevyhne se ale ani mapovým tréninkům. Ne vždy lze však mapovat za domem. Tudíž ho čekají dva typy tréninků.

Běhat tedy můžete, jak jste zvyklí, pomůže však, když budete běžecký trénink směřovat více do terénu, zapojíte seběhy, intervaly či fartlek. Čím těžší terén, tím lépe pro vás.

Co na orienťák potřebuju?


Když to vezmeme pěkně od podlahy, tedy od bot, své nové INOV-8 nechte doma a raději sáhněte po těch rozdrbaných teniskách vzadu v botníku. To samé platí u oblečení – berte na sebe jen to, co můžete zničit, na první tréninky to stačí.

Jakmile orientačnímu běhu propadnete, pořídíte si funkční a prodyšné oblečení a zainvestujete do speciálních bot, kterým se říká orientky. Pak už potřebujete jen mapu, buzolu a v případě účasti na závodech i čip.

Co však udělá v závodě ten největší rozdíl, je orientace v terénu – a té je třeba jít naproti a zařadit také mapové tréninky. Udělejte si tedy volné nedělní odpoledne, stáhněte některou z map na orientační sporty a vyrazte do terénu. Skvělým řešením jsou také Areály pevných kontrol, kde si orienťák vyzkoušíte nanečisto.


Trénink orientačního běhu usnadní Areály pevných kontrol


Pokud se vám nechce na organizovaný trénink a je pro vás obtížné si mapový trénink vymyslet sami, poohlédněte se po tzv. Areálech pevných kontrol.

V mapce, která se vám otevřela, jednoduše kliknete na areál, který máte nejblíže, a mapu si buď rovnou stáhnete nebo zakoupíte na místě (většinou v infocentrech či hospodách u startu). V areálu jsou nastálo umístěné kontroly, které máte na mapě zaznačené, včetně trasy – a každý trénink je vlastně závodem nanečisto.


První závody. Nebudu se motat mezi profíky?


V Čechách je přes 200 závodů v orientačním běhu ročně a všechny oficiální naleznete v systému ORIS. Působí trochu nepřehledně, ale nebojte... Vás budou zatím zajímat oblastní závody a úplně ideálně tratě označené "P" jako příchozí. Tam si zaběhnete skvělý závod, beze strachu, že budete o úroveň jinde než ostatní. Příhlásíte se buď přímo v ORISu nebo na kontaktním emailu.

Termínovka závodů v orientačním běhu v roce 2019 a 2020


Přidejte se do oddílu. Zlepšíte se a poznáte fajn lidi


Orienťák je společenský sport a ve skupině si jej užijete o to více. Kluby jsou navíc po celé republice. Do oddílu orientačního běhu se přidejte také, pokud máte ambice, zlepšíte se a otevřou se vám dveře k oficiálním závodům.

Kde vás vezmou do party?
 

Vyhledejte nejbližší oddíly v místě vašeho bydliště.

 

E-book zdarma: 42 vesnických závodů + 5 pivních běhů


Orientační běh si užijí výkonnostní běžci i rodiny


Orienťák spojuje radost z běhu přírodou s precizní orientací, a díky náročnému terénu vede k lepší běžecké technice. Zároveň je to sport pro každého – a není výjimkou, že orienťák běhá celá rodina. Vyzkoušíte jej také?

Chci si přečíst také o půlmaratonuZajímá mě svět běžeckých závodů

Pročtěte si nejobsáhlejší seriál o běžeckých závodech na českém trhu. Nejenže zjistíte vše o půlmaratonu, maratonu či dokonce ultramaratonu, ale posvítili jsme si také na disciplíny jako orientační běh, týmové štafety Vltava Run a Labe Run či běhání se psem. V článcích canicross a dogtrekking se například dozvíte, o kolik vás pes při běhu zrychlí. Že chcete přidat do běhu více vzrušení? Pak vás zaujmou OCR závody jako Spartan Race, Gladiator Race, Predator Race či Heroes Race. Pojďte si užít závodní atmosféru!

Další články