Nejlepší pláštěnka na kolo?

Je nejdražší pláštěnka nejvíce odolná vůči dešti? Jakou pláštěnku potřebuji do nečekané přeháňky?
Jaký musí být vodní sloupec? Podle čeho si mám vybrat?


Jako experti s cyklistickým oblečením nabízíme několik modelů pláštěnek na kolo. Každá pláštěnka má jiné využití a jiného zákazníka. Pojďme se na rozdíly podívat společně.

 


Jak vybrat cyklistickou pláštěnku?


Nejdůležitější vlastnosti cyklopláštěnky

 

 



Sbalitelnost

Návlek na špičku boty

Pláštěnka patří mezi doplňkové záložní oblečení, do těžko předvídatelného počasí.
Obvykle ji vozíme v zadní kapse cyklistických dresů a chceme, aby byla co nejskladnější a nejlehčí.
Šikovné pláštěnky se vejdou do dlaně a váží kolem pouhých 150 gramů.

Fajn je přepravní kapsička, která může být všitá na vnitřní straně pláštěnky. Jiné modely skládají pláštěnku naruby a přímo do její zadní kapsy.

 


Střih

Pokud nejezdíte na kole holandského stylu, tak jste pravděpodobně předklonění dopředu. Ruce jsou protaženy a záda nakloněna vpřed. Cyklopláštěnka, stejně jako ostatní cyklooblečení, je střihově přizpůsobena prodlouženými rukávy a prodlouženým zádovým dílem.

Voda odstřikující od zadního kola dopadá často i na vaše zadní partie, které cyklopláštěnka umí chránit.


pozice cyklisty


Prodyšnost

Výrobci membrán a textilií se předhání ve vysokých hodnotách prodyšnosti. Hodnota udává, kolik gramů páry se může odpařit přes metr čtvereční látky za 24 hodin.

Pro představu uveďme pár orientačních hodnot.
Při chůzi tělo produkuje 10 000 g/m2/24 hod (10 litrů za 24 hodin), při běhu 25 000 g/m2/24 hod a při extrémní fyzické námaze až 35 000 g/m2/24 hod.

prodysnost

Ve světě ultralehkých pláštěnek jsou obvyklé hodnoty 1.000 - 20.000 g/m2/24 hod. Často se jedná o 2 nebo 2,5–vrstvé lamináty, kde není membrána příliš chráněna a proto musí být silnější než u prémiových horolezeckých bund typu hardshell. Je tedy složitější zajistit vysokou prodyšnost.



Nutno dodat, že každý výrobce má jinou metodiku měření prodyšnosti a že za vyšší hodnoty se připlácí.

Pokud v pláštěnkách trávíte více hodin, volte vždy model s přirozenými ventilačními otvory.



Ventilace je okamžitá a vždy efektivnější než sebelepší membrána, která je zjednodušeně řečeno "igelitem mezi Vašim tělem a okolím". Mezi nejspolehlivější patří odvětraná záda.

 

Na co si dát pozor?

Odvětrání v podpaží nebo na rukávech nedoporučujeme. Při větším dešti jsou to kritická místa, kudy zatéká dovnitř. 
Zároveň nedoporučujeme levné pláštěnky z PVC materiálů, které jsou zcela neprodyšné.

 



Nepromokavost

Je schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Vždy se udává v milimetrech a čím je číslo vyšší, tím je materiál odolnější. U cyklistické pláštěnky je kladen důraz na hladký, nenasákavý povrch. Kapka vody snadno sklouzne po povrchu bundy.

Bunda nenasakuje vodu, nezvyšuje svoji váhu jako 3–vrstvé lamináty (např. zimní softshellové bundy). Kapka působí minimálním tlakem a hodnota nepromokavosti 1 000 - 5 000 mm je pro cyklistickou pláštěnku úplně dostačující .

Pokud vozíte těžký cyklobatoh nebo brašnu s nářadím na zádech :-), vzniká v zatížených místech větší tlak a potřebujete nepromokavost s hodnotou vodního sloupce nad 5 000 mm.

Podlepené švy na pláštěnce

Nepromokavost je podmíněna i švy, které musí být v ideálním případě podlepené. Dalším místem, kudy může snadno vniknout voda, jsou zipy.

 



Bezpečnost v provozu

Jezdíte do práce v každém počasí a potřebujete být vidět všemi kolemjedoucími? Pro Vás se hodí větrovky v reflexních barvách opatřené reflexními prvky.



Zipy

Nepromokavé zipy

Nepromokavé zipy poznáte podle sotva viditelných zoubků v gumovém nánosu. Pokud není zip nepromokavý, je často dostačující jeho spodní podložení.

Překrytí zipu u krku

U krku potřebujete zakončení zipu s překrytím. Zvlášť při vlhku je kůže zranitelnější a citlivější proti oděru.

