Canicross. Běhám se psem, běhám rád


Máte doma psa a chcete s ním sportovat? Pak vyzkoušejte canicross, neboli běhání se psem. Pofrčíte s větrem o závod, dostanete se do formy – a zároveň pejska skvěle vycvičíte, pobavíte se a utužíte vzájemný vztah. A že ten váš čtyřnožec není zrovna chrt? To vůbec nevadí, canicross je sport pro všechna plemena a všechny majitele.

V článku se dozvíte, co od canicrossu čekat, jakou výstroj hafan potřebuje a poradíme i se začátky a tréninkem. V závěru přidáme tipy na závody.


Co chci vědět o běhání se psem
 

E-book zdarma: 42 vesnických závodů + 5 pivních běhů


Co je to canicross. Zábava i fyzicky náročný trénink


Canicross je sportem pro všechny psy
Zdroj: Unsplash


Canicross je běh se psem. Chlupáč má na sobě speciální postroj, běží před vámi a vy jej řídíte za pomoci slovních povelů. Když se vám podaří psa správně motivovat a vycvičit, nebude se na vodítku ochomýtat a honit každého motýla, ale bude při canicrossu takzvaně tahat.

Věděli jste, že oproti klasickému běhu vás pes zrychlí až o 1 min/km?

Psi pohyb milují a své nadšení často přenesou na všechny členy rodiny. Dalo by se i říct, že canicross je týmovým sportem, jenže tenhle parťák má čtyři nohy a jeho motivy jsou jiné než ty naše.

Pes běhá, protože pohyb zbožňuje a je vděčný za čas se svými lidmi. Nebude s vámi diskutovat o typu tréninku, ale ani neocení, že jste poskočili ve výkonnostních tabulkách. I přestože můžete mít rozdílné cíle, týmová dynamika tady funguje a canicross je především ohromnou zábavou.

Češi se mohou měřit se světovou špičkou

O popularitě běhání se psem svědčí i výsledky Čechů na evropských a světových šampionátech. Přestože je u nás registrováno jen okolo 400 závodníků, již několikrát jsme se podívali na bednu při mistrovství světa i Evropy. Třeba se zadaří i vám...


Canicross – délka tratí a rychlost běhu


Svou trať si najde každý. Nejčastěji pořádanými závody v canicrossu jsou sprinty v délce 4 až 7 km. Oblibě se však těší také delší závody, a to na 10 až 50 km. U kratších běhů se dostanete i na tempo 3 min/km (= 20 km/hod), u těch delších průměrně na 6 min/km (= 10 km/hod).


Postroj na canicross. Bez čeho se neobejdete


Potřebovat budete sedák na canicross pro vás, postroj pro psa a vodítko s amortizérem. Celý set na canicross se někdy označuje anglickým výrazem harness.

 


Sedák na canicross


Sedák rozkládá tlak, který vytváří pes v tahu. Tak, aby se vám dobře a rychle běželo a nic vás nebolelo. Proto se vyhněte sedákům vysoko v pase, budete se prohýbat v zádech, zkazíte si běžecký styl a bolest na sebe nedá dlouho čekat. Raději si nechte obepnout zadek, jakkoliv divně to zní, je to nejlepší řešení.


Postroj pro psa


Na pohodlí psa záleží i při canicrossu. Oblíbené jsou zejména postroje s krční částí, která tvarem připomíná koňský chomout, ze kterého již vedou jen jednoduché zádové popruhy. Výhodou tohoto typu postroje na canicross je především to, že pejskovi necháte volný hrudník, díky čemuž může dobře dýchat a zároveň mu umožníte zabrat a prodloužit krok.

Mezi nejprodávanější modely patří postroje Freemotion od Non-stop dogwear.

 


Vodítko s amortizérem


Vodítko je při canicrossu spojnicí mezi vámi a psem. Jeho účelem je umožnit psovi tahat a zároveň absorbovat nepříjemné a neustálé nárazy. Dobrou investicí jsou vodítka s gumovými vlákny v celé struktuře popruhu. Ideální délka vodíka pro běh se psem jsou 2 metry.

 

Co se týče karabiny, volte vodítka s 1 hliníkovou karabinou, kterou připevníte psovi k postroji. Prodávají se i vodítka s karabinami na obou koncích, pokud však praskne karabina u běžce, může pejska vážně poranit.

 

Přečtěte si také o dogtrekkingu


Jak začít běhat se psem

 


Canicross se vám líbí, ale nevíte, jak na to? Přinášíme tipy, které vám začátky usnadní.


TOP 5 tipů, jak se pustit do canicrossu


Jak začít s cannicrossem
Zdroj: Pixabay


Koupíte zánovní postroj. Přijdete natěšení do lesa, pes vyrazí a vy za ním začnete nekontrolovaně vlát. Vodítko cuká, až se váš Azor konečně zastaví, aby očůral strom nebo chňapal po mouše, a vy můžete konečně vydechnout. Takhle asi ne, že?


1. Zapracujte na základních povelech


Máte se psem vyřešený respekt a základní povely? Mezi ty patří sedni, lehni, ke mně, čekej či k noze. Pokud ve chvíli, kdy hafana pustíte z vodítka, vezme čáru a na vaše přivolání zareaguje jak kdy, máte na čem pracovat. Jakmile zvládnete základy, učení canicrossových povelů bude hračka.


