Mazání běžek krok za krokem. Jak namazat běžky jako profík?

Ježdění na běžkách není jen o správné technice jízdy. Aby běžky krásně jely a my si jízdu z kopce i do kopce parádně užili, je potřeba běžky dobře ošetřit vosky. Při správném mazání běžek se skluznice nezadrhávají a nelepí na sebe sníh. Jak namazat běžky, jakými vosky, v jakých místech a kolik vrstev vosků? Poradíme v tomto článku, který věnujeme výhradně mazání běžek. 

 

Nejpoužívanější vosky na běžky

Co se v článku dočtete?
Jak na mazání běžek krok za krokem

 

  1. Proč je mazání běžek důležité
  2. Výjimky, kdy nepotřebujeme stoupací vosky
  3. Kam nanášíme stoupací vosky
  4. Jak namazat běžky tuhým voskem
  5. Jak namazat běžky klistrem
  6. Base vosky na běžky
  7. Co dělat, když nemáte žehličku na běžky
  8. Jak a podle čeho zvolit stoupací vosk
  9. Základní barvy stoupacích vosků
  10. Skluzné vosky na běžky
  11. Jak čistit běžky od vosků

 

Proč je mazání běžek důležité?
Stoupací vs. skluzné vosky

 

Aby běžky správně jely, je potřeba je mazat, slyšeli jste možná už tisíckrát. No jo, ale proč? Říkáte si, možná. Copak běžky nepojedou samy od sebe i bez vosků? 

Nejprve tedy krátce o tom, jak běžky fungují. Každá běžka má skluznici, kterou si můžeme pro lepší představivost pomyslně rozdělit na tři části. Přední část u špičky, středovou část a zadní část u paty. Přední a zadní část skluznice označujeme jako skluzné části, jelikož slouží ke skluzu běžky. Středová část běžky se nazývá jako oblast mazací komory, která se maže stoupacími vosky. 

Návlek na špičku boty

A jak to funguje při běžkování? Středovou část běžky pomocí naší hmotnosti prošlápneme a tím pádem zatížíme. Díky stoupacím voskům následně dochází k zabrždění běžkyodrazu směrem vpřed. Pokud bychom stoupací vosky nenanesli, nebo je nanesli špatně, běžka by nám prokluzovala a neodrazila by se. 

Mazací komora tedy jednoduše řečeno slouží k zabrždění a následnému pohybu běžkaře směrem vpřed. O tom, jak správně určit délku mazací komory, bude ještě řeč v další části článku.

 

Existují výjimky, kdy nepotřebujeme stoupací vosky?
Šupiny a mohérové pásy

 

Ano, existují. Oblast mazací komory není potřeba mazat vosky v případě, pokud máte běžky se šupinami nebo běžky skin. V obou případech se v oblasti mazací komory nachází mechanismus, který běžky zabrzdí při odrazu a de facto dělá práci namísto stoupacích vosků. 

Běžky se šupinami

Návlek na špičku boty

Běžky se šupinami se někdy označují také jako běžky s lisovaným protismykem. Jedná se o vyfrézované či vylisované výstupky, které na pohled skutečně připomínají kapří šupiny a jsou umístěné v oblasti mazací komory. Můžete se setkat také s označením gripy, multigripy či no wax. Tyto výstupky běžky zabrzdí při odrazu a umožní plynulý pohyb vpřed i bez mazání běžek stoupacími vosky.  

Nevýhodou šupin ale je, že šupiny běžkaře lehce zpomalují při sjezdech. Na druhou stranu je ale možné běžky se šupinami nazout i ve stopě, aniž byste museli řešit mazání běžek. Šupiny nevoskujeme stoupacími vosky. Na běžky se šupinami používáme jen skluzné vosky, o kterých ještě bude řeč. 

