Troufnete si na Gladiator Race?


Lákají vás OCR závody a chcete podpořit domácí projekt? Pak vás zaujme seriál Gladiator Race, který patří mezi špičku na české scéně. V článku vám tyto závody přiblížíme, seznámíme vás s typy překážek a poradíme také, jak trénovat a na které závody se vydat.

 

E-book zdarma: 42 vesnických závodů + 5 pivních běhů


Co je to Gladiator Race
 

Gladiator Race je úspěšným českým OCR závodemTahle závodní série spatřila světlo světa v roce 2014. Tedy v době, kdy u nás OCR závody teprve začínaly a Spartan Race oslavil první výročí. Za vznikem seriálu stojí pořadatel Sportvisio, kterého možná znáte jako organizátora půlmaratonu a maratonu v Hradci Králové nebo půlmaratonu v Českém ráji.

Gladiator Race zachytil nástup OCR závodů v ČR a těží ze zkušeností úspěšného pořadatele závodů – díky čemuž se dnes můžeme těšit z profesionálně zorganizovaných závodů s řadou originálních překážek.

Úplně první Gladiator se odehrál na motokrosové dráze v Holicích (u Jaroměře), a ihned začal mít pověst nejbahnitějšího překážkového závodu u nás. Holice figurují na termínovce i dnes, pořadatelé doposud nevynechali ani jeden ročník.

Pouze u jednoho závodu však nezůstalo, každoročně naleznete na termínovce více jak 10 závodů. Podíváte se například do Prahy, Brna, Pardubic, Lanškrouna nebo do Milovic či Ostravy.


Dělení závodů Gladiátor Race


V seriálu Gladiátor Race potkáte 6 základních kategorií. Kromě těch nechybí ani dětské závody označené jako Kids.
 

Night Gladiator Race

3km rychlé závody, které se odehrávají v noci za svitu čelovky. Čeká vás více jak 20 překážek.

Run Gladiator Race

4km závody vhodné pro ty, co s překážkovými závody teprve začínají. Těšit se můžete na více jak 20 překážek.

Original Gladiator Race

6km závod s více jak 30 překážkami vás již kompletně prověří. Navíc vás čeká členitý terén.

Max Gladiator Race

12km závod prověří vaši vytrvalost, sílu a psychickou odolnost. Čeká vás přes 40 překážek.

Maximus Gladiator Race

Ultra závod trvá 48 h, měří 21 km a v jeho průběhu překonáte 85 překážek. Dokončí jen ti nejsilnější.


Typy překážek v závodech Gladiator Race


Gladiátor Race se netají inspirací u Spartanu, avšak rozhodně se nejedná o žádnou kopii. Naopak – těšit se můžete na neotřelé a originální překážky. A jaké to jsou?
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#skoc #dotoho #pohlave #jump to #this #week #like #boss @Ab-cont

Příspěvek sdílený GLADIATOR RACE (@gladiatorrace_cz),


4×4

Za tímto názvem se neskrývá matematická hádanka, nýbrž úkol odnést 4 (pro muže) nebo 2 (pro ženy) pneumatiky po vyznačené trase. Pneumatiky můžete nosit takřka libovolným způsobem (kromě koulení), nesmíte však opustit trasu nebo je nějak odhodit.

AB Cont

Překážkou v cestě je kontejner, k jehož překonání vám pomůže provazová síť nebo žebřík. Závodníci si dokonce můžou vzájemně pomáhat.

Aix

Horolezci zajásají, AIX je vlastně boulderovací stěna se značenými chyty. Na překonání máte pouze jeden pokus, a pokud se nezadaří, čeká vás trest.

 

Tip: Lákají vás kromě závodů typu Gladiator i klasické běžecké závodyPak mrkněte na přehled nekomerčních malých závodů a bonusové tipy na pivní běhy 

 

Alpa

Co takhle obejmout sud nebo barel a přenést jej od praporku k praporku? Proč ne. Jen dejte pozor na kutálení, popohazování, nošení na rameni a jiné nepovolené praktiky.

Alpa barely

Kde nejsou sudy, čert nastrčí barely. Cíl je jasný, do každé ruky vezmete jeden barel (povoleno pouze nošení za madla) – a odneste je, kam řekne pořadatel.

Antonie & Ema

Tahle překážka je jakousi kluzkou a strmou lavičkou, kde účelem je, přesunout se přítahy až nahoru. Spoléhat musíte skutečně na sílu paží, zapojovat jiné části těla je zakázáno.

Aquaplanning

Teď se pořádně namočíte. Za úkol máte táhnout na laně 3 (muži) nebo 2 (ženy) pneumatiky, zpravidla vodou. Při překonávání překážky si můžete s ostatními závodníky vypomáhat.

Arm Elevator

Když ještě nebyly výtahy, gladiátoři si museli vystačit se šplhem po laně. A přesně to čeká i vás. Proklepejte ruce a jdeme na to.

