OCR závody. Vojenský dril s kořeny až v antice


Jestli vás vyděsí špína za nehty a to, že na značkových botách budete mít zablácené všechny tři proužky, čtěte dál jen na vlastní nebezpečí. Dneska si totiž povíme o OCR závodech. Pokud ale milujete nové výzvy, adrenalin – a překážka v cestě je pro vás možností vyrůst, od článku se neodtrhnete.

Nesnáším špínu, bahno, plazit se dobrovolně pod ostnatým drátem mi přijde jako s prominutím pitomost.

Zuzana Kocumová, mistryně světa v závodu Spartan Race (před svým prvním závodem)


Co chci o OCR závodech vědět
 

E-book zdarma: 42 vesnických závodů + 5 pivních běhů


Co jsou OCR závody? Výzva pro ty, co na sobě chtějí makat

 

Co jsou to OCR závody.

Při OCR závodech kombinujete běh rozličným terénem s překonáváním překážek. Těšte se na plazení v blátě, přelézání zdí, zvedání a tahání těžkých předmětů, šplh, brodění se, plavání... Prostě čekejte vše a do toho naberte fyzičku, ať můžete mezi jednotlivými překážkami utíkat naplno.

 

 

Věděli jste, že?

Zkratka OCR znamená „obstacle course racing". Hezky česky můžeme říkat „překážkové závody". Termín vznikl po první světové válce v americké armádě.


Krátký výlet do historie


Byť se o překážkových závodech poslední dobou hodně mluví a snad každý slyšel o Spartan Race, nejsou ničím novým pod sluncem. Když budete chvíli googlit, zjistíte, že tyhle závody imitují vojenský výcvik – a právě army závody patřily mezi ty, které se jako první otevřely veřejnosti.

Když však zapátráte více, zjistíte, že počátky OCR závodů sahají až do antiky, kdy byly součástí původních Olympijských her. Dokonce ani tehdejší překážky se příliš nelišily – a Spartan nebo Gladiator Race se netají inspirací právě u antických herodesů.

V novodobé historii pak za oficiální počátek OCR závodů považujeme rok 1987, kdy vznikl závod Tough Guy. Opravdový boom však začal až po roce 2010, kdy odstartoval Spartan Race a Tough Mudder.


Specifika tréninkové přípravy na OCR závody



Trénink na OCR závody.


Co udělá běžec, když se přihlásí na překážkový závod? Běhá. Pak přijde na OCR závod a zjistí, že běžeckou formu nezužitkuje tak, jak čekal. Neopakujte jeho chyby a přečtětě si tipy, jak trénovat.

5 tipů, jak se na překážkové závody připravit

  • Běh je základním stavebním kamenem tréninku. Běhejte však v terénu a zařaďte i tréninky se zátěží.
  • Trénujte výběhy a seběhy kopců. Téměř každý OCR závod obsahuje svah s pořádným sklonem.
  • Posilujte horní polovinu těla. Řada fitness center dokonce pořádá speciální kruhové tréninky.
  • Seznamte se s typy překážek, které vás v závodě čekají. Na co můžete, trénujte.
  • Buďte připraveni, že ne vše se v závodě povede podle očekávání. Závody vás prověří i psychicky.
     

Nejlepší OCR závody v ČR. Na který se vydáte vy?


Termínovka extrémních překážkových závodů je pestrá. Běžet můžete v zimě, v létě, ve dne, v noci, u vás v kraji i na druhém konci republiky. Které závodní seriály patří mezi ty nejlepší, nejzábavnější a nejvyhlášenější?

 

Tip: Lákají vás kromě OCR i klasické běžecké závodyPak mrkněte na přehled nekomerčních malých závodů a bonusové tipy na pivní běhy 


Spartan Race
 


Co si představíte, když se řekne Spartan Race? Pokud bláto a angličáky, nebudete daleko od pravdy. Spartan Race je však mnohem více – je OCR závodem, který vás dostane z komfortní zóny, a ještě za to budete rádi. Je závodem, u kterého se skvěle pobavíte. Překonávat budete, kromě bahna, ostnaté dráty, zdi, oheň, budete lézt po laně a spoustu dalšího. Spartan se navíc hodí pro celou rodinu, díky dětským tratím se ho mohou účastnit úplně všichni.

Po celém světě naleznete 130+ závodů a tři základní tratě – Spartan Sprint (5+ km/20+ překážek), Spartan Super (13+ km, 25+ překážek) a Spartan Beast (20+ km, 30+ překážek).

