Hallstatt – kouzelné jezero a nejstarší solné doly na světě

Výhled na Hallstatt

Hallstatt – kdo by tuhle vesnici na břehu stejnojmenného jezera neznal? Jeden z nejoblíbenějších turistických cílů v Rakousku dosáhl u asijských návštěvníků takové popularity, že si v Číně postavili věrnou kopii Hallstattu, jen zrcadlově obrácenou.

Většina turistů přijíždí jen na jeden den, kdy si nafotí působivé fotky na Instagram, ale když se rozhodnete zůstat více dnů, vychutnáte si krásné turistické a cyklistické trasy, kde nepotkáte téměř ani nohu. Okolí Hallstattu má navíc důležitý historický význam. Už před 7000 let se zde těžila sůl a těží se dodnes. Vydejte se s námi za krásami Hallstattu, máme tipy na vaši skvělou dovolenou.

 

 

Základní shrnutí – naplánujte si dovolenou v Hallstattu

 

Hallstatt je malá vesnice s méně než 1000 obyvateli na břehu Halštatského jezera v oblasti Solná komora. Leží v nadmořské výšce 500 m n. m.

 • Země: Rakousko
 • Vzdálenost z Prahy: 370 km (čas 4:35)
 • Jazyk: němčina
 • Měna: euro
 • Doklady pro vstup: stačí občanský průkaz

Naplánujte si dovolenou v Rakousku

Čínská kopie Hallstattu byla vystavěná v roce 2012. Po tom, co čínští milionáři zkopírovali již Paříž nebo Florencii, měli zálusk na toto malebné rakouské městečko. Celý projekt probíhal v tajnosti a na to, že si čínští developeři pořizují podrobné fotky a náčrty všech budov, přišla náhodou jedna z hoteliérek.

Kopie Hallstattu stojí v provincii Kuan-tung, což je jedna z nejprůmyslovějších oblastí Číny. Domy kolem centra byly určeny pro milionáře, hned za městem však stojí místo alpských vrcholků sídliště a spíše chudší čtvrť, ke koupi se tak nikdo zvlášť nehrnul. Součástí kopie jsou domy, pivnice, obchody s rakouským zbožím i promenáda podél uměle vytvořeného jezera.

Aktivity v Hallstattu

 •   cykloturistika
 •   pěší turistika
 •   běhání
 •   lyžování
 •   koupání
 •   historie a památky
 •   wellness
 •   pro děti

Hallstatt v zimě

Počasí v Hallstattu a kdy sem vyrazit
Na dovolenou raději mimo sezónu

 

Hallstatt je skutečné kouzelné místo, a tak není divu, že se sem sjíždějí turisté z celého světa. Problémem jsou autobusy asijských turistů, které zaplavují vesnici ve velkém. Proto se Hallstatt rozhodl, že bude příliv autobusů regulovat, a tak by se měla situace postupně vylepšit. Přesto je rozumné vyrazit sem mimo hlavní letní sezónu. Během července a srpna proudí do malinké vesničky i 7000 návštěvníků denně.

Dovolenou v Hallstattu si užijete skvěle v květnu, červnu nebo září a říjnu. V okolí je řada turistických a cyklistických tras, které zejí prázdnotou, protože se všichni mačkají přímo ve vesnici. Pokud sem dorazíte během jara, užijete si ještě hezčí výhledy ozvláštněné sněhovými čepicemi, které budou mít okolní vrcholky.

V zimě je Hallstatt poklidným místem, kam si můžete odskočit na jednodenní výlet například ze sousedního Dachsteinu.

Průměrné teploty v Hallstattu

Average min and max temperatures in Hallstatt, Austria

Turistické informace a slevy

Turistická informační kancelář se nachází na adrese Seestraße 99, Hallstatt. Mimo jiné nabízí komentované prohlídky. Otevírací dobu najdete na webu hallstatt.net.

Přímo do Hallstattu je zakázán vjezd aut. Auto odstavte na jednom z několika parkovišť vzdálených asi 10–15 minut chůze od centra. Parkování je jasně označeno počtem zbývajících míst. Cena za 12 hodin je 9,50 €.