Army Dril

Dokážete si představit OCR závod bez bahna? Organizátoři závodu Gladiator Race ne – a proto pro vás přichystali bahnitou trasu plnou podlézání, přelézání a protahování se skulinami.

Atlas Stones

Tady vás čeká těžká betonová koule, kterou musíte přenést po vyznačené trase. A pak ještě zpět. V průběhu plnění úkolu můžete zastavit a odpočinout si.

Překážek je mnohem více

A tohle jsou jen překážky začínající na písmeno A. V závodě Gladiator Race vás však čeká mnohem pestřejší směsice – mrkněte na celý seznam překážek.


Jak na Gladiator Race trénovat
 

Na Gladiator Race trénujte vytrvalost, sílu i hbitost


Abyste závod dokončili s dobrým pocitem, je třeba trénovat vytrvalost, sílu a hbitost zároveň. Většina závodníků, které čeká první Gladiator, některou z těchto složek podcení – a první dojem po závodě bývá ten, že to bylo super, určitě do toho půjdou znovu, ale zvolí cílenější přípravu.

Strečink patří do každého tréninku

Před každým tréninkem se nezapomeňte zahřát a po tréninku se vyklusejte. Zranění předejte také strečink – ten zařaďte před každým tréninkem, jakmile se zahřejete, a také po tréninku. Po ukončení tréninku je ideální půl hodiny počkat a protáhnout se potom.


 Trénink vytrvalosti


Základní vytrvalost získáte dlouhotrvající aktivitou při nízké tepové frekvenci. Pro Gladiator Race je ideální přípravou běh, ale poslouží i veslařský trenažér a trénink můžete prokládat také cyklistikou nebo výšlapy po horách. K silovému tréninku a tréninku hbitosti byste měli přistoupit až poté, co vám nečiní problém běžet pomalým tempem souvisle delší dobu (cca hodinu v kuse).


Trénink síly


V závodě narazíte na překážky, které prověří vaši schopnost ručkovat, přitahovat se a nosit těžká břemena. Základem tréninku jsou pak přítahy na hrazdě. Nikam nespěchejte a soustřeďte se zejména na správnou techniku – ramena dolů, vypnout hrudník, zpevnit břicho, záda a zadek. Kromě shybů trénujte také výdrž ve visu na hrazdě.

Jak ručkovat a ušetřit síly

Zvolte úchop, kdy palce jsou na opačné straně hrazdy než zbytek prstů. Zbytečně se nepřitahujte a nechte ruce natažené. Postupujte pomalu, ale pravidelně a nevyčerpávejte se visem na místě.

Nošení břemen pak nejlépe nasimulujete v posilovně, když do každé ruky uchopíte jeden kotouč od činky – a přenesete je na druhou stranu tělocvičny a zpět


Trénink hbitosti


Na trénink hbitosti je skvělá například horolezecká stěna či boulder. Poslouží také běh v rozmanitém terénu, s technicky náročnými seběhy a kopci. Při běhu se zkuste každých 10 minut zastavit a udělat 15 kliků.

Kondičku zlepšíte také, když do tréninku zařadíte intervaly a běhy v rychlejším tempu.

Přidejte se na organizované tréninky a kempy

Pod hlavičkou Gladiator Race naleznete i pravidelné organizované tréninky, kde procvičíte jak sílu, tak hbitost a fyzičku. Několikrát ročně se odehrávají také tréninkové kempy, díky kterým máte možnost potrénovat přímo v místě závodu.


Kam za závody Gladiator Race v ČR
 

Závody Gladiator Race v ČR


 Jaké závody se v Čechách již tradičně pořádají?

 

E-book zdarma: 42 vesnických závodů + 5 pivních běhů


Gladiator Race je výzvou pro zkušené i zábavou pro rodiny


Závodu Gladiator Race se nemusíte bát. Je závodem, který zvládnou začátečníci, pobaví se u něj celá rodina a na své si přijdou i zkušení závodníci. Navíc se můžete těšit na profesionální organizaci, naprosto originální překážky a kupu závodů po celé republice. Na který se přihlásíte vy?

 

Chci číst více také o orienťákuZajímá mě svět běžeckých závodů

Pročtěte si nejobsáhlejší seriál o běžeckých závodech na českém trhu. Nejenže zjistíte vše o půlmaratonu, maratonu či dokonce ultramaratonu, ale posvítili jsme si také na disciplíny jako orientační běh, týmové štafety Vltava Run a Labe Run či běhání se psem. V článcích canicross a dogtrekking se například dozvíte, o kolik vás pes při běhu zrychlí. Že chcete přidat do běhu více vzrušení? Pak vás zaujmou OCR závody jako Spartan Race, Gladiator Race, Predator Race či Heroes Race. Pojďte si užít závodní atmosféru!

Další články