 

Přejít na aktuální termínovku OCR závodů a extrémních závodů.

Přejít na web závodu Spartan Race.


Gladiator Race
 


I tahle závodní série je bahnivá, skvělá a přináší adrenalinové zážitky. Těšit se navíc můžete na originální překážky, na kterých si pořadatelé dávají opravdu záležet. Co takhle šplh na laně, tažení pneumatik vodou nebo přítahy po dřevěné plošině? Před každý závodem pořadatelé seznam překážek zveřejní, a třeba vás budou čekat nějaké úplně nové.

První Gladiator Race se konal už v roce 2014 a díky silnému pořadateli, kterým je Sportivisio, se brzy vyšvihl mezi špičku OCR závodů. Proslýchá se, že za poslední roky Gladiator přitvrdil – zhodnocení, zda je lehčí nebo těžší než Spartan, necháme na vás.

 

Přejít na aktuální termínovku OCR závodů a extrémních závodů.

Přejít na web závodu Gladiator Race.


Predator Race
 


Predator Race je seriál OCR závodů, který slibuje alespoň 20 překážek na trati. Pro začátečníky se hodí 5km Predator Dril s 20+ překážkami. Pokud už máte něco za sebou, přihlaste se na 10km Predator Brutal s 25+ překážkami nebo dokonce 15km Predator Masakr s 30+ překážkami.

A proč něco takového vůbec absolvovat? Predator Race patří mezi TOP závodní seriály, a kromě drilu slibuje skvělou atmosféru a také posouvání vlastních limitů. Závody se odehrávají ve všech ročních obdobích a provedou vás pěknými místy. Oblíbené jsou zejména zimní závody na sněhu.

 

Přejít na aktuální termínovku OCR závodů a extrémních závodů.

Přejít na web závodu Predator Race.


Army Run
 


Jak se asi připravují vojáci České republiky... To zjistíte v unikátním OCR závodě Army Run. Překážkové dráhy totiž patří do výcviku každého vojáka a za tímhle závodem stojí přímo zástupci naší armády. A pokud chcete zjistit, co vás čeká ještě před závodem, můžete se přidat na některý z tréninků.

V září 2019 však bohužel došlo k odložení plánovaného závodu na pražském Vítkově a osud seriálu je aktuálně nejasný.

Přejít na aktuální termínovku OCR závodů a extrémních závodů.


Heroes Race
 


Heroes Race patří mezi silově nejnáročnější OCR závody u nás. Přihlásit se můžete jako jednotlivec i jako tým, a to na 7km trasu se 30 překážkami nebo na13km trasu se 40 překážkami. Součástí jsou také dětské závody. Závody se zpravidla odehrávají na začátku léta a v zimě.

Seriál patří mezi OCR závody, které neusínají na vavřínech, pořadatelé na sobě pracují a každý rok posouvají nejen limity závodníků, ale i ty svoje.

 

Přejít na aktuální termínovku OCR závodů a extrémních závodů.

Přejít na web závodu Heroes Race.

 

E-book zdarma: 42 vesnických závodů + 5 pivních běhů


OCR závody jsou silně návykovou záležitostí


Obliba OCR závodů roste raketovým tempem. Přináší do běhu kapku hravosti, a přestože většinou netoužíme být vojákem z povolání – na jeden den košile rádi odhodíme a dáme si do těla.

Za závody navíc nemusíte daleko, v ČR je spousta skvělých seriálů. Ať už závodíte, abyste zhubli, něco dokázali, měli společný koníček s partnerem nebo jste závislí na adrenalinu, extrémní překážkové závody si užijete.

 

Chci si přečíst také o orienťákuZajímá mě svět běžeckých závodů

Pročtěte si nejobsáhlejší seriál o běžeckých závodech na českém trhu. Nejenže zjistíte vše o půlmaratonu, maratonu či dokonce ultramaratonu, ale posvítili jsme si také na disciplíny jako orientační běh, týmové štafety Vltava Run a Labe Run či běhání se psem. V článcích canicross a dogtrekking se například dozvíte, o kolik vás pes při běhu zrychlí. Že chcete přidat do běhu více vzrušení? Pak vás zaujmou OCR závody jako Spartan Race, Gladiator Race, Predator Race či Heroes Race. Pojďte si užít závodní atmosféru!

Další články