Jak začít s během?

Možná znáte ten pocit, kdy ráno dobíháte na vlak nebo autobus a cesta, kterou jste ještě nedávno běžně zvládli rychlou chůzí za pár minut, se začne jevit delší než ve skutečnosti je. Chtělo by to začít běhat! Jenže vlastně jak běhat? Nebudu dělat zbytečně haura, mě ten vlak vážně ujel, takže jsem se o to, jak běhat začal zajímat a rád se podělím o své poznatky.

Každý den sleduji svého bývalého spolužáka z gymplu, jak běhá okolo. Jeho se ptát jak běhat nebudu, protože běhá za Duklu a za jeho tempo by se nemusel stydět ani Terminátor. Rozhodl jsem se tedy, že se zeptám jak běhat svojí sportovně zaměřené kamarádky Elišky.

Eliščin manuál jak běhat

,,A chceš běžet maraton nebo půlmaratón?“ V duchu jsem se zasmál: ,, Spíš mi poraď, jak běhat a zlepšit si fyzičku, aby mi ráno neujel vlak.“ Podívala se na mě svýma krásnýma zelenýma očima: ,,Ty seš normálně línej, ale jak běhat tě naučím.“ Pravda bolí - znáte to?!

Domluvili jsme, že se sejdeme v neděli odpoledne a jak běhat si vysvětlíme v praxi. Stála připravená u lesa a byla oblečená ve slušivém běžeckém dresu. Když jsem si uvědomil, co mám na sobě, trochu jsem se zastyděl, ale naštěstí mi nedala nic najevo. ,,Takže jak běhat by tě zajímalo. No první měsíc bys to neměl moc přehánět. Stačí tak jednou týdně a pak budeš přidávat. Druhej měsíc půjdeš dvakrát, třetí třikrát až se dostaneš na čtyřikrát týdně. Nezapomeň občas vypnout. Tělo musí vydechnout.“ Usmál jsem se na ní: ,,To zvládnu.“ Zpražila mě pohledem: ,,Tak chceš vědět, jak běhat nebo ne?“

Cílem není se zničit

Pak pokračovala ve svém manuálu jak běhat několika dalšími dobrými radami. Jednou týdně běhat je prý málo, dvakrát týdně je víceméně udržovací mód a když se běhá třikrát týdně, pak stoupá výkonnost. Jenže jak běhat a kolik? I na to mi Eliška odpověděla. Ze začátku bych to měl prokládat. Pět minut běhu, pět minut chůze a ideální je prý běhat tak dvacet minut denně. Dle Eliščina manuálu jak běhat jsem tedy odstartoval.

Proč mi nakonec ten vlak neujel

Abych to zkrátil. S běháním jsem začal před pár měsíci. Díky  Eliščině vysvětlení jak běhat, jsem se svému novému koníčku začal věnovat. Eliška mě v tom nenechala, takže jsme se začali pravidelně scházet. Začal jsem se na svět trochu víc usmívat. Celkově jsem se zklidnil a Eliška si to myslí také, protože jsme spolu začali nejen běhat ale i chodit. Jen doufám, že se mnou nevyběhne.

Další články