Jak si vybrat membránovou bundu na kolo?

V čem je hlavní rozdíl mezi cyklistickou a outdoorovou bundou?

Ve střihu. Střih cyklistické bundy je přizpůsoben jízdě na kole tak, aby nic nepřekáželo bezpečné a svižné jízdě. Boční kapsy jsou nahrazeny velkou zádovou kapsou.
Délka předního dílu je zkrácena, zatímco zadní díl je prodloužený, aby při předklonu na kole bezpečně zakryl záda. Rukávy jsou prodlouženy tak, aby při předklonu k řídítkům pohodlně zakrývaly zápěstní klouby a chránily je tak před prochladnutím.

Silnou nebo slabou bundu?

Zjednodušeně řečeno výkonový jezdec bude potřebovat slabší a prodyšnější oblečení. Turista potřebuje pocit ochrany před chladem, který nalezne v silnějším, hřejivějším modelu bundy, který vytváří ochranný izolační obal kolem těla. Proměnných je však více, doporučujeme pročíst si Jak si vybrat oblečení na kolo?.

Jaký vodní sloupec musí bunda mít?

Třeba žádný. Přesto membránové bundy vždy nějakou hodnotu mají - obvykle 1000 až 8000 mm. Rozhodující je Vaše konkrétní situace a kdy budete na kole jezdit. Nezapomínejte, že vysoký vodní sloupec znamená nižší prodyšnost. Chcete se dozvědět více o zaklínadle “vodní sloupec”? Přečtěte si Nevybírejte membránovou bundu podle vodního sloupce!

Co je obzvláště důležité?

Z dlouholetých zkušeností doporučujeme membránové bundy, které jsou složeny z různých materiálů. Na předním dílu a rukávech mají odolnou membránu, která ochrání před největším náporem větru a deště zepředu. V podpaží nebo na zádech mají elastické prodyšné panely, které přirozeně dýchají. Tyto panely neobsahují membránu, která je barierou pro odvod vodních par. Takže pokud se potíte, je prodyšný panel zásadní volbou. Více o prodyšnosti najdete v článku: Je prodyšnost cyklooblečení důležitá?

Proč jsou obrovské rozdíly v cenách bund?

Hlavním důvodem je kvalita použitého materiálu. Především jeho pružnost. Oděruodolnost, složitější panelový střih a designové detaily jako zipy, kapsy, dvojité límce.


Přečetli jste si naše doporučení a přesto si nejste jisti?
Napište nám na info@rogelli.cz a my Vám rádi pomůžeme s výběrem správného oblečení právě pro Vás.

 Rogelli.cz – již 40 let Váš specialista na cyklistické a běžecké oblečení

 

Další články