 

Běžky skin

Návlek na špičku boty

Běžky skin jsou moderním a v současné době populárním řešením, jak se vyhnout mazání běžek v oblasti stoupací komory. Ve středové části běžky se nacházejí mohérové pásy neboli mohérové protismyky. Jedná se o pruhy látky, která na omak připomíná zvířecí srst a podobně také funguje. Představte si to podobně, jako když hladíte kočku.

Po směru srsti to jde snadno, v opačném směru se ale srst vzpříčí. Mohérové pásy umožňují plynulý pohyb vpřed. Při zabrždění mazací komory se mohérová vsadka vzpříčí a umožní běžkaři krásný odraz. Mohérové pásy vydrží zhruba 150 běžkařských dní a stejně jako šupiny se nemažou stoupacími vosky. U běžek skin se mažou jen skluzné části. Zda budete chtít běžky mazat, či ne, je dobré zvážit už při výběru běžek. 

Přečtu si, jak a podle čeho vybrat běžky

 

Kam nanášíme stoupací vosky
Jak určit délku mazací komory

 

Jak už bylo řečeno, tak stoupací vosky nanášíme do středové oblasti běžky neboli do oblasti mazací komory. Ideální délka mazací zóny je 50–65 cm a délku mazací zóny si musíme nechat změřit. Nejlépe v odborném servisu nebo přímo v obchodě, kde běžky pořizujeme. Na změření mazací oblasti je potřeba speciální měřicí zařízení. Oblast mazání stoupacími vosky se určuje na základě hmotnosti lyžaře a tvrdosti běžky

Pokud bychom se pokoušeli určit délku mazací komory sami a udělali jsme to špatně, běžka by nemusela fungovat správně. Pokud bychom mazací komoru vytyčili příliš dlouhou, běžka by nejela ve skluzu. A pokud bychom mazací zónu naopak určili příliš krátkou, trápili bychom se s každým pohybem, protože lyže by se dostatečně neodrazila. 

Mazací komora se většinou nachází pod vázáním. Čím schopnější lyžař je, tím je střed stoupací komory blíž špičce vázání. 

 

Papírkový test

Pokud se cítíte, že to zvládnete, můžete délku mazací komory určit sami. Pomůže vám tzv. papírkový test. Postavte se na běžky na dokonalou rovinu a zavolejte na pomoc někoho dalšího. Na běžkách musí stát člověk, který na nich bude jezdit (kvůli konkrétní hmotnosti běžkaře při zatížení běžek). Připravte si papír ve formátu A4 a poproste pomocníka, ať jej posunuje pod lyží.

Vyzkoušejte zatížení obou lyží a pravé i levé lyže zvlášť. Sledujte rozsah tlaku na papíře a nesmývatelným černým fixem rozsah pohybu vyznačte na běžku. 

 

Stoupací vosky na běžky

Jak namazat běžky stoupacím voskem
Mazání běžek tuhými vosky

 

Nyní už víme, jaká je délka mazací komory na našich běžkách. Právě na tuto předem vyznačenou oblast mazací komory budeme nanášet před běžkováním stoupací vosky. Můžeme používat jak tuhé stoupací vosky, tak klistry (tekuté, nejčastěji gelové vosky). Kromě vosku budeme potřebovat další vybavení na mazání běžek. Jaký je tedy přesný postup mazání běžek tuhými stoupacími vosky? 

 

Návlek na špičku boty

1. Běžku nejprve vyčistíme od starých vosků. Použijeme škrabku na vosk, pomocí které starý vosk stáhneme ze skluznice dolů. Poté na skluznici naneseme smývač na vosky a postupujeme podle návodu. Většinou výrobce doporučuje nechat smývač na běžce působit zhruba 1 až 2 minuty a poté dosucha otřít hadříkem nebo speciální čisticí utěrkou na běžky

 

Návlek na špičku boty

2. Oblast mazací komory si ohraničíme papírovou lepicí páskou, například takovou, jakou používáme při malování interiéru. Vezmeme si na pomoc smirkový papír (o zrnitosti 100 až 150) a celou oblast mazací komory si lehce zdrsníme. Smirkujeme podélně oběma směry. Netlačíme příliš. Aby se nám se smirkovým papírem lépe pracovalo, můžeme ho obalit přes dřevěný špalíček. Jakmile máme hotovo, stoupací komoru včetně žlábku pečlivě očistíme od zbytků smirkového papíru. 

