Zimní oblečení na běžky a běh 5°C až -10°C (průvodce)

Běžecké lyžování je ideální zimní aktivitou snad každého cyklisty. A pokud se máme na běžkách cítit opravdu komfortně, je stejně jako v případě cyklistiky nutné dodržet zásady správné funkce všech vrstev oblečení. Pro názornou představu o tom, jak by mohl běžecký šatník vypadat, jsme zvolili konkrétní výrobky oblečení.

Základní vrstva

Správná funkce oblečení je závislá již na základní vrstvě. Při výběru je vedle samotné funkce materiálu zásadní hodně dimenzovaná délka rukávů, výhodou je také poutko pro provléknutí palce. Při zkoušení spodního trika je dobré zvolit co nejvíce obepínající velikost. Onu „funkci“ může jeho materiál nabídnout pouze v případě, že je v kontaktu s pokožkou.

Takovou ideální základní vrstvou do chladného počasí, a to pro cyklisty i běžkaře, je triko s dlouhým rukávem Cambria, v dámské verzi model Crane. Použitý materiál má optimální termo-izolační vlastnosti a zároveň zajistí transport vlhka od pokožky. Další možností je například triko Torrance u nějž je vysoká funkce materiálu doplněna ještě výrazným designem. Proto je možné jej použít i jako civilní triko do sportovní společnosti.

Střední vrstva

Střední vrstva oblečení bývá často podceňována, ovšem právě ona má zásadní vliv nejen na výslednou tepelnou izolaci, ale i na odvod vlhka od těla. Základní vrstva musí s tou střední fungovat v symbióze. Zpravidla se jedná o tenčí fleecové či úpletové mikiny, u nichž je důležitá nejen vhodná tepelná izolace, ale i maximální prodyšnost v partiích, kde dochází k nadměrnějšímu pocení. Rogelli nabízí například model Ridgely, jenž je ušitý ze středně zatepleného, velice příjemného materiálu, doplněného o síťovinu v podpaží a v horní části zad. Dámskou alternativou tohoto modelu je mikina Mae. Univerzálnost dokládají reflexní materiály, zajišťující bezpečnost při využití mikiny jako vrchní vrstvy.

Bundy a vesty

Nejsvrchnější vrstva má za úkol nepustit k tělu chladný vzduch. Přicházejí ke slovu různé protivětrné membrány, jejichž úkolem je zabránit profouknutí a zároveň poskytnout dostatečný odvod vodních par. Použité membránové materiály se od sebe navzájem liší především vzhledem a použitou gramáží. Čím dál více se používají ultralehké softshell skořepiny, jejichž pohledová vrstva působí celistvě, a to ve srovnání s klasickými membránovými materiály s „dirkovanou“ strukturou. Vedle těchto materiálů jsou stále nepostradatelné i klasické větrovky, u nichž sice nelze počítat s výraznou ochranou proti promoknutí, ale největší výhodou těchto bund je především skladnost.

Značka Rogelli může nabídnou celou řadu bund, vhodných pro běžecké lyžování. Membránovou klasiku představuje model Udine, kategorii softshell zastupují bundy Mura, Padua a Mordano nabízející nadprůměrně elastický materiál a využití od podzimu do jara. Zkrátka nepřijdou ani dámy, pro něž je připraven model Bara. V případě klasických větrovek lze vybírat rovněž z několika modelů, využívajících ultralehkého materiálu, například dámský model Mesa.

Mezi běžkaři jsou velice oblíbené také vesty, které poskytnou dostatečný komfort tělu, a rukám přitom umožní maximální volnost pohybu. Vestu lze navíc obléknout třeba i přes klasickou softshell bundu. Univerzálním modelem je Rogelli Cabras, jenž díky síťovině na zádech a velké zadní kapse využijí také cyklisté.

Možností kombinace jednotlivých vrstev je celá řada. Někdo dá přednost klasice, tedy funkčnímu triku, mikině a větrovce či bundě s membránou, jiný zvolí místo bundy pouze vestu. V případě vyloženě sportovní jízdy pak přijde vhod kombinace spodního trika s vnější bundou, tedy s vynecháním tepelně-izolační mezivrstvy.

Kalhoty s laclem i bez

Maximálně přiléhavé provedení kalhot je z hlediska neomezenosti pohybu jednoznačnou výhodou. Zateplený materiál může být doplněn membránou na celém předním dílu. Na potřebách každého jedince je rozhodnutí, zda upřednostní model do pasu či s laclem, jímž jsou vybaveny například kalhoty Perano a Tarzo. Protivětrnou membránu na předním dílu používá model Rimasco, jehož efektní ploché švy dokládají, že „čapáky“ nemusí být pouze černé a tudíž designově nudné.

Kalhoty určené čistě pro běžecké lyžování jsou zpravidla bez laclu. Ten zde není nezbytný, neboť usazení kalhot v rozkroku nemusí být tak dokonalé, jako při sezení na sedle kola. Zateplené, čistě běžecké kalhoty jsou například Rogelli Banks, propracovanější model Zeus nebo dámský model Etsuko.

Nepodcenit doplňky!

V případě doplňků lze úspěšně použít univerzální modely, vhodné pro cyklisty. U rukavic není nezbytné extra silné zateplení, na obtíž může být pouze nadmíra protiskluzových prvků na dlani. Jako ideální se v tomto ohledu jeví například rukavice Rogelli Bike Express, které mají v zápěstí integrovanou pláštěnku - video zde.

Při výběru čepice je nutné dokonalé přilnutí jejího okraje a maximální zakrytí uší. Výborně použitelná je elastická čepice Lester  nebo čelenka Hale, kterou má Rogelli rovněž v nabídce.

V našem průvodci Vám doporučíme vrstvení sportovního oblečení dle teploty a druhu aktivity. Věříme, že průvodce, na němž dlouhodobě pracoval tým sportovců různého věku a zaměření, Vám rychle pomůže k dobré volbě oblečení a lepšímu pocitu ze sportování.

 

PRŮVODCE - Jak se obléknout na běh a běžky

Teplota Horní část těla Doní část těla Doplňky
   0-5°C funkční nátělník dl. rukáv
membránová bunda
zateplené běžecké kalhoty zimní čelenka
slabé zimní rukavice
funkční ponožky

 
-10/-5°C

funkční nátělník dl. rukáv
běžecká mikina
membránová bunda
(vesta)

zateplené běžecké kalhoty
(funkční spodky)
zimní čelenka
zimní čepice

nákrčník
zimní rukavice
sportovní brýle
funkční ponožky

 

 

Další články