Laktát – sportovcův kamarád nebo nepřítel?

Laktát je spojený s bolestí a ztuhlostí svalů při intenzivním sportovním výkonu. Jak laktát doopravdy působí na tělo? Proč a jak ho využít ve svůj prospěch? 

Uf. Tak teď jste to přepálili. Nohy pálí, svaly tuhnou a nechce se vám udělat ani krok. Zase ten laktát! Počkat. Laktát není ten zlej. Pojďte si o něm nejdříve zjistit více informací… 

 

laktat

 

Co je to laktát?
Jak poznat přemíru laktátu v těle?

 

Laktát je sůl kyseliny mléčné, která vzniká ve svalech po náročném anaerobním cvičení – aktivita bez dostatečného okysličování svalů. Nadměrnou tvorbu laktátu v těle poznáte především při sprintech, intervalech, při rychlejším běhu nebo třeba při výjezdu prudkého kopce na kole. 

Tyto druhy vysoce intenzivního výkonu tělo energeticky kryje hlavně ze sacharidů, které jednoduše spaluje. Uložený glykogen (tzv. živočišný škrob) se odbourává na glukózu a pak na laktát. 

 

Jaký je rozdíl mezi laktátem a kyselinou mléčnou?
Laktát jako zdroj energie pro svaly

 

Laktát a kyselina mléčná se často zaměňují. Nebo se tyto dvě sloučeniny považují za to samé. 

Kyselina mléčná je ve spojení s bolestmi svalů tak trochu špatně pochopená. Při anaerobním cvičení totiž v těle nevzniká kyselina mléčná, ale laktát. Oba termíny jsou tak často používané ve stejném významu proto, abychom věděli, o čem je řeč. 

Taky se nejen mezi běžci šíří mylná domněnka, že laktát je odpadní produkt. Laktát je ale naopak důležitý zdroj paliva pro tvorbu anaerobní energie, jehož zásadní podíl se mění zpět na glukózu a glykogen – látky, které jsou důležité pro další výrobu energie. 

Záleží tak na každém běžci, jak si dokáže s laktátem poradit. Trénovaní jedinci ho dokážou lépe zpracovat a využít z něj více energie. Méně trénovaným naopak přináší typické ztuhnutí svalů a únavu. 

Rozdíl mezi laktátem a kyselinou mléčnou je v chemickém složení. Laktát je kyselina mléčná ochuzená o jeden proton. Kyselina mléčná se tedy po zbavení protonu stává laktátem. Laktát je tedy báze kyseliny mléčné, která vzniká při anaerobní glykolýze. 

 

Laktát funguje jako sebeobrana 
Využijte laktát ve svůj prospěch

 

Většina běžců má tvorbu laktátu v těle spojenou s bolestí a ztuhlostí svalů. Jenže podle vědeckých článků tomu tak není. Produkce laktátu při extrémní námaze má za následek pocit pálení ve svalech, která funguje jako sebeobrana těla proti přetrénování a zranění

Když zvolníte, kyslík se uvolní a laktát se mění zpátky na sloučeniny, které organismus snadno zpracuje. 

 

Proč se laktátu (ne)bát? 

Chudák laktát si nese stigma. Jakmile to s tréninkem trochu přepísknete nebo třeba při výběhu přijde prudký kopec, ztuhnout vám svaly a už to není takové potěšení. A kdo je na vině? Laktát? 

Laktát v tom má samozřejmě “prsty”. Když jdete trochu za hranu, tělo se musí nějak bránit – nemůže vás nechat jít přes limit, aby si ublížilo. Proto vám dá produkcí laktátu jasně najevo, že byste měli něco dělat. Buď zpomalit, zastavit nebo víc trénovat, abyste z laktátu dokázali získat další energii a spálit ji. Takže až zase jednou vytuhnete, buďte rádi, že ten laktát máte. 

 

Je laktát pro tělo škodlivý?
Laktát je přirozený a neškodný

 

Zvýšení koncentrace laktátu v reakci na nadměrnou zátěž je zcela přirozené, dočasné a neškodné. Organismus si dokáže přesně říct, kdy už toho má dost. A jak už jsme popsali výše, vysoká koncentrace laktátu v těle vás donutí přibrzdit. 

 

Jak se poprat s nadměrným hromaděním laktátu?
Trénujte a laktát nebude problém

 

Proti hromadění laktátu ve svalech lze bojovat velmi efektivně. Máte několik možností. 

  • Zpomalte nebo zastavte, až se tělo vrátí do normálu.
  • Dostatečně regenerujte. Nesnažte se tělo přechytračit nadměrným tréninkem, nebo vám to vrátí i s úroky.
  • Zlepšete tréninkovou kapacitu.

Tipy na anaerobní cvičení, která vám pomohou lépe odbourávat laktát

 

S laktátem mi pomáhá intervalový trénink 

S laktátem si hlavu nelámu. Je tady a bude se mnou vždycky. Je jenom na mně, jak si laktát pustím k tělu. Když buším kopec a cítím, že už jsem trochu za hranou, tak zpomalím. Ale každým tréninkem je to lepší a lepší… 

Každým intervalovým tréninkem posouvám laktátový práh (mez, při které dokážu efektivně odbourávat laktát). Někdy je to sice dřina. Ale když si pak dám nějaký dlouhý horský výběh, mnohem jednodušeji si poradím i s ledajakým záludným kopcem. 


Další zajímavé tipy nejen pro pokročilé běžce
 

Další články