 

Návlek na špičku boty

3. Nyní přichází čas na mazání běžek stoupacím voskem, který vybíráme podle venkovní teploty a kvality sněhu. O tom, jak vybírat vosk podle počasí, ještě budeme mluvit v další části článku. Na lyži naneseme dávku tuhého vosku po celé délce mazací komory. Nevynecháváme žádná místa. 

 

Návlek na špičku boty

4. Nyní si tuhý vosk zažehlíme. Žehličku na běžky si rozehřejeme a nastavíme na teplotu 110 stupňů. Vosk zažehlíme pečlivě po celé délce mazací komory. Necháme dostatečně zaschnout, minimálně 10 minut

 

Návlek na špičku boty

5. Zaschlý tuhý vosk si nyní zakorkujeme. Vezmeme si kousek korku na mazání běžek a zaschlý vosk si pomocí korku srovnáme. Korkování neodbýváme, poctivě rozkorkovaná vrstva by na skluznici měla být téměř neviditelná. Nyní je čas celý postup mazání běžek zopakovat. Nebojíme se vrstvit a nanášíme tuhé vosky klidně až 5 krát. Vždy opakujeme korkování. Lepší je mazat více tenčích vrstev než jednu silnou

 

Návlek na špičku boty

6. Nakonec si vyčistíme žlábek (čárka uprostřed běžky) od přebytečného vosku. Nejlépe se nám při mazání běžek bude pracovat, pokud si běžky položíme na kozu neboli stolici na mazání běžek. Máme hotovo a můžeme vyrazit do stopy. Podle potřeby můžeme mazání běžek ještě zopakovat přímo ve stopě. Před jízdou nezapomeneme odstranit papírové pásky

 

Při mazání běžek venku můžeme v zimě pořádně promrznout. Zejména v minusových teplotách oceníme teplé kalhoty na běžky. Pod ty si můžeme obléct funkční prádlo na běžky. V běžkování totiž podobně jako při běhání platí, že je dobré jednotlivé vrstvy oblečení vrstvit. Na podvlékací tričko si můžeme při nižších teplotách obléct mikinu na běžky. Při nižších teplotách kolem 0 °C nám bude stačit lehká větrovka na běžky. Běžkování nás zahřeje dost. 

 

Jak namazat běžky stoupacím voskem
Mazání běžek klistrem (tekutým voskem)

 

Návlek na špičku boty

Klistry jsou tekuté vosky, které se používají při specifickém počasí a kvalitě sněhu, např. pokud je sníh přemrzlý, hrubozrnný, špinavý nebo starý. Kvůli své lepivosti napatří klistry mezi příliš oblíbené vosky. Pracovat s nimi je o něco složitější než práce s tuhými vosky a mazání běžek klistry vyžaduje cvik. Před nanášením je nutné klistr rozehřát (na tekutou formu). K tomu se vám bude hodit fén. Kvůli lepivosti je dobré běžky umýt od klistru ihned po běžkování, ještě než běžky naložíte do auta nebo uložíte do vaku. 

Tip z praxe
: Pokud se vám nechce lyže umývat venku hned po tréninku, zkuste na ulepené části přilepit obyčejný toaletní papír. Nalepí se na klistr a můžete pak klistr vyčistit až v teple domova, aniž byste od něj měli celý vak. Navíc se pak klistr z lyže i lépe odstraňuje.

Pokud se vám přeci jen stane, že si kvůli klistru zalepíte oblečení, vyčistěte oděv opatrně pomocí smývače. Poté oblečení vyperte s ohledem na jeho funkčnost a materiál.