V Hallstattu využijete slevovou kartu Salzkammergut Sommer-Card. Tu zakoupíte za 4,90 €, nebo ji získáte zdarma, když strávíte alespoň 3 noci u jednoho z ubytovatelů, kteří jsou zapojeni v programu. Karta je platná od 1. května do 31. října a získáte s ní až 25% slevu na různé atrakce – například na vstup do solných dolů.

Hallstatt, Rakousko

Výhodné ubytování v Hallstattu a okolí

Ubytování přímo v Hallstattu je velmi drahé. Proto vám dáme tipy i na penziony a hotely v okolí z portálu booking.com.

V hlavní letní sezóně rezervujte ubytování s velkým předstihem, protože přímo v Hallstattu je malá ubytovací kapacita.

Ubytování pro dva (cena za dvoulůžkový pokoj):

Ubytování pro rodinu (cena za 2 dospělé + 2 děti):

Co v Hallstattu nesmíte minout?

 

Vesnice Hallstatt: výlet do daleké historie

Malebná vesnice Hallstatt zapsaná na seznamu UNESCO je unikátní svým umístěním. Starobylé domky porostlé keři a zdobené truhlíky s muškáty se krčí pod skálou, některé z nich jsou postaveny na kůlech zapuštěných v jezeře. Ještě na konci 19. století se sem nedalo dostat jinak než lodí nebo pěšky.

Hallstatt centrum

V okolních solných dolech se těží již po tisíce let bílé zlato a archeologové zde nalezli mnoho koster i artefaktů. Archeologické nálezy v okolí Hallstattu jsou dokonce tak významné, že daly jméno jednomu období.

Tzv. doba hallstattská (800-400 př. n. l.) navazuje na dobu bronzovou.

Některé archeologické nálezy jsou uloženy v městském muzeu. Za návštěvu stojí také místní kostnice, kde se nachází stovky lebek pomalovaných přírodními motivy. Minout byste neměli ani katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, odkud je krásný výhled na panorama vesnice, jezera a okolních hor.

Výlet do nejstaršího solného dolu na světě

Přímo nad Hallstattem můžete navštívit nejstarší solný důl na světě. Na Salzberg vás vyveze lanovka nebo si vyšlápněte cestu pěšky, trvá to asi hodinu. Při prohlídce solných dolů Salzwelten strávíte pod zemí 90 minut a hlavní atrakcí je jízda šedesát metrů dlouhou hornickou skluzavkou. K dispozici je audioprůvodce v češtině.

Solný důl, Hallstatt

Nahoře vás čeká také vyhlídka Skywalk nad Halštatským jezerem.

 

Bližší informace o otevírací době a cenách najdete na im-salzkammergut.at.

Pěšky údolím Echerntal

Údolí Echerntal vás zavede do kouzelné přírody hned vedle Hallstattu. Vedou tu různé stezky, ale nejoblíbenějším cílem je vodopád Waldbachstrub. Z 90 metrů vysoké soutěsky se tříští vodní proud a vytváří nádhernou přírodní podívanou. Z Hallstattu sem dojdete asi za 1,5 hodiny, ale cestu si můžete protáhnout ještě na Gletschergarten. Tady uvidíte unikátní skalní formace, kde v kamenech voda z ledovce vysoustružila hluboké bazénky.

Za vodními radovánkami

V letních měsících se nezdráhejte v Halštatském jezeru vykoupat, podél břehů najdete množství větších či menších pláží. Krásný výhled na Hallstatt si vychutnáte při výletu na parníku po jezeře, nebo si sami vypůjčte loďku nebo šlapadlo. Půjčovna je v Hallstattu a v Obertraun.

Chcete tip na méně turistické místo? Za krásnou vodní plochou můžete uniknout k nedalekému Gosausee. To stojí stranou velkého zájmu turistů, přestože si tu užijete pěší túry i koupání s fascinujícím výhledem na Dachsteinský ledovec. Pláže jsou přírodní a přístupné zdarma.

 

Tipy na cyklotrasy v okolí Hallstattu
Pohodová vyjížďka kolem jezera, nebo celodenní výlet?

 

Pokud si chcete s sebou na dovolenou do Hallstattu přibalit také kola, máme pro vás hned několik tipů na krásné trasy. Okolí Hallstattu je hodně hornaté, a proto jsou trasy spíš náročnější.

