Nadchněte se pro dogtrekking


Máte pozitivní vztah ke sportu, psa k tomu a baví vás toulat se přírodou? Pak právě pro vás je dogtrekking – vytrvalostní sport se psem. V článku se dozvíte, co přesně dogtrekking je, jaká plemena  se na něj hodí a co pořídit za výbavu. Přihodíme i tipy na závody a poradíme, jak trénovat.


Co chci o dogtrekkingu vědět

 

E-book zdarma: 42 vesnických závodů + 5 pivních běhů


Dogtrekking propojuje dálkovou turistiku a kynologii



Dogtrekking vás se psem sblíží
Zdroj: Pixabay


Dogtrekking je mladou vytrvalostní disciplínou, kde parťákem je váš pes. Trasy se nejčastěji pohybují v délkách okolo 100 km a profíci je zvládnou prakticky celé běžet. Závody jsou značně fyzicky náročné, ale nebojte, většina účastníků je chodí. Pořadatelé vás zpravidla provedou řadou nových míst, projdete se krásnou krajinu, a jak každý závodník potvrdí – upevníte vztah s vaším hafanem.


Jaký je rozdíl mezi dogtrekkingem a canicrossem


Canicross je běh se psem, zatímco dogtrekking se blíží spíše vytrvalostní turistice. Tratě na canicross se nejčastěji pohybují v délkách 4 až 7 km, oproti tomu za dogtrekking lze považovat až závody dlouhé od 80 km.

V canicrossu počítáte každou vteřinu a pes vás svým tahem zrychluje. Oproti tomu na dogtrekku je chlupáč spíše parťákem na cestách, někdy vám tahem pomůže, jindy ťape vedle vás.


Jaká plemena se na dogtrekking hodí


Přestože skvělí vytrvalci mohou být i menšího vzrůstu (a například jezevčíci už pár úspěchů nasbírali), na dogtrekking se nejvíce hodí plemena střední a velká. Odolní a vytrvalí jsou zejména psi jako husky, československý vlčák či malamut. Ještě důležitější, než výběr plemena na dogtrekking je ale to, abyste s pejskem byli sehraná dvojka.

Je tažný pes vždy výhrou?

Tažná plemena mají na dogtrekking bezpochyby vlohy, ale neobejdete se bez precizního výcviku. Tito psi mají tendenci hnát a vláčet vás za sebou, a zkuste si takto absolvovat 100 km! Zkrátka, volte takového psa, se kterým si rozumíte a na trati budete sehraní.


Dogtrekking a výbava. Co skutečně potřebujete


Jakou výbavu potřebujete na dogtrekking
Zdroj: Unsplash


Nejenže na dogtrekking musíte obléci sebe, ale výstroj je třeba pořídit i psovi. Bez čeho se neobejdete?


Co na dogtrekking potřebuje pes


Pravidla říkají, že závod nelze absolvovat se psem na volno, a proto se neobejdete bez vodítka či dokonce postroje – a ideálně pořídíte oboje.

Vodítko můžete nést buď klasicky v ruce nebo jej připnete k bedernímu pásu, a uvolníte tak ruce. Existují i speciální sedáky (podobné těm horolezeckým), které rozloží tlak psa v tahu, ty ale využijete spíše v canicrossových závodech. Kde byste však kompromisy dělat neměli, je výběr postroje pro psa – volte takový, který umožní hafanovi volně dýchat a nebrání mu v pohybu. Oceníte také vodítko s amortizérem, které je odpružené, čímž absorbuje nárazy.

Pozor na sedřené packy

Myslete na packy pejska, mezi časté problémy na trati patří sedřené polštářky. Proto psovi pořiďte botičky alespoň na přední packy. Jak bude chlupáč postupně přivykat zátěži a různým typům povrchů, ochranu pacek bude potřebovat čím dál tím méně. Přesto mějte botky u sebe, mohou se hodit.