Přečtu si, jak prát funkční oblečení

 

Jak na mazání běžek klistrem?

  1. Oblast stoupací komory si vyčistíme od starých vosků. Ohraničíme papírovou páskou a skluznici zdrsníme smirkovým papírem
  2. Klistr si rozehřejeme na tekutou konzistenci, například pomocí fénu a poté tečkováním nebo čárkováním nanášíme rovnoměrně na oblast mazací komory. Stejně tak je možné klistr nejprve nanést a poté rozehřát fénem přímo na skluznici. Pokud nám klistr stéká, je nahřátý příliš. 
  3. Klistr na skluznici rozetřeme palcem, dlaní nebo plastovou škrabkou. Snažíme se vytvořit rovnoměrnou vrstvu.
  4. Stoupací klistr nanášíme pouze v jedné, relativně bohaté vrstvě. Nejprve můžeme nanést základní vosk nebo klistry mezi sebou míchat
  5. Nakonec vyčistíme žlábek běžky, např. škrabkou nebo rohem korku. Běžky necháme před jízdou vymrznout venku, aby klistr zaschnul a nelepil. Odstraníme papírové pásky a můžeme vyrazit do stopy. 

 

Proč nejsou klistry oblíbené?

Klistry poměrně dost lepí a zejména začátečník může být po mazání běžek zalepený od hlavy k patě. Do kufříku s vosky se proto vyplatí zabalit smývač vosků na ruce. Někteří také doporučují smývat klistr z rukou obyčejnou indulonou. 

 

Base vosky 
Základní podkladová vrstva

 

V obchodech se v posledních letech můžete setkat také s tzv. base vosky, v originále base wax. Jedná se o vosky, které se používají jako první vrstva pod vrstvu tuhých vosků či klistrů. Base vosky si můžeme představit jako spojnici mezi skluznicí běžky a tuhým voskem. Kromě toho, že nám base vosky ušetří jednu vrstvu mazání běžek, zajistí delší výdrž vosků na skluznici.

Base vosky se proto hodí zejména na závodění nebo na celodenní pobyt ve stopě, kdy chceme eliminovat neustálé přemazávání běžek ve stopě. Base vosky seženeme jak v tuhé, tak v tekuté konzistenci

Pokud budete běžky přemazávat ve stopě, nejspíš pořádně promrznete. Budou se vám proto hodit pořádné rukavice na běžky. Poradíme vám, jak vybrat ty správné, které vás udrží v teple celý den. 

Jak vybrat zimní rukavice

 

 

Jak namazat běžky base voskem?

Návlek na špičku boty

Nejprve ze skluznic odstraníme staré vosky na běžky. Mazací komoru si označíme pomocí papírové pásky a zdrsníme smirkovým papírem. Nyní si na čistou skluznici naneseme středně silnou vrstvu base vosku.

Zažehlíme na teplotu 110 stupňů. Necháme 10 až 15 minut vychladnout a přebytečný vosk zakorkujeme. Skluznice by měla být hladká. Nyní je běžka připravená na další vrstvu tuhého vosku či klistru, který nanášíme obvyklým způsobem.

 

Co dělat, když nemáte žehličku na běžky?

V návodu, jak namazat běžky stoupacími vosky, uvádíme, že základní vrstvu base vosku či jiného vosku byste měli vždy zažehlit. Co když jste ale rekreační lyžaři a do žehličky na běžky se vám nechce investovat? Nebo nemáte na horách přístup k elektřině a zásuvce, kam můžete žehličku zapojit? 

Žehlička na běžky má pro běžkaře výhody, umožňuje totiž snadné a rychlé mazání běžek. Jde to ale i bez ní. Pokud ji nemáte, stačí vosk na běžky pečlivě zakorkovat do hladké vrstvy. 

