Chytré hodinky

Výhody pro sport a běžné používání

Chytré hodinky dokážou spoustu věcí, na které jsou běžné sportovní hodinky krátké. V čem vám pomůžou při sportování? Jaké jsou naopak nevýhody chytrých hodinek?

Nejlepší chytré hodinky podle Heureka.cz

 


Chytré hodinky – počítač na zápěstí

Chytré hodinky

Chytré hodinky jsou "křížencem" sportovních hodinek a chytrých telefonů. Poskytují snadný přístup k aplikacím a data ze senzorů.

Chytré hodinky kromě měření času nabízejí další funkce. Některé samostatně, jiné prostřednictvím chytrého telefonu po spárování.

Dokážou tak přijímat hovory, kontrolovat textové zprávy, zobrazují informace o počasí, mapy…

Chytré hodinky tak v mnoha ohledech smartphony předčí, a proto je můžete klidně nechat ležet doma (pokud se bez nich obejdete).

Zároveň máte na ruce funkce, které vám běžné hodinky nenabídnou – tepová frekvence, sledování spánku, teplota vzduchu, tlak a mnoho dalších.


Chytré hodinky vs. chytré telefony

Mohli byste namítnout, že chytré hodinky nemají smysl, když máte stále k ruce smartphone. Jenže smartphone je primárně určený k telefonování. Jistě, na internetu si stáhnete stovky aplikací zdarma, které se hodí ke sportování.

Zkoušel jsem běhat s telefonem, ale chytré hodinky ho předčily

Když jsem se pustil do skutečného tréninku, potřeboval jsem měřit intervaly. Neměl jsem žádné sportovní hodinky.

Vlastně jsem neměl ani chytrý telefon. Potřeboval jsem ale intervaly nějak měřit. Proto jsem si pořídil smartphone (i kvůli mapám) a nainstaloval si aplikaci na intervaly.

Nejdřív se mi to zdálo fajn. Pak mě ale telefon začal štvát. Měl jsem ho v kapse, a když jsem si chtěl interval zkontrolovat, musel jsem ho vytahovat, zandavat… Otrava. Proto jsem přešel na sportovní hodinky.

S chytrými hodinkami máte zkrátka vše přehledně na ruce. Ať už běžíte, jedete na kole, nebo řídíte auto, je pohodlnější kontrolovat data na hodinkách.

O dalších funkcích chytrých hodinek jsem se zmínil výše – zajímavá je například možnost měření tepové frekvence ze zápěstí bez nutnosti nošení hrudního pásu. Veškerá data o své činnosti (sportovní i běžné) tak máte pohodlně na jednom místě.


Zajímavé funkce chytrých hodinek pro běžné použití

 

Přijímání hovorů: Chytré hodinky umí po spárování s telefonem zobrazovat příchozí hovory a sms.

Oznámení událostí: Připomenutí v kalendáři, e-maily, Facebook… Veškeré notifikace z aplikací, které v chytrém telefonu běžně používáte.

Navigace: Není třeba mít v ruce stále mobilní telefon. Chytré hodinky vám ukážou směr a vzdálenost do cíle.

Nalezení telefonu: Funkce chytrých hodinek, která vás nasměruje k telefonu, pokud zrovna nevíte, kam se poděl.

Bezkontaktní platba: Apple Pay, Android Pay, Garmin Pay… S chytrými hodinkami lze i snadno platit.



Funkce chytrých hodinek pro zdraví a sport

 

Chytré

Spánek a kvalita spánku: Senzory chytrých hodinek (tepová frekvence, akcelerometr) na bázi algoritmů monitorují, jak kvalitně spíte a doporučují lepší řešení.

Měření tepové frekvence: Chytré hodinky obvykle disponují optickým měřičem tepové frekvence, který sleduje tep ze zápěstí. Data z měření tepovky pomáhají při tréninku a při cvičení.

Měření krevního tlaku: Nová funkce chytrých hodinek, poprvé u modelu Omron HeartGuide.

Detekce pádu a tísňové volání: Chytré hodinky Apple Watch na základě dat z akcelerometru a gyroskopu detekují pád a mohou dokonce přivolat pomoc.

SOS: Chytré hodinky na základě měření zjistí, že nereagujete (nehýbete se, nedýcháte) a automaticky přivolají pomoc.

Sportovní funkce: Podobně jako sportovní hodinky mají chytré hodinky přednastavené módy pro různé sporty. Pro plavání, cyklistiku, běhání, posilování, golf, potápění…

Chytré hodinky disponují nepřeberným množstvím funkcí, které jsou přímo jejich součástí. Pokud je to pro vás málo, je tu k ruce chytrý telefon. Po spárování s chytrým telefonem tak získáte ještě víc možností.

Chytré hodinky mají však i svá omezení.



Krátká životnost baterie a zastarávání chytrých hodinek

Používání chytrých hodinek není pouze růžové. Největší nevýhodou je podle mého slabší výdrž baterie. Pokud chytré hodinky používáte naplno celý den, kdy se bluetooth, ani GPS prakticky nezastaví, často musíte dobíjet. Některé vydrží pouze den, dva. 

Oficiální parametry chytrých hodinek klamou

Údaje od výrobců mohou být zavádějící. Když v parametrech najdete, že vydrží 72 hodin, může to být například v nějakém úsporném režimu.

Trendy frčí rychlostí blesku a stejně jako zastarávají telefony, děje se tak i chytrým hodinkám. Počítejte s tím, že i když si koupíte hyper moderní chytré hodinky, za 2 roky už mohou být “out”. Nové technologie se objevují každý rok a chytré hodinky je přebírají.



Chytré hodinky se hodí pro sportování s maximálním využití všech funkcí

Chytré hodinky mají pro sportovce smysl v případě, že potřebuje a chce používat všechny dostupné funkce. Jinak nosí na zápěstí předimenzovaný stroj, který spíš obtěžuje.

Skvělou alternativou jsou sportovní hodinky s chytrými funkcemi. Nabízejí pouze základ, který nejde na úkor baterie a měření (například pouze notifikace hovorů a sms). Nejznámější jsou sportovní hodinky Suunto a sportovní hodinky Garmin.

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch

 

 

Chytré hodinky Samsung Galaxy watch na Heuréce

 

 

 

 

Chytré hodinky Xiaomi Amazfit Bip

 

 

Chytré hodinky Xiaomi Amazfit Bip na Heuréce

 

 

 

 

 

Chytré hodinky Huawei Watch

 

 

Chytré hodinky Huawei Watch na Heuréce

 

 

 

 

Jsou chytré hodinky pro vás?


Prohlédněte si další tipy sportovních hodinek

Porovnat chytré hodinky

Uvažujete o nákupu sportovních hodinek nebo sporttesteru? Přemýšlíte, jaké jsou pro vás nejlepší sportovní hodinky? Jestli sportovní hodinky Garmin nebo sportovní hodinky Suunto? Nebo jsou pro vás nejlepší fitness hodinky či běžecké hodinky
Při výběru je třeba si dát pozor na to, abyste vybrali typ, který vyhoví vašim potřebám – multifunkční hodinky, chytré hodinky, sportovní hodinky na kolo, hodinky na běh, fitness hodinky nebo hodinky na plavání. Nezapomeňte, že v mnoha případech je důležité mít hodinky s GPS. Ať už jde o fitness hodinky s GPS nebo hodinky na běhání s GPS. S našimi tipy a radami si při výběru sportovních hodinek hravě poradíte.

Další články