2. Nejprve běhejte bez postroje


Ještě než zainvestujete do vybavení na canicross, zkuste se psem běhat jen tak. Pes by se vám měl držet u nohy, nezastavovat, neodbíhat a poslouchat na přivolání. Využijte toto období na nabírání fyzičky. Pokud vás nadšení neopustí, posléze začněte se specializovaným tréninkem.

Věděli jste, že i psům hrozí přetrénování?

Psi se psychicky unaví rychleji než lidé. Vždy se soustřeďte na to, aby čtyřnohého kamaráda trénink bavil a byl pestrý. Tréninkové dávky navyšujte zvolna a na fyzičce pracujte až s dospělým psem (dle plemene od 1 roku).


3. Využijte přirozené chuti psa běžet


Základním předpokladem pro canicross je naučit psa tahat. Prvním krokem je, aby chlupáč při pohledu na postroj věděl, že teď se jde makat a se psími kamarády si může hrát až později. Zpočátku se spokojte s pár metry a na psa netlačte. Pomůže, když na trénink přizvete sparring partnery, kteří poběží kousek před vámi. To ve vašem psovi probudí soutěživost a radost z pohybu, kterou v canicrossu využijete.


4. Přidejte se na skupinový trénink


Velkou pomocí nejen v začátcích běhání se psem jsou skupinové tréninky. Instruktoři poradí, dostanou z vás maximum a skupina je motivujícím prostředím i pro psa. Buď se můžete přidat do sportovního klubu nebo vyzkoušet otevřené tréninky v canicrossu.

Nevíte, kam na trénink v canicrossu?


5. Přihlaste se na závod
 

Když se přihlásíte na závod v canicrossu, čeká vás především skvělá atmosféra, přátelští lidé a kupa vychovaných hafanů. Psi závody milují a i vy se na nich brzy stanete závislí. Přestože pravidla jsou jasná (nejrychlejší vyhrává), nejde ani tak o medaile, jako o zážitky.

 

Tip: Lákají vás kromě canicrossu či dogtrekkingu i klasické běžecké závody? Pak mrkněte na přehled nekomerčních malých závodů a bonusové tipy na pivní běhy 


Canicrossové závody v roce 2019 a 2020


Pohoda na canicrossových závodech.
Zdroj: Unsplash

Kam za dávkou vzrušení a kapkou psího adrenalinu?


Nativia Challenge


Seriál se odehrává několikrát ročně a je určený pro dvojice jakékoliv výkonnosti. Jedná se o největší závod v canicrossu ČR. Chcete zažít pohodový den v přírodě, ve společnosti psů a podobně smýšlejících lidí? Přihlaste se.


Supersprint


Supersprint se odehrává na dostihovém závodišti v Pardubicích. Je to zábavný canicrossový závod na cca 1 km okruhu. Na základě rozběhů se posouváte závodním sítem výš, až do samotného finále. Pokud nemáte ty nejvyšší ambice, nevadí, pro vás je kategorie O nejpomalejší tlapku, kterou si užijete vy i pes.


Běhej se psem Bedřichov


Stadion v Bedřichově nabízí super zázemí, vždyť tady startuje i slavná Jizerská 50. Čeká vás 5km okruh okolo stadionu v krásném prostředí Jizerek a několik soutěžních kategorií. Těšte se na široké lesní cesty a rodinnou atmosféru. Závodit můžete nejen v běhu se psem, ale také s koloběžkou či na kole.


Dog Epic Race


Chcete vyzkoušet canicrossový etapák v horách? Pak vás zaujme Dog Epic Race – závod v prostředí Jizerek, kde naleznete krátké sprinty, noční etapu i královskou horskou etapu. Byť závod není nejlehčí, je krásný a s tréninkem jej zvládne každý pejskař.

Dog Biatlon


Co takhle si canicross trochu zpestřit a proložit závod střelbou z laserové pušky? Tak o tom je psí biatlon, nová disciplína, která rychle nabývá na oblibě. Přihlásit se můžete na společný trénink nebo rovnou na závod.

 


Těmito závody však canicrossová sezóna nekončí! Mrkněte na termínovku a vyberte si svůj závod či trénink.

 

E-book zdarma: 42 vesnických závodů + 5 pivních běhů


Canicross utuží vztah se psem a dostane vás do formy


Canicross je skvělý sport, který se hodí pro každé psí plemeno. Vede k nenásilnému výcviku hafana, zlepší vám fyzičku, a především se jedná o ohromnou zábavu. V Čechách je navíc řada tréninkových skupin zaměřených na běhání se psem a závodů, kde vás čeká parta super lidí a vychovaných pejsků.

Canicross je hravý sport a vyzkoušet můžete i další spřízněné disciplíny, jako je dog biatlon, a psa lze zapřáhnout i před koloběžku či kolo. Při canicrossu zkrátka zažijete, jaké to je, když vy a pes jste jeden tým.

 

Chci si přečíst také o orienťákuZajímá mě svět běžeckých závodů

 

 

Pročtěte si nejobsáhlejší seriál o běžeckých závodech na českém trhu. Nejenže zjistíte vše o půlmaratonu, maratonu či dokonce ultramaratonu, ale posvítili jsme si také na disciplíny jako orientační běh, týmové štafety Vltava Run a Labe Run či běhání se psem. V článcích canicross a dogtrekking se například dozvíte, o kolik vás pes při běhu zrychlí. Že chcete přidat do běhu více vzrušení? Pak vás zaujmou OCR závody jako Spartan Race, Gladiator Race, Predator Race či Heroes Race. Pojďte si užít závodní atmosféru!

Další články