 

Žehličky na vosky

Jak a podle čeho zvolit stoupací vosk?
Kvalita sněhu a venkovní teplota 

 

Návlek na špičku boty

Vosky na běžky se označují podle barev. Nikoliv proto, aby vám barva vosku ladila k běžkám, ale abyste snadno a rychle odlišili, jaký vosk na běžky zvolit. Vosky na běžky volíme vždy podle teploty sněhu a venkovní teploty vzduchu. Kvalitu sněhu zjednodušeně řečeno dělíme na dva typy sněhu. Prvním z nich je čerstvý sníh, který může mít podobu prašanu nebo může být lehce přemrzlý. Druhým typem sněhu je starý sníh, tzv. firn nebo těžký mokrý sníh. 

Venkovní teplotu snadno zjistíme pohledem na teploměr. V zásadě rozlišujeme teploty nad 0 °C, teploty kolem 0 °C, teploty do mínus 10 °C a teploty do mínus 20 °C. Posouzením venkovní teploty a kvality sněhu zvolíme vhodný vosk pro mazání běžek.

 

5 základních barev stoupacích vosků
Modrá, červená nebo zelená?

 

ŽLUTÝ VOSK NA BĚŽKY – Žlutá barva vosku se hodí pro teplé jarní počasí s teplotou nad 0 °C. Žlutý vosk se někdy může barevně prolínat s druhým červeným voskem. Někteří výrobci nabízejí například žluto-červené vosky na běžky vhodné pro plusové teploty. 

ČERVENÝ VOSK NA BĚŽKY – Červený vosk patří mezi základní vosky na běžky a hodí se pro teplotu kolem 0 °C nebo mírně nad nulou. Právě teplota kolem 0 °C patří mezi nejobávanější teploty pro běžkaře. Je to tím, že sníh začíná měnit skupenství na zmrzlou vodu a je velmi obtížné určit, jak namazat běžky. 

FIALOVÝ VOSK NA BĚŽKY – Fialový vosk na běžky je určený pro lehké minusové teploty. Někdy se může zaměňovat s modrým voskem.

MODRÝ VOSK NA BĚŽKY – Modrý vosk patří, podobně jako červený vosk, mezi základní výbavu každého běžkaře, který maže stoupacími vosky. Používá se pro minusové teploty, zhruba do –7 °C až –10 °C podle konkrétního výrobce. Mezi oblíbené vosky patří modrý vosk extra

ZELENÝ VOSK NA BĚŽKY – Po zeleném vosku na běžky sáhněte, pokud je venku méně než –10 °C

 

Klistry na běžky se označují barevně podobně jako tuhé vosky na běžky. Nejlepší je koupit vosky na běžky od jednoho výrobce a řídit se při mazání běžek přehlednou tabulkou, kterou má většinou každý výrobce zpracovanou.

Pokud jste běžkař začátečník a s mazáním běžek teprve začínáte, pořiďte si nejprve základní tuhý červený vosk a základní tuhý modrý vosk. Červený vosk používejte pro plusové a nulové teploty a modrý vosk aplikujte při minusových teplotách.

 

 

Sady vosků na běžky

Skluzné vosky na běžky
Jak a kam je nanášet

 

Skluzné vosky na běžky nanášíme na přední a zadní část skluznice běžky. Skluzné vosky se používají z důvodu, že skluznice běžky má tendence vysychat. Proto je vhodné ji dodáním vhodného vosku namastit, aby plynule jela a dlouho vydržela. 

Můžeme se setkat s několika typy skluzných vosků. Jedním z nich je obyčejný parafín, který se do skluznice zažehluje pomocí žehličky. Dalším typem je skluzný vosk ve spreji, který se na skluznici jednoduše nasprejuje. Dále se můžeme setkat se skluznými vosky v tubě nebo s pastou, která se na skluznici natírá. 