 

 



Důležité detaily

Pro mobil nebo klíče se hodí náprsní nebo zadní kapsa. Milovníci hudby uvítají vnitřní otvor pro vyvedení kabelu od mp3 přehrávače v kapse.
Manžety na rukávech se suchým zipem se hodí při stažení rukávů kolem rukavic nebo naopak pro zvýšení ventilace.

 

 

 


Jak vybrat pláštěnku na kolo?

 


Pláštěnka jako ochrana proti nečekanému dešti

Na kole jezdíte hlavně za suchého počasí, ale občas sprchne nečekaně. Potřebujete pláštěnku s nejmenšími rozměry a váhou, dobře sbalitelnou. Doporučujeme cyklopláštěnku Crotone.
Pokud nutně potřebujete podlepené švy, reflexní barvu do silničního provozu nebo kapsu na zádech - sáhněte po pláštěnce Tellico.


Pláštěnka jako izolant do chladu

Málo se o tom mluví, ale všechno cyklistické oblečení je konstruováno na rychlý odvod potu od těla. Předpokládá se, že budete "dupat do pedálů" a prohřejete se v každé situaci.

Stačí však dlouhé sjezdy z kopců, nepříjemný vítr, pomalejší tempo, jízda stinným údolím, podél potoka nebo v lese.  Teplota může být nižší o více než 10 stupňů Celsia a pláštěnka je ideální izolant, který udrží vaši tělesnou teplotu.
Vhodné jsou ultralehké modely pláštěnek Crotone, Tellico, Protect nebo Cloud.

Crotone - pláštěnka do deště a do chladu


Pláštěnka na celodenní jízdu v dešti


Jezdíte dlouhé celodenní výlety. Chystáte se do Skotska, Dánska nebo Holandska, kde jsou jemné vytrvalé deštíky na denním pořádku a často tam fouká?

Tak tady je všechno jinak. Potřebujete pláštěnku, která má konstrukci 2,5 vrstvou. Z vnitřní strany je dotykově příjemnější a nelepí se na tělo. Kapsy a reflexní prvky jsou základní výbavou.
(dříve model Ohio a Hudson, aktuálně vyprodáno)

 


Všechny pláštěnky



FAQ – časté otázky

 

Co znamená DWR?
DWR Durable watter repelent

DWR coating (anglická zkratka pro Durable water repellent).
Jedná se o povrchovou úpravu tkaniny pro snížení nasákavosti vlákna ve vlhkém prostředí (déšť, mlha a mrholení). Pro zachování a obnovení její vlastnosti je třeba používat neagresivní prací prostředky určené pro funkční textilie.

Pro posílení voděodolnosti doporučujeme příležitostný nástřik voděodolným sprejem.

Vrstvy nepromokavých pláštěnek a konstrukce

Některé pláštěnky jsou jednovrstvé opatřené nepromokavou povrchovou úpravou. Ale většinu pláštěnek si představte jako sendvič z textilních vrstev.

Vnější strana je nejčastěji z polyesteru nebo nylonu s povrchovou úpravou DWR. Uprostřed je nepromokavá prodyšná membrána nebo povlak. A vnitřní vrstva je podšívka dotýkající se vaší pokožky a ta může mít různá provedení.

 

Vrsty pláštěnek

 

 

zdroj: Pertex.com

1 vrstvá konstrukce

 

Jedná se o těsný úplet, který je opatřen PU- ochrannou vrstvou. Tato konstrukce není membránová a nedosahuje vysokých hodnot prodyšnosti. Její výhodou je však velmi nízká váha, skladnost a dostatečná nepromokavost.

2 vrstvá konstrukce

U dvouvrstvého konstrukčního textilního sendviče je vnější tkanina laminována na nepromokavou prodyšnou membránu nebo povlak, takže působí jako jedna vrstva.

2,5 vrstvá konstrukce

Jak může bunda mít poloviční vrstvu látky? No, ve skutečnosti to není látka. V 2,5-vrstvové konstrukci je vnější tkanina laminována na nepromokavou prodyšnou membránu (stejně jako dvouvrstvá konstrukce). Poté se na vnitřní stranu membrány nanese tenký povlak se zvýšeným potiskem - tvoří poloviční vrstvu, takže se vaše pokožka nedotkne přímo membrány.

3 vrstvá konstrukce

Matoucí je, že u třívrstvé bundy máte pocit, že je vyrobena pouze z jedné vrstvy. Je to proto, že všechny tři vrstvy jsou spojeny dohromady: vnější látka, membrána a vnitřní vložka jsou laminovány, takže působí jako jeden kus látky.
Tato technologie je nejdražší a umí být nejprodyšnější. Membrána může být tenčí, protože je z obou stran chráněna dalšími vrstvami. Jsou odolnější a obvykle prodyšnější než jiné typy konstrukce.


Na Rogelli.cz si vyberete pláštěnku na kolo s možností vrátit ji zpět ZDARMA až 100 dnů od nákupu. V klidu si ji vyzvedněte na jednom z tisíců výdejních míst a vyzkoušejte v pohodlí domova.

Zajímá vás více? Ozvěte se na [email protected]

Všechny pláštěnky

 

Další články