Multifunkční hodinky

Parťák pro běh, turistiku a další sporty

Baví vás vícero sportů a chcete si všechny aktivity pečlivě měřit? Pouvažujte o sportovních multifunkčních hodinkách. Co všechno dovedou?

Jestli jste sportovní nadšenci, tak buď máte, nebo uvažujete o nějakých sportovních hodinkách. Na trhu jsou hodinky s různým zaměřením. Od běžeckých speciálek po chytré fitness hodinky.

Zvláštní kategorií jsou multifunkční hodinky (setkáte se také s označením multisportovní hodinky), které spojují funkce do jednoho “strojku”. S multifunkčními hodinkami díky nim dosáhnout lepších výsledků a parádně se namotivovat, ať už se jdete jenom proběhnout, skočíte do bazénu, nebo závodíte v rogainingu na 24 hodin.

 

Podle čeho vybrat multifunkční hodinky

Pokud se poohlížíte po multifunkčních hodinkách, ujasněte si, jaké sporty provozujete. Většina hodinek nabízí přednastavené režimy na desítky sportů s možností nastavit si vlastní. Funkcí je v nich tolik, že předem nevíte, kdy se vám můžou hodit.

Jako aktivní nadšenci nejspíš děláte několik sportů. Nikdy nevíte, kdy vás osloví něco nového. Když máte na ruce multifunkční hodinky, jste absolutně  svobodní. Rozhodnete se přidat triatlon? Multifunkčníhodinky to zvládnou. Nebo chcete vyšplhat na šestitisícovku? Pro multifunkční hodinky taky žádný problém.

Dalším důležitým parametrem při výběru multifunkčních hodinek je značka. Mezi top výrobce multifunkčních hodinek se řadí Suunto, Garmin, Polar a TomTom.

Multifunkční hodinky se vyplatí i kvůli jednomu sportu

Jsem běžec a zaměřuju se na ultratraily a rogaining na 24 hodin. Klasické hodinky na běh tipu Garmin Forerunner mi nestačí. Žádné z nich nedokáží přesně trackovat více než 10 hodin, obvykle nemají barometr, který pomáhá měřit přesněji nadmořskou výšku…

A kdo ví, kam mě sportovní choutky dál zanesou. Mám na ruce sportovní multifunkční hodinky Suunto Ambit3 Peak, takže mě to vůbec netrápí.

 

Výdrž baterie = alfa a omega multifunkčních hodinek

Čím víc funkcí, tím vyšší spotřeba baterie. Proto se při výběru multifunkčních hodinek zaměřte na výdrž. Počítejte ale s tím, že větší baterie se projeví také v rozměrech hodinek, což může někomu vadit.

Pozor: Multifunkční hodinky můžou mít stejné funkce, ale liší se baterií

Typickým příkladem je série multifunkčních hodinek Ambit3. Modely Run, Sport, Peak a Vertical mají téměř identické funkce. Jenže modely Peak a Vertical jsou vybavené dvojnásobně větší baterií a jsou tedy rozměrnější. Více vydrží, váží víc a jsou dražší. Zvažte, jestli takovou výdrž baterie u multifukčních hodinek vůbec potřebujete.

Kvalitní baterie se ale vždycky hodí. Multifunkční hodinky vás nezradí, i když trávíte několik dní v horách.

Multifunkční hodinky jsou smart podle toho, jak chytré je chcete mít

Značky multifunkčních hodinek Suunto, Garmin, Polar a TomTom u některých modelů kombinují smart funkce. Už starší modely jako třeba Garmin Fenix 2 či Suunto Ambit3 lze spárovat s mobilním telefonem a nainstalovat si některé užitečné aplikace.

Modernější modely multifunkčních hodinek, například Garmin Fenix 5 či Suunto Spartan Ultra, jsou ještě chytřejší a mají pokročilejší funkce – dotykový barevný displej, efektivní propojení se sportovními aplikacemi Strava, TrainingPeaks, MapMyFitness a dalšími.

Míra chytrosti se projevuje také na spotřebě baterie, což byste měli při výběru také zohlednit.

Funkce, kterými jiné sportovní hodinky neoplývají

Do menších hodinek se toho tolik nevejde. Protože jsou multifunkční hodinky rozměrově větší, nabídnou vám speciální funkce jako kompas, barometr, teploměr, sledování východu a západu slunce, možnost navigace a další.
To z multifunkčních hodinek dělá více než hodinky – malý odolný počítač, který je skutečným pomocníkem při sportu, výletech i v krizových situacích.

Top 3 modely multifunkčních hodinek podle značek

Recenze multifukčních hodinek Garmin Fenix 5S

 

 

Multifunkční hodinky Garmin Fenix 5S na Heuréce

 

Recenze multifukčních hodinek Suunto Spartan Trainer Wrist

 

 

Multifunkční hodinky Suunto Spartan Trainer Wrist na Heuréce

 

Recenze multifukčních hodinek Polar M430

 

 

Multifunkční hodinky Polar M430 na Heuréce

 

Jestli hledáte sportovní hodinky, které mají desítky sportovních režimů, speciální funkce a nejlepší výdrž baterie, sáhněte po multifunkčních hodinkách.

Omrkněte také další články o sportovních hodinkách

 

Uvažujete o nákupu sportovních hodinek nebo sporttesteru? Přemýšlíte, jaké jsou pro vás nejlepší sportovní hodinky? Jestli sportovní hodinky Garmin nebo sportovní hodinky Suunto? Nebo jsou pro vás nejlepší fitness hodinky či běžecké hodinky
Při výběru je třeba si dát pozor na to, abyste vybrali typ, který vyhoví vašim potřebám – multifunkční hodinky, chytré hodinky, sportovní hodinky na kolo, hodinky na běh, fitness hodinky nebo hodinky na plavání. Nezapomeňte, že v mnoha případech je důležité mít hodinky s GPS. Ať už jde o fitness hodinky s GPS nebo hodinky na běhání s GPS. S našimi tipy a radami si při výběru sportovních hodinek hravě poradíte.

Další články