Návlek na špičku boty

Pokud používáme žehličku na běžky, pak je nejjednodušší pracovat s tuhými parafíny a při zažehlování stoupacích vosků zažehlit do skluznice zároveň i parafín. Pokud žehličku na běžky nemáme a skluznici pouze korkujeme, pak je pro nás nejlepší koupit si skluzné vosky ve spreji nebo v tubě, které pouze překorkujeme. Parafínem skluznice napouštíme zhruba po každých 50 ujetých kilometrech nebo v případě, že černá grafitová skluznice začne bělat. To je známka jejího vysychání. Vysušenou skluznici bychom měli napustit skluzným voskem co nejdříve.  

 

Parafín se nanáší dvojím způsobem

Buď jej na skluznou část lyže nakápáváme, nebo natíráme. V obou případech se parafín nesmí dostat na mazací komoru, nedržel by pak na ní stoupací vosk. Nakápává se tak, že se parafín přiloží přímo na žehličku a její spodní roh směruje na skluznici. Jakmile se parafín rozpustí, pak z žehličky tímto rohem odkápává přímo na skluznici. Vzniklé tečky následně rozžehlíme pomalým tahem.

Druhý způsob je ten, že vezmeme parafín do ruky, žehličku do druhé a parafínem se dotkneme teplé části žehličky. Ihned parafín přesuneme nad lyži a voskujeme podobně jako tuhými vosky. Na lyži zůstává nanesená tenká vrstva parafínu, kterou je následně potřeba zažehlit. Zažehluje se na teplotu, kterou výrobce parafínu udává na svém balení.

Jakmile máme skluznici napuštěnou skluzným voskem, tak ji necháme cca 10 minut vychladnout. Poté je nutné parafín z běžky odstranit. A to ještě před běžkováním. Vezmeme škrabku a postupně všechen nanesený parafín ze skluznice seškrábeme.

Pro dokonalý skluz by měla být skluznice krásně čistá a lesklá. Na čištění běžek můžete používat také různé druhy nylonových, kovových či rotačních kartáčů s různým průměrem štětin i různou velikostí. Čím větší plocha kartáče, tím snadnější péče o běžky. Kartáče zajistí dokonalejší odstranění i těch nejmenších zbytků parafínu.

Jedno upozornění na závěr: Parafín ani skluznice se nesmí přepálit. Poznáte to většinou tak, že se parafín za žehličkou pěkně rozpouští, ale nesmí se z něj kouřit.

 

 

Skluzné vosky – parafíny

Jak čistit běžky od vosků
Pomocí škrabky a smývačů

 

Abychom mohli mazání běžek provádět opakovaně, je potřeba se starých vosků na skluznici vždy zbavit. Nejlépe ihned po tréninku. Čím déle budou vosky na běžkách zasychat, tím může být následné odstranění vosků složitější. Navíc pokud používáte klistry a ze skluznic je nesmyjete, může vás potrápit ulepený vak na běžky, auto a podobně. 

Návlek na špičku boty

Jak tedy čistit skluznice běžek? Nejprve starý vosk odstraňte ze skluznice pomocí škrabky. Postupujte v jednom směru, dokud nebude skluznice čistá. Poté na oblast stoupací komory naneste smývač, nechte působit 1 minutu a setřete. Skluzné části běžek ošetřujete speciálními smývači určené na skluzné části běžek

 

 

 

Nejen při čištění běžek, ale i při běžkování se můžete pořádně zapotit. Přečtěte si, jaké doplňky stravy zařadit do stravy, aby vám energie vydržela i na 50 kilometrový okruh na běžkách.

 

Jaké doplňky stravy pro sportovce konzumovat

 

Blog Rogelli
Pro radost z pohybu

 

Každý měsíc pro vás připravujeme zajímavé články z oblasti cyklistiky, běhání i běžkování. Pokud patříte mezi milovníky běhání, přečtěte si například rozhovor s Milošem Škorpilem. Zakladatelem Běžecké školy a autorem mnoha knih o běhání. A pokud rádi jezdíte na kole, mohl by se vám hodit článek o tom, jak vybrat bundu na kolo

Rozhovor s Milošem Škorpilem Tipy, jak vybrat bundu na kolo 

Další články