Co na dogtrekking potřebujete vy


Kvalitní oblečení vám závod usnadní – oceníte zejména funkční oblečení z rychleschnoucích materiálů. Kromě toho zainvestujte do bot, ještě vhodnější než pohorky jsou běžecké tenisky do terénu. Velikost volte o číslo větší, než je vaše noha, předejdete tak nateklým prstům, modrým nehtům a puchýřům. Pomocníkem na trati, který uleví zejména kolenům, jsou také trekové hole.

S sebou toho však potřebujete mnohem více než oblečení a boty, dogtrekking je sportem v přírodě a na trati se spoléháte jen sami na sebe.


Další povinná výbava


V povinné výbavě je vždy strava pro psa, pitná voda, miska pro psa, mapa dané oblasti, lékárnička a 2 botičky pro psa. Vždy si přečtěte pravidla daného závodu, dle náročnosti podniku může být v povinné výbavě více věcí – například čelovka, spacák, karimatka aj.


Jak se připravit na závod v dogtrekkingu


Dogtrekking a trénink
Zdroj: Pexels


Zmiňovali jsme, že o dogtrekking se jedná, až když délka trasy přesáhne 80 km (= trasa long). Závody se někdy chodí etapově.

Co vás v začátcích potěší, je, že na většině podniků jsou i kratší, tréninkové, trasy – a to mid (cca 40 km), případně i short (cca 20 km). Právě tyto tratě mohou být skvělou přípravou, kde si ozkoušíte závodní prostředí a ověříte, že na dogtrekking jste připravení.


Prochoďte se k závodní formě


Nejlepší přípravou na dogtrekking jsou pravidelné vycházky. Zkuste 1× týdně zařadit 20 km svižnou procházku, a když vám vzdálenost nebude dělat problém, víte, že mid trasu zvládnete. Pokud  máte agilního hafana, možná zjistíte, že s  trasou okolo 40 km nemá nejmenší problém a vy za ním vlajete. Pak je na čase zapracovat na vlastní fyzičce a postupně se s pejskem přesouvat k delším trasám.

Trénink na dogtrekking by měl být různorodý, tak aby psa stále bavil. Objevujte nová místa, někdy ukončete vycházku po hodině, jindy po třech a jako zpestření zařaďte také výlety ve skupině s dalšími psími parťáky.

Na dogtrekky se netrénuje, na dogtrekky se jezdí. (motto dogtrekkařů)

Citát berte s nadsázkou, nedoporučujeme jít na závod v dogtrekkingu bez přípravy. Myšlenka však vychází ze zkušenosti psovodů, kdy zdravý hafan závod většinou bez problémů zvládne, avšak lidé na sobě musí pracovat – a máloco vás výkonnostně posune jako právě absolvovaný závod.


Buďte se psem sehraní


Cenné síly ušetří, když vás pes respektuje, poslouchá a neodbíhá, kam nemá. Ve chvíli, kdy jste sehraná dvojice, máte z dogtrekkingu o to větší radost. Ne každý má však možnost cvičit psa již od štěněte – v tom případě nezoufejte, i pomalými krůčky se dostanete k cíli a každý závod vás ke psovi o něco přiblíží.

 

Tip: Lákají vás kromě dogtrekkingu či canicrossu i klasické běžecké závodyPak mrkněte na přehled nekomerčních malých závodů a bonusové tipy na pivní běhy 


Jak na první závod v dogtrekkingu

 

 


Většina závodů se koná od čtvrtka do neděle. První den probíhá registrace, seznámení s trasou, možnostmi občerstvení na trati a další briefing pořadatelů. Spaní je na vás, účastníci obvykle nocují ve stanu, autě či v chatkách. Start je v pátek ráno a limit na 100 km trasu bývá 48 hodin.

 

Noc tráví většina účastníků ve spacáku na trati, výkonnostní závodníci však nasazují čelovky a běží i přes noc. První závod v dogtrekkingu však není třeba hrotit (a ani ten druhý či padesátý), časový limit je velkorysý a důležité je si závod užít.