Kolem Halštatského jezera

kolo  střední  29,4 km 3:07 h 571 m 576 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Projeďte si okruh kolem celého Halštatského jezera, ať zjistíte, která místa jsou nejkrásnější a kde je nejlepší koupání. Cestou budete projíždět městečko Obertraun a zajedete si i do Bad Goisern, kde stojí za návštěvu krásný Kurpark se starými stromy. Trasu si můžete protáhnout ještě do nedalekého lázeňského města Bad Ischl.

Halštatské jezero

K jezeru Gosausee

  těžká  44,6 km 4:59 h 1525 m 1530 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Na této trase si vychutnáte úžasné výhledy na Hallstatt a přilehlé jezero. Pak vás zavede kolem městečka Gosau až k jezeru Vorderer Gosausee. Na jeho hladině se zrcadlí impozantní Dachsteinský masiv. V jezeru se můžete také vykoupat, abyste měli síly na závěrečné stoupání, než se spustíte zpátky do Hallstattu.

Gosausee

Na kole kolem tří jezer

  těžká 62,5 km 5:37 h 1324 m 1313 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Výchozím bodem trasy je Obertraun u Halštatského jezera. Odtud zamíříte na druhé jezero Grundlsee. To je sevřené lesy a impozantními skalními masivy. Pokračujte ještě kousek na sever k Altaussee na úpatí hory Loser. Ve všech jezerech si vychutnáte koupání v čisté vodě, která dosahuje kvality pitné vody.

Altaussee

Tipy na turistické a běžecké trasy

 

Pěšky a přívozem přes jezero

  střední  10,7 km 4:59 h 381 m 381 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Z parkoviště vyrazte do přístavu v Hallstattu, odkud se svezete přívozem na druhý břeh. Sem jezdí i místní, protože je tady vlakové nádraží. Pěšky budete pokračovat kolem jezera přes městečko Obertraun. Cestou se můžete zastavit na koupání.

Přívoz Hallstatt

K solným dolům pěšky

  střední  7 km 2:49 h 390 m 390 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Nechcete utrácet peníze za lanovku? Pak si vyšlápněte na vyhlídku nad jezerem a k solným dolům Salzwelten pěšky. Z parkoviště je to nahoru a zpět 7 kilometrů, takže nic, co by se nedalo zvládnout. Cestou nesmíte minout důležité pamětihodnosti v Hallstattu (kostnici, muzeum, kostel) a pak už pokračujte serpentýnami směrem vzhůru. Nahoru půjdete kolem vodopádu, dolů pak zvolte druhou ze stezek.

Solné doly, Hallstatt

Běh kolem Halštatského jezera

  lehká 23 km 3:00 h 888 m 888 m

Zobrazit trasu a výškový profil na Mapy.cz

 

Zkušení běžci si určitě troufnou i na oběhnutí Halštatského jezera. Na trase se držte co nejblíže jezeru, ať nenabíráte zbytečně další kilometry, i tak je to dobrých 23 km.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Airbnb life in Hallstatt, Austria 🤟🏻 Can we stay here forever? 🌌 📷@bendecocker

Příspěvek sdílený TIMEOUT HOMES (@timeouthomes),

 

Jsou vám tyto výlety málo? Vyrazte do sousedního Dachsteinu, nebo k nedalekému Mondsee, Attersee, nebo Wolfgangsee.

Objevte další destinace v RakouskuKam jinam na dovolenou?

 

 

Chystáte se na dovolenou do Rakouska? Objevte všechny krásné regiony našeho jižního souseda. Na cyklisty a pěší turisty čekají desítky kilometrů tras v Tyrolsku, Korutanech a Zell am See. Je vám to málo? Pak se vydejte napříč Rakouskem po slavné Dunajské cyklostezce. Města Vídeň, Salzburg, Graz a Hallstatt lákají na historické a kulturní památky. Milovníky hor nadchne masiv Dachstein a nejvyšší hora Rakouska Grossglockner. Hledáte ideální místo pro rodinnou dovolenou? Vyrazte k jednomu z nádherných rakouských jezer Wolfgangsee, Achensee, Attersee nebo Mondsee. S našimi tipy si naplánujete nezapomenutelnou dovolenou v Rakousku!

Další články