Ptejte se zkušenějších


Nejlepší přípravou na první dogtrekk je, když nasajete zkušenosti z první ruky. Nechte si vyprávět historky ze závodů a ponaučte se z nich. Lidé okolo dogtrekkingu jsou přátelští a rádi vám poradí. Třeba vás někdo přibere do party a závod s ním absolvujete bok po boku.


Doplňujte tekutiny


Doplňujte tekutiny – nejen u vás, ale i u hafana. Komfort psa je v dogtrekkingu na prvním místě, proto byste pro něj vždy měli mít dostatek vody a žrádla. Zvláště v letních měsících psům hrozí přehřátí a pravidelná hydratace je důležitá.


Balte chytře


Zvažte, co vše (kromě povinné výbavy) na závod potřebujete. Díky kvalitnímu funkčnímu oblečení ušetříte místo v batohu, a materiály vás navíc ochrání i v horších podmínkách.

Připravte se na déšť

Věci v batohu zabalte do igelitových tašek. V případě nepříznivého počasí nepromoknou.


Nejlepší dogtrekkingové závody v ČR v roce 2019 a 2020


Nejlepší závody v dogtrekkingu v ČR
Zdroj: Pexels


Dogtrekking za pokladem Voka IV. z Holštejna


Přihlásit se můžete na trasy short, mid i long, a všechny vás provedou překrásnou přírodou v oblasti Moravského krasu. Závod navíc spadá do MČR v dogtrekkingu.


Krušnohorský dogtrekking


Závod vás provede nespoutanými Krušnými horami a můžete si vybrat z variant mid a long. Těšit se můžete na oddané pořadatele a rodinnou atmosféru.


Dogtrekking stínem beskydského rysa


Kde jinde si užít skvělý závod než právě v Beskydech. Na trati naleznete minimum asfaltu, zato maximum kopců. Vybírat můžete z tras short, mid a lond. Závod spadá pod MČR v dogtrekkingu.


Fryštácký dogtrekking


Kopce Západních Karpat již tradičně hostí Fryštácký dogtrekking, náročný a překrásný závod, kde naleznete tratě mid a samozřejmě long. I tento závod patří do seriálu MČR v dogtrekkingu.


Tlapka na stezce


Pokud chcete s hafanem poznat Jeseníky, vydejte se na dogtrekk v Klepáčově. Tento závod je posledním ze série MČR, a je jakýmsi zavírákem sezóny. Soutěžit můžete na trasách mid a long.

Zajímají vás i další závody v dogtrekkingu?

Mrkněte na aktuální termínovku v dogtrekkingu.

 

E-book zdarma: 42 vesnických závodů + 5 pivních běhů


Dogtrekking. Sport, který vás přiblíží přírodě


Dogtrekking je unikátním propojením turistiky, vytrvalosti a kynologie. Pokud máte rádi přírodu a chcete poznat psa jako parťáka, je ideálním sportem i pro vás. Jen na vás záleží, zda půjdete do extrémních vzdáleností nebo budete preferovat kratší trasy. Ať tak či tak, dogtrekking se stane láskou na celý život.

 

Chci si přečíst také o canicrossuZajímá mě svět běžeckých závodů

 

 

Pročtěte si nejobsáhlejší seriál o běžeckých závodech na českém trhu. Nejenže zjistíte vše o půlmaratonu, maratonu či dokonce ultramaratonu, ale posvítili jsme si také na disciplíny jako orientační běh, týmové štafety Vltava Run a Labe Run či běhání se psem. V článcích canicross a dogtrekking se například dozvíte, o kolik vás pes při běhu zrychlí. Že chcete přidat do běhu více vzrušení? Pak vás zaujmou OCR závody jako Spartan Race, Gladiator Race, Predator Race či Heroes Race. Pojďte si užít závodní atmosféru!

Další články